Svět ruskýma očima 472

 

10_svet_ocima_ruska

Pro koho, kromě Íránu, připravují USA „svěrací kazajku“?

Jelena Pustovojtova

15. září 2018

Teherán si klade otázku, zda budou Spojené státy v září v RB OSN úspěšné, když jí předsedají. Budou chtít Írán srazit na kolena? Ač to zní hloupě, Washington to připravuje. Ministr zahraničí Íránu Zaríf obvinil USA ze zneužití svého předsednictví v RB OSN a připomenul, že „je jen jedna rezoluce RB OSN o Íránu, jenomže Trump ji porušuje a podněcuje ostatní postupovat stejně“.

Trumpovy úmysly znají všichni, ale postavit se jim na odpor jsou ochotni jen nemnozí. Nejžhavější pole střetu mezi USA a Íránem je Sýrie, ale není jediná. Začneme s Indií. Economist Times píší, že indický ministr průmyslu a obchodu Suresh Prabhu oznámil, že chtějí v nejbližších pěti letech s Íránem zdvojnásobit vzájemný obchod a dotáhnout jej na 13,8 miliard USD. Hlavním činitelem růstu obchodního obratu musí být Mezinárodní přepravní koridor sever – jih (INSTC) mezi Ruskem, Íránem a Indií, který propojí Severní Evropu s Kaspickým mořem, Perským zálivem a Indickým oceánem. K projektu se připojilo jedenáct zemí, od Turecka a Běloruska až po Sýrii a Omán.

Suresh Prabhu a íránský ministr dopravy a rozvoje měst Abbas Akhoundi projednali varianty možností vyhnout se sankcím. The Economist Times píší, že oficiální Washington žádá po Indii zrušit do 4. listopadu veškerý dovoz z Íránu. Jenže jak to udělat, když v tomto finančním roce dovezla Indie 18,5 milionu tun íránské ropy (Írán je po Iráku a Saúdské Arábii třetí dodavatel) a svůj obchod s Íránem zvýšila na miliardu USD.

Podle TV CNBC není Indie schopna zrušit dovoz íránské ropy podle požadavků USA, je po Číně druhou zemí v nákupu této suroviny. Dováží 70 % spotřebovaných energetických surovin, včetně ropy (523 tisíc barelů denně), zrušením by vyloučila jeden z hlavních zdrojů a zničila ekonomiku země s 1,3 miliardami obyvatel. Není možno, aby Indie našla náhradu za levný a blízko se nacházející zdroj, jehož doprava je také levná, z Íránu do Indie téměř nic nestojí a indické zpracovatelské závody jsou uzpůsobeny na zpracování íránské ropy. To Washington nezajímá. Indii navštívili americký ministr obrany Mattis a státní tajemník Pompeo a vyhrožovali s tím, že očekávají zrušení nákupu íránské ropy ve všech zemích a když ne, zavedou na ně sankce. Uděláme to, řekl Pompeo.

Indii namísto íránské vnucovali svoji ropu. A ta nakoupila v Íránu v srpnu o 56 % více ropy než v tomtéž měsíci před rokem. Avšak i nákup ropy z USA byl rekordní, 413 milionů barelů denně. Indická vláda má před sebou volbu, buď nakupovat pro své zpracovatele drahou americkou ropu, čímž podraží i výrobky z ní, anebo se vystavit sankcím „svěrací kazajky“.

Íránskou ropu ve velkém dovážejí i Jižní Korea, Japonsko, Čína a Turecko. S Jižní Koreou a Japonskem si Washington dokáže poradit a Číně už o ztráty nejde, ta je tak jako tak v seznamu americké Strategie národní bezpečnosti jakožto země „se snahou poškodit americké zájmy, hodnoty a blahobyt“. Stejně je na tom i Rusko. Postavit se na odpor americkému příteli na tom bude mezi dovozci íránské ropy nejhůře Indie.

Může Turecko oslabit ve vlastním zájmu nátlak USA na Írán? Ankara oznámila, že v roce 2018 zvýšila obchodní obrat s Íránem z deseti na  třicet miliard dolarů bez ohledu na sankce. Přesto mají turečtí byznysmeni obavu z druhotných sankcí USA. Turecko se ještě nevzpamatovalo ze zvýšení cel na svůj hliník a ocel, které v srpnu nabouraly liru. Stratfor píše, že Washington začal energicky brzdit obchod tureckým zlatem a hlídá terminály reexportu, jak Írán směňuje zboží s Tureckem, Ománem a Sjednocenými arabskými emiráty.

Írán může minimalizovat ztráty z druhotných sankcí v investicích a obchodu, jestliže využije barter a účtování v národních měnách. Ankara platí za íránský plyn prostřednictvím hlavní turecké banky Halkbank, Teherán za ty peníze kupuje turecké zlato a to potom mění  za potřebnou íránskou měnu. Říkají tomu plyn za zlato. Je otázka, zda novou „svěrací kazajku“ nešije Washington pro Turecko.

Převzato z Fondsk.ru

***

Ve Slovinsku stále častěji vzpomínají na Jugoslávii a křísí kult Tita

13. září 2018

Země vstoupila do EU v roce 2004, 14 let po odchodu ze Sjednocené federativní republiky Jugoslávie. O tom, co jí přineslo členství v EU a co po této změně ztratila, promluvila starší vědecká pracovnice Institutu slavistiky Ruské akademie věd Naděžda Pilková.

Podle ní prožilo Slovinsko svá nejlepší léta po odchodu z Jugoslávie, ale ještě před vstupem do EU. Životní úroveň byla dostatečně vysoká a velmi úspěšně byla provedena privatizace. Každý Slovinec dostal v závislosti na délce zaměstnání kompenzaci a s těmito penězi se zvýšila životní úroveň. Jakmile země vstoupila do EU, musela se přizpůsobit novým normám a omezením a respektovat nařízení Bruselu. Situace se stala ještě složitější po zavedení eura. Kupní síla obyvatelstva prudce klesla a životní úroveň začala upadat.

V současné době se Slovinsko potýká s krizí bankovního systému. Banky jsou zatíženy špatnými úvěry v hodnotě 7 mld. EUR, to je 20 % HDP. Problémem jsou platby za současné úvěry, jedná se o 2 mld. EUR. Nicméně se země drží, opět tam rostou ceny nemovitostí. Sektor se začíná vzpamatovávat, přestože ještě nedávno kvůli bankovní krizi zkrachovalo mnoho stavebních firem. Ostatní odvětví se ještě drží. Mnohé slovinské firmy koupili lidé z jiných evropských zemí, firmy pracují, ale mají nové majitele.

Situaci ve Slovinsku je možno považovat za stabilně krizovou. Je to stejné jako jinde ve světě a hlavní potíž v této zemi představuje požadavek zvýšení mezd, především učitelů a státních zaměstnanců. Často dochází ke stávkám. Vláda nemá možnost s tím něco udělat, nemá peníze. Bývalý premiér Miro Cerar před čtyřmi lety dobrovolně odešel z funkce. Sliboval vzkřísit společnost, ve které „budeme všichni pracovat společně, kde bude člověk člověku člověkem“. Oznámil, že bude omezená fiskální politika a Slovinsko sníží státní výdaje a zvýší efektivitu výběru daní. Přesto výdaje rostou a kupní síla obyvatel klesá, což přirozeně vyvolává nespokojenost.

Poměrně silná nespokojenost je také s nevyřešenou námořní hranicí Slovinska s Chorvatskem. Další neřešený problém je výstavba železnice Koper – Divača, která by umožnila propojit zemi s Rakouskem a evropskou železniční sítí. Pilková k tomu řekla: „Projekt byl zrušen, což byl důvod odchodu Cerara. Všechno to v zemi vyvolává nepříliš příjemnou atmosféru, ale Slovinsko se drží.“ Podle ní nezněla otázka pro Slovinsko a Chorvatsko zda vstoupit do EU nebo ne: „Bylo to nevyhnutelné. Slovinsko se vždy snažilo stát se součástí evropského prostoru. Když opustilo Jugoslávii, byla snaha začlenit se do evropského společenství přirozená. Zemi to táhlo do Evropy už za éry Jugoslávie. Totéž platí o Chorvatsku.“

Přitom to pro obě země příliš výhodné nebylo. Slovinsko musí plnit požadavky EU, které jsou často v protikladu k národním zájmům. Příkladem je Jižní proud. Slovinci mohli vydělat přes 1 miliardu USD. Přitom by vznikla nová pracovní místa a snížila by se nezaměstnanost. Ale když se EU tak podivně zachovala, museli se plynovodu zříci. Stejné je to v případě sankcí proti Rusku, kdy země silně ztrácí v exportu. Nedodávají se třeba mléčné výrobky a slovinské zemědělství je škodné.

Pilková uvádí, že Slovinsko je mezi zeměmi EU jednou z nejpřátelštějších k Rusku: „Je vždy ochotno k dialogu s Ruskem, máme s ním těsné hospodářské i kulturní svazky. Slovinci otevřeli památník synům Ruska a Sovětského svazu, kteří na slovinské půdě padli v první i druhé světové válce. V takové době, kdy se v Evropě podobné památníky boří, je to velké gesto. Oni si vždy chrání svoje postavení, vědí, že Rusko potřebují a vztahy s Ruskem budují nehledíce na jednání EU.“ V aféře Skripalů nebyl z Ruska vyhoštěn ani jeden slovinský diplomat  a ze Slovinska ani jeden ruský. Slovinci otevřeně mluví o svých zájmech a o svém úsilí. Je možno jej porovnávat s Chorvatskem po stránce hospodářské, ale ohledně politických a historických záležitostí je zkušenost zcela jiná. Slovinci mají svoji cestu již odpoutanou od jugoslávské minulosti, žijí současností a budují svůj stát.

Svůj rozhovor autorka zakončila osobním komentářem, podloženým vlastními zkušenostmi. Nedávno se vrátila z Lublaně a překvapilo ji, že se opět objevil kult bývalého prezidenta SFRJ Tita. Všude se prodávaly magnetky s jeho portrétem, jugoslávské vlajky a v Koperu byla otevřena výstava věnovaná partyzánskému hnutí. O Titovi se mnoho mluví a opět se křísí myšlenky jugoslávského prostoru. Vnitřní trh mezi bývalými republikami Jugoslávie  je pro ně mnohem výhodnější než trh evropských zemí, které výrobky z Balkánu nechtějí. Nyní existuje jakási iluze spojenectví na hospodářském základě.

Převzato z Eadaily.com

***

Čína – Rusko: spojenectví, partnerství nebo symbióza?

Sergej Kuzněcov

19. září 2018

Vztahy Ruska a Číny prošly různými etapami: od „spojeneckých“, provázených bujarým přátelstvím mezi Stalinem a Maem, což bylo čistě deklarativní, aniž by se spojenci skutečně sbližovali. Stalin věřil, že Čína dospěje ke komunistické proměně.

Chruščovovu kritiku Stalinova kultu Mao nedokázal přijmout. Kdyby ji přijal, musel by sám podstoupit sebekritiku, tím poškodit své postavení a spustit politické procesy, nad nimiž by ztratil kontrolu. Přirozeně, že v takové situaci nemohl Chruščov vyhovět žádosti čínského vedení předat „bratrské zemi“ jaderné zbraně, což ještě více situaci zhoršilo. Vrcholem nepřátelství pak byl ozbrojený střet na Dalekém Východě kolem ostrova Damanskij. Tak se ukončila první etapa spojenectví mezi Sovětským svazem a Čínou. Druhá etapa nebyla.

Přes půl století Čína sledovala bitvu světových mocností USA a SSSR. Podle slov samotných Číňanů se v této době stali Říší středu, když se řídili odkazem Maa, že „Chytrá opice sedí na vrcholu kopce a pozoruje, jak se v údolí perou dva tygři.“

Dnes se ani RF, ani ČLR, přes veškeré pozitivní rozvíjení politických i ekonomických vztahů, nesnaží vytvořit svaz. Má to své závažné politické důvody. Rusko se nechce zatížit spojeneckými povinnostmi. Čína má, mírně řečeno, „specifický“ poměr k sousedům: Indii, Vietnamu a Indonésii, s nimiž Rusko udržuje těsné ekonomické i politické styky. Čína zase nemá v úmyslu přehodnocovat ekonomické a politické vztahy se zeměmi, s nimiž je Rusko v rozporu.

Kritici intenzivního rozvoje vztahů Ruska s Čínou vytýkají ruskému vedení, že nereaguje na hospodářské styky Číny s Ukrajinou, Kazachstánem a Běloruskem, když se u těchto zemí objevily nacionalistické protiruské postoje. Kritici na druhou stranu nevnímají negativně to, že Ukrajina má s Ruskem svůj největší zahraniční obchodní obrat a že Rusko je největším zahraničním investorem do ukrajinské ekonomiky. Proč by se neměly u Ukrajiny kupovat motory Sič, pokroková produkce za konkurenční ceny?

Čína má intenzívní kontakty s Velkou Británií i přes dost složité vztahy Británie s Ruskem. V lednu letošního roku byla dohodnuta mezi Si Ťin-pchingem a Mayovou koordinace britské a čínské politiky.

Svoji úlohu hraje čínská strategie „Pás a cesta“, při níž se řeší všechny varianty dodávek zboží vyrobeného v Číně na evropský trh. Británie zde s největší pravděpodobností plní úlohu agenta USA, rozehrávajíce čínskou kartu s evidentním protiruským zaměřením. Čínské vedení soustavně zdůrazňuje, že „Pás a cesta“ je čistě ekonomická iniciativa a nikoliv myšlenka na vytvoření geopolitické aliance nebo vojenského svazku.

Čína uvádí, že obchodní obrat se zeměmi trasy dosáhl 5 bilionů USD a objem přímých investic do těchto zemí je 60 miliard USD. Zásluhou toho je kolem „Pásu a cesty“ vytvořeno 200 tisíc pracovních míst. Samozřejmě, že realizace tak rozsáhlého hospodářského projektu musí mít politický rozměr. Aby si Čína zajistila perspektivu buduje přepravní koridor s mnoha paralelními větvemi. Asi 40 % dopravy povede Indickým oceánem a Suezem do Středozemního moře. Dalších 45 až 50 % má směřovat Severní námořní cestou (SNC). Pozemní cestou má jít 5 až 7 % nákladů. Hlavní jsou tři trasy: přes Rusko paralelně s Transsibem, přes Kazachstán a Rusko a zvlášť jižní cestou přes Turecko.

Čína se silně zajímá o severní námořní trasu a pro budoucno se snaží o zajištění v právních normách. V lednu 2018 zveřejnila dokument o čínské představě úlohy Říše středu v Antarktidě – Bílou knihu „Arktická politika Číny“. Odvolává se na to, že otázky Arktidy se netýkají jen zájmů arktických zemí, ale mají životně důležitý význam pro veškerou společnost a svoboda plavby SNC musí být zabezpečena pro všechny země. To je v rozporu s postojem Ruska a dalších zemí podle břehů Severního ledového oceánu. Zde zaujímají nejméně smiřitelný postoj USA, které nepřiznávají přednostní práva Ruska a Kanady na regulaci plavby v jejich arktických vodách. USA přirovnávají SNC k mezinárodním úžinám a vyžadují sem volný přístup civilních i válečných lodí. Prakticky to znamená přístup do ruských teritoriálních vod.

Je jasné, že k SNC existuje určitá shoda postojů USA a ČLR. Není jasné, zda čínské vedení nevidí, že Američané mohou takový postoj Číny zneužít a obrátit jej proti ní samé. ČLR si velmi svérázně vysvětluje konvenční práva v oblasti plavby v pobřežních vodách.

Také Rusko má svoji variantu projektu „Pás a cesta“, a to s Japonskem. Plánované vybudování mostu z pevniny na Sachalin má své pokračování v další fázi: most mezi Sachalinem a japonským ostrovem Hokaidó. Bude to znamenat rozmach hospodářských vztahů mezi Ruskem a Japonskem a učiní tuto zemí poslední kontinentální mocností. Pro Rusko to znamená citelný rozvoj Dalekého východu a Sibiře. K tomu přistoupí výhodné ekonomické podmínky pro dodávky ropy a pro plynovody do Japonska. Budou to výhody pro všechny zainteresované země a ač se to může zdát divné, tak i pro Čínu. Přes etapu zdravé konkurence dvou hospodářských gigantů se rýsuje jejich průmyslová, vzájemně výhodná aliance Ruska, Japonska a Číny.

Rusko a Čína mohou těžko uvažovat o dlouhodobých svazech, protože obě země se střetávají nejen po stránce politické, ale i ekonomické a navíc mají i kulturní a kognitivní bariéry z důvodů národnostních. Obě kultury se podstatně různí. Tak se na věc dívá čínská strana. Odlišnosti jsou v kulturním uvažování, v principech chování a zvláštnostech národních charakterů. Různé jsou i mravní hodnoty: Rusové tíhnou k duchovnu, Číňané zdůrazňují současný život.

Ať je to ale jak chce, v nynějších geopolitických reáliích je Číně i Rusku silně potřebný rozvoj politické a možná ještě více hospodářské spolupráce. Ekonomická a politická válka USA proti oběma zemím je mocným stimulem k posilování vzájemných dvoustranných vazeb. Ve světě započalo důležité přerozdělení sfér vlivu, vyvolané oslabením pozice USA v ekonomice, politické sféře a vojenské oblasti a je zřejmé, že antagonismus mezi USA a ČLR musel přijít.

Snaha Spojených států nasadit Číně, Rusku a EU uzdu prostřednictvím řízeného chaosu „barevných revolucí“ a ustavením dozoru nad energetickými zdroji zkrachovala. USA se opozdily se svými sankcemi vůči Číně. Ta už v té době řídila svoji ekonomiku a začala přecházet z hospodářského růstu ne toliko z investic a exportu, na růst vyvolaný domácí poptávkou. Jednoduše – Spojené státy Číně pomohou, stejně jako pomohly Rusku silně povznést ruské zemědělství.

Hlavním hospodářským soupeřem Spojených států je Čína, ale okolnosti způsobily, že pro dosažení vítězství nad ní musí nejprve rozbít, morálně zlomit Rusko. Problém USA je v tom, že Rusko, které nemá ekonomiku srovnatelnou s čínskou a americkou, je vojensky schopno porazit kteroukoliv západní mocnost, včetně USA.

Pro Spojené státy je noční můrou sblížení Číny a Ruska ve vojenské oblasti. Západní stratégové si dělají iluze, že Rusko, mající v paměti tragický vojenský střet s Čínou, jí neposkytne své zbraně. I u nás jsou odpůrci prodeje zbraní Číně, kteří upozorňují, že Čína úspěšně kopíruje všechny moderní technologie. Jenže nejnovější výrobky vojenského a kosmického oboru není tak snadné kopírovat. Nejsou to auta či telefony. Spojené státy se například řadu let snaží okopírovat ruský raketový motor RD-180 a „jsou vedle“. Kopírování v tomto oboru vždy vede k výrobkům zastaralým, překonaným. Rusko nikomu nepředává nejnovější vojenské technologie.

Ať je tomu jakkoliv, USA „pošťuchují“ Rusko a Čínu k nebývalému sblížení ve všech oblastech. Poměr mezi Ruskem a Čínou se projevuje jako partnerství, „strategické partnerství“, ale stále více se blíží pojmu symbióza. Oba státy se vyvíjejí samostatně, mají své hospodářské i politické priority, ne vždy stejné, ale v důsledku objektivních příčin a nepřátelství západních zemí k nim je strategická interakce Číny a Ruska životně nezbytná. Vyžaduje to úspěšný vývoj obou i samotné fyzické přežití.

V perspektivě může pro Západ být nejhroznější to, že kvůli nerozumné politice všestranného nátlaku na Čínu i na Rusko vznikají objektivní předpoklady pro vojenský svazek obou zemí.

Podle německých analytiků odpovídala rozsáhlá vojenská cvičení Ruska a Číny Vostok-2018 známým gigantickým operacím 2. světové války a měla být důrazným signálem Washingtonu.

Zde se nabízí obrátit pozornost na další odstín výkladu podstaty vztahů Číny a Ruska , který vyslovili čínští analytici. Podle nich naše země „nepotřebují svazy a aliance“. Ale se známou čínskou moudrostí dodávají: „v době míru“.

Převzato z X-true.info

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
48 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
24. 9. 2018 6:45

Ještě k sestřelení Il-20 u břehů Sýrie
Дезинформация и преступная халатность
http://expert.ru/2018/09/23/dezinformatsiya-i-prestupnaya-halatnost/

zajoch
24. 9. 2018 11:41

Ruský ministr obrany informoval o opatřeních po sestřelení Il-20. Sýrie dostane během dvou týdnů raketový komplex S-300, který dokáže zneškodnit objekty ve vzduchu na vzdálenost 250 km. V roce 2013 na žádost Izraele pozastavilo Rusko dodání tohoto komplexu do Sýrie, ale nyní se situace změnila. Nikoliv vinou Ruska. Moskva také vybaví velitelská stanoviště syrské PVO automatizovanými systémy řízení. Ty se dodávají jen ruské armádě. Šojgu uvedl: „V oblastech sousedících se Sýrií nad Středozemním mořem bude docházet k radioelektronickému potlačení družicové navigace, vzdušných radarů a komunikačních systémů bojových letounů, které napadají zařízení na území Sýrie.“
https://military.pravda.ru/news/24-09-2018/1394090-syria-0/

orinoko
orinoko
24. 9. 2018 14:47

Aha ….“ člověk člověku clovekem“ … Co takhle socialismus s lidskou tvari?
Slovinsko … Takový premiant východního bloku, a takto v lejne? To jsem vůbec netušil. Prý to je hodně sebevědomá slovanská odnož.
Oni začali Jugosku rozbíjet první.

orinoko
orinoko
24. 9. 2018 16:41

Rusko musí neskutečně sejrit tu bandu v emerice, která do svého cela namastila toho clowna … Trupmifajksla.
Porada mírové rozhovory mezi režimem a TaliBANem.
Takto Afghánistán.
Kde cizci stráží emerickou kriplozidopolitiku.
Nejlépe v první linii.
Jak jinak. Jsme přece kanonefutr.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
24. 9. 2018 16:48

zajoch napsal Ruský ministr obrany informoval o opatřeních po sestřelení Il-20. Sýrie dostane během dvou týdnů raketový komplex S-300, který dokáže zneškodnit objekty ve vzduchu na vzdálenost 250 km. V roce 2013 na žádost Izraele pozastavilo Rusko dodání tohoto komplexu do Sýrie, ale nyní se situace změnila. Nikoliv vinou Ruska. Moskva také vybaví velitelská stanoviště syrské PVO automatizovanými systémy řízení. Ty se dodávají jen ruské armádě. Šojgu uvedl: „V oblastech sousedících se Sýrií nad Středozemním mořem bude docházet k radioelektronickému potlačení družicové navigace, vzdušných radarů a komunikačních systémů bojových letounů, které napadají zařízení na území Sýrie.“ https://military.pravda.ru/news/24-09-2018/1394090-syria-0/ Заявление Сергея Шойгу… Číst vice »

orinoko
orinoko
24. 9. 2018 16:57

Rusko nedá emerice a izrazidum příležitost k válce, kterou si ONI přejí.!!
Prohlásil Putin.
Právě ten , co je řízen.
Chapete, co bylo řečeno? Je to tu samy enteligent , mela by to byt brnkacka.

orinoko
orinoko
24. 9. 2018 17:30

To Martin….
Mezi námi děvčaty… izrazid si nabehl na sedmiramenne vidle.
Ten parchant bibi ou NE se záměrně účastnil ruských oslav , aby mel kryti.
Sečteno , podtrženo.
Erdragon musí vyřešit svůj Idlib, anebo se bude poroucet.
Židovská flaksa dojede na sebe sama. Mira antizidoexistence kolem me , samotného me přivádí do úžasu.
A kdo je tvůrce? Sam žid.
I jeho vlastni h.o.v.n.o je tou nejdůležitější záležitosti současného sveta.
Žid … To je jedna z prvních spikleneckych teorii od chvíle, kdy se opice postavila na zadní.

orinoko
orinoko
24. 9. 2018 17:33

Jo a trochu jsem zapomněl.
Další informace hledejte na …. Pevnost Rusko.

orinoko
orinoko
24. 9. 2018 17:55

Trochu vysvětlení. Dávám si dost záležet na nalézáni nových a nových info zdrojů. Sýrie … A ted Rusko. A nachazim.
Ty „moje“ představují info syntézu. To jest, několik místních alternativních zdrojů.
A Rusko je neuvěřitelně pluralitní.
Ze by Putinovy servery?

Irena
25. 9. 2018 4:05

Ten aeronet, pěkný žvásty. Nějak nám klesá intelektuální úroveň.

hudryper
hudryper
25. 9. 2018 7:25

Donedávna byl Pjakin na aeronetu citován skoro denně,zejména pozorovatelkou, teď že by mu klesla intelektuální úroveň ? Nic se nemá přehánět,ani sebekritika !

Punta
Punta
25. 9. 2018 9:21

Irena napsal

Ten aeronet, pěkný žvásty. Nějak nám klesá intelektuální úroveň.

A ona byla někdy nadmíru vysoká? Vždycky je škoda, když se logika míchá s ideologií a emocemi zbytečně moc! VK by zřejmě rád zvolal: Už se perou …

Punta
Punta
25. 9. 2018 9:34

hudryper napsal

Donedávna byl Pjakin na aeronetu citován skoro denně,zejména pozorovatelkou,teď že by mu klesla intelektuální úroveň ? Nic se nemá přehánět,ani sebekritika !

On ten Pjakin intelektuální veličina je, ať se Vám to líbí nebo ne Hydrypere. Nikdo není dokonalý a kdybych začal mít pocit, že s ním (Pjakinem) souzním naprosto ve všem, přestal bych ho poslouchat. Snad mně rozumíte.

hudryper
hudryper
25. 9. 2018 10:24

Punta napsal

On ten Pjakin intelektuální veličina je, ať se Vám to líbí nebo ne Hydrypere.

Vážený Punto, nikdy jsem nehodnotil intelektuální úroveň Pjakina,navíc jeho
pořady jsou namířeny na Rusy a možná i na slavjanofily východně od RF.
Nepatřím k žádné z těchto skupin,nevím proč by se mi to mělo líbit či nelíbit.
Doufám,že Vám rozumím. Propaganda jako propaganda,nezáleží na znaménku.

Irena
25. 9. 2018 10:47

Vám, že nezáleží na znaménku? Hudrypere… To byste mne rozesmál.

orinoko
orinoko
25. 9. 2018 13:11

Také si myslím , ze na znaménku záleží. Tady nejsme ve výrobě , kde se může vyskytovat tolerance plus minus.
Je to podobne jako kdyby bylo jedno, jestli je něco pravda nebo lez. Anebo ze chlap a ženská jsou totožní.
Ještě tak můžeme říkat, ze jeden za osmnáct a druhy bez dvou za dvacet.
Takže takový trumpifajksl je jednozne doug Badmen , a tudíž ma minus. Cela emerika je minus.
Nebo ma snad rozpočet v tezkotonaznim plusu?

orinoko
orinoko
25. 9. 2018 14:06

Tak emerika varuje Rusko před dodávkou S300 Syrii. Tak přesně právě proto k ni musí dojít. Ten ksicht, jehož řitní svěrač ma větší smysl pro humor než jeho moula právě přebírá prezidentisticke pravomoci toho kačera trumpifajksla.
Chci doufat, ze Putin z toho skyskRAPPERA konečně vystrizlivi.

orinoko
orinoko
25. 9. 2018 14:09

Znáte nové normy plus?
Pokud se nechovate podle představ emerickeho prasete, tak mate minus.
Horší je, ze zasran.a emerika předbíhá sama sebe v tom, co je kdy žádoucí , a co ne. Někdy během dne treba třikrát naopak.

orinoko
orinoko
25. 9. 2018 15:47

Věc je vážná. Na litlistech nebo novinách se píše , jak Putin potřebuje židy.
Klasika, opak je pravdou. Židi POS.rali, co mohli. A ted jim teče do vepřového. A výsledek je primo ctihodný.
Kdo potřebuje žida?
Tche bajbl.
Jinak nigdo.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
25. 9. 2018 16:04

orinoko napsal Tak emerika varuje Rusko před dodávkou S300 Syrii. Tak přesně právě proto k ni musí dojít. Ten ksicht, jehož řitní svěrač ma větší smysl pro humor než jeho moula právě přebírá prezidentisticke pravomoci toho kačera trumpifajksla. Chci doufat, ze Putin z toho skyskRAPPERA konečně vystrizlivi. Varování si mohou strčit … Stejně vyjádření Izraele že bude S-300 ničit- s jakým výsledkem a s jakými ztrátami? Pak by asi došlo k aplikaci hrozby, kterou RF adresovala „spojencům“ (US „koalici“): bude zničena nejen hrozba přímá (vystřelená raketa) ale i zdroj. V Izraelském případě složka námořnictva (vč. ponorek) nebo letectva (letouny, popřípadě… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
25. 9. 2018 16:10

K S-300 v Sýrii:
Россия поставит в Сирию два полковых комплекта С-300
https://www.kommersant.ru/doc/3751925
Už Tam je Krasucha -4 a prý i část S-300…

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
25. 9. 2018 16:16

Zvědavec:
Syrsko-ruské vítězství je jediný způsob, jak pomstít izraelsko-francouzské údery
http://www.zvedavec.org/komentare/2018/09/7710-syrsko-ruske-vitezstvi-je-jediny-zpusob-jak-pomstit-izraelsko-francouzske-udery.htm

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
25. 9. 2018 16:19

Punta napsal
Aona byla někdy nadmíru vysoká? Vždycky je škoda, když se logika míchá s ideologií a emocemi zbytečně moc! VK by zřejmě rád zvolal: Už se perou …

Aeronet mám za nastrčený nástroj Západu,
již skoro rok ignoruji.
I na řadě dalších stránek za v posledním týdnu v rámci „medyjalni offensivy“ -jak by nejspíše napsal Větvička -objevuje přehršel „nových značek a přispěvatelů“- s evidentním vyzněním a snahou: způsobovat zmatek a chaos. Nejspíše přijde větší atak…

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
25. 9. 2018 18:40

Martin (už bez taky m) napsal Заявление Сергея Шойгу об ответных мерах Минобороны России после крушения Ил-20 в Сирии https://www.youtube.com/watch?v=-4hNUswgc9I Takže RF provede všechny 3 opatření o nichž jsem na jiném vlákně uvažoval. K možnostem modernějších S-300 je třeba připočíst také S-400 u Hmejmimu a Tartusu. Vedení PVO bude nejspíše komplet integrováno. K REB: může zarušit i nemalou část Izraele bude-li třeba, plus jde o de facto cíleně využitelné opatření realizovatelné s menšími riziky pro civilní leteckou dopravu. V posledních ruských zprávách bylo obsaženo důležité sdělení, které uváděl již mluvčí gen. Konašenkov: Izraelské letouny nejen že se kryly ruským Il-20,… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
26. 9. 2018 5:54

Přidáme se s Evropou k těm „montážním budovatelským pracem“ USA?? A že to vůbec není k tématu? A co ten chystaný „Fort Trump“ v bratrském Polsku?! Až totiž „uživatelé“ zjistí že malé nálože nestačí, použijí ty „spolehlivé velikosti a účinků“. Dostatečně dlouhodobých účinků… Takových, že na několik generací i ty krysy a švábi kteří snad přežijí nepochybně zapomenou na „EuroAtlantské“ či „Slavjanofilní“ spory… A rozšíří se zase po Zemi jako spory… hub které před stamiliony let „kolonizovaly“ pevniny výsadkem z moře -a nejen v Normandii či na Ukrajinském pobřeží… Snad ty houby kdysi dávno doufaly, že lidská civilizace neskončí zase… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
27. 9. 2018 1:26

A na konci bude jiný svět…
Obchodní válka na třicet let
http://casopisargument.cz/2018/09/25/obchodni-valka-na-tricet-let/

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
27. 9. 2018 1:34

Souhrn dnešních zpráv: Rusko a Čína se ekonomicky doplňují, cena ropy dál roste a USA prodají vojenské vybavení Tchaj-wanu http://casopisargument.cz/2018/09/25/souhrn-dnesnich-zprav-a-rusko-a-cina-se-ekonomicky-doplnuji-cena-ropy-dal-roste-a-usa-prodaji-vojenske-vybaveni-tchaj-wanu/ Ceny ropy jdou nahoru. Saudům ani Rusům se nechce otevřít kohoutky http://casopisargument.cz/2018/09/26/ceny-ropy-jdou-nahoru-saudum-ani-rusum-se-nechce-otevrit-kohoutky/ Může to být past na US frackery: poté pokud se „rozjede“ další kolo trávení zásob vody v USA navýšením těžeb z hlubinných vrtů narušujících podloží se do pasti dostanou USA, pokud vlivem vzrůstu těžby POZDĚJI dojde k „podříznutí“ US investic do hlubinných frackovacích vrtů… Prudkému kolísání cen a jejich prdudšímu poklesu v budoucnu nebude USA moci čelit. Navíc vrty vyvolávají komplikace ve vztahu k podzemní vodě a otřesům… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
27. 9. 2018 1:46

Ruská vláda chystá VELKÉ finanční injekce pro malý a střední byznys http://casopisargument.cz/2018/09/26/ruska-vlada-chysta-financni-injekce-pro-maly-a-stredni-byznys/ Krátký ale důležitý článek o tom jak RF a Čína které se snaží masivně rozvíjet svou vlastní, vnitřní ekonomiku provázanou na rozsáhlé infrastrukturní projekty podporuje menší firmy. Podobný -i když by byl velmi užitečný- postup je v oblasti „rozvinutého“ světa -kde vládnou megakorporace kašlající na skutečné potřeby lidí a států- UTOPIÍ… Evropští dodavatelé: NAVŽDY sbohem vaším předchozím ziskům… Poděkujte „svým“ poblitikům za „sankce“, které nejenže napomáhají vzrůstu ekonomické síly, stability a soběstačnosti RF… Kdyby Putin s RF nečelil sankcím, musel by si je nejspíše vymyslet… :-) USA a… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
27. 9. 2018 8:11

Vivat Kurginjan!
Народ России требует остановить пенсионную реформу. Путин пойдет против народа?
https://www.youtube.com/watch?v=NlCchY1JrAY

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
27. 9. 2018 8:16

Martin (už bez taky m) napsal

Vivat Kurginjan!
Народ России требует остановить пенсионную реформу. Путин пойдет против народа?
https://www.youtube.com/watch?v=NlCchY1JrAY

Tady nejde o žádnou akci proti prezidentovi,
tady jde o to, že i tu „aktivitu občanské společnosti“ se nakonec budeme učit v RF…
:-)

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
27. 9. 2018 8:20

США ввели новые санкции против российского авиапрома
https://tvzvezda.ru/news/opk/content/201809251851-iiuq.htm
Pomohou si z vlastních nápadů a vlastních zdrojů…
Tato země, toto společenstvo národů na to rozhodně má…
To už nejsou žádné „Potěmkinovy vesnice“…
Россию принуждают к развитию. Переходим от слов к делу
https://www.youtube.com/watch?v=2gxrZ8XLjTQ&list=PLFA1CB42DBD08F633&index=2&t=0s

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
27. 9. 2018 8:38

Nová doba železnice RF… Kde že jsou naše vagóny a lokomotivy??! https://www.youtube.com/watch?v=2gxrZ8XLjTQ&list=PLFA1CB42DBD08F633&index=2&t=0s Buduje se nové Rusko… S chutí a radostí… Zájem o skutečně kvalifikovaný personál, nikoliv vysáté „lidské zdroje“ na minimálních mzdách… Vývoz do celého světa, Afriku i Ameriku nevyjímaje… Největší továrna podobného druhu na světě… Přímá souvislost s rozvojem železnic- skutečně asi nejekologičtějšího druhu dopravy. Výhodné pro rozvoj RF a řešení největšího problému- překonávání vzdáleností…a zároveň rozvoje průmyslu, výzkumu, vzdělání… A když vidím ten nový civilní Suchoj- ne gigant pro korporace, ale dostatečně velké a přitom rozumně velké letadlo PRO LIDI… Moderní technologie, motory, materiály… Aeroflot koupí dalších 100… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
27. 9. 2018 8:46

Sýrie:
25 сентября 2018. Военная обстановка в Сирии. Россия объявила о передаче сирийской армии ЗРК С-300.
https://www.youtube.com/watch?v=Sj0LOOjDN5k
S-300 JIŽ JSOU V SÝRII, taktéž některé moderní systémy REB (RF nejspíš s chtí svede v této oblasti „souboj“ s REB Izraele), dodávány jsou také další PVO systémy od středního dosahu po „malý“ (k konkrétní ochraně konkrétních cílů), obsluha bude nejspíš Ruská a Izrael s tím MUSÍ POČÍTAT…
Starší systémy PVO (vč. zastaralého S- 200) budou brzy vyřazeny. Vše bude koordinováno nejnovějšími systémy RF s ruskou obsluhou (tyto systémy mohou být mnohdy klidně i desítky km od vlastích raketových odpalovacích systémů).

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
27. 9. 2018 8:55

Když Izraelský letoun vzlétne z většiny letišť v zemi, OKAMŽITĚ DOSTANE od vlastních systémů zprávu, že je zaměřován Syrskou PVO… Pokud budou chtít dále útočit, budou to muset dělat z ještě větších vzdáleností, přes řadu dalších mezinárodních prostor, nebo řadu dalších „třetích“ zemí (přičemž i tam budou zaměřováni, sledováni systémy S- 400 např., Ruskými „AWACS“ letouny…). Vzroste tak riziko konfliktů Izraele s „třetími“ zeměmi, a v neposlední řadě: každý Izraelský letoun po případném útoku BUDE MUSET NĚKDE PŘISTÁT… A tady je široká škála možností jak dosáhnout, že se piloti ještě rádi alespoň katapultují… Dojde k excelentnímu souboji předních světových REB… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
27. 9. 2018 9:03

Dokončeny práce na nejmodernějším S-500 PVO a PRO systému, je schopen sestřelovat také družice, a vytvářet tak „okna“ nad konkrétními oblastmi.
В правительстве объявили об окончании работ над С-500
https://politikus.ru/industry/112174-v-pravitelstve-obyavili-ob-okonchanii-rabot-nad-s-500.html
Probíhající cvičení předváděly ničení letounů i lodí protivníka…
Ukázky z oblasti Černého moře. Velitelům lodí NATO se na-TO jistě musí „hezky koukat“…
Авиация ЮВО уничтожает корабли «врага» в Черном море
https://www.youtube.com/watch?v=QuwS8faPyQE

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
27. 9. 2018 9:05

Военная приемка. «Восток 2018». Итоги
https://www.youtube.com/watch?v=ofWHni1vEVQ

orinoko
orinoko
27. 9. 2018 14:45

Njn, zabozrouti. Nulová sebereflexe, o to vyšší povědomí vlastni koloniální minulosti.
Zmrdi to zkoušeli i v Alžírsku.
Jak se to lidové rika?
Francouzsky debil predpraha místo zaprahani. Kauzalita letí úplně jinudy.

http://ceskapozice.lidovky.cz/jak-basar-asad-zvitezil-v-syrske-valce-dx5-/recenze.aspx?c=A180921_132909_pozice-recenze_lube

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
27. 9. 2018 19:18

Rozsáhlé voj. cvičení RF na Krymu. Desítky letounů, vrtulníků, ostré střelby, námořní pěchota, lodě…
В Крыму прошли масштабные военные учения – Россия 24
https://www.youtube.com/watch?v=74za60ZJrQQ

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
28. 9. 2018 7:38

USA a Izrael varují Rusko, aby Sýrii nedodávalo protiletadlové systémy S-300 http://www.zvedavec.org/komentare/2018/09/7714-usa-a-izrael-varuji-rusko-aby-syrii-nedodavalo-protiletadlove-systemy-s-300.htm Jak již bylo napsáno: s „varováním“ že chtějí dále bezpečně bombardovat a střílet rakety si tentokráte RF vytře… S-300 se v Sýrii již připravují do aktivní služby. Útok na tyto systémy PVO by znamenal pro RF „volnou ruku“ k RŮZNÝM odvetným akcím. Pokud by při dalším agresi Izraele zahynul byť i jediný voják RF… je možné, že Gerasimov dá pokyn aby byla Izraeli předvedena „jeho skutečná velikost“… Bez jakýchkoliv pochybností. Izrael se proto bude snažit systémy PVO obejít (nejspíše používáním raket delšího dosahu- ať již z letadel, lodí… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
28. 9. 2018 7:56

Z dosavadních zpráv je zřejmé, že systémy PVO původem z RF již v posledních několika měsících zlikvidovaly řadu menších střel a raket odpálených při útocích Izraele na „cíle“ v Sýrii. Z více jak 200 Izraelských útoků zdaleka ne všechny byly úspěšné, některé nejspíše skončily i naprostým fiaskem… Sestřelit menší útočící střely odpálené např. z letadel- to již bude práce zejména pro PVO kratšího a středního dosahu. Izrael se chlubil zničením jednoho z Syrských PVO „Pancir“. Asi to byl poslední úspěch- soudě podle výrazu tváře Gerasimova… A komu by se SNAD zdálo, že se na Izraelce mračí: mohl by začít chápat,… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
28. 9. 2018 8:25

Pro toho kdo by chtěl: „řežba v diskusi“…
Ale myslím, že udělá v hlavě víc zmatek než klid…
http://www.zvedavec.org/nazory-7733.htm#ptr366787

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
28. 9. 2018 8:30

Ještě dvojí aktuální zprávy ze Sýrie:
26 сентября 2018. Военная обстановка в Сирии. Россия перебрасывает в Сирию комплексы РЭБ и ЗРК С-300
https://www.youtube.com/watch?v=jFxrk-vJTE4
27 сентября 2018. Военная обстановка в Сирии. МИД РФ сообщил о получении химоружия боевиками Идлиба.
https://www.youtube.com/watch?v=MbPdyMeb6as

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
29. 9. 2018 15:04

Путин идет на таран: обещанные Асаду С-300 уже в Сирии
http://voicesevas.ru/news/40660-putin-idet-na-taran-obeschannye-asadu-s-300-uzhe-v-sirii.html

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
29. 9. 2018 15:08

:-)
Корабли ВМС Украины неожиданно для России прошли Керченский пролив
https://www.youtube.com/watch?v=2xVHGJkh0sQ

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
30. 9. 2018 9:14

„Kompetentní osoba“ k podobně DEBILNÍM NÁVRHŮM… Vypadá to, že ve „vedení“ USA se již všichni skutečně zbláznili… Tomuto se může říkat „mladý, ale blbý…“ „Ministr USA připustil možnost námořní blokády RF aby zabránili dodávkám energetických surovin z RF na Blízký Východ, na trh vůbec…“ Американский министр допустил возможность введения морской блокады России http://voicesevas.ru/news/40679-amerikanskiy-ministr-dopustil-vozmozhnost-vvedeniya-morskoy-blokady-rossii.html Tak tomu se říká „svoboda a volný obchod“… Prý že Írán hrozí zablokováním přepravy nafty z Perského zálivu v Hormúzském průlivu… a pak se dovíme toto… IDIOT vedle IDIOTA… Pravdu mají všichni ti, kteří sdělují, že „jestřábi z neoconsk křídla“ ovlivňující či řídící USA se sami aktivně… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
30. 9. 2018 9:21

Další „důvěryhodný“ IDIOT, zaklínající se navíc „mezinárodním právem“…
Порошенко: Долги России отдавать не будем. Украина никому ничего не должна
Porošenko: Dluhy Rusku splácet nebudeme. Ukrajina nikomu nic není dlužna.
http://voicesevas.ru/news/40674-poroshenko-dolgi-rossii-otdavat-ne-budem-ukraina-nikomu-nichego-ne-dolzhna.html
Jsem zvědav jak toto „vysvětlí“ EU a USA- až ty budou chtít „kredity“ zpět…