Stropnický ministrem zahraničí?

V minulých dnech jsem halas kolem budování nové Babišovy vlády, jež se má skládat z členů ANO a být doplněna odborníky, sledoval s klidem. Na rozdíl od většiny našich politiků a novinářů jsem se totiž nedomníval, že by nám, občanům republiky, hrozila čímsi osudovým, resp. že by snad měla být o tolik horší, než je dosavadní vláda Sobotkova.

Tento stav mé duše trval až do pondělního večera posledního dne října, kdy jsem se přímo z Babišových úst na ČT dověděl, že má ve své budoucí vládě připravenu jednu změnu. A to tu, že dosavadní ministr obrany vlády Sobotkovy, Martin Stropnický, bude nejpravděpodobněji ve vládě jeho, Babišově, ministrem zahraničí.

Skutečně jsem v okamžiku, kdy jsem si tohle vyslechl, zalapal po dechu. Probohasvatého, to zde je česká politika skutečně jenom proto, aby jednomu herci, hnanému běsy jeho neukojitelné ctižádosti a domýšlivosti, poskytovala arénu k rekordnímu běhu skrze všechna česká ministerstva? Vždyť ten pán už byl ministrem kultury (ve vládě Tošovského), je stále ještě ministrem obrany ve stávající vládě Sobotkově, a teď si tedy panu Babišovi řekl i o ministerstvo zahraničí? To spolu s manželkou skutečně sedí doma nad seznamem českých ministerstvech, zatrhává si ta už dosažená a otazníky klade za ta, která k němu jako slušní psíci teprve přiběhnou? Anebo po ministerstvu zahraničí trůní ten otazník už jen u dvou úřadů? A to u premiérského a prezidentského? A teprve pak, až skolí i je a nebude snad ještě šilhat po teplém místečku v EU a NATO, usedne tenhle chorobný žádostivec k sepsání svých vzpomínek s názvem: Uměl jsem zkrátka odhadovat směr větru?

Což bude titul pro jeho oslnivou kariéru titul nejvýstižnější. V roce 2013, když viděl Babišovu fotografii na každém rohu, řekl si: „Tady jsou peníze a tady tedy taky budou neobsazená ministerstva“. A tak šel, nasadil do tváře první hereckou polohu ze tří, které ovládá, a Babišovi svou službu do nadcházejících voleb nabídl. A o čtyři roky později, když už byl obranným ministrem a v republice vypuklo v souvislosti s Ptačím hnizdem téměř až protibabišovské povstání, vytušil, že pro něj se tato krize může stát darem z nebes. A to když okamžitě napíše obranu svého šéfa. Nejvášnivější a nejoddanější ze všech, které budou napsány. Prostě takovou, která uvízne šéfovi v paměti. A on pak bude z šéfovy vděčnosti čerpat věci pro sebe. Pro začátek třeba ten Černínský palác…

Což ale pořád ještě není všechno a ministr ví, že mu do karet hraje dokonce i něco, co svou vůli či rozumem vlastně ani neovládá. Pamatuje si, že se dle keltského kalendáře narodil ve znamení osiky, což znamená, že všechno dělá naplno a s ohromnou energií a elánem, což on skutečně dělá. Ne sice všechno, ale naplno a s ohromnou energií, elánem a hlavně pak bez příčiny nenávidí Rusko. Neví, odkud se v něm ta nenávist vzala či odkud se v něm pořád bere, ale raději o tom ani neuvažuje, protože jde o nenávist, která, jak si ministr s uspokojením uvědomuje, má v dnešní době a v našem západním světě cenu zlata. Protože sama o sobě požene jeho budoucí kariéru kupředu možná ještě rychleji a bezpečněji, než dnes činí pouhá šéfova přízeň.

Všechno mu zkrátka hraje do noty a kam až v budoucnu současný ministr touto svou záští hnán dojde, lze dnes těžko odhadnout. Ale lze odhadnout, že čím výš a dál bude on, tím níž a blíž budeme my všichni – válce i našemu konci. Protože k ničemu jinému tupá nenávist à la Stropnický vést nemůže.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
navstevnik
navstevnik
31. 10. 2017 22:10

Pane Mane,
píšete krásně a barvitě. Děkuji Vám za to.
Faktem ovšem je, že kromě herecké kariéry byl Martin Stropnický též velvyslancem ve Vatikánu a to, řekl bych, je pro funkci min,z.věcí kvalifikace
postačující.

fajt
1. 11. 2017 6:49

komediant stropnický je plným odrazem zdejší ovčanské základny, jestli bude pouze ministr války a nebo poskočí na přeplaceného turistu švejkolandu je úplně šumák – zásadní je, že kotlina se vylidňuje a poskytne prostor pro úplně jiné čmoky, a tak je to spravne, tak to ma byť . ..)

Admirál
Admirál
1. 11. 2017 8:48

Stropnický min. z. věcí? Asi budeme ještě v dobrém vzpomínat na Zaorálka.

Martin (už bez taky m)
1. 11. 2017 9:45

Admirál napsal

Stropnický min. z. věcí? Asi budeme ještě v dobrém vzpomínat na Zaorálka.

:-)
Herec jako „herec“…

zedd
zedd
1. 11. 2017 10:39

navstevniku, úspěšná kariéra v diplomatické službě by jistě byla vynikajícím předpokladem pro funkci ministra zahraničních věcí, nicméně u nás je půlka zastupitelstev rozdána jako trafiky nižšího řádu. Viz. právě Stropnický ve Vatikánu …

Bety
Bety
1. 11. 2017 11:22

Také mne zamrazilo. Ovšem někde jsem v těch povolebních šplechtech narazila
na zmínku, že o tento post projevil silný zájem pan Hermann. Nechápu,kde
k tomu vzal nějaké oprávnění, ale možné je u nás všechno. Kéž by se ti dva
o to poprali. Jenže kdo ví, jaký by byl ten třetí, který se prý vždy směje.

racek
racek
1. 11. 2017 17:34

No, všichni ještě budeme koukat a kroutit vočima. Jeho zájem o Beka, inkluzisty, vítače a fanatického sionisty na funkci ministra školství byla katastrofa asi 10x horší, naštěstí to nevzal. Stropnický jako ministr obrany byl celkem neškodný, neodmlouval protektorovi a do ministerstva se moc nepletl, kromě toho posledního generála vojenské policie, bez kvalifikace a vojenské služby. Snad nekoupí ty předražené americké vrtulníky.. U toho zahraničí … bojím se, že z důvodů osobních anemozit za pár dní zničí dlouho budované klidné vztahy s Čínou a Ruskem či Iránem, kdy se podařilo značně snížit staré Iránské dluhy. Vlastně jsem si jist. Babiš je… Číst vice »

Admirál
Admirál
2. 11. 2017 8:40

„Sorose vyhánějí z Turecka, Maďarska a Rakouska“ (Zvědavec).

O tom, že Sorose vyhánějí z Rakouska, u nás ve sdělovadlech ani čárka, ani slovo.

Škoda, že se dneska už nevymrskávává z města.

Aleš
Aleš
4. 11. 2017 1:04

Že by ANO mělo jednu podmínku, pro kterou s SPD nechtělo do koaly a po názorovém veletoči by SPD najednou byla přijatelná?
http://www.novarepublika.cz/2017/11/video-hnuti-spd-se-odkopalo-12-dni-po.html
Voliči, tohle je omezená suverenita a ne vládnutí, obětování NEJDŮLEŽITĚJŠÍ části programu.
Stropnický by se měl držet svého kopyta, ať se vrátí na kulturu a nefušuje do obrany a zahraničí!!!
http://www.halonoviny.cz/articles/view/46490579

Martin (už bez taky m)
4. 11. 2017 3:52

Aleš napsal Že by ANO mělo jednu podmínku, pro kterou s SPD nechtělo do koaly a po názorovém veletoči by SPD najednou byla přijatelná? http://www.novarepublika.cz/2017/11/video-hnuti-spd-se-odkopalo-12-dni-po.html Voliči, tohle je omezená suverenita a ne vládnutí, obětování NEJDŮLEŽITĚJŠÍ části programu. Stropnický by se měl držet svého kopyta, ať se vrátí na kulturu a nefušuje do obrany a zahraničí!!! http://www.halonoviny.cz/articles/view/46490579 Aeronetu dlouhodobě nevěřím, mám jej za příliš manipulativní. V diskusi na NR to rozebírají, že to vyjádření je vytržené z kontextu širšího a nepřesné, jen částí skutečně řečeného. Počkal bych si a nejedl „příliš horkou polévku“… A že se při povolebních jednáních „za kulisami“… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
4. 11. 2017 4:09

Jako volič jsem své udělal, a nyní s klidem vyčkám věcí příštích a konání a sestavy příští vlády. Nejsem naivní pitomec abych měl jakoukoliv politickou skupinu v této zemi za nějaký ideál, a je mi jasné že navíc zase to bude nějaká faktická koalice- ať již zjevná či tichá. Ale „rozhořčení nějakého V.K. mám osobně „na háku“… Není to pro mne žádný odborník či „kapacita“… „Návod kterým směrem myslet“ čouhá z AE jako sláma z bot. Jsem jen obyčejný chlap – ale ne vůl, který po víc jak 30 letech sledování politiky potřebuje jejich „vedení za ručičku“… Ve všech osobních… Číst vice »