Takový normální kolaterál

Z reportáže T. D. Allmana v zářijovém NG:

„Během Vietnamské války v letech 1964 až 1973 shodily USA na Laos přes 2 miliony tun bomb. To se rovná náloži jednoho bombardéru každých 8 minut po dobu devíti let (nebo) 1000 kilogramů na každého laoského muže, ženu a dítě. (…) Tato masová produkce letecké smrti neměla kontrolu kvality. Proto možná 80 milionů tříštivých pum po dopadu nevybuchlo s jdou stál považovány za aktivní. Navíc nevybuchlo až 10 procent všech velkých bomb. (…) V roce 2014 vyčlenil americký kongres na odstranění nevybuchlé munice 12 milionů dolarů. Nové velvyslanectví v Laosu stálo 145 milionů dolarů.“

Asi není třeba dodávat, že USA v Laosu nikdy oficiálně neintervenovaly a nikdy mi nevyhlásily válku. Laos měl jen tu smůlu, že byl ve špatný čas na špatném místě, tj. tam, kde se USA rozhodli šířit svobodu, demokracii a další vznešené západní hodnoty. Je snad tohle adekvátní cena za zadržování komunismu? A jen tak mimochodem, Američané házely ty svoje „propagandistické letáky“ zejména na tzv. Planinu džbánů, vzácné archeologické naleziště. Je tu nějaký zásadní rozdíl oproti Islámskému státu?

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
14. 9. 2015 17:22

O imperialistickych zlocinech Americanu ve Vietnamu uz prece pred 40 lety nekonecne informovalo Rude Pravo a vypocty dalsich zlocineckych valek Spojenych Statu byly v Ceskoslovensku bezne zname. . Nejak to nepomohlo. Soudruzi, s tou propagandistickou masazi jste udelali chybu, pac vam lidove masy neverily. Nasledne statisice obcanu demonstrovalo a cinkalo klicemi za odchod komunistu. Musite se holt vic snazit. Situace si zada rozhodnou akci. Pro zacatek, jdete do terenu a presvedcujte uprchliky z chudych zemi, ze v kapitalistickem Cesku je take bida a nezamestnanost. Vysvetlujte jim, ze kapitalista se uz trese na immigrantske nadeniky, aby si z nich mohl udelat… Číst vice »

Béda
14. 9. 2015 17:27

Dana napsal O imperialistickych zlocinech Americanu ve Vietnamu uz prece pred 40 lety nekonecne informovalo Rude Pravo a vypocty dalsich zlocineckych valek Spojenych Statu byly v Ceskoslovensku bezne zname. . Nejak to nepomohlo.Soudruzi,s tou propagandistickou masazi jste udelalichybu,pac vam lidove masy neverily. Nasledne statisice obcanu demonstrovalo a cinkalo klicemi za odchod komunistu.Musite se holt vic snazit.Situace si zada rozhodnou akci. Pro zacatek,jdete do terenu a presvedcujte uprchliky z chudych zemi,ze v kapitalistickem Cesku je take bida anezamestnanost.Vysvetlujte jim, ze kapitalista se uztrese na immigrantske nadeniky,aby si z nich mohl udelatzavisle otroky. Uz vidim,jak se po tomto varovani emigrantska vlna obrati… Číst vice »

Béda
14. 9. 2015 17:31

Pardon, omlouvám se, myslel jsem, že nick Dana diskutuje pod vedlejším článkem o 11.září.

Tribun
Admin
14. 9. 2015 19:00

Béda napsal

Pardon, omlouvám se, myslel jsem, že nick Dana diskutuje pod vedlejším článkem o 11.září.

Ale to nic nemění na tom, že hloupě plácá a mele páté přes deváté. Je možné, že Amadeus je špatný film, ale do debaty a dědičných chorobách to prostě nepatří. U podobných komentářů si vždycky říkám, jestli je to prostá neschopnost porozumět psanému textu, nebo záměrné odvádění pozornosti od tématu.

Dana
Dana
14. 9. 2015 19:55

Tribune,
faktem zustava, ze stejne clanky uz psali komuniste po dlouhou dobu, ba desetileti , coz vyvratit nemuzete. Faktem zustava, ze nakonec stejne komunismus-socialismus, navzdory neustalemu vypocitavani zlocinu Spojenych Statu, padl.
Pred mnoha generacemi Spojene Staty v Laosu bombardovaly, bombardovaly i jinde.
To je take fakt. Prijde li na ohrozeni Ameriky, bude se bombardovat i v budoucnu. Jak stale pripominate, USA vyhubily Indiany, zotrocovaly cernousky, jsou to imperialiste, nejhorsi hrozba lidstvu. . Vzdyt ja vam to nevyvracim. Musi to byt hrozny zivot, stale se bat Americanu.. :-)

zamp1
zamp1
14. 9. 2015 20:15

Nemůžu si pomoct, ale musím to napsat. Dana je .
Trošku se mi ulevilo. :-)

petr1
petr1
14. 9. 2015 20:15

Dana napsal O imperialistickych zlocinech Americanu ve Vietnamu uz prece pred 40 lety nekonecne informovalo Rude Pravo a vypocty dalsich zlocineckych valek Spojenych Statu byly v Ceskoslovensku bezne zname. . Nejak to nepomohlo.Soudruzi,s tou propagandistickou masazi jste udelalichybu,pac vam lidove masy neverily. Nasledne statisice obcanu demonstrovalo a cinkalo klicemi za odchod komunistu.Musite se holt vic snazit.Situace si zada rozhodnou akci. Pro zacatek,jdete do terenu a presvedcujte uprchliky z chudych zemi,ze v kapitalistickem Cesku je take bida anezamestnanost.Vysvetlujte jim, ze kapitalista se uztrese na immigrantske nadeniky,aby si z nich mohl udelatzavisle otroky. Uz vidim,jak se po tomto varovani emigrantska vlna obrati… Číst vice »

Béda
14. 9. 2015 20:57

zamp 1, vy nevíte, že (je nutno dodat národní, i když multisměsice USA nikdy žádným národem nebyly) bezpečnost USA ohrožují úplně všichni ať jsou kdekoliv? Natožpak nějaký Laos anebo Kambodža. USA jsou prakticky permanentně ohrožovány odevšad a podle toho se (byť nejvyzbrojenější ze všech států, jaderná supervelmoc a relativně teritoriálně izolované) chovají a přede všemi se musí bránit. Nejčastěji útokem. Co kdyby je napadl Husajn, Kaddáfí, Asad, KIM, Ahmadinežád, Janukovyč, Putin, anebo nějaký Jemenec? V nedaleké minulosti se musely s vypětím všech sil ubránit velice agresivním latinskoamerickým státům, počínaje Kubou a Grenadou. USA jsou nejmírumilovnější stát na světě a jejich… Číst vice »

Dana
Dana
14. 9. 2015 22:41

No, Bedo, ironie vam slusi. Velmoc je vzdycky ohrozovana, pac dalsi pidimuzici se chteji stat novou velmoci. . Jen silna a obrnena vemoc zustava velmoci. . Je to prirodni zakon, neco jako klani jelenu v riji.. Anebo jak rikaji v ceskych hospodach, silnejsi pes m.. a.. Jinak Laos mel tu smulu, ze byl zatazen svou neschopnosti-civilni valkou do vietnamske valky rozpinanim Vietkongu na jeho uzemi. Kdyby tenkrat v sedmdesatych letech probihala valka mezi SSSR a USA, pak by Ceskoslovensko bylo take bombardovane zapadem, pac na uzemi CSSR , najme Brdy, se nachazely balisticke rakety. ———— Jasne, ze Cinane nezdrhaji do… Číst vice »

leho
leho
15. 9. 2015 0:37

Imperialistický zločin USA v indočíně 60. let spočíval v úsilí dodržet závazek dannému Jižnímu Vietnamu v Ženevské mírové smlouvě v roce 1954. Smlouvu tenkrát podepsal severovietnamský komunistický diktátor strýček Ho a samozřejmě neměl v úmyslu ji nijak dodržovat. Vždy usiloval o násilné sjednocení Severního a Jižního Vietnamu pod komunistickou nadvládou, což se nakonec po jeho smrti v polovině 70. let podařilo, jak známo, že. Dělal to tak jak dodnes všichni komunisté to stále umí: pomocí genocidy a infiltrace do struktur demokratického státu za cílem ho totálně rozvrátit a nastolit svoji diktaturu na místo nějaké pitomé demošky, čímž Jižní Vietnam více… Číst vice »

leho
leho
15. 9. 2015 0:41

Tribun: Je tu nějaký zásadní rozdíl oproti Islámskému státu?

Samozřejmě je a to zcela zásadní. Jak to bylo s Vietnamem a Laosem jsem vysvětlil dříve a jak to je dnes s ISIL, to je naprosto úplně něco jiného. Snad jenom jistá podobnost s podporou Asadova režimu Sovětským svazem, ah pardon, Ruskem…

hudryper
hudryper
15. 9. 2015 2:34

Na Vaši otázku,Tribune, lze odpovědět jednoduše. Drobný rozdíl tu je. Zatímco ve Vietnamu ještě měly USA vlastní armádu schopnou boje muže proti muži,dnes takovou armádu nemají .Takže se jim při pohledu na pochodující vojáky Ruska a Číny hrůzou natřásají tukové vaky okolo pasu . Když to navíc není moc slavné ani s jejich avionautikou a jistotou,že jakákoliv válka s koalicí Rusko-Čína bude probíhat i na americkém území,světlou budoucnost v souvislosti s neoconskou politikou nevidno. A zděšení z toho,že budou ruská letadla kontrolovat syrský vzdušný prostor je na straně USA a Izraele nepředstírané.Tím totiž padá pod stůl další snahy oblbovat svět… Číst vice »

leho
leho
15. 9. 2015 3:29

Hudryper: Takže se jim při pohledu na pochodující vojáky Ruska a Číny hrůzou natřásají tukové vaky okolo pasu . … Tak tohle mne opravdu baví! Prý se při pohledu na pochodující čínské a ruské bolševiky natřásají nějaké mé tukové vaky!! Které samozřejmě nemám, ale to hudryper nemůže vědět. Ale jinak fakt dobrý!! A že ruská letadla a lodě budou něco kontrolovat? V minulosti kontrolovaly velké kulové a nynější situace není pro ně vůbec lepší, spíše naopak, jelikož technologický vlak jim ujíždí stále rychleji a rychleji. Za dob SSSR mohli ruští bolšáni zkupovávat elektronické součástky pomocí jejich front-firem v Radio Shacku,… Číst vice »

Béda
15. 9. 2015 4:23

leho, USA jsou takový papírový obr. Od druhé světové války dokážou díky technologické převaze vyhrát bitvu se slabším soupeřem ale nedokážou vyhrát válku (snad s výjimkou Grenady) . Jejich armáda (obzvlášť v posledních 20-ti letech) je určena jenom k dělání bordelu ve světě. Nepřispívají ke stabilitě a k míru, k pokojnému životu. Tam kde nedokážou vnutit svůj diktát politickým a ekonomickým vydíráním a ultimáty, posílají své žoldáky. Velká část z těch žoldáků se pak stává nepotřebnými mrzáky a lidskými troskami. To trvá do doby než narazí na odhodlaného soupeře s rovnocennou výzbrojí. Pak se zeserou jako v případě lodi Donald… Číst vice »

Béda
15. 9. 2015 4:35

Jinak s chloubou amerického letectví to v poslední době nevypadá moc slavně. V imitovaných soubojích s konkurencí si jejich letadla nevedou zrovna vítězně.

fajt
15. 9. 2015 4:46

Béda napsal Jinak s chloubou amerického letectví to v poslední době nevypadá moc slavně. V imitovaných soubojích s konkurencí si jejich letadla nevedou zrovna vítězně. je dobrý si občas přečíst webík s americkými veterány, to je počteníčko, kdybych měl od toho odvozovat bojeschopný stav us army, tak bych to viděl v záporném sloupci, a dost hluboko – asymetricky s psychopatickými nájemníky to ještě v nějaké banánovce daj, ale pokud by měli vést regulérní válku s odhodlaným soupeřem, tak jsou, myslím, v dupě ( krom toho při rychle stoupajícím počtu ovčanů, neberu do toho nelegály, kteří upadaj do nevratné bídy a… Číst vice »