Svět ruskýma očima 443

 

Americká dvojakost, anebo k čemu je potřeba WTO

Jelena Pustovojtova

24. února 2018

Úřadu obchodního představitele USA (United States Trade Representative – USTR) prostřednictvím svého ředitele Roberta Lighthizera předložil Kongresu dokument o tom, jak Rusko a Čína plní požadavky WTO. Výsledek byl jednoznačný, neplní je vůbec.

USTR je součástí úřadu amerického prezidenta a podílí se na formování obchodní politiky USA. Přitom WTO složkou úřadu amerického prezidenta není, je v něm přes 160 zemí a dohodnuté principy pravidel světového obchodu zahrnují „neexistenci diskriminace, svobodnější podmínky obchodu a povzbuzování konkurence“. Přesto si USA přisvojily právo rozhodovat o tom, jak s těmito principy koresponduje obchodní politika ostatních zemí.

USTR oznamuje, že systém světového obchodu ohrožují velké ekonomiky (Čína a Rusko), které nechtějí své trhy otevírat obchodu a spravedlivé účasti. Samozřejmě, že „tato praxe se neshoduje s tržním přístupem u členů WTO přímo předpokládaném a odporuje jeho základním principům“. Podle Lighthizera „nedokázaly Čína a Rusko přijmout ekonomickou politiku orientovanou na trh, kterou WTO provádí a neplní podstatné povinnosti, k nimž se zavázaly při vstupu do organizace.“

K Číně: Omezuje přístup na svůj trh dovážených produktů a služeb (především finančních) od zahraničních výrobců a dodavatelů. Samotným americkým společnostem nedovoluje rozhodovat o předávání technologií a licencí na práva duševního vlastnictví a pokládá to za jednu z podmínek dohody. Dále Čína tvrdě podporuje vedoucí úlohu státu v ekonomice a nadále se drží politiky rozvoje a podpory svého průmyslu a zároveň se snaží dát svým zahraničním partnerům nevýhodné podmínky a uškodit jim. Tak to je skandál! Žádný svobodný obchod!

O nic lépe na tom není Rusko. V loňském roce „zřetelně předvedlo, že nehodlá mnohé co  slibovalo USA a dalším členům WTO plnit a samozřejmě také nehodlá následovat principy organizace… Zemědělství je nejspornější pro vývozce z USA. Došlo k zákazu dovozu prakticky všech zemědělských produktů ze Spojených států a dalších členů WTO. Rusko pokračuje v diskriminačních praktikách vylučujících export z USA.“

Podíváme se, jak odpovídá principům proslulé svobody obchodu politika USA. Americká soukromá zpravodajsko-analytická společnost Stratfor uvádí, že američtí ekonomové používají nyní velmi populární obrat „hrozba zasazení újmy národní bezpečnosti USA“. Například americké ministerstvo obchodu propočetlo, že dovážená ocel a hliník „hrozí přinést újmu národní bezpečnosti USA“. Výroba oceli a hliníku vychází v USA dráže než dovoz. Proto jsou Spojené státy největším dovozcem oceli a Čína a Rusko největšími vývozci. Čína vyrobí za měsíc víc oceli než USA za rok. Stejné je to s hliníkem. V posledních pěti letech se v průmyslu hliníku v USA snížila zaměstnanost na méně než polovinu. Z jedenácti továren jich bylo šest zavřeno, jen dvě ze zbylých pěti pracují na plnou kapacitu. Zvyšovat rentabilitu je zdlouhavé a drahé. Rychlejší a levnější je zvýšit dovozní poplatky na dovážený hliník až na 7,7 % pro všechny, nebo zavést tarif na hliník z Číny, Ruska, Hongkongu, Venezuely a Vietnamu na 23,6 % a ostatním zavést kvótu ve výši loňského exportu do USA. Nebo ještě lépe omezit administrativně všem zemím dodávky hliníku do USA na 86,7 % loňských objemů.

A ocel? Uvalit na dováženou ocel tarif až 24 %, nebo zavést kvóty 63 % loňských objemů? Hlavními vývozci ze čtrnácti vyvážejících zemí jsou Čína, Rusko a Německo. To, že žádná svoboda obchodu není, se odůvodní „hrozbou pro národní zájmy“.

Proto Deutschland Welle poznamenává, že pokud Trump nastartuje obchodní válku, potom „EU může během několika dní zavést odvetné poplatky na velký seznam amerických produktů“. Mohou to být zemědělské výrobky, motocykly i Bourbon.

Stratfor zjistil, že Čína zahájila vyšetřování dumpingu při dodávkách čiroku z USA. Jižní Korea hodlá zažalovat jednání Washingtonu ve WTO proto, že precedent ohledně „požadavků na národní bezpečnost“ může „otevřít stavidla“ dalším zemím pro stejný argument. Argument národní bezpečnosti existuje vždy a má značnou váhu.

Převzato z Fondsk.ru

***

Militarizace Německa: Přichází další Říše?

Ljubov Stěpušova

26. února 2018

Od roku 2019 chce Německo převzít vedení aktivit proti Rusku na východní hranici NATO, k čemuž jej tlačí USA. Berlínu je vládnuto prostřednictvím Charty OSN, vojenské základny a německého zlata uloženého ve Fedu. Jak odpoví Rusko?

Bundeswehr plánuje zvýšit počet vojáků pro cvičení u východních hranic aliance na 12 tisíc s dvojnásobnými náklady oproti loňskému roku. Má to být jasná výstraha pro Vladimíra Putina.

Dosud není strašit čím, protože podle německého Focusu se Bundeswehr nachází v nepříliš dobrém stavu, letadla nelétají, ponorky se neponořují a tanky nejezdí. Jenže program modernizace docílí v roce 2023 plný výkon, již do roku 2020 budou odstraněny všechny nedostatky v materiálně-technickém vybavení armády. Reforma potrvá 10 let. Zatím je uzavřen kontrakt na modifikaci asi 100 kusů tanků Leopard-2.

Bundeswehr rovněž vybuduje nové centrum plánování a řízení NATO, které bude odpovídat za rychlou přepravu vojsk a zbraní tzv. „sil rychlé reakce NATO“ proti Rusku. Německý tisk píše, že roky ekonomiky jsou u konce.

Sergej Jermakov, pracovník Centra obranných studií Ruského institutu strategických studií řekl Pravdě, že se za poslední tři roky počet cvičení u hranic s Ruskem ztrojnásobil a koná se jich přibližně 250 za rok. Mezi cvičeními jsou i ta s bojovými manévry. Německo kritizuje USA za neúměrně nízký příspěvek na zadržování Ruska.

Jermakov uvedl: „NATO je jakožto zahraničně politický nástroj vlivu v rukou USA. Bude plnit svoji úlohu, kterou je mluvit s námi z pozice síly.“ Podle něho, jestliže „země vstupuje do NATO, ztrácí část své svrchovanosti a dává ji do rukou USA. Vidíme to na příkladu takové velké a silné země jako je Německo“.

Silná země Německo je. Ale velká? Koloniální status Německa je dán Chartou OSN, podpořen přítomností americké vojenské základny v SRN a „privatizací“ německého zlata Spojenými státy. Mnoho pokusů vrátit jej zpět bylo neúspěšných.

Německý historik Joseph Foschepoth řekl, že prostudoval tajné dokumenty a zjistil, že bývalé okupační mocnosti mají až dosud právo provádět špionáž německých občanů. Mnohé operace amerických zvláštních služeb jsou vykonávány na hranici nelegálnosti. Současné Německo není svrchovaným státem. Poznamenal: „Dřívější okupační dohody stále platí, jenom změnily názvy.“

Německá ministryně obrany doma kritizuje degradaci armády a za hranicemi ji nazývají následnicí Merkelové. Zřejmě je jejím přáním podepsat tajné protokoly o „atlantickém  bratrstvu“.

V této době se ještě jedná o nové koaliční vládě Angely Merkelové. Přesun ministryně obrany svědčí o zásazích Washingtonu do vnitřních záležitostí Německa. Je překvapující, že se Rusku podařilo uhájit Severní proud-2.

Moskva nemá politické páky k vlivu na Berlín. Sovětský svaz stáhl své vojenské základny z NDR, a proto realizovat ustanovení Charty OSN k návratu země do stavu před rok 1955 nemá Rusko možnost ani při stoupající agresivitě Německa.

Převzato z Pravda.ru

***

Nový projekt války proti Sýrii: Británie sestavila „Malou skupinu“ proti Rusku

Alena Bajowa

28. února 2018

Světový tisk neinformoval o zákulisních jednáních na nedávné mnichovské konferenci o Sýrii. Setkání iniciovala Velká Británie, která svým spojencům v syrské válce představila nový plán akcí proti Rusku. Informace unikly z diplomatické pošty britského velvyslanectví v USA.

Vzkaz byl datován 12. února a sestavil jej diplomat z britského velvyslanectví v USA, který má na starosti Blízký východ. V Mnichově o něm byla informována malá skupina , do které patří vysoce postavení diplomaté USA, Velké Británie, Francie, Jordánska a Saúdské Arábie. Tajná jednání se týkala nové „západní strategie“ na prodlužování války v Sýrii.

Po porážce IS je v Sýrii hlavním cílem Západu odvrácení Pax Russiana válkou. Proto Britové navrhují zesílit válečné akce a proti Rusku rozpoutat novou informační kampaň, obvinit Rusko z bombardování civilistů ve Východní Ghútě, podobně jako to dělali při osvobozování Aleppa v prosinci 2016. Hlavně to má na starosti americký tisk.

Londýn vyzval spojence, aby připravili zvláštnímu zástupci OSN pro Sýrii de Misturovi nový plán. Má se sabotovat mírová konference v Soči, aby se vrátila do Ženevy ve třístranném formátu: syrská opozice, syrská vláda a „Syrské demokratické síly“ (SDS), sestavené Pentagonem z kurdských ozbrojených formací. Právě tento scénář se nyní rozbíhá na severu Sýrie.

USA několik dní před konferencí v Soči informovaly o vytvoření tělesa z třiceti tisíc kurdských bojovníků pod záminkou ochrany syrských hranic. Pentagon úmyslně stiskl červené tlačítko k nové turecké válečné intervenci. Ankara dostala nepřímo zelenou k útoku a Spojené státy jako bonus vyprovokovaly nepřátelství mezi kurdskými skupinami. Tak chtějí Kurdy udržet na své straně.

V Mnichově se definitivně rozšířilo a formalizovalo zasahování Izraele pod záminkou ochrany svých hranic před íránským nebezpečím. Netanjahu, mávaje kouskem kovu prý z íránského dronu sestřeleného nad Golanskými výšinami odůvodňoval „preventivní“ válečné akce v Sýrii a v Libanonu.

Po prozkoumání dokumentu jsme pochopili, že západní strategie pro Sýrii volí nekonečnou válku, když zároveň oznamuje světové veřejnosti novou „humanitární katastrofu“. Zhoršení ve Východní Ghútě  patří do strategie nové války s podporou džihádistů od Muslimských bratří, navrženou Velkou Británií. Takto se v syrském konfliktu poprvé objevila Velká Británie jako stát, který má hlavní zájem na válce na Blízkém východě a který stál na počátku arabského jara.

Převzato z Politikus.ru

***

Putin a nová epocha ruské historie

Ruslan Ostaško

1. března 2018

Dnešní poselství Putina je jak start, tak i finiš. Konec americké světové hegemonie a konec ruské volební kampaně. Putin nepotřebuje chodit na debaty, vytvářet o sobě videa a nervózně se chytat za srdce při jakémkoliv pohybu popularity. On je již historická postava a po tom, co udělal pro naši zemi a naši bezpečnost, vypadá jakékoliv poštěkávání politických protivníků žalostně.

Putin ustálil ukončení americké hegemonie. Podstata je v tom, že USA vsadily na všemocné PRO a na možnost beztrestně zaútočit jadernými zbraněmi při konečné honbě za vojenským a politickým diktátem ve světě. Ruský prezident poslal PRO do odpadkového koše. Přitom Američané jí věnovali roky příprav a utratily za ni biliony dolarů. Už jednou se jim přihodilo totéž, když si mysleli, že mají absolutní zbraň a mohou všechny posílat ke dnu. Bylo to po Hirošimě a Nagasaki. Tehdy zachránila sovětské Rusko před jaderným úderem vynikající práce sovětské rozvědky a sovětských vědců. Je docela možné, že v současné době náš prezident odvedl nás a celý svět od červené linie, za níž již následuje jaderná válka. Američany zbavil falešného pocitu nezranitelnosti. Horké hlavy v Bílém domě, Kongresu a Pentagonu mohou přemýšlet ještě před tím, než začnou plánovat silové řešení ruské otázky.

Někteří naši gaučoví falešní patrioté říkají, že je Putin slabý a naše ministerstvo zahraničí neustále protestuje a všichni to ignorují. Ono to tak není. Jakmile ministr zahraničí projevil starost, naši vědci a vojáci okamžitě zapracovali a v případě potřeby bude možno poslat Washingtonu patřičný vzkaz. U nás si mnozí často stěžují, že nemáme vědu, všechno je špatné, všechno rozkradené a bude jen hůř. Prezident ukázal, že věda existuje, ale z historických důvodů se v první řadě zabývá novými neznámými věcmi, které však na Západě mají prudkou odezvu.

Putinovo poselství způsobilo, že gaučoví odborníci na syrské povstalce a ukrajinský plyn se rychle překvalifikovali na specialisty na počítačovou grafiku a raketové motory. Podle některých těchto lidí se prý celý svět směje naší hanbě. Prý Rusko nedokáže ani natočit video o raketách a nadzvukových zařízeních a tedy je ani nemůže vyrobit. Naši hlupáci nechápou, že vojenský výzkum není studiem Walta Disneye. Prezident slíbil, že budou vytvořena centra pro přeprofilování a profesní přípravu.

Poselství prezidenta je počátek nové éry ve světové politice, ale v první řadě v domácí politice. Osmnáct roků jsme se léčili a obnovovali po 90. letech, která se dají nazvat ničivou válkou. Nyní potřebujeme postrčit dopředu. Ne nadarmo Putin každou chvíli připomíná, že to, co nám překáží v růstu a rozvoji, musíme odstranit. On ví, že musíme jít s dobou a nenechat si utéci technologickou revoluci, jako to udělal Sovětský svaz, když nezachytil epochu počítačů a internetu.

Krátce po prezidentovu poselství oznámil mluvčí Dumy Volodin, že Duma bude podle poselství určovat priority při tvorbě zákonů a je jasné, že poslanci budou muset změnit styl své práce. Z Dumy se bude muset stát velký zákonodárný buldozer. Od Putina mají složitý úkol – vyčistit všechno, co překáží rozvoji technik robotizace, bezpilotníků, atd. Je to těžký úkol a musí se řešit rychle. Kvalita řešení bude záviset na tom, nakolik najdou odborná veřejnost a poslanci společný jazyk a budou jeden druhého nejen poslouchat, ale také slyšet. V každém případě nás čeká mnoho vážných změn. Rusko je v tuto chvíli chráněno před vnějšími nepřáteli a má opravdovou možnost utkat se s domácími problémy. Je důležité nepromarnit šanci a nenechat ji utéci.

Převzato z Politrussia.com

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
5. 3. 2018 9:18

„Stockholmská arbitráž řídící se dvojitými standardy přijala asymetrické rozhodnutí ohledně smluv na dodávku a tranzit plynu s NAK – Naftogaz Ukrajiny. Arbitři argumentovali své rozhodnutí prudkým zhoršením stavu ukrajinské ekonomiky. My kategoricky odmítáme, aby se na náš úkor řešily ekonomické problémy Ukrajiny. Gazprom okamžitě zahajuje řízení ve věci vypovězení smluv s NAK na dodávku a tranzit plynu“, prohlásil šéf Gazpromu Alexej Miller. Toto prohlášení není o nic méně senzační, než poslání Vladimira Putina o nových ruských zbraních.

http://voicesevas.ru/news/37122-chernyy-lebed-poletel.html