Svíčka proti TTIP

Strašili nás Řeckem a budou nás s ním strašit znova. Budou nás strašit Španělskem. Strašili, straší a budou nás strašit Ruskem, islámem, odbory, daněmi, sociálním státem… téměř vším, co si dovedete představit, jen o jednom, čeho bychom se měli skutečně bát, protože to ohrožuje naše svobody a hodnoty, na které jsme si tak zvykli a považujeme je za samozřejmé, že si jich už ani nevážíme, se téměř mlčí, a když už nějaké to slovo probleskne, namlouvají nám – a někteří tomu rádi a oddaně věří, to si zase nenalhávejme, že ne – že až to přijde, přijdou s tím jen samá pozitiva a sociální jistoty a pokud nenastane ráj na Zemi do dvou dnů, tak do roka určitě. Slibují, pěkně zpívají, ale tají, tají, tají. Co? Přece tzv. Transatlantické partnerství pro obchod a investice mezi USA a EU, zkráceně TTIP.

Co je na té dohodě, která je údajně tak báječná, přitom se ale vyjednává v tichosti za zády občanů, špatně? Stručně řečeno, je založena na maximě všechnu moc korporacím. Jestli vám vadí EU jako taková, protože oslabuje moc národních parlamentů a přenáší jejich pravomoci na Brusel, tak TTIP parlamenty tuneluje, efektivně je ruší a ponechá je jen jako dekoraci, takový fíkový list. S TTIP totiž budou moci korporace žalovat vlády u arbitrážního soudu kdykoliv, když se budou cítit rozhodnutím parlamentu poškozeny, což může být – a nejenom kvůli rozdílným standardům v USA a EU zřejmě i bude – kvůli jakékoliv regulaci, jakékoliv normě. S TTIP hrozí EU snižování nejenom průmyslových a potravinářských, ale i zdravotních a sociálních standardů, a to zcela mimo vůli parlamentů, potažmo občanů.

Jenže co s tím? Jít k volbám a dát hlas straně, která řekne TTIP jasné ne? Tak si počkejte pár dní, s jakou se potáží Řekové, jestli se teď ve volbách rozhodnou pro změnu, nebo pár měsíců poté Španělé. Pořádat demonstrace? V poslední době bylo v EU i USA tolik různých demonstrací – a velkých demonstrací – a co se změnilo? Tak podepsat petici? Podepsal jsem jich za život několik, ale z žádné nikdy nic nebylo, ani změna, ani kriminál.

A přece jsem se rozhodl, že až půjdu k volbám, tak budu volit i podle toho, jak se ta která strana k TTIP postaví, až bude proti TTIP demonstrace, tak na ní půjdu, i kdybych na ní měl být skoro sám jako na demonstracích proti americkému radaru, a také tu petici jsem podepsal. Protože jak říkají Číňané: „Je lepší zapálit svíčku, než proklínat tmu.“ Jeden podpis, stejně jako jedna svíčka, sice nic nezmění, ale co když těch podpisů bude milion? A pod touhle celoevropskou peticí jich už je milión a čtvrt.

O kapitálu, a tedy i o korporacích, totiž platí to samé, co o ohni: je dobrý sluha, ale zlý pán. Bohužel, kapitál už dávno není sluhou, ale ještě není zcela pánem, ještě musí respektovat zákony, a nejenom zákony trhu. Chce ale víc, chce vše, chce být naprostým suverénem. Zkusme mu to překazit, v sázce není nic míň, než naše svoboda a důstojnost.

Převzato z blogu Tribun

Přejít do diskuze k článku 15 komentářů