Světlá stezka

Přeložil Hamilbar, převzato odtud. 

Ulehnout na železný list a mocnými vrhy
Magnet vyhazovat, jenž list železný s vámi
Zdvihne vzhůru. A znova
Až do Luny se tak procvičíte!

E. Rostand, Cyrano z Bergeracu

To, co se dnes nazývá levým hnutím, je směs marginálů, schizofreniků a idiotů vydržovaných kapitálem, divoká směs divokých představ: Freuda a Marxe, Mao a Kropotkina, anarchismu, exaltovaných feministek, homosexualistů, veganů, skandalistů a „okupajů“ neznámo čeho, křížených neznámo s čím. Na levici se promíchalo absolutně všechno to, co u normálního dospělého člověka majícího zdravý selský rozum vyvolává přirozenou štítivost, a tudíž to může sloužit jako symbol povznesení se nad „dav“ po vlastní elitárnost toužících levičáků.

Samozřejmě, do levého hnutí aktivně investují všichni ti, se kterými by levičáci teoreticky měli bojovat ze samé podstaty „levice“: Tajné služby, korporace, „humanitární fondy“.

Jaký smysl má podpora poskytovaná kapitálem údajně antikapitalistickému hnutí?

Důvod je zřejmý: současní levičáci – to je mrtvá vakcína proti Velkému Snu o praktické likvidaci všech forem vykořisťování člověka člověkem.

Přesvědčují nás, že doba Velikých projektů a Velikých slohů minula, že dnes venku vládne postmoderna a myšlenky na sračky.

Proč nás o tom přesvědčují?

Aby přemýšlení o důležitých věcech nebylo „comme il faut“, ne „glamour“, naopak – neslušné a nevhodné. Jaký proboha Veliký sloh, jestliže svět je šoping, pírsing, jachting a surfing? Tvorba se omezuje na balení vysoce originálního „umělcova“ hovna do standardizovaných konzerv. A přesto Veliký sen nezemřel. Ne. Pouze se přesunul do kategorie zatím nevyřešených problémů.

Každý Veliký sen rodí mýty vedoucí do slepých uliček.

Než se lidé naučili létat, Domingo Gonsales, hrdina Francise Godwina, letěl na Měsíc na spřežení divokých labutí, Rostandův Cyrano z Bergeracu navrhoval dostat se na Měsíc ležíce na železném listu a vyhazujíce magnet, hrdinové Julese Verna vyráželi na cestu vesmírem v dělostřeleckém náboji, náš Ivan-Hlupáček létal na Koníku-Hrbáčkovi, zatímco kovář Vakula dokonce na čertovi. To všechno byly mýty.

Ale copak tyto mýty znevažovaly sen?

Než se sny o létání staly každodenní záležitostí, lidstvo muselo projít těžkou cestu. A na té cestě lidstvo zažilo i neúspěchy, i lidské oběti.

První let bratrů Wrightových měl délku celých šest metrů. Ale přesto, člověk letěl. Letěl úplně jinak, než létají ptáci – výše, rychleji, dále. A v kosmu si udělal pracoviště.

Nevyvíjí se ta věc se snem o ideální společnosti podobně? – Platón, Thomas More, Sluneční stát Tommaso Campanelly. Osvícenci. „Lidé jako bozi“, „Mlhovina v Andromedě“ – to všechno jsou jen první pokusy přemýšlet o žádoucím, nic víc.

Marx, Engels, Lenin, Stalin – to je pokrok, první kroky k vědeckému uchopení problému. Ale zatím nikdo nevyřešil hlavní problém: „Jak?“.

Fakticky jsou dnes nastoleny pouze první otázky, na které lidstvo ještě musí najít odpovědi: Je vůbec možný spravedlivý řád, ve kterém neexistuje vykořisťování člověka člověkem? – Jestliže je možný, jak překonat odpor zlodějských vykořisťovatelských elit proti jeho ustavení? – Bude takový svět stabilní, nezničí se sám v důsledku samovolné geneze vykořisťovatelů? – Co dělat s omezeností světových zdrojů? – Atd.

Jak si povšiml Theodor Adorno: „…sociologie dodnes neposkytla korpus všemi uznávaných zákonů, alespoň trochu srovnatelných se zákony přírodních věd“ (Adorno T. K logice sociálních věd. Voprosy filosofii 1992 č.10 ). Zatím toho víme o světě málo. Zatím teprve začínáme poznávat zákony vývoje společnosti.

Skutečný, vědecký neomarxismus, který zatím fakticky neexistuje, ale který určitě vznikne, bude kompozitní vědou, integrující mnohé obory poznání: přírodní vědy, geografii, ekologii, sociologii, kulturologii, psychologii člověka a také futorologii, neboť praktické řešení úkolu výstavby spravedlivé společnosti nemůže nebrat do úvahy takové přírodní faktory, jako je omezenost přírodních zdrojů, specifika dislokace člověka na planetě Zemi, jeho psychologické dominanty, zvláštnosti technologického pokroku a mnoho dalšího. Bude to pozitivní věda, která nahradí pseudo-filosofii, „frankfurtské“ kecy množstevními modely a prací v terénu.

Převzato z ostrova Janiky

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments