Švýcarsko: Zastaven vývoz zbraní do SAE, údajně je používají syrští povstalci

Červenec 05, 2012


Švýcarsko oznámilo, že zmrazilo vývoz zbraní do Spojených arabských emirátů (SAE) poté, co média napsala, že ruční granáty švýcarské výroby, které byly původně dodány do tohoto státu Perského zálivu, byly nalezeny v Sýrii.


Vláda učinila toto rozhodnutí poté, co jedny švýcarské noviny publikovaly fotografii ručního granátu vyrobeného švýcarskou zbrojovkou RUAG. Fotografie byla údajně pořízena minulý měsíc v syrském městě Marea, přestože Švýcarsko zastavilo vývoz zbraní do Sýrie v roce 1998. Fotografie vzbudila obavy o konečném určení švýcarského vývozu zbraní. Švýcarská vláda oznámila, že původní zjištění vedou k tomu, že granát byl součástí dodávky 225 162 granátů, které firma RUAG poslala do SAE v roce 2003.


Švýcarská vláda ve svém tiskovém prohlášení yuvedla, že Švýcarský státní úřad pro ekonomické záležitosti (SECO) kvůli tomu předběžně zmrazil veškeré projednávané žádosti o vývoz zbraní do SAE a požaduje vrácení licencí, které již byly poskytnuty, ale nebyly dosud naplněny.


Vláda SAE tuto záležitost ještě nekomentovala. Švýcarská vláda oznámila, že provede další šetření, protože okolnosti případu zůstávají nejasné.


V současnosti neexistují důkazy, že by se švýcarské ruční granáty dostaly do Sýrie. Vyšetřování však ještě probíhá,“ uvedla vláda.Převzato z Haaretz


Překlad: Stan


Redakčně kráceno

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments