Tajemství smrti Muammara Kaddáfího

Přeložila Janika, převzato odtud


Kdo opravdu zabil Kaddáfího?


Toto vydání přináší verzi smrti Kaddáfího, která je založena na výčtu známých, ale často málo viditelných informacích. My sami jsme přesvědčeni, že zajetí a zabití plukovníka bylo zinscenováno, ale definitivní závěry si udělejte sami. Krok za krokem vám ukážeme, jak se vedou špinavé politické hry a jak málo v nich stojí lidský život. Upozorňujeme, že některé části videa jsou příliš kruté, než aby byly vhodné pro ženy, děti a labilní osoby.


***


“Muž, který chytil Kaddáfího“

Tento týden se konal v Misuratě slavnostní pohřeb jednoho z bojovníků proti Kaddáfího režimu. Omran Jumaa Shaabanovi  byla udělena vysoká vyznamenání za vynikající čin – zajetí Kaddáfího. On byl tím, kdo našel plukovníka v drenážním potrubí. Celý svět obletěly snímky, ukazující radostně pózujícího povstalce, zesměšňujícího bezbranné tělo. Ale vyhřívat se v paprscích slávy mu nebylo dopřáno ani celý rok. Omran Shaaban sdílel smutný osud plukovníka.


V červenci tohoto roku letos byl Shaaban odeslán ještě s třemi společníky na misi do města Bani Walid. Je pozoruhodné, že i tito tři společníci se zúčastnili operace na zajetí Kaddáfího. Tuto ctěnou partu poslali vyjednávat  se stařešiny kmenů do Bani Walidu o osvobození dvou zajatých novinářů.


Zde je třeba poznamenat, že Bani Walid je městem, které až donedávna bojovalo za Kaddáfího a nezlomilo ho ani každodenní bombardování NATO, ani četné útoky povstalců. Svým hrdinským odporem získalo město právo i nyní kašlat na politiku nové vlády. Ve skutečnosti žije svým životem – neuznává novou hymnu, vzdělává děti podle starého programu. A vláda s tím nemůže nic dělat. Bani Walid je hlavním městem kmene Warfalla. A tihle lidé nemají důvod milovat proamerickou vládu. Za Kaddáfího byly tomuto kmeni poskytovány maximální výhody, teď jsou jeho představitelé vyloučeni ze všech vysokých pozic a jsou diskriminováni. Mohlo by se zdát, že ústřední vláda by měla zorganizovat nový útok na povstalecké město a vyřešit problém jednou pro vždy, ale to je nemožné. V Bani Walid žije 100 tisíc lidí, ale jsou dobře vyzbrojeni a vycvičeni. Pokud ani s leteckou podporou NATO města nepadlo, teď je to rozhodně nepravděpodobné. Takže posílají do Bani Walid diplomatické mise, jakoby to nebyla součást Libye, ale sousední země.


Takže Shaaban se třemi stejně mladými a hloupými darebáky, jako byl i on sám, přijeli do Bani Walid. Ale místní po spatření takových vzácných hostů ignorovali pravidla diplomacie a vsadili všechny čtyři do vězení. Co tam s nimi prováděli, to se můžeme jen dohadovat. Osvobodit nové zajatce se vydal sám současný libyjský vládce Mohammed Yousef al-Magref. Místní vydali jen tři, včetně Shaabana. Čtvrtý, jak je možné usuzovat, se toho už prostě nedočkal. Ani osvobození nebyli v nejlepší formě. Sám Shaaban byl ochrnutý, byl převezen do nemocnice v Paříži, ale místní kapacity už nemohly nic dělat. “Muž, který chytil Kaddáfího” zemřel po ještě hroznějším a delším mučení, než plukovník.


***


Příliš mnoho náhod

A teď to začíná být zajímavé – hlavní hrdina při zachycení Kaddáfího je mrtev, jeho tři komplicové jsou mrtví nebo od toho nejsou daleko. Navíc další tři účastníci masakru byli zabiti krátce předtím za záhadných okolností. Ještě trochu a nebude žádný živý svědek masakru plukovníka. Jsou takové události náhodné? Jsem si jistý, že nejsou. Do událostí zapadá i nedávné zavraždění amerického velvyslance Chrise Stevense, který byl jedním z organizátorů libyjské agrese a samozřejmě věděl hodně.


Mimochodem, minulý týden proběhl skandál – americká média zveřejnila osobní deník velvyslance Stevense. V něm napsal, že situace v Benghází se zhoršuje, cítí se v nebezpečí, požaduje od ministerstva zahraničí posílení své bezpečnosti, ale to nijak nereaguje. Kromě toho o blížícím se útoku na velvyslanectví věděly i nové libyjské orgány. Nyní ministerstvo zahraničí USA vyjádřilo rozhořčení, že novináři publikovali deník Stevense, ale připustilo, že útok byl opravdu plánován.


Ale vraťme se do Libye. Takže byli zabiti téměř všichni svědci masakru Kaddáfího, byl zabit velvyslanec, znalý informací, a v jeho rozbité rezidenci byly zabaveny tajné archívy. Otázkou je, proč takto zametat stopy? Je zřejmé, že proto, aby se nikdo nikdy nedozvěděl, co se stalo s Kaddáfím ve skutečnosti. Proč zrovna teď – no protože 20. října to bude přesně rok od smrti Kaddáfího. A za pár týdnů budou volby v USA. Někdo by mohl položit Obamovi minu odhalením ošklivých detailů. Takovou minu, od které se neočistí.


***


Vražda Kaddáfího

Přenesme se do doby před rokem a podívejme se na tehdejší události dnešníma očima. V říjnu se situace dostala do slepé uličky. Navzdory skutečnosti, že pod kontrolou povstalců byla významná část země, města Sirte a Bani Walid úporně odrážela všechny útoky. Kaddáfí sám byl stále naživu a pravděpodobně byl v Sirte. Letouny NATO bombardovaly a bombardovaly, pohřbívaly cementovým prachem stále více civilistů a něco se muselo urychleně stát. Na řadě byla Sýrie, na kterou byl plánován stejný vojenský útok.


A nyní pozor: 19. října, den před zachycením Kaddáfího, přilétá do Libye na neohlášenou návštěvu hlava amerického ministerstva zahraničí Hillary Clintonová. Setkala se s tehdejším vůdcem Přechodné národní rady Mahmúdem Jibrilem. Co tak spěchalo, že Clintonová přistála na ne zrovna bezpečném letišti v Tripoli? Faktem je, že v té době velení NATO otevřeně deklarovalo brzký odchod z Libye. Čas se krátil, rozpočet se vyčerpal, na řadě byla Sýrie a dokončit práci v Libyi měli sami rebelové. Ale jak odejít z Libye bez splnění hlavního cíle – zabití Kaddáfího? To by americký televizní divák neprominul, neodpustili by to evropští daňoví poplatníci. A už se blíží volby ve Francii a ani ty v USA nejsou daleko. Bylo jasné, že bez zabití Kaddáfího nebylo možné z Libye odejít. Potom by volič nedovolil vyvíjet tlak na Sýrii a další země.


Takže podle objednávky byl další den Kaddáfí chycen. Je pravda, že ve velmi podivných okolností. Údajně opustil v konvoji Sirtu. Letouny NATO konvoj bombardovaly, ale plukovník unikl a našel útočiště v drenážního potrubí. Zde ho také zachytil náš hrdina Omran Jumaa Shaaban. Samotný proces zajetí vypadá velmi teatrálně. Kaddáfí byl z nějakého důvodu ve slavnostním oblečení, ve kterém si ho zvykl vídat západní televizní divák. Měl u sebe zlatý revolver, který se stal pozoruhodným detailem, doplňujícím obvyklý obraz arabských diktátorů u již zmíněných televizních diváků. Ale hlavní je to, co se poté stalo s tělem plukovníka – to prostě zmizelo.  Libyjské vedení nejprve sdělilo, že je pohřben na tajném místě a pak oznámilo, že tělo bylo zpopelněno a popel rozptýlen nad mořem. Tím byla učiněna tečka, přesně jako v případě zabití Bin Ladina.


Bezprostředně po atentátu na Kaddáfího západní koalice ustupuje od vojenské operace v Libyi a pozornost veřejnosti se obrací do Sýrie. Mezitím zůstávají otázky. Kdo opravdu zabil Kaddáfího a zabili ho vůbec?


***


Chybějící článek

Vzpomínáte, jak jsme hovořili o Mahmúdu Jibrilovi, ke kterému přiletěla v předvečer smrti Kaddáfího Clintonová? Takže, starý Jibril učinil nedávno zajímavé prohlášení. V Káhiře na mezinárodní konferenci zemí „Arabského jara“ poskytl rozhovor egyptskému televiznímu kanálu Dream. V něm Jibril přímo obvinil z vraždy Kaddáfího „mezinárodní zpravodajské služby“:


“Zabití Kaddáfího je dílem mezinárodních zpravodajských služeb, nikoli libyjských revolucionářů, jak si všichni myslí. Cílem bylo umlčet Kaddáfího, který věděl příliš mnoho tajemství a měl spoustu důležitých dokumentů.“


A tady to do sebe začíná všechno zapadat: podezřelá teatrální smrt Kaddáfího, zničení těla, systematická eliminace všech svých svědků, záhadná vraždy amerického velvyslance Chrise Stevense, ztráta jeho archivů.


Je možné, že byl Kaddáfí zajat speciálními službami dlouho před tím, ještě během útoku na Tripolis. Nicméně to nebylo oznámeno, protože se s ním vedla zvláštní práce. Navíc bylo nutné zachovat hrozbu nepolapitelného Kaddáfího, aby mohli likvidovat jeho příznivce.


Na druhé straně je zde verze, podle které Kaddáfí nebyl zabit, ale uprchl do jedné z afrických zemí. Světu ukázali falešnou smrt, ať už z předem připravených materiálů. Nebo s pomocí dvojníka. Jak to bylo ve skutečnosti nevíme, ale v budoucnosti se ještě k těmto verzím vrátíme.


***


Doslov

6. září 2012 organizace Human Rights Watch vydala zprávu, ve které zveřejnila informace o tom, že západní zpravodajské služby osm let skutečně pracovaly pro Kaddáfího. Hledali jeho nepřátele po celém světě, mučili je, a pak posílali do Libye do rukou plukovníka, který ne vždy k nim byl milosrdný.


Krátce před tím Mauretánie zrádně vydala do Libye bývalého šéfa zpravodajských služeb Jamahirie Abdullaha Senusiho. Tento muž má extrémně důležité informace, které jsou nyní pod kontrolou.


27. září, po zveřejnění deníků zabitého Stevense, Kongres USA požadoval, aby Obamova administrativa zveřejnila plnou zprávu o incidentu. Ministerstvo zahraničí odpovědělo, že byla vytvořena vyšetřovací komise, která sdělí výsledky na jaře příštího roku, ale republikánští senátoři nehodlají čekat. Chtějí dostat informace před prezidentskými volbami v USA.


Stanův komentář:  Publicistka Gita Zbavitelová, známá svou proizraelskou orientací, včera na webových stránkách ČRo publikovala toto. Pokud si odmyslíte ten těžko ověřitelný kec, že Kaddáfího zradil Assad, tak jde o bezprecedentní potvrzení všech “konspiračních teorií”. A pokud je na tom jen polovina pravdy, jak je možné, že Sarkozy a Cameron ještě nejsou vyšetřováni ani vlastními, ani Haagským soudem?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments