Správná cesta k elektromobilům

Esther Dysonova

NEW YORK – Nadšení z elektromobilů je dnes cítit na každém kroku, ale zamyslete se nad tím, kolik dnes existuje automobilů na benzinový pohon: asi 850 milionů. Trvalo by celá léta, než by prodej nových automobilů toto číslo výrazně změnil. Jiriho Räsänena, státního úředníka z Helsinek, tato skutečnost zpočátku skličovala – ale pak ji se svými přáteli proměnil v dobrý nápad: co kdybychom si ponechali auta a vyměnili jen motory?


Tento nápad by vyřešil spoustu problémů, a to nejen pro dnešní zavedenou základnu automobilů, ale i pro zavedenou základnu automobilek . Řada z nich se potýká s problémy, ale na založení nové automobilky pravděpodobně také není nejvhodnější doba. Zatímco však trh s novými vozy zaznamenal dramatické zpomalení, možná je vhodná doba založit firmu, která nahrazuje benzinové motory elektrickými.


Iniciativa skupiny vedené Räsänenem má název eCars – Now! Jde o malé sdružení ve Finsku, které není ani tak firmou jako spíše příkladem pro firmy – členové týmu doufají, že se jejich nápad rozšíří do celého světa.


Räsänen a jeho kolegové čerpají inspiraci z fungování bezplatného softwaru: přejí si, aby nápad i základní konstrukce byly zdarma, a vyzývají řadu firem z celého světa, aby jejich projekt zaváděly na místní úrovni do praxe. Některé firmy budou vyrábět baterie, elektromotory nebo osazovací sady, jiné budou osazovat benzinové automobily novými motory – rozhodně jde o skvělou pracovní příležitost pro nezaměstnané pracovníky v automobilovém průmyslu.


eCars- Now! doufá, že podpoří ekosystém pracovníků servisů a výrobců autodílů, podobně jako vznikl ekosystém programátorů bezplatného softwaru a generického počítačového hardwaru. Paralely samozřejmě v určitém bodě končí, protože baterie a motory nejsou ekvivalentem osobních počítačů, avšak étos je do značné míry stejný.


Räsänen a jeho tým začali tím, že změřili potenciální poptávku po elektromobilech ve Finsku. „Tohle ve Finsku nikdo předtím nedělal,“ vzpomíná Räsänen. „Dospěli jsme k závěru, že pokud přimějeme 500 lidí, aby projevili o takto upravené auto zájem, ukážeme, že plán masových úprav by měl smysl.“


Firmě eCars – Now! trvalo pouhých 11 dní, než získala podpisy 500 zájemců. Jistě, tito lidé ještě neposlali peníze, nýbrž pouze projevili zájem. Webové stránky společnosti však dál přitahují nové potenciální klienty a již 1000 lidí se na nich zaregistrovalo jako pravděpodobní nebo jistí kupci takového vozu.


Stránky také požádaly o radu, které auto je vhodné k přestavbě. První volbou se stala Toyota Corolla – což není žádné překvapení, protože tento typ automobilu má ve Finsku největší podíl na trhu (7%).


O pouhých 15 měsíců později, v květnu letošního roku, se na obchodní výstavě Electric Vehicle Symposium v norském Stavangeru objevil prototyp Toyoty Corolla s motorem od detroitské firmy Azure Dynamics.


Co bude zapotřebí k tomu, aby tento nápad fungoval? Do jisté míry již funguje – tím, že se šíří. Na místní úrovni může toto úsilí uspět i ztroskotat – záleží na talentu místních prosazovatelů. V Itálii přišel vynálezce Roberto Vezzi s projektem Smart-EV postaveným zhruba na stejné myšlence. Nyní se připojil k hnutí eCars – Now! a jeho automobil eSmart bude upgradován pomocí volně dostupného grafického uživatelského rozhraní vyvinutého ve Finsku pro eCorollu.


Další iniciativy vznikají podle Räsänena v Dánsku, Lotyšsku, Španělsku a Turecku. Skupina nyní hledá první firmu, která by vyráběla a montovala osazovací sady (tedy nikoliv motory uvnitř nich). eCorolla a eSmart mezitím projdou testy.


Ekonomická stránka projektu celkově vzato dává smysl. Bude-li se sada vyrábět v dostatečném množství, měla by stát přibližně 20 000 dolarů včetně distribučních nákladů a marže. Její instalace by měla dvěma technikům v profesionální garáži trvat asi osm hodin, případně necelý týden, pokud se majitel vozu rozhodne provést přestavbu sám (a dva týdny prý v případě, že mu bude „pomáhat“ manželka). To je podstatně méně než cena nového auta – obzvláště elektromobilu.


Skutečný ekonomický přínos však spočívá až v pozdějších úsporách nákladů. Mnohé bude jistě záviset na dostupnosti vhodných dobíjecích stanic, ale ty se už začínají objevovat.


Celý projekt od základu mění automobilový průmysl – pravděpodobně efektivněji než američtí vládní úředníci v Detroitu. Například ve Finsku nepotřebujete od vlády nic jiného než potvrzení o technické kontrole, které stojí asi 100 eur.


Půjde-li všechno dobře, objeví se celá řada výrobců motorů do elektromobilů a osazovacích sad, kteří budou uspokojovat různé segmenty současných vlastníků aut. Prodejci a mechanici budou instalovat baterie, čímž vznikne celá armáda pracovníků odhodlaných (nepřímo) zlepšit životní prostředí a přidat hodnotu stávající základně automobilů.


Jakákoliv prozíravá vláda může pomoci nikoliv tím, že bude toto úsilí dotovat, nýbrž tím, že bude odkupovat staré benzinové motory. To vytvoří pobídku pro osazovací firmy, přičemž podnětem k větší efektivitě pro ně nebude konkurenční boj o dotace, nýbrž o zákazníky. (Řada evropských vlád zavedla nedávno „šrotovné“ neboli plán odkupu a likvidace starých automobilů; plán odkupu benzinových motorů by měl větší smysl, poněvadž by snížil náklady a ušetřil spoustu karoserií, které stále dobře slouží.)


Ještě před pár lety by tento projekt možná působil donkichotsky, ale do dnešní situace se dokonale hodí. Je skromný v době, kdy svět prochází recesí. Je energeticky – a ekologicky – šetrný v době, kdy sílí obavy z globálního oteplování. A je distribuován v době, kdy je svět skeptický vůči slibům politiků a kdy si lidé začínají uvědomovat, že se o sebe musí postarat sami.


Chcete-li si založit firmu na výrobu elektromotorů, naučit se vyměňovat benzinový motor nebo prostě zjistit, jak můžete naložit s vlastním autem, navštivte stránky www.ecars-now.org . Pokud nežijete ve Finsku, nemusí pro vás zatím existovat „konfekční“ řešení, ale o to právě jde: alespoň můžete vytvořit místní verzi. Pokud ji vytvoříte vy , ostatní se přidají!

Esther Dyson, předsedkyně představenstva EDventure Holdings, je aktivní investorkou celé škály začínajících firem po celém světě. Mezi její zájmy patří informační technologie, zdravotnictví a soukromé letectví a lety do vesmíru.


Přetisk materiálu z těchto webových stránek bez písemného souhlasu Project Syndicate je porušením mezinárodního autorského práva. Chcete-li si svolení zajistit, kontaktujte prosím distribution@project-syndicate.org.
 
Foto: zdroj
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments