Až do neděle 12. června se koná ve švýcarském horském středisku Sv. Mořic (hotely Kempinski a Suvretta) každoroční zasedání klubu Bilderberg, kterého se zpravidla účastní více než sto účastníků.
Zasedání "světových finančníků" (ve skutečnosti ovšem financuje Svět je) se koná po osmapadesáté a od roku 1954, kdy se uskutečnilo v Nizozemsku poprvé, nechybí zástupci holandského, potažmo i jiných světových královských domů. Na rozdíl od loňské akce v Sitges u Barcelony, se o rozruch stará italská Liga severu, jejíž europoslanec, M. Borghezio, byl zadržen při "průniku" na akci, což do hodiny vyvolalo oficiální italský apel na Europarlament, který se tak pravděpodobně bude nucen poprvé v dějinách "Bilderbergem" i zabývat.
Tajný program setkání má na pořadu dne zřejmě palčivé otázky dneška. "Včelaři" národů budou probírat výtěžnost včelstev, jednat o umístění královen (rozuměj hlav institucí) a neopomenou se zabývat jistě tím, jak vykuřovat (na případě Libye) či podkuřovat předměty svého zájmu. Zcela vážně ovšem Libye na pořadu jednání bude (ne nadarmo chtějí povstalci miliardu dolarů a HSBC zakládá paralelní emisní bengházskou banku).
Stejně bude na pořadu "Arabské jaro", z něhož je nejpodstatnější vypínání netu, působící nesnáze v propagaci toho správného pohledu na místní dění v Egyptě i jinde, nebo současná krize "kapitalismu v posledním stádiu svého vývoje, imperialismu", jak jistě nepravdivě tvrdila místní agitace před zhruba třiceti lety. Podstatné jsou informace o nesplácení dluhů, které vloni zahájil Island, situace v Řecku (ani náznakově tentokrát není přítomen nikdo z vládnoucí garnitury v Aténách), ale především na onom informačním trhu, kde je zapotřebí prezentovat vhodné informační hamburgery.
Ač si všichni myslí, že Švýcarsko (s jeho přímou demokracií) bude další obětí Bilderbergu, opak je pravdou. Země má trojnásobný počet účastníků, než jiné státy, což je vždy výhoda při jednání, zvláště na domácím hřišti. Přijeli Číňané, Francouzi (Trichet a spol.), Ackermann z Deutsche Bank i Alexej Mordašov z Severstalu (za Švédsko). Nechybí výrobci stavebnin (Holchim), léků (Novartis) a dalšího.
Dá se předpokládat že jednání bude celkově úspěšné. To naznačují i provozní dětinskosti, jako například "slícované" reg. značky švýcarských servisujících mercedesů. Zda byla tentokrát výpomoc recepční z newyorského Sofitelu (přes doporučení Sarkozyho) odmítnuta a nevyužita, nebo zda vzhledem k různorodé orientaci pánů byly pro muže i ženy zavedeny středověké pásy cudnosti, nevíme. Víme jen, že na podobná jednání můžeme my, žijící loutky světových loutkářů, odpovídat jen na Slunečních branách světa. Totiž na všech Porta del Sol světa. Jen tak sebe zapálíme (fandovstvím pro změnu) a je – sežehneme (politicky).
Foto: zdroj