Stephen Cohen: Havarované malajské letadlo zvyšuje riziko války mezi Ruskem a Západem

 

Rozhovor reportérů Democracy Now! s emeritním profesorem  Stephenem Cohenem.

Juan González: Letadlo Malaysia Airlines, vybuchlo a havarovalo na východě Ukrajiny, všech 298 lidí na palubě zahynulo. Američtí a ukrajinští představitelé říkají, že Boeing 777 byl sestřelen raketou země-vzduch ruské výroby, ale je nejasné, kdo ji odpálil. Letadlo ležělo z Amsterdamu do Kuala Lumpur z pasažéry z nejméně deseti zemí na palubě, z nich bylo 173 Holanďanů, 44 Malajců a 27 Australanů. Údajně bylo na palubě téměř 100 vrcholných vědců a právníků zkoumajících AIDS (Pozn. edit.: Vyvráceno, bylo jich 6), včetně Joepa Langeho, vědce, který AIDS zkoumal od počátku a bývalého předsedy International AIDS Society. Obě strany ukrajinského konfliktu se navzájem obviňují ze sestřelení letadla. Malajský ministerský předseda Najib Razak slíbil zahájení komplexního vyšetřování toho, co se stalo.

Najib Razak: Musíme zjistit a taky přesně zjistíme, co se stalo tomuto letu. Prozkoumáme tam každý kámen. Pokud výsledkem bude, že letadlo bylo opravdu sestřeleno, trváme na tom, že původci musí být neprodleně postaveni před soud.

Amy Goodman: Poté, co letadlo havarovalo, ruská média citovala svědky, kteří říkali, že letadlo bylo zasaženo něčím, co vypadalo jako raketa. Existuje ještě několik dalších sporů o letadla, která se stala cílem útoku nad východní Ukrajinou. Ukrajinští představitelé obvinili ruské letectvo ze sestřelení jedné z jejich stíhaček a přepravního letadla na počátku týdne.

Západní vlády v minulých několika dnech vyjádřily rostoucí obavy z toho, že Rusko zesiluje svoji vojenskou podporu separatistům na východě Ukrajiny. Spojené státy tento týden zesílily své ekonomické sankce proti Rusku, ale EU ani zdaleka nehodlá následovat toto rozhodnutí.

Pozvali jsme Stephena Cohena, emeritního profesora ruských studií a politologie na New York University a Princeton University. V titulcích vidíte upoutávku na jeho nedávný článek v The Nation „Mlčení amerických jestřábů o zvěrstvech Kyjeva” (The Silence of American Hawks About Kiev’s Atrocities). Jeho knika „Sovětský osud a ztracená alternativa: Od stalinismu k nové studené válce (Soviet Fates and Lost Alternatives: From Stalinism to the New Cold War) právě vyšla v brožovaném vydání.

Profesore Cohene, vítejte v Democracy Now! Co myslíte, čemu musíme porozumět z toho, co se stalo?

Stephen Cohen: Hrůza toho všeho, když budu citovat Conrada, jehož zpravodajství z Gazy sleduji, je vědět to vše, co vím, ale o čem se nedozvíte ve zpravodajství mainstreamových médií, tedy o tom, co se děje ve východoukrajinských městech – tato města byla bombardována Kyjevem – a teď ještě tohle. Nazvala jste mě „emeritním”, což znamená, že jsem starý. Tohle všechno už jsem viděl. Jedním z následků studené války jsou nevinné oběti. Lidé, kteří zemřeli, téměř 300, z mnoha zemí, jsou první oběti nové studené války z těch, co nežijí v té oblasti. Tahle havárie, tohle sestřelení to ještě zhorší, a to bez ohledu na to, kdo to udělal.

Existuje několik teoretických možností. Nejsem fanoušek konspirací, ale víme, že v dějinách studené války byly provokace od lidí, kteří chtěli, aby se situace zhoršila. Takže v Moskvě a nejenom tam, existují teorie, že někdo chtěl, aby se to stalo. Prostě nemohu uvěřit, že by kdokoli chtěl, aby se to stalo, ale nemohu to vyloučit.

Jiná možnost existuje, protože ukrajinská vláda má schopnost sestřelit letadla. Mimochodem, ukrajinská vláda už sestřelila ruské civilní letadlo, myslím, že to bylo v roce 2001. Letěl z Tel Avivu na Sibiř. Byla to nehoda. Pokud máte tyto zbraně, je důležitým faktorem kompetence.

Další možností jsou rebelové – my jim říkáme separatisté, ale oni nebyli separatisty od počátku, oni jenom chtěli, aby na Ukrajině platila nějaká pravidla – oni také měli tuhle schopnost. O tom se však ještě vede diskuse, protože tohle letadlo letělo v civilním koridoru, který je normálně mimo dosah ručních protileteckých zbraní.

Existuje také možnost, že jim Rusové radili a naváděli je, pravděpodobně z ruského území, ale to bych vynechal, protože nakonec, když chcete vědět, kdo spáchal zločin, první otázka profesionálního vyšetřovatele je „Měl někdo motiv?”, a Rusové jistě takový motiv neměli. Je to příšerné pro Putina a pro ruskou pozici.

To je všechno, co zatím víme. Možná se dozvíme více. Možná se nikdy nedozvíme, kdo to udělal.

Juan González: Podívejte, Obamova vláda v tomto dalším patovém kole ukrajinské krize rozšířila americké sankce proti Rusku. President Obama při svém vystoupení v Bílém domě řekl, že Rusko nepřestalo vojensky podporovat proruské separatisty.

Barack Obama: Vzhledem k pokračujícím provokacím na Ukrajině jsem dnes rozhodl o nové sadě sankcí na některé z největších ruských společností a finančních institucí. Společně se svými spojenci, s nimiž v posledních několika dnech a týdnech úzce spolupracujeme, opakovaně jasně deklarujeme, že Rusko musí zastavit přísun zbraní a bojovníků přes hranice Ukrajiny, že Rusko musí vyvíjet tlak na separatisty, aby osvobodili svá rukojmí a podporovat příměří, že Rusko musí pokračovat v mezinárodně zprostředkovaných rozhovorech a souhlasit se smysluplným dohledem na hranicích.

Juan González: Vaše reakce?

Stephen Cohen: Sankce jsou mimo mísu. Zřejmě způsobí ekonomické škody, pravděpodobně přímo Evropě, která je nechce a nechtěla. Velké americké korporace, ještě předtím, než to Obama udělal, zveřejnily v hlavních amerických novinách inzeráty, v nichž jej žádají, aby to nedělal. Jakmile se začnete uchylovat k sankcím, znamená to, že nemáte žádné politické řešení. Máte jen postoj. A protiputinovský postoj ve Washingtonu teď řídí americkou politiku.

K tomu jenom poznámku, protože si myslím, že přísluší k tomu, o čem jste, než jsem přišel, vysílali, o vašem velmi, velmi významném tématu – co se děje v Gaze, bombardování toho města, bezbranných obyčejných lidí. To samé se teď děje ve východoukrajinských městech – letecké, minometné, dělostřelecké bombardování ze strany kyjevské vlády – ať už si o té vládě myslíte, co chcete. Ale tato vláda je na 150 procent podporována Bílým domem. Bílý dům a ministerstvo zahraničí každý den schvalují to, co Kyjev dělá. Nevíme ani, kolik nevinných civilistů, žen a dětí dosud zemřelo. Těmi městy jsou Doněck, Luhansk, Kramatorsk, Slavjansk – celá sada měst, o nichž Američané nemají tušení. Skutečností je, že Američané o tom nic neví. Víme něco o tom, co se děje v Gaze a ve Spojených státech na to existují rozdílné názory: Izraelci by měli dělat tohle, Izraelci by neměli dělat támhleto. Víme však, že existují oběti: Vnímáme je. Mainstreamová média občas odvolají nějakého reportéra, jak jste právě ukázali, který to ukazuje příliš živě, protože to uráží vnímání toho, co je dobré a co špatné. O tom, co se děje v těchto východoukrajinských městech, nám však neukáží nic.

Proč je to důležité? Protože to dopravní letadlo, jeho sestřelení, se stalo v tomto kontextu. Americká média říkají, že to musí být zloduši – ti povstalci – protože sestřelili jiné letadlo. Je to pravda, ale ta letadla, která byla sestřelena předtím, byla ukrajinská vojenská letadla, která přiletěla bombardovat ženy a děti v těch městech. A my to nevíme.

Amy Goodman: Proběhlo několik diskusí – v korporátních médiích, a bylo v nich řečeno, že to letadlo možná mělo podivnou dráhu letu, že jinak létalo jižněji, a proto si mysleli, že je to ukrajinské vojenské letadlo.

Stephen Cohen: Ano.

Amy Goodman: A také, že co se týče černých skříněk, že se k nim ukrajinští představitelé a mezinárodní letecká inspekce nemohou dostat, protože je to povstalecké teritorium a že by se povstalci mohli zmocnit těchto černých skříněk.

Stephen Cohen: No, povstalci řekli, že je pošlou do Moskvy a Moskva to neskrývá. Myslím si, že Moskva bude hrát otevřenou hru, alespoň z toho, co víme. Absurdní je ovšem jiná věc, když přijíždí malajsijský premiér a říká, že Malajsie rozkryje tu záhadu, zatímco stále ještě nenašli své ztracené dopravní letadlo. To je naprosto absurdní. Jinak máte pravdu, vyšetřování se bude politizovat. Dozvíme se někdy pravdu?

Dovolte abych ještě jednou zdůraznil jednu věc, protože jste to mohli přeslechnout: Tam je válečná zóna. Byla to válečná zóna, letecká válečná zóna, už nejméně jeden měsíc. Američané to nevědí. Slyšel jsem, že jste o tom vysílali. Ale to je…

Juan González: No, to je jeden z důvodů, že – no, toho, na co jsem se Vás chtěl zeptat, protože to co se děje v Sýrii, v Iráku a teď kolem izraelských útoků na Gazu, je téměř tak, jakoby to, co se děje na Ukrajině, bylo zatlačeno do podvědomí médií této země, ačkoli je to možná mnohem nebezpečnější a má to mnohem dlouhodobější dopad na Spojené státy.

Stephen Cohen: Nechci upřednostňovat nějaké mrtvé – myslím tím, zda něčí mrtví jsou horší, nebo nejsou horší. Faktem ale je, že když se zeptáte historiků, tak konflikt na Středním východě, včetně Iráku, má vliv na regionální politiku, ale konflikt na Ukrajině má vliv na globální politiku, protože teď právě jsme v nové studené válce s Ruskem. Trvá to už několik měsíců. Jedním z aspektů studené války jsou civilní oběti. Obdobné sestřely už v minulosti byly. Byly v té staré studené válce. A má to tendenci ke zhoršování. Přivádí nás to blíže k válce mezi Ruskem a Západem, NATO a USA. Takže, když se budete ptát, co je důležitější – Rusové o tom hovoří, co je horší? A odpověď je, že horší je oboje. Všechno jde k horšímu. Ale když se zeptáte, co z toho bude mít dopad ještě na naše vnoučata, tak je to současné dění na Ukrajině.

Amy Goodman: Máme už pouze 30 vteřin, ale Obama vyhlásil přísnější sankce proti Rusku, jak moc významné to je? Bylo to den před tím, než spadlo to letadlo.

Stephen Cohen: Budu opakovat to, co jsem už řekl: Obama tím, že se uchyluje k sankcím, nám dává na vědomí, že nemá žádnou jinou politickou strategii vůči Ukrajině a Rusku než obviňovat Putina. A to není politická strategie, to je postoj.

Amy Goodman: To byl Stephen Cohen, emeritní profesor ruských studií a politologie na New York University a Princeton University. Odkazujeme na jeho článek v The Nation. Jeho poslední kniha Soviet Fates and Lost Alternatives: From Stalinism to the New Cold War právě vyšla v brožovaném vydání.

Převzato z International Clearing House, kde najdete i video s rozhovorem.

Překlad: Stan

Foto: Petr Ďoubalík, www.douba.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
asym
asym
22. 7. 2014 12:44

…to, že tzv. separatisté vydali „černé skříňky“ do rukou malajsijských představitelů dle mého celkem bez diskuzí ukazuje ne jediného možného viníka – UA.

Vodník
Vodník
22. 7. 2014 14:05

Asym: to vydání černých skříněk poukazuje přinejmenším na to, že pokud to byli „separatisté“, jednalo se z jejich strany o tragický omyl, za který ovšem nepřestávají nést zodpovědnost. Ale spíš v tom budou fakt nevinně. Na té informační válce je nejhorší to, že VŠECHNO může být pravda. Ale nejmenší zájem na něčem takovém mohlo mít Rusko a Putin, proto ty verse o tom, jak „Rusové pomáhali separatistům sestřelit“ to letadlo, jsou ty nejméně pravděpodobné.

asym
asym
22. 7. 2014 14:14

Vodník napsal Asym: to vydání černých skříněk poukazuje přinejmenším na to, že pokud to byli „separatisté“, jednalo se z jejich strany o tragický omyl, za který ovšem nepřestávají nést zodpovědnost. Ale spíš v tom budou fakt nevinně. Na té informační válce je nejhorší to, že VŠECHNO může být pravda. Ale nejmenší zájem na něčem takovém mohlo mít Rusko a Putin, proto ty verse o tom, jak „Rusové pomáhali separatistům sestřelit“ to letadlo, jsou ty nejméně pravděpodobné. při složitosti celého systému BUK a neexistenci vojenského letectva v Donětské republice si namyslím, že místní domobrana bude atakovat tímto systémem letadlo v 10… Číst vice »

leho
leho
22. 7. 2014 18:26

asym, místní „domobrana“ opravdu sestřelila Boeing omylem, Igor Strelkov, plukovník GRU, se sám k tomu přiznal jak na Internetu tak v odposlechnutém hovoru na mobilu. Teď ale bych se chtěl vyjádřit ke konspiraci „odklonění“ z trasy. Článek na webu Ask The Pilot zde: http://www.askthepilot.com/malaysia-airlines-shot-down/. Pokud umíte anglicky, tak se v článku dočtete, že dálkové lety létají přes válečná území běžně a že MH17 nebyl vůbec „odkloněn“. Co se týče domnělého FAA zákazu, tak to je účelová lež, FAA přelety přes toto území rozhodně nezakázala…

Béda
22. 7. 2014 18:33

pane multinicku, co to zas blábolej? O jakém domnělém zákazu FAA to mluvěj? Legitimní ukrajinská vláda – předchůdkyně nelegitimní fašistické junty se připojila ke smlouvě 195 zemí, která signatářům ukládá uzavřít pro civilní dopravu vzdušný prostor nad bojovou zónou. Fašisti to tedy měli provést automaticky a bez vyzvání. A ne naopak. Čili ať již to bylo jakkoliv – aťsi to sestřelil BUK, letadlo, anebo Boeing někdo odpálil na dálku odpovědnost za to nese fašistická junta, zrovna tak, jako za rozpoutání násilí a posléze válečného násilí na Ukrajině. To je viník a zločinec, který by měl skončit v Haagu – i… Číst vice »

leho
leho
22. 7. 2014 18:45

BTW, multinicku, to mám být jako já?

A proč by měla ukrajinská vláda uzavírat prostor? Proto, že Rusáci se rozhodli sestřelovat všechno co se nad Ukrajinou hýbe? Neměli to tedy být právě Putinovci, kdo měl uzavřít letový prostor?

Jak vidno, článek na Ask The Pilot jste asi nečetl. Zřejmě neumíte anglicky. Tipuji ale, že rusky umíte dokonale. Nebo se pletu?

Béda
22. 7. 2014 18:53

pane leho, fašistická junta měla uzavřít vzdušný prostor již proto, že se sama podvodem a násilím ustavila jako následnická vláda a přešly na ni automaticky závazky předešlých legitimních vlád. Tak to prostě v mezinárodním právu chodí, bez ohledu na to, co si vy o tom myslíte. „Putinovci“ mohou uzavírat letový prostor pouze tam, kde vládne Vladimír Putin – pro vaši orientaci – to není Ukrajina ale Rusko. Nevím kdo se co rozhodl nad jihovýchodem sestřelovat na jihovýchodě ukrajiny ale tipoval bych si, že se tam vzhledem ke koncentraci protiletadlových systémů chystali něco sestřelovat především kyjevští fašisti. Mluvte prosím laskavě k… Číst vice »

Vodník
Vodník
22. 7. 2014 19:06

leho napsal
Pokud umíte anglicky, tak se v článku dočtete, že dálkové lety létají přes válečná území běžně a že MH17 nebyl vůbec „odkloněn“.

http://pt.flightaware.com/live/flight/MAS17/history/20140717/1000Z/EHAM/WMKK

Béda
22. 7. 2014 19:16

http://literarky.parlamentnilisty.cz/tema/87-tema-na-tento-tyden/17965-putin-slava-bohu-nejsme-v-adne-alianciChaos v Kyjevě Parlament v Kyjevě mezitím zplnomocnil svého předsedu Oleksandra Turčynova rozpustit poslaneckou frakci komunistické strany a připravuje zákaz strany jako takové, kvůli jejímu nesouhlasu s vojenskou operací na východě země. Pokračuje i praxe vyhánění poslanců z jednacího sálu za to, že mají „alternativní názory“, což i nekomunistická opozice označuje za „totalitní praxi“. Poslanci za banderovskou Svobodu požadují zakázat v televizi vysílání ruských filmů a pořadů, stejně jako zakázat na Ukrajině koncerty či představení ruských umělců. (Tři ruské zpěváky už na své území nevpustilo Lotyšsko.) O práci přišla moderátorka rozhlasového pořadu, do něhož lidé prostřednictvím SMS posílají své vzkazy… Číst vice »