Svět ruskýma očima 316

Tádžikistán – stráž před pronikáním výzev a hrozeb

1. září 2015

V polovině září bude schůzka na nejvyšší úrovni Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB/CSTO) v Dušanbe a předsedat jí bude Tádžikistán.

Vzhledem k tomu, že je jedním z hlavních úkolů ODKB boj s terorismem, je potřeba tomu přizpůsobit i politickou činnost, organizaci a upevnění hranice Tádžikistánu v sousedství Afghánistánu. Podle generálního tajemníka ODKB Bordjuži musí být připravena obrana území, zvýšen silový potenciál, musí se pracovat s afghánskou státní správou, upevnit silový potenciál Afghánistánu a je třeba vybavit kolektivní síly operativního reagování moderními zbraněmi a technikou. Zemím ODKB se musí pomoci s přezbrojením. To dnes již zajišťuje Ruská federace.

Vedení Tádžikistánu se zaměřuje na přípravu pro případ nežádoucího vývoje na hranici s Afghánistánem (pozn.: hranice s Afghánistánem je  dlouhá přes 1200 km). V posledních několika měsících byla značně posílena pohraniční vojska a proběhlo několik vojenských cvičení, včetně procvičení obrany země vlastními tádžickými ozbrojenými silami. Prozkoušelo se i vytvoření druhého sledu obrany hranic s nasazením  branců – 50 tisíc civilistů dostalo zbraně a byli začleněni do armádních oddílů určených k ochraně hranic s Afghánistánem.

Generální tajemník ODKB uvedl, že dnes je velká část afghánského území pod kontrolou Talibánu a činnost afghánských pohraničníků vyžaduje značné zdokonalení. Řekl: „Tádžikistán je první v řadě při pronikání mnohých a mnohých výzev a hrozeb do oblasti Střední Asie, převážně do zemí ODKB. Tyto hrozby jsou spojeny s terorismem, obchodem s drogami a nezákonnou migrací. Tádžikistán je na špičce všech těchto problémů a musí mu být pomoženo. Hlavy států vědí o vážnosti situace, přijímají opatření a krom toho i pomáhají – Rusko i ostatní státy.“

Převzato z Vestikavkaza.ru

Doplnění: V pátek ráno zaútočila skupina organizovaných ozbrojenců na útvar vnitra města Vahdat a na ústřední pracoviště ministerstva vnitra Tádžikistánu. Byli zabiti 4 pracovníci útvaru zvláštního nasazení a 4 příslušníci milice. Útočníci měli předem připravený plán. Dohodli se se společníky generála Nazarzody, který před léty bojoval v řadách Spojené tádžické opozice a po dohodě o míru a národním usmíření v Tádžikistánu z června 1997 se stal příslušníkem armády republiky. Z útočníků bylo zadrženo jenom 5 členů skupiny, ostatní se pod vedením Nazarzody skryli v Rimitské soutěsce a je po nich pátráno.

Zdroj: http://warfiles.ru/show-95060-boynya-v-tadzhikistane-bunt-islamistov-ili-nachalo-perevorota.html

***

Zeman požádal Putina o podporu

Ljubov Ljulko

3. září 2015

Vladimir Putin se v Číně sešel s Milošem Zemanem, známým svým nezávislým postojem k Rusku a k ukrajinské otázce. Západní politici nevyjadřují vůli svých občanů, Zeman je výjimkou. Český prezident navrhl vytvořit mobilní protiteroristické skupiny a požádal o podporu Putina.

Český prezident svou přítomností na oslavách vítězství v Moskvě poslal Západu demarši. Velvyslanci USA zavřel za kritiku této návštěvy dveře s tím, že jde o vměšování do záležitostí České republiky. Řekl, že postoj Bruselu k sankcím a k migrantům považuje za nesmyslný a jen proto, že si nepřeje islamizaci země, není jeho postoj ani xenofobní, ani fašistický.

Obama ve svém prohlášení k sedmdesátému výročí konce druhé světové války připomenul hrdinské činy spojeneckých vojáků, ale zapomněl na Čínu.

Česká TV komentovala toto téma následovně: „Většina evropských států je znepokojena tím, že Čína uspořádala grandiózní vojenskou přehlídku, předvedla svaly, aby postrašila Japonsko. Problémem je rovněž smutně proslulé náměstí Tchien-an-men, na němž byly v roce 1989 tvrdě potlačeny demonstrace proti komunistickému režimu.“

Miloš Zeman uvedl pro Parlamentní listy: „Myslím, že moji kritici hledají jakýkoliv důvod, aby nemuseli souhlasit s mými postoji. Nejsem tedy loutka mých kritiků. Já chráním ekonomické zájmy ČR a moje účast na akcích a následných setkáních s čínskými funkcionáři je rovněž v určité míře součástí ekonomických zájmů.“

Novinář se zeptal: „Budete stát vedle Putina. Znamená to, že budete ve věci ukrajinské krize stát na jeho straně?“ Zeman odpověděl|: „Prezident Vladimir Putin je prezidentem Ruské federace. Nevím, zda mě na tribuně postaví vedle něho, ale bude-li to tak, stál jsem na jeho straně už v Normandii a vedle něho stála Angela Merkelová a ani jeden idiot nic nenamítal.“

Přehlídky v Moskvě i v Pekingu poukázaly na vážný rozkol ve světě. A to mezi zeměmi, které byly vítězi ve druhé světové válce. Svědčí to o tom, že západní společnost má v úmyslu ignorovat zájmy Ruska, Číny a dalších zemí a dělá si nárok na monopolizace vlastního chápání druhé světové války. Je to snaha o vnucení vlastní vůle okolnímu světu tvrdým postupem.

Západní politici nevyjadřují vůli lidu, Zeman je výjimkou. Parlamentní listy zorganizovaly anketu mezi svými čtenáři ohledně hodnocení práce Zemana v roli prezidenta. Z 26 590 hlasujících jich 81 % dalo prezidentovi výbornou.

Rusko si Zemanův postoj cení. Putin při setkání s ním naznačil, že Rusko by brzy mohlo zrušit protisankce pro ČR. Je to i naděje na konstruktivní přístup ze strany EU? Putin uvedl: „Obchodní obrat Ruska a ČR v poslední době klesl, pravda, myslím že je to dočasné a že se vše vrátí k obnovení růstu. „

Zeman při besedě s Putinem navrhl vytvořit mezinárodní protiteroristické skupiny. Nikoliv pro okupaci území, ale jen na likvidaci zřejmých středisek teroristických organizací. To znamená proti vůdcům a výcvikovým táborům, v nichž se teroristé připravují. Zeman Putina požádal o podporu těchto návrhů na zasedání RB OSN, které bude 15. až 22. září.

Ředitel Institutu politiky, práva a sociálního rozvoje Moskevské státní humanitní univerzity Šapovalov řekl Pravdě: „Zemanova myšlenka zasluhuje pozornost, je to relativně nový přístup k řešení mezinárodního terorismu. Myslím, že je možné a potřebné ji posoudit. Vidím v ní zdravou podstatu a myslím si, že bude naším prezidentem posouzena a že může být předložena k uvážení RB OSN. V každém případě je to jeden z praktických návrhů k možným preventivním akcím proti mezinárodnímu terorismu.“

Profesor Michajlenko ocenil Zemanův návrh jako velmi závažný s tím, že je právě od Zemana. On dobře chápe to, co se děje na Ukrajině. Sám prožil dělení Československa na vlastní kůži. Proto dobře ukrajinskou situaci chápe a chápe to, jak ji bylo možno řešit. Tento návrh má také obrátit pozornost světového společenství na skutečné problémy, a ne na vymyšlené.

Návrh je závažný, jenom budou-li se jím chtít zabývat ti, kteří se nesnaží o jednotu na planetě.

Převzato z Pravda.ru

***

Rusko se připravuje být první světovou mocností vysílající pozemní vojsko do Sýrie

zdroj: Debka.com

3. září 2015

Nehledě na kategorické ujišťování Moskvy o opaku, připravují se ruská výsadková vojska na přepravu do Sýrie, aby se utkala se silami Islámského státu. Při náhlém útoku sil IS dne 31. srpna na Qadam v jižní části Damašku byla zabrána část území tak blízko centra hlavního města, jak se dosud žádné skupině bojující proti Asadovi nepodařilo. Očekává se, že tím bude urychlena ruská vojenská intervence.

Moskva nehodlá nechat Asada v ohrožení a považuje situaci za krajní mez, za kterou není možno ustoupit.

Vojenské zdroje DEBKAfile oznamují, že v posledních několika dnech došlo k velmi intenzívní diskusi v rusko-syrské vojenské komisi ustavené minulý měsíc v Moskvě ke koordinaci zasahování v Sýrii. Zpravodajské zdroje tvrdí, že komisí schválená opatření běží na pozadí naprosté paralýzy amerického Ústředního velitelství (US Central Command-Forward-Jordan (CCFJ)), které koordinuje operace proti povstalcům v jižní Sýrii i těch, které zaujímají postavení na Golanských výšinách proti Izraeli. Důstojníci z Jordánska, Saúdské Arábie, Kataru a Izraele jsou připojeni k CCFJ.

Většina operací CCFJ byla pozastavena kvůli konfliktu mezi syrskými povstalci a Ústředním velitelstvím USA, CENTCOM. Američtí vojáci vystupují proti povstalcům, kteří spolupracují s al-Kájdou. Povstalci tvrdí, že se tomu nelze vyhnout, chtějí-li zvítězit nad Asadem a Hizballáhem.

Paralýza CCFJ podporuje Rusy ke snaze předvést, že jejich Centrální velení pro Sýrii pracuje bez jakýchkoliv potíží.

V posledních týdnech učinili Rusové v Sýrii čtyři vojenské akce.

1. Dne 18. srpna přistály na syrské letecké základně Mezze, umístěné ve vojenské části mezinárodního letiště v Damašku, velmi dobré ruské stíhací letouny MiG-31. Poté co přistály, hned za nimi následoval ohromný nákladní An-124 Kondor, který dovezl 1000 ruských protitankových střel 9M133 Kornet. Letadla jsou určena pro vzdušnou podporu ruských oddílů, které se dopravují do Sýrie.

2. Ještě než ruská letadla přistála v Damašku, dohodla se Moskva s Washingtonem na postupném stažení Patriotů z Turecka v průběhu srpna. Tak se předešlo situaci, kdy by tyto rakety NATO mohly sestřelit ruské stíhačky ze vzdušného prostoru Sýrie.

3. Během posledního srpnového týdne přišlo do Sýrie velké množství ruských vojsk, především logistické skupiny. Mají vytvořit základ pro příchod bojových oddílů. Vojáci byli zpozorováni v Damašku v obvodu Jablah, v provincii Latakia, kde budují vojenskou základnu.

4. Izraelské zpravodajské zdroje uvádějí, že Moskva začala Damašku poskytovat satelitní snímky zemského povrchu po situaci na všech frontách.

Vojenské a zpravodajské zdroje DEBKAfile uvádějí, že všechny tyto přípravné kroky Moskvy ke vstupu pozemních vojsk jsou prováděny v koordinaci s Washingtonem a Teheránem. Jsou-li tři hlavní města zapojena do podpory Asada, očekává se, že ruská intervence přijde rychle.

Převzato z Warfiles.ru

 

***

Smrt běženců: Ke komu pláče tribunál

Ljubov Ljulko

4. září 2015

Denně přicházejí zprávy o smrti běženců. Svět je šokován fotografií utonulého syrského chlapce. Proč se Paříž a Londýn nesnaží sezvat mezinárodní tribunál, aby soudil viníky?

V souvislosti s tím hovoří představitel Human Rights Watch Peter Bouchaert o evropském fiasku snahy zdolat tuto hlubokou krizi. Je to však nikoliv fiasko, ale zločinnost, a o té bojovník za lidská práva nehovoří, neboť to by neodpovídalo postoji jeho sponzorů.

Britský premiér Cameron tvrdí, že vinu na krizi s běženci má Asad, Islámský stát a ti, kteří migranty převážejí. Šéfka evropské diplomacie  Mogheriniová pohotově sdělila, že EU provede vojenskou operaci proti převaděčům. Avšak kdo je zde zadavatel zločinu? Tuto otázku zodpověděl chráněnec Západu a společně se Západem vrah Muammara Kaddáfího Mahmúd Džibríl. Od března do října 2011 byl předsedou dočasné vlády Libye a nyní je vůdcem strany Aliance národních sil. Na Světovém ekonomickém fóru v Severní Africe a na Blízkém východě řekl: „Velká Británie pomáhá proměnit Libyi na kolébku terorismu, vývozce vrahů a nelegálních migrantů do Evropy.“ Prozradil, že nikoliv náhodou zavraždili bojovníci IS na pláži, na které se soustřeďují lodě pašeráků, 21 koptských křesťanů. Je to signál pro Evropu, že odtud přijdou džihádisté. Přivezou zbraně, kterých je v Libyi na 27 milionů. Podle Džibríla bude kolem roku 2050 hledat v zahraničí zaměstnání asi 350 milionů mladých z Afriky a bude-li Libye černou dírou, stane se hlavním problémem Evropy.

Džibríl uvedl, že cizí vměšování považovali za ochranu občanů Libye a nyní vidí, že hlavním záměrem byla likvidace Muammara Kaddáfího. Tehdy mával sliby především Cameron. V té situaci Kaddáfí odpověděl prostřednictvím televize: „Jste vrazi. Jednou vám my odpovíme tak, že vaše domy budou oprávněnými cíly.“ Nakonec se za Kaddáfího mstí jeho vrazi. Kdy by si to byl tehdy pomyslel?

Zástupce organizace Lékaři bez hranic Loris de Filippi kladl vinu za masový hrob uprchlíků ve Středozemním moři světovým politikům. Pro nemožnost zorganizovat jejich přijímání, ale hlavně proto, že v rámci různých koalic bez vyhlášení sankcí RB OSN bombardují Sýrii, Jemen, Irák a svou zločineckou politikou vyvolávají ohromné proudy migrantů.

Evropa přijímá politiku amerických partnerů, politiku vnucování svých standardů bez ohledu na historické, náboženské, národnostní a kulturní zvláštnosti regionů. Evropa se slepě drží „spojeneckých povinností“, ale jak řekl Vladimir Putin, důsledky nese sama.

Podle odborníka na mezinárodní právo Anatolije Kapustina je zcela neobjektivní, neuvážené a provokační vinit z politické odpovědnosti za migrační krize Bašára Asada. Právní odpovědnost zde není příliš viditelná. Podle mezinárodních konvencí začne stát být právně odpovědný, když migranti vstoupí na jeho území. Přesto je možné vyšetřovat věc v mezinárodním tribunálu. Nikoliv prostřednictvím RB OSN, ale jsou určité regionální mechanismy, například Liga arabských států, nebo jednoduše skupina států, která by tribunál zorganizovala. Řekl k tomu: „Země jsou velmi přístupné úplatkům a tlakům a je u nich tisíce napojení na Západ, který jim může omezit přístup na trhy, k úvěrům a jiné. Tím jsou velmi zranitelné, proto by se taková věc realizovala hodně složitě.“

Expert svoji úvahu uzavřel: „Jedná-li se o nezákonné použití síly a následky, může kterýkoliv stát předložit otázku soudu. Toto (smrt utečenců) je hromadné hrubé porušení lidských práv. V tomto smyslu může jakýkoliv stát, který vezme v úvahu, že je jejich dodržování porušováno, záležitost předložit. Může to udělat Rusko, ale musí to patřičně podložit.“

Převzato z Pravda.ru

 

Přejít do diskuze k článku 21 komentářů