Studie Harvardské univerzity: USA jdou do kytek

Harvardská ekonomka neoliberálním ideologickým dopingem pomohla krach US-společnosti úspěšně nastartovat a dlouho vedla peloton. Nyní zajela do depa a nechává veřejně řádit jiné politické a ideologické hlupáky.


Kolegové zveřejnili čísla o dětské chudobě v USA, která tuto zemi řadí na jedno z posledních míst mezi vyspělými zeměmi světa (USA: Dětská chudoba v číslech). Není to náhoda, což dokazuje nedávná studie Harvardské univerzity (Harvard Business School). Studie se jmenuje velmi charakteristicky „Neřešené problémy a rozdělený národ“ (Problems Unsolved and a Nation Divided). Harvardská ekonomka neoliberálním ideologickým dopingem pomohla krach US-společnosti úspěšně nastartovat a dlouho vedla peloton. Nyní, když pochopila, o jaký průšvih jde, tak se svým závodním kolem opatrně zajela do depa, a nechává veřejně řádit jiné politické a ideologické hlupáky. Nejspíš tu školu začal vést Putin, protože je plná obratně skryté proruské propagandy. Porno-bojovníci za Evropské hodnoty by ten Harvard měli nechat zavřít. A protože to jde těžko, tak korporátní média na tuto studii uvalila kompletní informační embargo.

Krach politiky

Studie je celkem rozsáhlá a každý z ní komentuje to, co se mu hodí do argumentační linie. My nebudeme postupovat jinak a začneme od konce studie, tedy politikou. K tomu viz náš článek Skutečná bitva o budoucnost Demokratické strany v USA. Z grafu jasně vyplývá, že zkorumpované partaje Republikánů a Demokratů prolezlé nepotismem, klany a politickou a ekonomickou korupcí už Američany nelákají.

Stále více občanů chce mít v zemi politickou alternativu. U nás to bude podobné, ale celý proces bude trvat déle. Systém dvou stran se v myslích Američanů přežil, protože je úplně jedno, koho z těchto dvou komediantů volíte. Prezidentské volby to ukazují víc než jasně. Nemocná starší paní pravděpodobně postižená začínající mozkovou demencí je jasně republikánská kandidátka proti levicovému miliardáři, který kradl, nyní lže a nemá žádný problém slíbit cokoliv, kromě války s Ruskem. Do ní naopak verbuje starší unavená dáma vedená vojensko-průmyslovým komplexem. Není divu, že toho Američané mají dost. Další graf ukazuje rozpad společných amerických hodnot, což jistě nepotěší naše transatlantické bijce za čistotu neoliberální ideologie.

Graf ukazuje názorové rozdělení na 10 vybraných ideologických otázek. Modří jsou demokraté, oranžoví Republikáni. Amerika je ideologicky rozbitá a polarizovaná jako nikdy předtím. A týká se to zejména střední třídy. Chudina ve městech se politizuje mnohem radikálnějším způsobem daným rasově a sociálně. Nepotrestané policejní vraždy černochů vedou k radikalizaci nespokojených a zchudlých mas uvnitř velkoměstských ghet. A když k tomu připočteme rozpadající se infrastrukturu, tak není divu, že Národní garda si kupuje klasickou vojenskou výstroj k budoucí válce ve městech. Viz náš článek Pentagon se připravuje na občanské nepokoje dané klimatickými změnami. Špionážní vojensko-policejní drony hlídkují například nad Baltimorem stejně jako nad Sýrií. US-režim se chystá na občanskou válku v ruinách ghett. Nákup levných plastikových rakví, který FEMA dělá za Obamy ve velkém, také o lecčem svědčí.

Ekonomická situace

K tomu jsme psali shrnující článek, jak dopadly Spojené státy za Obamova prezidentování (Skutečný stav USA po Obamovi v grafech). Proto se podívejme na jinou sérii grafů, které naše bijce za neoliberální zázrak příliš nepotěší.

První graf ukazuje tempo zpomalení ekonomického růstu ve srovnání s předešlými dekádami. Koloniální války stály USA celkem 6 biliónů dolarů a uvrhly zemi do bídy. US-inženýři požadují asi 3 bilióny a dali by zemi do pucu, plus by miliónům lidí zajistili práci. Podívejte se na článek Zpráva o stavu infrastruktury v USA. Tuto zprávu každé 4 roky vydává Americká Inženýrská společnost (American Society of Civil Engineers). Ale když zemi vede skupina bojující za blaho korporátního fašismu, tak jsou války důležitější než blahobyt vlastních občanů. Pentagon má přednost, jak je vidět i na grafech ekonomického propadu. Další graf ukazuje úpadek USA v růstu produktivity, což je dnes nejdůležitější ekonomický ukazatel.

V zemi, v níž upadá vzdělání a obecná úroveň, je třeba zajistit produktivitu investicemi v koloniích typu Česka. Tam jsou lidé vzdělaní ještě od komunistů, pracovití, poslušní a nechtějí za svou práci tolik, jako chce srovnatelně kvalifikovaná skupina v USA. V této zemi se naopak pracujícím příliš nedaří, což ukazuje další graf.

Pak je jen logické, že podle srovnání dekád v USA trvale klesá i tvorba pracovních příležitostí. Zbrojní průmysl je vytvoří jen dočasně, protože v konečném součtu je neproduktivní, lidí ožebračí a zemi vede k ekonomickému kolapsu.

Kdo se pakuje na bídě a rozkladu společnosti

Grafy k propadu vzdělanosti uvádět nebudu, o US-školství jsme už psali (Kolik doopravdy stojí školné v USA). Zajímavý je tento graf, který v podobné verzi komentovaly naše články.

Kam vytvořené bohatství mizí, to ukazuje tento graf. Jde o percentilové rozdělení populace podle ročního příjmu. Můžete se sami podívat, kdo se pakuje a kdo chudne. Levá strana v absolutním příjmu ukazuje, kolik si daná skupina bere ze společného koláče.

Tento graf demaskuje mytologické myšlení střední třídy, která se krmí sny a pohádkami o tom, jak pronikne do vyšších pater. Studie účelově vynechala růst bohatství jednoho procenta, které nyní vlastní skoro 50 % produkovaného zisku, což je nejvyšší míra koncentrace bohatství od 30. let. Jak vidíte, během dekády stagnace a krize si k bohatství pomůže jen 5-10 % obyvatel, a k pohádkovému bohatství jen jedno procento, popřípadě pouhé jedno promile. To v případě, že vypukne další kolo studené války s Ruskem. Tak je to s US-kapitalismem podle Harvardu, milé české děti.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
27. 9. 2016 6:46

V USA běží zásadní volební duel. Bude to Killeri anebo Duce?

Aleš
Aleš
27. 9. 2016 6:51

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/415834-zijes-ve-vlastni-realite-clintonova-a-trump-se-poprve-stretli-v-televizi.html
Naposledy, když se politik Hitler soustředil na střední třídu, byla z toho 2.světová. Hitlary se chce na ni také soustředit. Zůstane jen u zbožného přání?

Aleš
Aleš
27. 9. 2016 6:52

Teď tu na mně vybafla ČEZká reklama, že jaderná baba to pohlídá…

Béda
27. 9. 2016 6:54

Paradox: Ti co vždy mluví pravdu nechtějí zveřejňovat smlouvy a neuvádějí své důkazy, ti co vždycky lžou uvádějí své důkazy, technické expertizy, které nikdo nevyvrací a jsou připraveni zveřejnit své smlouvy.

Sio
Sio
27. 9. 2016 7:34

Levicový miliardář? Hezký oxymoron. Zmatení pojmů je silná ideologická zbraň. Když se na to podívám z hlediska globální politiky, dostanu se k tomu, co chce ta nejmocnější skupina, špičky bankovně-korporativního kapitálu, diskrétní elity, 1 promile, nebo, což se dobře píše – GP. GP je samozřejmě vlastníkem největší části kapitálu a ten zbytek má pod kontrolou. Jeho prvořadým cílem asi nebude získat další majetek, má ho víc, než dost, prakticky všechen, co potřebuje. Může si ho už jen přerozdělovat mezi sebou. Co asi GP trápí víc, než velikost majetku? Jeho udržení! A s tím i udržení konceptuální moci. To on rozhoduje,… Číst vice »

Sio
Sio
27. 9. 2016 8:03

Jak vidíme, USEU zažívá úpadek, Rusko teď stagnuje a Čína roste. Ideál GP bude přibližně stejná síla všech těchto velmocí (Rozděl a panuj!). Velká nebo světová válka asi nebude cílem GP, jaderné mocnosti nesmí válčit mezi sebou, přineslo by to zničení světa a tím i GP. 2. Zdroje. Konzumní společnost, kterou GP vytvořil po 2. světové válce je pro něho teď přítěží. Pokud by na stejné standardy spotřeby jako USEU přešly státy BRICS, asi by (navíc při růstu růstu ekonomiky) zdroje planety dlouho nevydržely. To znamená, že GP musí růst životní úrovně zastavit a snížit. Myslím, že v US a… Číst vice »

Béda
27. 9. 2016 8:28

Paní Jaa, Já si o Trumpovi nedělám vůbec žádné iluze. Obama taky sliboval modré z nebe – uzavření Guantanáma, restart vztahů s Ruskem. A výsledek poté co se slibotechna dostala do Bílého wigvamu? Ještě víc válek, restartované vztahy s Ruskem na pokraji horké války a Guantanámo na okupúovaném území Kuby frčí vesele dál. Navíc mírotvůrce vyhrožuje každému kdo se nepodřídí americkému diktátu „kroucením rukou“. Trump je nevěrohodný již v průběhu volební kampaně. Na otázku co bylo potřebné udělat v Iráku – obsadit amíky ropná pole. Co je potřebné pro USA – zavést (policejní) řád. Jednou řekne, že by spolupracoval s… Číst vice »

peter.
27. 9. 2016 14:53

jaa napsal
On nikdy prezidentem nebude …

Pravdepodobný názor.Vyhrať musí Goldman Sachs.
Potom ale treba zamerať pozornosť na človeka,ktorého si H.C.vybrala na post viceprezidenta.Menuje sa Tim Kaine.H.C.je chorá.Je pravdepodobné,že dlho vo funkcii nepobudne a potom ju nahradí viceprezident.O tomto človeku aspoň ja nemám dosť relevantných informácií,ktoré by ozrejmili akou cestou sa bude uberať a aký postoj zaujme k Rusku.

Sio
Sio
27. 9. 2016 15:55

jaa napsal

Ale on ani nic neslibuje, jen ploché a laciné žvásty . Ostatně stejně jako HC… ti co to maj v rukách nejsou vidět. žvásty…..
U Obamy se ještě snažili vzbudit zdání… ale tohleto už jemoc..zoufale bezostyšné

To mi tedy vysvětlete, proč je kolem Trumpa u elit tolik emocí, když se ví, že nevyhraje.

peter.
28. 9. 2016 9:32

Sio napsal To mi tedy vysvětlete, proč je kolem Trumpa u elit tolik emocí, když se ví, že nevyhraje. To,či Trump vyhrá nemôže tvrdiť so 100% istotou nikto.Tí,čo tipujú víťazstvo Clintonovej vychádzajú z premisy,že koho podporuje Wall Street,ten sa stane prezidentom USA.H.Clintonovú podporujú Goldman Sachs,Citibank aj JP Morgan.Trump financuje svoju kampaň zo svojho.Navyše musí bojovať nie len proti kandidátke demokratov,ale aj proti svojim,proti strane republikánov,ktorá si nepraje jeho víťazstvo.Dnes je ekonomická situácia USA v takom stave,že bankári urobia všetko možné aj nemožné preto,aby ešte viac posilnili svoju previazanosť so štátom a možnosť presadzovať svoj vplyv na jeho smerovanie.Skoro s určitosťou… Číst vice »

peter.
28. 9. 2016 12:09

Pripomeniem voľby prezidenta USA v r.2000 – G.W.Bush vs AlGore
http://www.noveslovo.sk/c/Demokracia_a_ukradnute_volby
a voľby prezidenta USA v r.1960 – J.F.Kennedy vs R.Nixon
http://www.poslednykriziak.sk/kennedy-prezidentom-vdaka-volebnemu-podvodu/897/

hudryper
hudryper
28. 9. 2016 12:33

peter. napsal Trump financuje svoju kampaň zo svojho Jste si tým,Peter,istý ? John Gray už před desítiletími ve své knize „Al Kaida aneb jak být moderní“ varoval,že bublina americké ekonomiky a snaha amerických činitelů urychlovat americký „volný trh“ po celém světě učinily posléze USA obětí systému,který budovaly.K tomu posloužila pozitivistická doktrina,že produktivita je jediným měřítkem ekonomické účinnosti,když spolu s neoliberalismem propůjčila volnému trhu autoritu vědy. Americký volný trh byl pozdvihnut na úroveň univerzálního ekonomického systému.Mnoho Američanů už dlouho věří tomu,že jejich země má univerzální poslání. Není to nezvyklé přesvědčení.Britové v 19.století,Francouzi v 18.,Španělé a Portugalci s Holanďany v 17. a… Číst vice »

hudryper
hudryper
28. 9. 2016 12:41

pokr. V podivně předvídatelném obratu osudu jsou teď USA vydány na milost a nemilost režimu volných kapitálových proudů,který v devadesátých letech vnutily ostatnímu světu. Nestabilita,která se projevila v tak zvané asijské krizi a v nedobytnosti ruských dluhů,dospěla do epicentra světového volného trhu.Výsledkem bude globální vyšinutí s geopolitickými následky. Kombinace tržní globalizace s otřesy,způsobenými americkou bublinou,vytvořila obzvláště nebezpečnou situaci. Světová ekonomie si přivykla spoléhat na to,že vysoká hladina americké spotřeby udržuje poptávku na výši. Kdyby američtí spotřebitelé prudce omezili své výdaje,výsledkem by mohlo být globální ekonomické vyšinutí,v měřítku větším,než bylo kterékoliv od 30.let. Neoliberální misionáři Ameriky ochotně přijali nejslabší aspekty Marxovy… Číst vice »

peter.
28. 9. 2016 13:30

hudryper napsal Jste si tým,Peter,istý ? John Gray už před desítiletími ve své knize „Al Kaida aneb jak být moderní“ p.hudryper: Všetko,alebo skoro všetko čo na tomto webe prezentujem,považujem len za svoj názor a ako taký,sa ho snažím podložiť argumentami ku ktorým sa dostanem.Protiargumenty vždy zvažujem a nerobí mi problém uznať,že sa môžem mýliť alebo,že sa mýlim.Ja neverím na GP ani iné obskúrne „persóny“ ktoré nikdy nikto(okrem Zaznobina)nevidel,nikto nevie,či je to človek nejaký ufón,duch alebo božstvo.Nikto nevie ani to,čo má v úmysle a prečo je taký babrák,že v histórii spackal všetko na čo siahol (permanentné vojny a preľudnená zem napr.).Vraj… Číst vice »

Irena
28. 9. 2016 14:05

peter. napsal Vzorec ktorý je spoločný pre všetky dejinné udalosti je jednoduchý.Peniaze(bohatstvo)= moc = túžba po ešte väčšej moci a väčšom bohatstve. Teď už jenom zbývá Peter, abyste se rozhodl, jestli skutečnost, že vždycky vyplavou nahoru taková individua je čistě náhodným procesem, kdy ti schopnější (ve smyslu větší hajzlové) jednoduše vystřelí nahoru jako bubliny, když se vaří voda, nebo zda se jedná o takovou chobotnici, která občas někde přijde o některé ze svých chapadel, ale jako celek ji to nikdy nezasáhne natolik, aby byla zničena, a navíc je schopná ta chapadla časem regenerovat a dál si hraje tu svou hru… Číst vice »

peter.
28. 9. 2016 15:02

Irena napsal Vy zezdola vidíte vždy jen jedno chapadlo a myslíte si, že s tím druhým, které je hned vedle nemá to první nic společného, jenže nahoře je střed chobotnice, Irena: Áno!Som len obyčajný vidiecky založený človek.A myslím si,že telo tej chobotnice tvoria zbohatlícke dynastie Rothschildovcov a Rockefellerovcov. http://www.zvedavec.org/klasika/2009/05/3144-dejiny-domu-rothschildovcov.htm https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&sqi=2&ved=0ahUKEwi3zsSopLLPAhVKsBQKHW6TCY4QFghJMAU&url=http%3A%2F%2Fafinabul.blog.cz%2F1009%2Frockefeller-a-globalni-elita&usg=AFQjCNH1Qb_cF09xddQ48pYIOrBLf_cWNQ&bvm=bv.134052249,d.bGg Potom sú tu ešte teórie o panovníckych dynastiách o iluminátoch,slobodomurároch a moci Vatikánu.Rothschildovci sú na scéne cca 250 rokov,Rockefellerovci asi 180 rokov a európske panovnícke dynastie ktorým sa tiež pripisuje vplyv na dianie vo svete povedzme od Merovejovcov,Karolovcov cez Habsurgov až po dnešných panovníkov. Vždy ale ide o ľudí z… Číst vice »

Irena
28. 9. 2016 15:38

Peter, nebo je možné Rothschildy a Rockefellery považovat pouze za jedno z chapadel ucelenějšího systému, složeného z lidí z masa a kostí, (a je úplně jedno, jestli ho nazvete GP, nebo diskrétní elity) nic jiného nikdo netvrdí, které je víc lidem na očích, a také proto méně významné. Zveličování jeho významu je samo o sobě zástěrkou, nebo písek, který vám hodí do očí. Což se vyloženě nabízí. Proto vám také mezi jiným KOB navrhuje, abyste méně sledoval jednotlivé lidi a soustředil se více na procesy a na centra, která ty procesy řídí, a lze je sledováním událostí odhalit. Navíc se… Číst vice »

peter.
28. 9. 2016 15:50

Irena napsal
Peter, nebo je možné Rothschildy a Rockefellery považovat pouze za jedno z chapadel ucelenějšího systému,

Áno.Je to možné.

Sio
Sio
28. 9. 2016 18:09

peter. napsal Áno.Je to možné. Vícekrát jsem tu objasňoval, jak vidím GP, jsou z masa a kostí, nic jiného netvrdím. Souhlasím s Irenou, není tak důležité znát jejich jména. Je důležité znát jejich zájmy, o co jim jde. A ano, hned na druhém místě je potřeba znát jejich nástroje řízení, metody. Zatřetí je potřeba si uvědomit, že dělají globální politiku, snaží se ovlivnit chod celé světové civilizace tak, aby se vyvíjela podle jejich zájmu. Když si za GP dosadíte Rotchildy a Rockefellery, myslím, že se moc nezmění GP sice nejsou jen ty dva klany, ale jeho zájmy jsou stejné. Udržet… Číst vice »

Sio
Sio
28. 9. 2016 18:10

Sio napsal Vícekrát jsem tu objasňoval, jak vidím GP, jsou z masa a kostí, nic jiného netvrdím. Souhlasím s Irenou, není tak důležité znát jejich jména. Je důležité znát jejich zájmy, o co jim jde. A ano, hned na druhém místě je potřeba znát jejich nástroje řízení, metody. Zatřetí je potřeba si uvědomit, že dělají globální politiku, snaží se ovlivnit chod celé světové civilizace tak, aby se vyvíjela podle jejich zájmu. Když si za GP dosadíte Rotchildy a Rockefellery, myslím, že se moc nezmění GP sice nejsou jen ty dva klany, ale jeho zájmy jsou stejné. Udržet si majetek a… Číst vice »

peter.
28. 9. 2016 21:14

Sio napsal Když si za GP dosadíte Rotchildy a Rockefellery, myslím, že se moc nezmění GP sice nejsou jen ty dva klany, ale jeho zájmy jsou stejné. Udržet si majetek a moc. Zbytek lidí je jen stádo, které pasou a pečují o ně. … je PRO NĚ jen stádo, které pa Za GP si dosadzovať nikoho nemôžem a Rothschildovcov už vôbec nie,lebo oni 1 – zjavne nefungujú 7 tisíc rokov 2 – nevymysleli futbal a chmelené pivo plzenského typu 3 – bolo uvedené,že GP nie sú ani Rothschildovci,ani Rockefellerovci a ani rôzne Bilderberg Group,Tilaterálna komisia a ostatné podobné spolky.S nimi… Číst vice »