Sýrie je schopna se sjednotit za prezidentem Bašárem

Za dobu od vaší poslední publikace na PL jsme zažili několik summitů EU, slyšeli mnoho, mnoho prohlášení o uprchlické krizi, brexitu, ochraně hranic a Schengenu, problémech Řecka či reformách EU. Češi jsou vůči EU extrémně skeptičtí. V jakém stavu tato instituce je a jak vážně berete nervózní varování, že se může rozložit?

Když to řeknu hodně stručně, z mého pohledu už EU v plném rozsahu neexistuje. Byrokracie sice „jede“, ale to je tak nějak všechno. Neschopnost dohodnout se na čemkoli racionálním, produkování kočkopsích řešení, naprosto rozplizlých kompromisů, které problémy jen prohlubují…

A pak je tu onen strach o brexit, ale v době, kdy je podle mého větším problémem to, že Unii už zcela nedemokraticky vládne Německo v tandemu s Francií. Zkrátka, ať z Bruselu zazní cokoli, výsledkem jsou čím dál tím významově vytunelovanější slovní obraty. Je to surrealistická podívaná. Podle mého je škoda, že to končí takhle divně. Vždyť v jednotě je síla, ne?

Miloš Zeman, Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš, Jiří Dienstbier, Milan Chovanec… A kdokoliv další: Jak obstáli při řešení uprchlické krize? Jaký koncept jejího řešení po skoro roce jejího trvání preferujete?

Moje řešení je pořád stejné – zastavit války v Sýrii a Iráku porážkou Daeše a spol. Přestat bojovat v Afghánistánu s Tálibánem, který jen tak mimochodem splňuje všechny „syrské“ parametry pro „umírněné rebely“. Investovat do infrastruktury nebo vzdělávání, což neplatí jen pro Sýrii, ale především pro subsaharskou Afriku… Prostě zkoušet vytvářet kdesi „tam daleko“ takové životní podmínky, aby lidé nemuseli kvůli holému přežití prchat do Evropy. Vyšlo by to levněji, a navíc v rámci byznysu by to mohlo přinášet i zisky. Potíž je ale v tom, že už nás v Africe i na Blízkém východě s investicemi předběhli Číňané a Rusové, a tak nám nezbývá než trpět to, co naši ideologicky zcela zaslepení politici nadrobili…

Vaším smutným hobby je sledování situace na Ukrajině. Událostí je nepřeberně, jak v Kyjevě, tak už asi i, bohužel znovu, na Donbase. K jakému vektoru to vše směřuje?

Nebýt desítek milionů ukrajinských občanů, jimž se každým dnem komplikuje život, tak řeknu, že je to obrovský svátek pro cyniky – Západ už podruhé po oranžové revoluci z roku 2004 zkusil převzít moc na Ukrajině a znovu se vše zvrhlo ve vítězství tamní totálně zkorumpované oligarchie a politiky. Některá západní média už zcela vážně volají po dalším Majdanu, který by svrhl ten nepovedený hezký, demokratický, protiruský a teprve dva roky starý Majdan. Je to vlastně podobné Sýrii – tam už jsme zmatečně „těkali“ tak dlouho, že dnes proti sobě na život a na smrt bojují skupiny svorně vyzbrojované ze Západu. Na Ukrajině jen namísto teze o „umírněných teroristech“ pořád mluvíme o „reformátorech“, ale ne a ne je najít. Je mimochodem zvláštní, že si v castingu na „změny režimů“ neustále vybíráme ty největší psychopaty a sociopaty. Hodně to vypovídá o schopnosti „našich elit“ reálně hodnotit situaci a nežít jen podle ideologických manter, o jejichž významu a smyslu dnes nikdo ani nechce přemýšlet. Čili vypovídá to o neschopnosti našich lídrů být alespoň v triviálním styku s realitou. Naposledy jsem podobnou diagnózu vnímala u Ústředního výboru KSČ v 80. letech minulého století…

Celý článek najdete v Literárních novinách

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
1. 3. 2016 13:11

http://www.novarepublika.cz/2016/02/proc-se-vsichni-utecenci-tak-hrnou-do.html
Jan Petránek: Proč se všichni utečenci, tak hrnou do Německa??

Béda
1. 3. 2016 15:49

http://www.eurasia24.cz/nazory/507-svycarsko-povolavaci-rozkaz-pro-5000-vojaku

Během pouhých několika dní, by se EU mohla rozpadnout. To netvrdí konspirační teoretici, ale eurokomisař. Švýcarsko na to reaguje tím, že připravuje armádu a vojenské prostředky na ochranu hranic. 5000 vojáků dostalo povolávací rozkaz a švýcarská armáda mění vyhlášku. Propagandistická média v Německu se radši dívají stranou a šíří hesla o tom, jak všechno vydržet.

Znáte Dimitrise Avramopoulose? Pravděpodobně jste nikdy jeho jméno neslyšeli. Dimitris Avramopoulos je od listopadu 2014 evropským komisařem pro migraci. Jeho šéf je Jean-Claude Juncker. Dimitris Avramopoulos na tiskové konferenci řekl, že již běží odpočítávání kolapsu stávajícího systému ochrany hranic v EU…

fajt
1. 3. 2016 16:30

http://byznys.lidovky.cz/definitivni-konec-kritizovanych-tarifu-elektriny-vitaskova-je-predela-1nx-/energetika.aspx?c=A160301_121456_energetika_pave – Vitásková zdůraznila, že úřad změnu tarifů pouze předkládá. Na jeho tvorbě se podle ní podílelo na 40 energetických expertů, kteří ho doporučovali schválit, a to včetně náměstkyně ministra průmyslu Lenky Kovačovské. Členy týmů byly podle Vitáskové například také zástupci distribučních firem nebo fotovoltaických asociací.. více v prd*li to v české kolonii ani nemůže být, někdy si říkám, jestli by si švejk nezasloužil syrskou lekci bez ruských letadel. ..

Sio
Sio
1. 3. 2016 17:31

Béda napsal

http://www.novarepublika.cz/2016/02/proc-se-vsichni-utecenci-tak-hrnou-do.html
Jan Petránek: Proč se všichni utečenci, tak hrnou do Německa??

Státní podpora jakéhokoli náboženství je zvrhlost a zločin.

fajt
1. 3. 2016 18:03

Sio napsal
Není dostupný.

samotný lajkit je v dupě, škoda. ..)

fajt
1. 3. 2016 18:10

Sio napsal
Sio

https://www.facebook.com/stefan.francz.5/videos/543552172472208/ – a přeci, našel jsem to u jewrejce. ..)

Sio
Sio
1. 3. 2016 18:43

fajt napsal
https://www.facebook.com/stefan.francz.5/videos/543552172472208/ – a přeci, našel jsem to u jewrejce. ..)

Nic jiného bych ani nečekal. Ale aspoň to řekl na plnou hubu.

fajt
1. 3. 2016 18:46

Sio napsal
Nic jiného bych ani nečekal. Ale aspoň to řekl na plnou hubu.

co na to jeho brácha ( ale bez něj by asi ani nebyl v bedně ). ..)

fajt
1. 3. 2016 20:25

https://tvrain.ru/news/bloomberg-404680/ – Во вторник Путин отказался использовать средства Центробанка, чтобы оживить российскую экономику, сказав, что золотовалютные резервы созданы не для финансирования текущих экономических проблем, пишет Bloomberg.

Из 379 миллиардов долларов в резервах ЦБ, 99 миллиардов приходится на два фонда. Эти средства инвестированы в валюте. Источники агентства сказали, что оба фонда могут быть полностью исчерпаны к 2018 году, если не восстановятся цены на нефть. Тогда правительству придется искать новые способы покрытия дефицита: продажа госактивов, привлечение средств, увеличение налогов и сокращение расходов. ..

fajt
1. 3. 2016 20:37

http://lenta.ru/news/2016/03/01/fas/ – válečná fortuna není zadara, privatizace nakonec bude a teprve teď se ukazuje genitální genialita jewrejců z uloupené země, bezcelní, bezdaňová a i jinak nekomplikována zóna s Kremlem, která bude mít svůj pšoures. ..)

fajt
2. 3. 2016 14:10

http://cz.sputniknews.com/politika/20160302/2495307/kadyrov-plany-pripad-rezignace.html – prý je taková dohoda, Kadyrov odejde z postu prezidenta čečenska a na druhé straně donutí amerika Erdogana, aby odešel ze svého prez. místa…v každém případě Kadyrov v posledním čase dost ruských oligarchů vystrašil a ti si šli stěžovat do Londýna k jisté židovské rodině. ..)

Martin (už bez taky m)
3. 3. 2016 20:39

opět inspirativní…
ano, i návrat Golanských výšin…
je možný…
https://www.youtube.com/watch?v=r7rEwprSsA4
Něco pro naše „zapadniky“ naprosto neskutečného…
Jakou že cenu mají proti možnosti stability a míru???
Nemají všichni „na obou stranách“ v hlavě jen prázdno…
Dialog nehluchých…střízlivých…
Dodržovat dohody, nebo…
Už jen ta reálná úvaha…
Osobní predikce: navzdory plkům pochybovačů to tak jednou skončí…
I to je třeba zahrnout do vyhodnocování zásahu RF – nejen při udržení Bašára Asada, ale zásahu RF v Sýrii vůbec…