Spojené státy zdvojnásobí financování izraelských protiraketových systémů

Prosinec 23, 2011


http://www.israelnationalnews.com/static/Resizer.ashx/news/250/168/248783.jpg

 

Spojené státy zdvojnásobí speciální pomoc, kterou poskytují Izraeli v oblasti vývoje a nasazování antiraketových systémů, oznámil ve čtvrtek časopis Globes.


Podle této zprávy kongresový a senátní výbor pro rozpočtové položky schválil pomoc na základě žádosti americké vlády o pomoc ve výši 106,1 mil. USD na antiraketový systém země – vzduch s dlouhým doletem ARROW 3, na program pro zlepšení základních parametrů tohoto systému a na antiraketový systém se středním doletem s krycím názvem Davidův prak.


Oba schvalovací výhory šlo dokonce dále než zněla žádost, a zvýšily objem pomoci pro rok 2012 ze 129 mil. USD na 236,7 mil. USD, poznamenal časopis Globes. Zpráva je založena na informaci, poprvé otištěné na webu Inside Defense.


Pomoc v těchto třech programech je založena na předpokladu, že Izrael přiřadí ve svém rozpočtu shodné částky na tyto tři programy. Zpráva dodává, že Michael Oren, velvyslanec Izraele v USA, a Aviv Ezra, poradce pro záležitosti Kongresu na vyslanectví Izraele ve Washingtonu, hráli v předchozích měsících významnou roli v jednání se zákonodárci.


Steve Rothman, reprezentant za 9. volební distrikt v New Jersey a člen kongresového podvýboru pro rozpočet v oblasti obrany, řekl, že izraelský antiraketový program rozšiřuje zájmy USA na Blízkém Východě.


“Stupňující se celosvětové rozšiřování raket a zbraní, počínaje Iránem a Hizballáhem a konče v Gaze a Sýrii, je přímou hrozbou národní bezpečnosti USA,” citoval Inside Defense Rothmana. “Naši nepřátelé vědí, že se nemohou rovnat spojeným silám jediné světové supermocnosti a největší vojenské síle na Blízkém Východu. Tato pomoc je posledním dokladem nepřekonatelné úrovně vojenské a špionážní  spolupráce našich dvou zemí."

Ještě předtím v tomto týdnu přijel do Izraele velitel 3. leteckých sil americké armády generálplukovník Frank Gorenc, aby připravil společný výcvik izraelských leteckých sil a americké armády.


Na webových stránkách izraelského letectva bylo napsáno, že cvičení "Austere Challenge" (Vážná hrozba) se bude konat v příštím roce a návštěva generála Gorence upevní vztahy a koordinaci mezi oběma armádami.


Převzato z Arutz Sheva (Kanál Sedm)


Překlad: onlooker

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments