Svět ruskýma očima 269

Mogheriniová: „Južnyj potok“ se vrátí

7. říjen 2014

Budoucí šéfka evropské diplomacie Federica Morgheriniová včera oznámila, že je EU připravena obnovit jednání s Ruskem o projektu Južnyj potok, avšak možné to bude až po vytvoření „politických podmínek“. Myslí si, že dosud nejsou a závisí to na situaci na Ukrajině. Politické podmínky se podle ní musejí vrátit do normálních kolejí, musí odpovídat právnímu základu.

Při svém vystoupení vyzvala EU, aby vypracovala nový přístup k Rusku, který odpovídá významu „východního partnera“ v dnešní době. Řekla: „Musíme být aktivní k našemu východnímu partneru – k Rusku. V nejbližší době se musíme snažit dosáhnout plnění Minských dohod ve všech bodech, podpořit úsilí Porošenka k dosažení míru na východě jeho země. Rusko nemusí být partnerem v tuto chvíli, ale ve světě je strategickou zemí.“

Ředitel Centra studia energetických trhů Ruské akademie věd Vjačeslav Kulagin řekl korespondentu Vestnika Kavkaza, že spojení mezi obnovením výstavby Južného potoka a stabilizací situace na Ukrajině, o níž hovoří Morgheriniová, není jednoznačné: nakonec jak ukrajinský mír, tak ukrajinská válka povzbudí EU dát ruskému exportnímu projektu „zelenou“.

Řekl: „Nyní tyto dvě věci (Južnyj potok a situace na Ukrajině) nejsou propojeny. Jistěže uklidnění situace v Donbasu silně zmírní rétoriku, která vládne kolem ukrajinské otázky a možná způsobí zlepšení energetického dialogu mezi Ruskem a Evropou. V rámci toho bude jednodušší domlouvat se s evropskými partnery i ohledně dalších projektů, včetně Južného potoka. Existují různé názory, ale všechny směřují k jednomu, a tím je Južnyj potok.“ Dále řekl: „Jeden z názorů je, že pokud se Donbas uklidní, bude se možno s EU snadněji domluvit. Podle druhého povede další napětí na Ukrajině k tomu, že Evropa nakonec pochopí, že nemůže záviset na ukrajinském tranzitu a přistoupí na Južnyj potok.“

Míní, že dnes je podstata v tom, kdo bude odpovídat za nezdar dodávek ruského plynu do EU. Bezpečnost dodávek přes Ukrajinu je totiž nejistá a Južnyj potok se nestaví. „V evropské politice bude hodně záviset na tom, zda bude mít odpovědnost Ukrajina, která se bude bránit tím, že Rusko nemůže plnit závazek, přičemž si bude vykládat všechny dohody podle svého. Anebo bude odpovědný někdo jiný.“

Převzato z Vestikavkaza.ru

***

Alexej Miller: Energetická strategie EU nefunguje

7. říjen 2014

Na plenárním zasedání petrohradského plynového fóra řekl šéf Gazpromu, že je v Evropě pro trh s plynem potřeba úplně nový přístup, neboť současná strategie nefunguje. Při ztrátách více než 400 miliard USD se zvyšuje uvolňování oxidu uhličitého právě v době, kdy EU počítala s opakem. Říká: „Je jasné, že se mohou ve tvorbě cen plynu ukázat nové přístupy, mohou přitlačit na spoty na evropském trhu s plynem.

Podle Millera kvůli nefunkčnosti strategie diverzifikace procesů dodávek plynu prohrává Evropa v konkurenci s asijským trhem. Projekt Jižní plynový koridor je to jediné, čím se završily snahy EU diverzifikovat dodávky plynu. Řekl: „K dnešnímu dni je k dispozici jen 10 miliard kubíků plynu. Všichni víme, že je to pro evropský trh kapka v moři.“

Převzato z Vestikavkaza.ru

***

„Kalibr“ pro NATO

Vzhledem k hrozbám pro národní bezpečnost vybuduje Rusko základnu Černomořského loďstva předčasně

Vasilij Batanov

24. září 2014

Výstavba základny Černomořského loďstva bude „kvůli složité geopolitické situaci“ dokončena o 4 roky dříve, než se plánovalo. Namísto do roku 2020 bude ukončena do roku 2016.

Potřeba zrychlit akci nastala po návratu Krymu do RF. V Černém moři jsou trvale přítomny lodě NATO, která zde plánuje vytvoření vojenské základny.

Z Novorosijska se přepravují vojenské náklady na Krym a do Sýrie. Na této základně budou mít stanoviště nové ponorky, vybavené řízenými střelami s dosahem přes 1500 km. Jedná se o šest ponorek typu 636 Varšavjanka, které loďstvo dostane právě v roce 2016. Mateřská ponorka Novorosijsk už je v Černém moři přítomna.

Kolem námořní základny v Novorosijsku vznikla celá řada otázek. Třeba proč se nezkracovaly lhůty dostavby základny už v době před Krymem, když bylo nebezpečí ztráty Sevastopolu. Anebo kvůli dalšímu nebezpečí z jihu od ukrajinských a západních „partnerů“. Nyní probíhá současně výstavba a modernizace ruských jižních letišť v Ejsku, Krymsku a Korenovsku. Podle náčelníka Hlavního štábu válečného námořnictva Ruska je urychlení výstavby výhodné i proto, že se takto stavba zlevňuje. Každé zdržení ji prodražuje.

V nejbližší době budou posíleny námořní síly Černomořského loďstva o část Baltského a Severního loďstva. Rozhodovalo se o tom již dříve, ale vše blokovala Ukrajina, která nepovolila výměnu zbraní a techniky. Toto dnes odpadlo a musí se už jen dobudovat infrastruktura. V Novorosijsku bude mít základnu všech šest nových ponorek Varšavjanka. Jejich útočný potenciál je značný. Válečnému námořnictvu je již předána hlavní ponorka Novorosijsk. Naštěstí se Ruské federaci zachovala příslušnost v oblasti stavby ponorek (státní OSK – Objediněnaja sudostrojitelnaja korporacija). Je v plánu, že novější ponorky  Lada budou vybaveny anaerobními, na vzduchu nezávislými hnacími systémy, což jim zajistí velkou skrytost a soběstačnost.

Aliance v Černém moři formuje stálé námořní vojenské uskupení. Lodě budou rotovat, aby se v akvatorii Černého moře nezdržovaly déle než dovoluje Konvence z Montreux – 21 dní. Ovšem…

Přítomnost silných ruských ponorek bude situaci v regionu stabilizovat i s pomocí modernizovaných střel Kalibr s komplexy 533 mm. Na Západě je znají jako Club-S (vývozní varianta SP). Raketový komplex je původní, nová raketa bude mít dosah 1500 km a schopnost ničit pozemní cíle. Vývozní varianta PL model 636 s exportní variantou raketového komplexu byla dodána do Alžírska, Vietnamu a ČLR.

Vojenský odborník Mjasnikov upozorňuje na dřívější obavy z vytěsnění ruského  námořnictva z Krymu. Potom by zůstaly lodě na kotvišti bez obsluhy. Proto se začala budovat základna v Novorosijsku. Buduje se i sídliště. Počítalo se však s dlouhotrvající výstavbou vzhledem k tomu, že smlouva ohledně Sevastopolu byla rovněž dlouhodobá. Ukrajina však Rusko silně omezovala. Nové lodě směly připlouvat jen s jejím souhlasem, který nedávala. Lodě se tak nemohly obnovovat. Nyní se bude černomořské loďstvo rozšiřovat, přibude skupina šesti nově vybavených ponorek a bude  možno kontrolovat celé Černé moře. Je důležité střežit, aby do něj nevplouvaly těžké lodě NATO a lodě výsadkové.

Ponorky budou umístěny v Novorosijsku. Pokud se obnoví podzemní základna v Balaklavu, možná se přemístí tam. Moc pravděpodobné to ale není. Infrastruktura pro umístění ponorek je i v Sevastopolu, ale je zastaralá, mnoho let se nepoužívala.

NATO sice provádí rotaci lodí, ale v podstatě má v Černém moři trvalou skupinu. Také současné vedení Ukrajiny vytrvale vykřikuje, že se chystá „osvobodit“ Krym. Posilování válečného námořnictva je tedy namístě. Obyvatelstvo i armáda na poloostrově jsou zásobovány jen po moři.

Urychlení výstavby je potřeba i proto, že se rychle staví nová skupina lodí, šest fregat a šest ponorek. Současný vojenský rozpočet, který není krácen, je 20 bilionů rublů, z čehož dvě třetiny mají být investovány po roce 2015. Nejprve se musejí dokončit výzkumné a konstruktérské práce, teprve potom přijdou na řadu zbraně a nákupy. Dodávky zbraní a techniky musejí být sladěny s infrastrukturou, aby bylo kam je umístit. Hlavní základnou bude Novorosijsk, další základny se použijí podle operativních úkolů.

K bezpečnosti Ruska přispěje i dosah střel umístěných na ponorkách, zahrnuje i Středozemní moře. Připravuje se také umístění eskadry ve Středozemním moři. Základním stanovištěm bude Černé moře a v případě potřeby může středozemní eskadru posílit. Dnes ještě není dostatek lodí pro vytvoření eskadry. Po dodání dalších lodí bude ve Středozemním moři vyvážené uskupení.

Převzato z Svpressa.ru

***

Události v Hongkongu a bitva USA o dolar

Olga Ščedrova

9. říjen 2014

Spojené státy šly do rizika. Ač současně rozpoutaly válku na Ukrajině, valí sankce na nepřátelské Rusko, řídí boje proti Islámskému státu, snaží se ještě o barevnou revoluci v Hogkongu. Ta přišla téměř ve stejnou dobu jako ukrajinský majdan. Vůdci Occupy Central byli vyškoleni americkými tajnými službami a hnutí se zrodilo v Hongkongsko-americkém centru, podobně jako tomu bylo v případě Kyjeva, kde také zapracovali lidé z velvyslanectví USA. V Hongkongu se účastnili protestů šéf Centra  M. Holbruk a tamní mediální magnát Jimmy Lai.

Představitel ministerstva zahraničí ČLR řekl: „Jsme proti jakémukoliv cizímu vměšování a jakékoliv cizí podpoře Occupy Central. Vyzýváme země, které stojí za jeho organizací, aby důsledně hlídaly slova a činy – svá i těch, za něž jsou odpovědni.“ Na jednání s Kerrym dal čínský ministr zahraničí Wang Yi nekompromisně ne srozuměnou, že se cizím státům nedoporučuje míchat se do událostí v Hongkongu.

Washington netají svou snahu o narušení stability Číny. Kerry zkopíroval svoji řeč k Ukrajině a vyzval Peking, aby byl vůči účastníkům hromadných protestů zdrženlivý a dovolil jim v poklidu vyjadřovat své názory. Podivné – blokování administrativních budov je považováno za klidné akce a naproti tomu snahy vlády zavést pořádek jsou označovány za násilí na občanech.

Dne 17. října opět dosáhne státní dluh USA svého stropu 16,7 bilionu USD, ale opět bude zapraven, neboť ani Američané, ani jejich věřitelé nemají zájem na nekontrolovaném krachu americké ekonomiky. Jenomže kupení dluhů nemůže pokračovat do nekonečna. Podle jistého bankéře a konzultanta prodlužováním této politiky vypukne za rok nebo dva další krize. Šest let už čekat nelze.

Peking zamítl návrh Washingtonu na vytvoření velké dvojky (USA a ČLR) a před rokem informoval o vlastním projektu euroasijské integrace – Nové hedvábné stezce. Krom spojeneckých zemí Číny v Centrální Asii a Ruska se předpokládala také účast Ukrajiny. Při  návštěvě Janukovyče v Pekingu v prosinci loňského roku byla dohodnuta účast Číny na výstavbě Krymu.

V listopadu 2013 se rozhodla Centrální banka Číny, že „hromadění  cizí měny už neodpovídá zájmům Číny“ a poškodilo by ji finančním nástrojem USA – virtuální měnou Bitcoin. Centrální banka ČLR zakázala finančním organizacím státu obchodovat Bitcoin. Na čínských trzích se přitom provádí průměrně 62 % z celkového objemu všech operací s Bitcoinem ve světě. Na Šanghajské zlaté burze se obchoduje v RMB. Krom toho přijaly čínské banky nové standardy Basilejského výboru pro bankovní dohled Basilej-3, kdy je zlato uznáno za plnohodnotná finanční aktiva. Banky v USA a Západní Evropě, s výjimkou Švýcarska, na to nebyly připraveny. Nebezpečí pro dolar se zvyšuje silnou přítomností Rotschildů v bankovním kapitálu Hongkongu. Měli dávno v plánu návrat ke zlatému standardu, což by znamenalo úplný krach ničím nepodloženého dolaru.

***

Již dříve hrozila americkému dolaru mnohá nebezpečí, avšak situace kolem Ukrajiny zvýšila nepřátelství mezi Čínou a USA.

Moskva a Peking se dohodly na obchodování v národních měnách. Čína a Japonsko mají od roku 2012 dohodu o obchodování v jüanech, k čemuž se připojila Argentina. Také Rusko podniká kroky na odpoutání svého zahraničního obchodu od dolaru. Gazprom něfť už provedla první zkušební dodávky ropy za rubly do Číny a dvě – do Evropy. K úplnému přechodu obchodu s ropou na rubly bude nezbytné vytvořit burzy, které budou určovat její ceny v rublech. To pomůže upevnění kurzu ruské měny a oslabení petrodolaru.

Poslední zprávy z trhu se zlatem: Letos 19. září došlo k prvním obchodům na Šanghajské zlaté burze, účastnilo se jich 40 zahraničních společností. Burza má 58 certifikovaných úložišť ve 36 městech Číny. Čínský akciový trh konkuruje londýnské a newyorské burze. V Honkongu je Čínská společnost pro zlato a stříbro, která ohlásila svůj plán vybudovat nové ohromné úložiště drahých kovů v Šen čenu poblíž Hongkongu, čímž bude možno sjednotit obchod se zlatem Šanghaje a Hongkongu. Start projektu byl určen na 13. října, takže se ukazuje spojitost mezi touto akcí a vzplanutím nepokojů v Hongkongu.

Vzhledem k bezpečnosti jüanu je čínská měna velmi uznávaná. Velká Británie bude vydávat první obligace v jüanech, jejichž výnos bude součástí britských rezerv ve stabilizačním fondu měny. Švýcarská národní banka uvažuje o možnosti přijmout jüan jako součást svých rezervních aktiv. V roce 2015 bude možno včlenit jüan do „speciálních oprávnění k čerpání“ MMF.

Také další země zvyšují své zlaté zásoby. Rusko je za posledních 6 měsíců zvýšilo o 54 tun a ve světě je na pátém místě. Národní banka Kazachstánu navýšila zlato o 24,7 tuny. Tendence k hromadění zlata v Rusku a Kazachstánu může být součástí zkoordinované finančně-úvěrové politiky. Množství zlatých rezerv Číny není známo.

Nebudeme se dohadovat jak papírový dolar obstojí v boji s měnami krytými zlatem, ale nejspíš se tato otázka nebude rozhodovat ani tak v oblasti financí, jako v geopolitických střetech. USA jsou odhodlány bojovat se snahami o skoncování s hegemonií dolaru, což se potvrzuje na Blízkém východě, na Ukrajině i v Hongkongu. U států Eurasie vede bitvu sám čas. Naprosto po čínsku.

Převzato z Fondsk.ru

***

Nakonec pro obveselení příklad čínsko-ruských přátelských vztahů v kultuře:

Kaťuša po čínsku

Paní prezidentová zpívá

Svatá válka v čínském provedení

Přejít do diskuze k článku 18 komentářů