Středa, stávky je třeba

Tak jsem se včera odpoledne náhodou (protože jsem zrovna nepřijel z práce pozdě večer) z obecního rozhlasu dozvěděl, že škola, do které chodí mojí děti, se bude účastnit dnešní stávky. Poté jsem zjistil, že děti byly také informovány po svém. Řekly, že učitelé budou dělat něco na zastávce. A když jsme se jich zeptali, jak ten den bude probíhat, tak věděly ještě méně než my. Že děti budou hlídány dohromady pár stávkokazy do  půl dvanácté, jsme se dozvěděli až po telefonickém kontaktu s pedagogem. A pak sorry jako, školní družina bude zavřená. A do malé jídelny, která není v budově školy, se pak nahrne 700 žáků od 1.  do 9. třídy zároveň. Dobročinný a sociálně citlivý čin pro zaměstnané rodiče mající školou povinné děti…

Vždy jsem podporoval odborové organizace v cestě za zvyšování platů zaměstnanců. Dodnes jsem se osobně snažil o založení odborové organizace v práci, ale nesetkal jsem se s odezvou u kolegů. Byl jsem zklamán, když před lety tehdejší odborový předák Zavadil po veliké demonstraci si zašel s Tulamorem z Bechyně na pivo a požadavky tisíců demonstrujících spláchl několika sklenicemi piva do septiku. Bývaly to doby, kdy požadavky (nejen) školských odborů byly zcela na místě a byly zásadní. Je zajímavé, že v té době se škola na naší vesnici do protestů nezapojovala, vedení školy totiž bylo politicky propojeno s politickou stranou TOP 09. Mladí učitelé, kterých by se nízké platy mohly týkat nejvíce, s asociální politikou strany spíše souzněly. A starší, méně progresivní, měli strach, že budou odejiti a nebo už sami měli dospělé děti, tak už je nic tolik netížilo, tak drželi hubu a krok.

Doba se výrazně změnila. Výrazně zvýšené platy pedagogů sice nedosahují stále evropské platové úrovně, nicméně platí ono známé okřídlené, „kdo z nás to má“. A to v obou rovinách. Kdo z nás má ten evropský plat? A kdo z nás má ten plat učitele? Evropské platy nemá z nás nikdo. Pokud tedy nebereme jako evropský plat plat ten v Lotyšsku či Rumunsku. A co se týče platu učitelů? U nás v obci jsou nejbohatší doktoři, ředitel sadů velkého agrodružstva, ředitel jedné menší firmy, policisté a hned za nimi jsou na tom nejlépe platově učitelé. Několik tisíc lidí má nižší platy. Včetně zaměstnanců montoven nebo řemeslníků či soukromých podnikatelů majících i středně velké firmy… Většina těch lidí má navíc mzdy nad hranicí minimální mzdy. Taky by mohli začít stávkovat. Proč to nedělají? Vysvětlení je více, třeba komplikace při organizovanosti či strach o ztrátu zaměstnání. Ale mám vysvětlení i jiné. Od dob velkých demonstrací proti vládám tzv. rozpočtové zodpovědnosti a jejich asociální až genocidní politice tu totiž mzdy včetně minimální mzdy vzrostly. V roce 2011 byla založena jedna politická strana, jež slibovala na billboardech, ANO, bude líp. A právě žijeme v době, kdy byl zrealizován tento slib. A pokud takový slib je zrealizován, není důvod demonstrovat, naopak není divu, že se to nějak odráží i ve volebních preferencích…

Připadá mi absurdní, když právě v době, pro kterou je příznačný růst mezd, který právě u učitelů patří k největším, dochází k nejvýraznějším protestům spojených se školskými odbory, do kterého se zapojují i učitelé, kteří se netají svými asociálními názory. Ale nijak mě to nepřekvapuje. Když jsem se od sousedky navštěvující 7. třídu dozvěděl, čím je někteří pedagogové/demagogové krmí, tak mě ani nepřekvapí, co mohou mít za lubem teď. Vždyť vláda pedagogům přidala a kvůli kosmetickému rozdílu dělat takové cavyky… Co za tím je? Když člověk čte obecné požadavky, objevuje se tam slovo inkluze. A když si uvědomíme, u koho najednou mají školské odbory zastání. Piráti, TOP … Jedna asociální partaj za druhou, které nechtějí o mandatorních výdajích státu jinak ani slyšet. Vraťme se k té inkluzi. Rád bych slyšel názory nějakých dalších pedagogů, ale z toho, co vím, inkluze se neosvědčila. A současné změny by inkluzi nezrušily, ale ukotvily a umocnily.

Osobně bych ani nezavrhoval důvod, který např. uvádí ekonomka Šichtařová – samotné vydírání a chtění víc na úkor ostatních. Čili jedna z taktik použití strategie Rozděl a panuj. To tak akorát naštve ty ještě chudší. A pak samozřejmě viníci rozdělující společnost budou zase z toho, co sami podporují, obviňovat protistranu. Což by nebylo ani poprvé, ani naposled, je to dobrým zvykem politiků především demagogického bloku. Až se ozvou třeba invalidní důchodci a částeční invalidní důchodci, že také chtějí evropské důchody, to zase bude breku o mandatorních výdajích, projídání budoucnosti a péče o rodiny s dětmi. Včera na TV Barrandov na stávku reagoval předseda SPD pan Okamura ve smyslu: Nemám nic proti zvyšování platu učitelů, ale tohle vidím jen jako akci ČSSD. Asociace ředitelů také označuje současné uváděné důvody za malichernost a nesouhlasí.

Tak jen tedy popřejme těm pedagogům, ať názorně předvedou Gretě Thunberg a jejím stoupencům, jak NA TO. A ať se na ně moc rodiče nezlobí. Protože až se domluví všechny uklízečky, všechny prodavačky, všichni řemeslníci, všichni dělníci, kuchaři a kuchařky, nižší zdravotnický personál a všichni zaměstnanci, kteří dostávají výrazně méně, než je vypočtená průměrná mzda a budou chtít přidat taky a pedagogové budou dětem do hlav tlačit, že obyčejní lidé si musí utáhnout opasky, že musí myslet na budoucnost, že přichází krize, TAK PŘESTANU POUŠTĚT DĚTI DO ŠKOLY A BUDU SE DOŽADOVAT PROPUŠTĚNÍ TAKOVÝCH PEDAGOGŮ Z DŮVODŮ MRAVNÍHO OHROŽOVÁNÍ MLÁDEŽE. Vzhledem k tomu, že se slušnými pedagogy jsem měl vždy korektní vztahy a nikdy jsem neváhal dat najevo ocenění jejich dobré práce, by moji reakci nemuseli přejít bez povšimnutí. A kdybych nebyl sám? Vzhledem k tomu, že se smrště spustily při banalitách nebo při pouhé informaci o konání stávky, tak předpokládám, že další vyhrocování situace si nikdo nepřeje. Ani kantoři, ani Babiš, ani rodiče. Opačná cesta končí Majdanem…

Stanův komentář: Přiznám se, že ne se všemi argumenty souhlasím, ale celkově pro mě stávka učitelů také příliš pochopitelná není.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
6. 11. 2019 17:47

Jakožto znalec kantorske ženské psyche hodlám dodat jen jedno: Učitele Pravdy a lasky … vylizte si prdel.

LiL
LiL
6. 11. 2019 20:46

Vaňku,Vaňku,když to čtu ,nemohu se zbavit hořkého pocitu marnosti. Pokud se v představě veřejnosti stávka smrskne jen na vymáhání peněz a média nemelou o ničem jiném, je to tragédie. Ve školství,zdravotnictví,státní zprávě, jde hlavně o změnu systému a sypání peněz je jen důkazem naprosté neznalosti problémů. Přeji všem maximum výdělku a pohodu na pracovišti,ale že to nefunguje pochopíme až v okamžiku,kdy ve školách nebude mít kdo učit, v nemocnicích kdo léčit, na úřadech bude zavřené okénko a honit zloděje budeme sami s hasičákem v ruce. Ano parta Pepíků se znalostí ,,kde nic není………..,, vládne a rozhoduje, peníze hází lopatou poradcům,kteří… Číst vice »

Aleš
Aleš
7. 11. 2019 7:09

LiL: Musím přiznat, že to, co píšete, je pravda. Nicméně, to, že veřejnost nerozumí chodu sociálních systémů, se dnes zcela předpokládá a jakákoliv změna v tomto je během na dlouhou trať s nejasným výsledkem. Marnost nad marnost je především právě v jedné věci. Učitelé by měli být ti vidoucí. A já jsem na základě dění posledních 30 let a pak především i posledních dní usoudil, že tomu tak v mnoha případech není. Samozřejmě, že je krátkozraké se bavit jen o penězích. Ale zrovna Vaši poslední větu bych tesal do kamene. „Těchto prostředků nelitují, ale běda, když by je chtěli skuteční… Číst vice »

Aleš
Aleš
7. 11. 2019 8:11

Stejně tak nelze závidět aroganci, hrubost, lajdáctví a někdy i hysterii některých rodičů, kteří si svoje mindráky kolikrát léčí ve vztazích k pedagogům, místo aby důsledněji řešili výchovu svých dětí. Ale tohle netuším, jak odbory svým přístupem chtěly ovlivnit. Spíš je otázka, pokud se někdo z pochybných důvodů nechá zaplést do protestů, které mají asi i pochybné pozadí, zda se svým přístupem na hrubosti, nepochopení i hysterii nepodílí. Na druhou stranu nechci v žádném případě nasazovat pedagogům oslí hlavu. Mnoho pedagogů i v dnešní době dělá práci velmi dobře nebo aspoň nejlépe jak umí. Např. i včera to po republice… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
7. 11. 2019 13:22

A žádné R O H nikde nevidět… A ani nikde za třemi rohy nečíhá… Nebo že by ta neoliberální ideovýchova pravdy a lásky měla rohy jen dva?? A kopyta vyčuhující zpod bílého pláště?? Kdysi jsem podobný obrázek chlápka v bílém plášti s kopyty a 3 očima viděl v časopise „Naši přírodou“. Stál tam tehdy nakresleně před krávou která měla po celém těle samá vemena, a tomu druhému odpovídal na jeho nesmělý dotaz: „Čert vem vedlejší účinky – ale ty VÝNOSY, TY VÝNOSY!!“… No se mi tak trochu snivě zdá, že jsme se dočkali těch skutečných… výnosů… Tedy zatím – než… Číst vice »

Aleš
Aleš
7. 11. 2019 16:48

Ono ani ROH nebylo moc revoluční, a o svoje ovečky se taky staralo jako Zavadil na pivě s Tulamorem. Ale tenkrát aspoň mohli zaměstnanci hrát třeba odborářské sportovní soutěže a místo sodexo poukázek na kulturu, sport a zdraví fungovali odborářské zotavovny či podnikové chalupy, což bylo myslím efektivnější… Výnosnost neoliberálního modelu ve školství se ukazuje, investice do debilizace národa nese svoje ovoce. Absolventi škol sice nic neumí, ale umí o tom krásně žvatlat englicky a emericky. A takové přeformátování, to bylo jasný SPLNĚNÝ cíl, takže doktríny realizované CIA vyšly. (Současní agenti a konfidenti se mají co učit, ti jejich úrovně… Číst vice »

Bety
Bety
7. 11. 2019 19:30

Ať už mají učitelé jakoukoli výplatu, chybí jim něco podstatnějšího.
Bývalo to vážené povolání, děti i rodiče se k nim chovali s respektem. Zvýšená
výplata jim toto nenahradí. Tak trochu si myslím, jestli ta stávka není způsob,
jak je ještě o ty zbytky respektu připravit. Dobré vzdělání mládeže je přece
pro dnešní režim už delší dobu spíš nežádoucí, ne?

racek
racek
7. 11. 2019 22:11

No, když cílem stávky bylozrušit v rámci přidání pohyblivou část mezd, tak jsou sami proti sobě… Fakt mi to rozum nebere. Na dsruhé straně, výsměch ministra Plagy jejich stávce byl ta nejhnusnější záležitost celé aféry. Arogance podporovatele inkluze, který na ministrestvo natahal spousty metodiků z těch nejhorších neziskovek, samozřejmě s žádnou pedagogickou zkušeností … toť je opravdu silné kafe. A nezapomeňte že pořád před sebou mají představitele státu, který po desítky let učitele dusil a ubližoval, a kterému se podařilo téměř zlikvidovat velmi slušnou úroveň pedagogiky, ktero jsme jako jednu s dobrých věcí od komoušů zdědili. Co si má o… Číst vice »

Aleš
Aleš
8. 11. 2019 19:12

Aby si absolventka fakulty snadnější než plzeňská práva odskočila na stávku, tak musí ženská před důchodem se zkušenostmi zvládnout práce a dětí víc, než je zdrávo. PLAGYátorův smích je stejné CHUCPE jako drzost, se kterou se vytáhla Univerzita Palackého v Olomouci v případě poslance Ondráčka a jeho disertační práce. Ctrl c, ctrl v byla přece hlavní schopnost posledních generací i olomouckých studentů. Vlastně společně se světonázory a politickým přesvědčením, kdy člověk musel ctít kapitalistické,volnotržní principy, ctít Havlův odkaz a přístup k demokracii a lidským právům, podporovat členství ČR v EU i NATO. Například když se na konci 90. let dozvěděl… Číst vice »

Gatta
Gatta
9. 11. 2019 14:33

Souhlas Lil, Bety i racek.

Každý z nás vychovává své děti nejen svými řečmi, ale také, možná především, svým příkladem. Kladným, nebo záporným, který děti buď přijmou z svůj, nebo naopak odmítnou.

Totéž se dá říci i o učitelích – o lidech kteří by měli patřit k elitě národa a kteří mají reálnou možnost (tedy částečně i povinnost) výchovou a vzděláváním žáků, přispět k tomu aby naše společnost pochopila a vyřešila příčiny a možná řešení svých problémů.

Co si žáci a studenti vezmou z chování svých stávkujících učitelů – revoluční semknutost, nebo sobeckou neomalenost ???

LiL
LiL
10. 11. 2019 9:36

Co si vzali žáci ze stávky? Vůbec nic a den volna . Bohužel je to stále stejné,ani po 30-ti letech neumíme stávkovat a prezentace k veřejnosti nulová. Kdyby v okresech proběhla sezení s veřejností a popsali se důvody s celkovou problematikou, byl by to alespoň vstřícný přístup a možnost jak seznámit rodiče s fungováním tohoto rezortu. To že ryba smrdí od hlavy sice víme dlouho,ale kdo se podílí osobně na neutěšeném stavu školství, je potřeba rozebrat trochu podrobněji. Jako příklad máme,, inkluze,, valná většina ji nechtěla,ale peníze již rozdány byly a systém frčí hlava nehlava a tak je to všude.

Gatta
Gatta
10. 11. 2019 13:05

A možná si něco vzali – a nebo něco slyšely doma. A autoritu učitelů to patrně nepozvedlo.

Pokud by byly veřejné diskuze o této stávce na jakékoliv úrovni, tak by to nebylo hezké divadlo.

Ano peníze …. pořád ještě je kde (komu) brát a vymýšlet neproduktivní čí přímo škodlivé projekty pro vlastní placenou zbytečnou „důležitost“. Ano jen a jen peníze … je vidět, že ještě pořád patříme mezi ty bohaté země. I když na Němce pochopitelně nemáme
https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/cvikov-volkswagen-angela-merkelova.A191107_121903_automoto_fdv