Světový pochod za mír a nenásilí odstartoval

Rádi bychom Vás touto cestou informovali o zahájení prvního mezinárodního Světového pochodu za mír a nenásilí, které proběhlo v pátek 2. října 2009 na několika místech České republiky. Světový pochod za mír a nenásilí vyšel 2. října 2009 v 9.30 novozélandského času z Wellingtonu na Novém Zélandu. Do Prahy dorazí v neděli 1. listopadu 2009.

2. říjen – Mezinárodní den nenásilí a první den Světového pochodu za mír a nenásilí

V hlavním městě se na oslavu Mezinárodní dne nenásilí a zahájení Světového pochodu za mír a nenásilí konaly hned dvě akce – studentské fórum na ZŠ Resslova a večerní happening „Light the future“ – Světla nad Prahou. Večer se na vltavském nábřeží poblíž Palackého náměstí sešlo přes osm set lidí, aby symbolicky odstartovali Světový pochod také v Praze. K obloze se na akci se během několika minut vzneslo skoro pět set thajských luceren s přáním a vzkazy všech zúčastněných.

Den nenásilí se slavil také v dalších městech

Oslavy Mezinárodního dne nenásilí proběhly také ve Zlíně na Náměstí Míru. Zde se nenechalo zahanbit ani vedení města a místní rada podpořila Světový pochod za mír a nenásilí. Zlín se tak stal prvním krajským městem v České republice, které se do organizace pochodu zapojilo. Pochod také nedávno osobně podpořil primátor hlavního města Prahy Pavel Bém.

Oslavy třetího Mezinárodní dne nenásilí zaplnily také jihočeský Písek. Na náměstí zde asi šest desítek lidí vytvořilo živý symbol nenásilí. Nenásilná oslava po té pokračovala koncertem hardrockové kapely GUERRILLA.

Symbol nenásilí vytvořili také lidé v Ostravě. Na Jiráskově náměstí se sešlo přes padesát nadšenců, symbol nenásilí malovali mladí hasiči z Kopytova a ohněm jej posvětila bohumínská žonglérská skupina Dragon Fire.

Ještě více lidí se v sobotu 3. října sešlo na Lysé hoře, kde probíhalo setkání Světového pochodu konané v rámci série výstupů na české vrcholy. Lidé se připojovali a přidávali kamínky i kameny na kruh symbolu míru, organizátoři akce rozdali necelou dvoustovku mírových symbolů.

V Prachaticích mohli místní obyvatelé na hlavním náměstí udělat první symbolické kroky Světového pochodu. Akce proběhla za účasti členů rady města Prachatice, které oficiálně podpořilo pochod.

Na Univerzitě Pardubice proběhl seminář pod záštitou vedoucího Katedry věd o výchově prof. PhDr. Karla Rýdla, CSc. Hlavním bodem programu pak bylo promítání fenomenálního filmu Gándhí.

***
Prohlášení Světového pochodu za mír a nenásilí

Otevřený dopis obyčejného občana mocným světa

Násilí se zabydlelo životech lidí na celé planetě a není způsob, jak jej zastavit. Neexistuje žádná vláda, žádná armáda, žádné náboženství, žádná politická strana ani ekonomická skupina, která by byla schopná porazit násilí na tomto světě. Neexistuje žádná moc, schopná ukončit násilí, které roste každým dnem a dostává se do všech našich činností i do našich nejintimnějších záležitostí. Ničivá moc násilí, které získává přesilu nad lidskostí, je každým dnem hrozivější a nebezpečnější. Pokud násilí a jeho ničivá síla budou i nadále rychle narůstat, následky budou katastrofální.

Můžeme změnit směr událostí, které předpovídají lidskou kalamitu zatím nepoznaných rozměrů? Na světě je obrovské množství smrtících zbraní – jaderných, biologických, chemických i konvenčních, které mají schopnost zničit veškerý život na planetě. V tomto roce, ve kterém prožíváme nejzávažnější světovou finanční krizi, v roce, ve kterém všichni pociťujeme důsledky recese, výše investic do zbrojení opět překonala rekord.

Všichni jsme zodpovědní za to co, se děje, a je to uvnitř nás, kde musí padnout rozhodnutí. Buďto se rozhodneme i nadále podporovat vlády v jejich militaristické politice, neustále ospravedlňované strachem a pomstou, nebo se rozhodneme spojit náš hlas a naše pocity s  dalšími milióny lidí různých jazyků, ras, víry i různých kultur, abychom rozsvítili lidské vědomí světlem nenásilí.

Jaderné zbraně se rozšířily do spousty zemí a dnes jsou dostupné různým skupinám, které nejsou pod kontrolou států. Ospravedlňování jejich existence jako odstrašujícího a obranného elementu dnes dosáhlo hranice absurdity a my jsme přesvědčení, že jedinou možnou cestou je úplné celosvětové jaderné odzbrojení.

Páni prezidenti a premiéři Spojených států Amerických, Ruska, Čínské lidové republiky, Francie, Anglie, Indie, Pákistánu, Severní Koreje a Izraele:

Na vás padá zodpovědnost za tento okamžik, kdy se rozhoduje o budoucnosti lidstva. Vy jste těmi, kdo učiní volbu mezi utvářením dějin a pravěkem, mezi polidštěním a zvířecím světem, mezi zemí pro všechny a nepřátelským světem plným strachu, mezi hojnou planetou a zamořenou pouští. Vy budete zodpovědní za společenskou atmosféru, kterou budeme dýchat v příštích letech.

Dáváme se do pohybu, projedeme celý svět, abychom posílili hlas žádající lidský svět. Už se nemůžeme jen dívat na utrpení našich bližních. Už nechceme žádné války! Tyto agrese pociťujeme uvnitř nás – uvnitř našich srdcí. V našem vědomí se uskutečnila změna a už není možné ji vrátit zpět. Je třeba odstranit zbraně hromadného ničení a přeměnit ekonomický systém, který vytváří chudobu, diskriminaci a smrt. Je nezbytné ochraňovat život, vytvořit svět stejných práv a příležitostí pro všechny.

 

Dnes požadujeme, abyste ve své obranné politice a mezinárodních vztazích dali přednost:

  • celosvětovému jadernému odzbrojení,
  • okamžitému stažení vojsk z okupovaných území,
  • postupnému a proporčnímu snížení počtu konvenčních zbraní,
  • podepsání mezinárodních smluv o neútočení,
  • a dosažení dohody, kterou se vlády států zřeknou války jako platného způsobu řešení konfliktů.

Nedovolíme, aby Světový pochod za mír a nenásilí prošel nepovšimnut uvnitř nás, v našich rodinách, v našem národě a v našem světě.

Necháme toto odhodlání, které ukazuje to nejlepší z každého z nás, růst společně s tím nejlepším, co je v člověku.

 

Budou nás tisíce, budou nás milióny a svět se změní!

***
Více informací najdete na denně aktualizovaném webu www.SvetovyPochod.cz.

V případě jakýchkoli dotazů se na nás neváhejte obrátit.

Za organizační tým Světového pochodu za mír a nenásilí


Adéla Jansová
Email:
adela.jansova@svetovypochod.cz
Tel.: 736 201 254

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments