Společná tisková zpráva organizací Care, Greenpeace, Hnutí DUHA a Klimatická koalice

Klimatický summit v New Yorku, který začne dnes v 14 hodin našeho času, hostí delegace více než sto šedesáti států světa. Tři čtvrtiny z nich zde reprezentují prezidenti či premiéři včetně Baraka Obamy, Francoise Hollanda nebo Davida Camerona. ČR zastoupí ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Tento klimatický summit je výjimečný tím, že vybočuje z každoročního rytmu klimatických jednání. Svolal jej šéf OSN Pan Ki-mun, aby podpořil přípravu nové globální dohody o ochraně klimatu. Vytvořil tak unikátní příležitost pro setkání na nejvyšší úrovni. Jednání budou pokračovat na globální konferenci v Peru v prosinci a finálně má být dohoda přijata na konci příštího roku v Paříži.

Očekává se, že vrcholní politici v New Yorku oznámí, jakým způsobem budou jejich země snižovat emise skleníkových plynů a tedy i závislost na dovozu ropy a plynu, pomáhat chudým a zranitelným zemím s dopady změny klimatu nebo chránit světové pralesy před kácením. Úspěch pařížské dohody je nezbytný, protože předchozí globální klimatické summity od Kodaně v roce 2009 až po loňský ve Varšavě nepřinesly potřebný pokrok.

Evropská unie – jako jeden z klíčových hráčů mezinárodních jednání – zatím zaostává za svými možnostmi snížit zbytečnou spotřebu fosilních paliv. Jednání mezi evropskými státníky (které vyvrcholí na summitu EU 23. – 24. října) směřují k dohodě na snížení emisí o 40 % do roku 2030 a stanovení nezbytných cílů pro obnovitelné zdroje energie a energetickou efektivitu na úrovni 27, resp. 30 %. Přitom Evropská komise spočetla, že vyšší než navržené cíle by znamenaly menší závislost na dovozu ropy, plynu i uhlí a silnější ekonomiku i konkurenceschopnost.

Česká vláda přitom – v rozporu s ekonomickými zájmy České republiky  ohrožované závislostí na drahých a nejistých fosilních palivech – usiluje o nezávaznost už tak zbytečně slabých evropských cílů.

Newyorskému summitu předcházelo zveřejnění několika nových studií včetně zprávy Světové meteorologické organizace (WMO), která potvrdila loňský rekordní meziroční nárůst koncentrace CO2 v atmosféře. Proto je nezbytné, aby státníci ohlásili co nejvyšší dlouhodobé závazky ke snižování emisí tak, aby jejich globální souhrn nezpůsobil oteplení větší, než je deklarovaná limitní hranice 2 °C.

Summitu předcházel pochod tří set tisíc lidí ulicemi New Yorku, kteří vyjádřili podporu účinným metodám na ochranu klimatu. V čele průvodu stáli generální tajemník OSN Pan Ki-mun a herec Leonardo di Caprio.

„Tající Arktida představuje nanejvýš varovné znamení, že klimatickou krizi je třeba řešit tady a teď. Namísto toho, abychom dál financovali honbu za ropou a dalšími fosilními palivy v posledních nedotčených oblastech Země, potřebujeme investovat do čistých řešení: decentralizovaných zdrojů obnovitelné energie po celém světě,“ uvedla Klára Sutlovičová z Greenpeace.

„Výsledkem jednání musí být nejen politická vůle k ambiciózním klimatickým cílům, ale především konkrétní činy. Úspěchem bude každý významný finanční příspěvek např. do zeleného klimatického fondu. Je to první krok k nezbytnému zvýšení celkové finanční pomoci pro řešení dopadů klimatických změn, které ovlivňují prostředí i životy lidí,“ doplnil Jan Kejzlar z CARE Česká republika.

„Oceňujeme osobní nasazení šéfa OSN Pan Ki-muna k zorganizování summitu a doufáme, že spolu s neustále stoupajícími emisemi se bude zvyšovat i angažovanost politiků pro řešení jedné z největších výzev lidstva,“ uvedla Barbora Urbanová, koordinátorka Klimatické koalice.

„Česká republika patří mezi evropské rekordmany v plýtvání energií i znečišťování. Každý rok odešleme sto třicet miliard korun za plyn a ropu do Ruska. Bylo by zcela logické, kdyby český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes na summitu vstal a podpořil snižování nadměrné spotřeby ropy a plynu. Vláda, v níž sedí, slíbila řešit fosilní závislost zákonem po vzoru progresivních evropských zemí,“  řekl Jiří Koželouh z Hnutí DUHA.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Rado Miko
23. 9. 2014 21:19
epetrova
epetrova
24. 9. 2014 9:50

Že by byl Zvorálek – Zadolárek odborníkem na klimatologii? To jsem fakt netušila….Ale podzimní výlet za velkou louži není k zahození….