Také vás tyhle detaily tak dráždí?

Ani nevím proč, ale díval jsem se včera v televizi na Schindlerův seznam. Já vím, že to není dokument, ale přesto mě nebetyčně dráždí, když tam pořád někdo mluví o Československu, které tehdy neexistovalo. Nebo že Němci omylem poslali vlak s vězni místo do Brněnce do Osvětimi. Němci. Omylem. (Ve skutečnosti tam opravdu odjel, ale zcela plánovaně a byla to jen přestupní stanice.) Nebo když ten vlak přijede do Březinky a titulek tvrdí Osvětim. Nebo když 8. května 1945 SS-mani pokojně a pokorně čekají na příchod Rudé armády (která sice opravdu přišla osmého, ale ať mi nikdo netvrdí, že tam na ni ti SSmani čekali, když na ni nečekal ani samotný Schindler). Nebo když závěrečné titulky tvrdí, že byl Schindlerovi v Izraeli udělen titul „spravedlivý“, když se ten titul jmenuje „Spravedlivý mezi národy“. A to jsou jenom věci, kterých jsem si všiml na první pohled. Jak má pak člověk brát vážně to ostatní? Jak říkám, chápu, že to není dokument, ale tyhle minely rozhodně nespadají do kategorie autorská licence, protože pro příběh nejsou nutné, ty spadají spíše do kategorie šlendrián. Taková lhostejnost k detailům mě irituje. Vás ne? Nechci si ani představovat, jak musí trpět člověk, který dané problematice opravdu rozumí.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
5. 12. 2019 13:37

Popravdě film jsem neviděl. ale začal bych od Vašeho „neni to dokument, ale film“.
Tedy film pro lidi a také aby neprodělal. Takže si každý divák musi z filmu něco odnést – tŕeba tu nestastnou nåhodu s vlakem (to zaujme zaždého)
A titul Spravedlivý je myslím doststečně krátký pro zapamatování a navíc nevnáší do mysli nepokoj „Co myslely tím Mezi národy?“.
A přeci byste nechtěl po někom, kdo matně tuší kde je Evropa, aby si cpal do hlavy nějaký Protektorát.
Osobně nevim, jestli by mě zaskočil konec filmu kde Rambo v pěstním souboji bojuje na kopuli Reichstagu?

racek
racek
5. 12. 2019 22:23

No, film není špatný, na rozdíl od současných trháků, kdy židovská a ženská komanda pročesávaly Evropu a každý z nich zabil v průměru 100 nacistů , vychází ze skutečnosti. A ty chyby mu odpustím, nejsou nijak velké a kvalitu nijak nesnižují. Ano, byl Schindler a byl i Albert Göring … oba bonviváni, ale jinak se snažili udělat ledacos, co bylo v jejich silách a udělali hodně. Škoda, že jich bylo tak málo.

Sofie
Sofie
8. 12. 2019 11:53

A kdo slyšel něco o Antonínu Kalinovi, ševci z Třebíče, který zachránil život tisíci židovských chlapců? Čech, jeden z nás a vcelku ticho po pěšině…. Kdo byl Antonín Kalina? Komunista přesvědčením i vírou, rebel a rváč povahou, původním povoláním švec Antonín Kalina neselhal tam, kde selhat nebylo hanbou – v pekle koncentračního tábora Buchenwald. Od poloviny roku 1944 mezi zuboženými vězni z příchozích transportů vyhledával, shromažďoval a do konce války s nesčíslným nasazením vlastního života ochraňoval stovky převážně židovských chlapců. Po válce Antonín Kalina přesídlil do Prahy, kde pracoval na ministerstvu lehkého průmyslu a kde také v roce 1988 zemřel.… Číst vice »