Svíčka proti TTIP

Strašili nás Řeckem a budou nás s ním strašit znova. Budou nás strašit Španělskem. Strašili, straší a budou nás strašit Ruskem, islámem, odbory, daněmi, sociálním státem… téměř vším, co si dovedete představit, jen o jednom, čeho bychom se měli skutečně bát, protože to ohrožuje naše svobody a hodnoty, na které jsme si tak zvykli a považujeme je za samozřejmé, že si jich už ani nevážíme, se téměř mlčí, a když už nějaké to slovo probleskne, namlouvají nám – a někteří tomu rádi a oddaně věří, to si zase nenalhávejme, že ne – že až to přijde, přijdou s tím jen samá pozitiva a sociální jistoty a pokud nenastane ráj na Zemi do dvou dnů, tak do roka určitě. Slibují, pěkně zpívají, ale tají, tají, tají. Co? Přece tzv. Transatlantické partnerství pro obchod a investice mezi USA a EU, zkráceně TTIP.

Co je na té dohodě, která je údajně tak báječná, přitom se ale vyjednává v tichosti za zády občanů, špatně? Stručně řečeno, je založena na maximě všechnu moc korporacím. Jestli vám vadí EU jako taková, protože oslabuje moc národních parlamentů a přenáší jejich pravomoci na Brusel, tak TTIP parlamenty tuneluje, efektivně je ruší a ponechá je jen jako dekoraci, takový fíkový list. S TTIP totiž budou moci korporace žalovat vlády u arbitrážního soudu kdykoliv, když se budou cítit rozhodnutím parlamentu poškozeny, což může být – a nejenom kvůli rozdílným standardům v USA a EU zřejmě i bude – kvůli jakékoliv regulaci, jakékoliv normě. S TTIP hrozí EU snižování nejenom průmyslových a potravinářských, ale i zdravotních a sociálních standardů, a to zcela mimo vůli parlamentů, potažmo občanů.

Jenže co s tím? Jít k volbám a dát hlas straně, která řekne TTIP jasné ne? Tak si počkejte pár dní, s jakou se potáží Řekové, jestli se teď ve volbách rozhodnou pro změnu, nebo pár měsíců poté Španělé. Pořádat demonstrace? V poslední době bylo v EU i USA tolik různých demonstrací – a velkých demonstrací – a co se změnilo? Tak podepsat petici? Podepsal jsem jich za život několik, ale z žádné nikdy nic nebylo, ani změna, ani kriminál.

A přece jsem se rozhodl, že až půjdu k volbám, tak budu volit i podle toho, jak se ta která strana k TTIP postaví, až bude proti TTIP demonstrace, tak na ní půjdu, i kdybych na ní měl být skoro sám jako na demonstracích proti americkému radaru, a také tu petici jsem podepsal. Protože jak říkají Číňané: „Je lepší zapálit svíčku, než proklínat tmu.“ Jeden podpis, stejně jako jedna svíčka, sice nic nezmění, ale co když těch podpisů bude milion? A pod touhle celoevropskou peticí jich už je milión a čtvrt.

O kapitálu, a tedy i o korporacích, totiž platí to samé, co o ohni: je dobrý sluha, ale zlý pán. Bohužel, kapitál už dávno není sluhou, ale ještě není zcela pánem, ještě musí respektovat zákony, a nejenom zákony trhu. Chce ale víc, chce vše, chce být naprostým suverénem. Zkusme mu to překazit, v sázce není nic míň, než naše svoboda a důstojnost.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
23. 1. 2015 19:29

Skvěle formulovaná výzva ,ostatně jak už je ve všech Tribunových textech po léta normou. Mohu jen opravit počet podpisů v Evropě pod protest proti TTIP. Když mi poslali organizátoři kvitanci,
mělo počítadlo už dost přes 1,5 milionů podpisů s e: adresou i s tou skutečnou. Evropská komise
se bude muset touto výzvou zabývat a podle pravidel řešit tento problém referendem. Doufám !

fajt
fajt
23. 1. 2015 19:48

jeden hlas bohateho ( tedy vlivneho) v demogracii vyda za vsechny hlasy neprivilegovanych – toz asi tak, Tribune. ..)

zajoch
23. 1. 2015 20:03

Tribune, medaili byste měl dostat za tento článek.
Jestli TTIP projde, budeme tu mít všechno co Evropa doposud odmítala, například geneticky upravované potraviny, nebo chemizované jídlo. Potom budeme se smutkem vzpomínat na to co jsme jedli a na co jsme tolik žehrali dříve. A budeme platit a platit za prohrané arbitráže a americké korporace si budou mastit kapsy nejen ze svého byznysu zde, ale i z pokut za prohrané arbitráže.

Petrpavel
Petrpavel
24. 1. 2015 8:18

„fajt • 23. Leden 2015
jeden hlas bohateho ( tedy vlivneho) v demogracii vyda za vsechny hlasy neprivilegovanych – toz asi tak, Tribune. ..)“
Přesné fajte!
Rozvedu to dál : budeme-li volit kteroukoli z tzv. demokratických stran, budeme tu mít tuto demogracii. Manifeastace či demonstrace či petice nic nezmění. Nutno volit strany, které mají šanci dostat se do poslanecké sněmovny a jsou aspoň trochu protisystémové. Že to jsou jen KSČM a Úsvit(s velkou výhradou), je snad každému zdejšímu čtenáři jasné.

fajt
fajt
24. 1. 2015 9:32

Petrpavel napsal „fajt • 23. Leden 2015 jeden hlas bohateho ( tedy vlivneho) v demogracii vyda za vsechny hlasy neprivilegovanych – toz asi tak, Tribune. ..)“ Přesné fajte! Rozvedu to dál : budeme-li volit kteroukoli z tzv. demokratických stran, budeme tu mít tuto demogracii. Manifeastace či demonstrace či petice nic nezmění. Nutno volit strany, které mají šanci dostat se do poslanecké sněmovny a jsou aspoň trochu protisystémové. Že to jsou jen KSČM a Úsvit(s velkou výhradou), je snad každému zdejšímu čtenáři jasné. KSCM a Usvit ( ten uz vubec ne) nejsou zadnou protisystemovou alternativou, tady se to bude muset resetovat… Číst vice »

Petrpavel
Petrpavel
24. 1. 2015 13:23

fajte, cituji vaše tvrzení : „KSCM a Usvit ( ten uz vubec ne) nejsou zadnou protisystemovou alternativou, tady se to bude muset resetovat na daleko elementarnejsim zaklade … a nebo se to prenecha poskozenym mladym vyhnit do obecne generacniho stigmatu ( ale to uz nas nemusi zajimat, to uz tady nebudem). ..) “ a obávám se, že právě že na takovýchto zdánlivě radikálních, ale hloupých a nepodložených, názorech je založeno udržování stávajícího systému. Vedení ČSSD, ODS, TOP, KDU atp. vámzcela jistě děkuje za vaši neúčast ve volbách či za volbu nějakého subjektu s 0,1 či 2 % hlasů-… Určitě nepochopíte… Číst vice »

fajt
fajt
24. 1. 2015 15:22

vy jste proste v podstate milovnik stavajiciho systemu, ktery chcete naivne zmenit volbama ( nastrojem darwinovcu a jinych parazitu) udajne alternativni volbou v podstate stejnych darebaku … tak opravdu nevim, jestli vite a nebo pouze pudove verite – ja mam jasno, volby mam davno v pussy a lidi v podstate taky ( na skutecneho dobraka a nejakou matku terezu jsem v zivote nenarazil) … sorry, jestli jsem vam z toho privodil demograticky trauma. ..)

mirror
mirror
24. 1. 2015 15:24

Cituji Tribuna: „O kapitálu, a tedy i o korporacích, totiž platí to samé, co o ohni: je dobrý sluha, ale zlý pán. Bohužel, kapitál už dávno není sluhou, ale ještě není zcela pánem, ještě musí respektovat zákony, a nejenom zákony trhu.“ Tribun pamatuje, že první spory v internetových diskuzích o kapitálu začaly na stránkách Lavka, které zničil Bimbo alias Fagan. Jeden sociální demokrat, který sám sebe tehdy považoval za jednoho z 200 vlivných členů této strany, omílal bajku o životaschopnosti kapitalismu. Teď pod jeho nickem už nic nevychází. Po převratu jsem pracoval ve velkém podniku. Tehdy se v hlavě jakéhosi… Číst vice »

Petrpavel
Petrpavel
24. 1. 2015 16:15

Jistě fajte, uhodl jsem : nepochopil…a bohužel nikdy nepochopí.
Dal byste laskavě vědět, jak by jste na to šel Vy? Kromě siláckých a naivních řečí?
Pravda, trauma způsobujete. Sobě, i druhým. Jenomže ti druzí za to, na rozdíl od vás, nemůžou.

k mirrorovi : jeden takvý nenapavidlený socan podobný Faganovi (nebo je to on?) se prezentuje na svém „kose“ a říká si Vlk…

fajt
fajt
24. 1. 2015 21:39

dal jste te svoloci hlas ? – tak jste se dobrovolne vzdal svepravnosti … nikomu nebranim ( ani ho nebudu odsuzovat) , kdyz si sejme sveho kata ( at je to jak chce spolecensky – falesne – neprijatelne) – zbytek neminim komentovat. ..)

Petrpavel
Petrpavel
25. 1. 2015 1:01

fajt v koutě? Zahnán tam jednoduchou otázkou ( jak by jste na to šel Vy?) ? Přidám druhou : koho volíte? Nehrajete náhodou tady rozhořčeného za nějakým účelem? Čekal jsem víc schopností a inteligence.

fajt
fajt
25. 1. 2015 8:39

k volbam nechodim ( znova opakuji, volby jsou v soucasne dobe systemovym nastrojem jednoprocentnich proti davu ), pravidla cizi hry nedodrzuji, jenom glosuji a vas to nejvice bere, o skutecnych schopnostech rozhoduji jine veci nez psani na OM a pro blizkou dobu bych radeji vsema deseti poradne valecne stesti nez pofiderni akademickou inteligenci ( ta nakonec v kazdem systemu nejvice kurvila charakter). ..)

Béda
25. 1. 2015 9:07

TTIP = jedno z chapadel korporátního fašismu, kterým sepokouší definitivně zlikvidovat národní a státní identitu a podřídit státy, jejich obyvatele a národy unifikaci a zglajchšaltování pod diktátem nadnárodního kapitálu, který nemá vlast a jako jedinou hodnotu uznává pouze zisk dosahovaný jakýmikoliv prostředky.

zedd
zedd
25. 1. 2015 15:41

V závěru je vynikající postřeh: Kapitál si žádá suverenitu a TTIP je vyhlášením nového suveréna. Co s tím? Nevím. Až bude třeba přiložit ruku k dílu, rád začnu hejbat s kameny ať směrem k destrukci starého tak ke konstrukci nového. Nějak tak mám v hlavě rozhovor se slečnou/panicem za přepážkou O2, až jim půjdu vypovědět smlouvu na hlasové služby: Proč od nás odcházíte? Protože tomu zmrdovi Kellnerovi nejsem ochoten platit ani o korunu navíc než musím. Pardon, nerozumím Vám? Kdo je Kellner? Ten zmrd, co vlastní Vaší společnost. Aha, to jsem nevěděla, já jsem tu jen zaměstnaná. Takže nejste spokejen… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
26. 1. 2015 18:55

Na TTIP se nedá NIC vyjednat. TTIP je třeba jednoznačně ODMÍTNOUT! Všechny naše „zákonozmarce“ – a to na všech úrovních – je třeba jako občané postavit před holou skutečnost: „…nechceme destrukci ekonomiky národních států (to co z ní zbylo), ani zbytků práva a norem. Nechceme se stát otroky korporací a nelidského vykořisťování a ničení přírody! Máte dělat pro lidi, sloužit lidu (viz slib poslance, senátora, zastupitele, ministra…), pokud „jednáte o TTIP“ prožíráte veřejné peníze bez jakéhokoliv možného efektu“. Pak je třeba žádat na ulicích i na síti odvolání těch co jsou jako skuteční „cizí agenti“ pro TTIP a proti lidem!… Číst vice »