Tábor smrti Talerhof (1)

 

Posledním impulsem pro napsání článků byl „těžký souboj“ Ukrajince a Rusa na jednom ruském webu. Ukrajinec Rusovi vyčítal snad všechny hříchy světa, mj. hladomor ve Lvově 1932-33. Ukrajinec nadával na Stalina, jak je chtěl všechny zničit a že to ví od své babičky. Ta mu vyprávěla, kolik jí zemřelo sourozenců a jak z hladu jedli i kůru ze stromů. Rus zcela klidně zareagoval – „a jseš si jistý, že to zapříčinil Stalin a Rusko?“- Následovala sprška nadávek, sprostých slov a urážek od Ukrajince. Rus zůstal v klidu a napsal: „Ukázal jsi, jaký jsi hlupák. Hladomor ve Lvově v r. 1932 nemohl způsobit Stalin a Rusko, protože v té době patřil Lvov Polsku.“ A pak bylo po souboji… Ukrajinec už se neozval.

Když se řekne „tábor smrti“, většina lidí si představí buď nacistické koncentráky nebo ruské gulagy. Ve světonázoru lidí se hluboko usídlilo přesvědčení, že koncentrační (likvidační) tábory jsou „vynálezem“ nacistického nebo komunistického režimu, tj. za všechno špatné „na západě“ může Hitler a za to špatné „na východě“ Stalin.

Koncentrační tábor Talerhof se ale nacházel na území Rakouska – Uherska v malebném alpském údolí nedaleko Štýrského Hradce (Graz). Postaven byl na začátku 20. století a jeho určením byla likvidace neloajálního ruskojazyčného obyvatelstva z oblasti Haliče. První vězni sem byli dovezeni 4.září 1914, takže letos si připomínáme sto let od existence prvního takto zrůdného zařízení na evropském kontinentu. Dnes po něm nenajdete žádné stopy a pokud byste chtěli uctít oběti rakousko-uherské monarchistické krutosti, museli byste na letiště ve Štýrském Hradci. Tábor fungoval do 10.května 1917 a po ukončení války byl okamžitě likvidován, aby po něm nezůstalo ani stopy a události upadly do zapomnění. Dokumenty z tábora byly označeny za přísně tajné. Na místě, kde tábor stával, postavili velké mezinárodní letiště, kde má dnes svou leteckou základnu i NATO. Jediným památníkem, připomínajícím události etnocidy, bylo muzeum ve Lvově.

Teprve na začátku nového tisíciletí vypuklo v Rakousku zděšení, když vyšel vzpomínkový článek o existenci koncentračního tábora v jakémsi časopise. Současní Rakušané neměli ani tušení, co bývalo dříve na místě současného letiště. Konečně musely být odtajněné dokumenty a historikové do nich mohli nahlédnout. A nevycházeli z úžasu, jakých krutostí se dopouštěla tehdejší monarchie na svých vlastních občanech. Ano, svých vlastních občanech. Halič byla od r. 1772 součástí Rakouska – Uherska. A ta hrozná monarchistická krutost a nemilosrdnost vůči tehdejšímu haličskému obyvatelstvu pramenila z mnoha neúspěšných pokusů učinit toto obyvatelstvo nenávistným vůči Rusku a odervat ho od pravoslaví. Nepomohlo ani dosazování nejohavněji bezpáteřních přisluhovačů z řad tamních obyvatel na správní místa. Nepomohlo zastrašování a dokonce ani placený „bonzsystém“, kdy každému, kdo nějak udá svého souseda, byla vyplácená celkem vysoká peněžní odměna….

Celý seriál o rakousko-uherském koncentračním táboru najdete na Zvědavci

Námět: Hudryper

Foto: Wikipedia

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
12. 12. 2014 17:01

Požádal jsem Stana o uveřejnění zatím prvního dílu tohoto dokumentu.O Ukrajině tady diskutuje a spekuluje kdekdo,ale skutečné kořeny nenávisti mezi etniky na území dnešní,dosud existující Ukrajiny zná opravdu málokdo. Doporučuji všem prostudovat si tento historický exkurz předtím,
než budou předvádět své geopolitické bitvy na stránkách OM.

fajt
fajt
12. 12. 2014 19:01

prý bylo na Haličí C/K armádou povraždeno ( většinou oběšeno) na 60 tisíc „odpůrců“ monarchie – Rakousko-uhersko se na konci své existence na východě svého území pořádně vyřádilo. ..

K. J.
K. J.
12. 12. 2014 19:35

Na Zvědavci vyšel koncem října rovněž velmi zajímavý článek, který úzce souvisí s tímto tématem:
Polské koncentrační tábory a jejich ruské oběti:
http://www.zvedavec.org/komentare/2014/10/6200-polske-koncentracni-tabory-a-jejich-ruske-obeti.htm
z období Polsko-sovětské války
http://cs.wikipedia.org/wiki/Polsko-sov%C4%9Btsk%C3%A1_v%C3%A1lka

Hox
Hox
12. 12. 2014 20:53

Kořeny těchto zločinů je třeba hledat na úrovni globálního zákulisí, které někdy před 150-200 lety začalo realizovat banderovský antiruský projekt, jehož podstat spočívala v tom, odtrhnout část ruské civilizace, přesvědčit je že jsou někdo jiný, sofistikovaně vymýt mozek, udělat z nich duševní mrzáky, a následně použít jako beranidlo proti Rusku, ideálně s cílem implantovat do ruské civilizace fašizmus a rozložit ji zevnitř. Tenhle banderovský projekt byl nastartován v 1. polovině 19. století rukama generálního štábu R-U, který i vymyslel ukrajinskou vlajku. Talerhof bylo místo, kde se zkoumalo, jak zlomit psychiku ruského člověka, ukrajinizovat ho. Proto tam byli téměř výhradně ti,… Číst vice »

kchodl
kchodl
13. 12. 2014 9:09

fajt napsal prý bylo na Haličí C/K armádou povraždeno ( většinou oběšeno) na 60 tisíc „odpůrců“ monarchie – Rakousko-uhersko se na konci své existence na východě svého území pořádně vyřádilo. .. Rakouská zvěrstva byla důvodem zběhnutí českých vojáků, kteří se na tom odmítali podílet. Podobné věci se děly na Balkáně, už předtím za těch balkánských válek, všude kde se Rakušané (rakouští Němci) mihli. Dobře to dokumentuje jednu věc: velkoněmecká rasová myšlenka o vyhlazení Slovanů a dalších „podlidí“ byla připravená už od konce 19. století. Ukazuje to na nesmyslnost jakýchkoliv pokusů o reformu R-U monarchie. Byla to teologická diktatura, spojená s… Číst vice »

peter.
13. 12. 2014 10:20

Je to trochu inak.Tými najpovolanejšími k hodnoteniu svojej histórie sú samotní Rusíni.A oni to vidia takto :
http://www.holosy.sk/terezin
článok je v rusínštine ale myslím,že bude zrozumiteľný pre každého Slovana.

peter.
13. 12. 2014 10:35

peter. napsal

Je to trochu inak.Tými najpovolanejšími k hodnoteniu svojej histórie sú samotní Rusíni.A oni to vidia takto :
http://www.holosy.sk/terezin
článok je v rusínštine ale myslím,že bude zrozumiteľný pre každého Slovana.

Z toho článku vyplýva že.
Podobný tábor ako bol v Talerhofe bol aj v Terezíne.
Likvidovaní boli pravoslávni Rusíni ktorí cítili spriaznenosť s Rusmi a Ruskou pravoslávnou cirkvou
Haličskí Uniati sa na týchto zločinoch podieľali spolu s R-U armádou.