Teď už máme, co jsme chtěli…

Události v listopadu nelze hodnotit bez souvislostí s vývojem po válce. Tehdy se svět rozdělil na dva tábory – tábor míru a socialismu a tábor kapitalismu. My ve východní Evropě jsme spadli pod „křídla“ Sovětského svazu. Zbytek světa byl pod kuratelou USA. My jsme budovali socialismus a mnoha lidem se to nelíbilo. Jenže myšlenky socialismu byly přitažlivé. Koketovali s nimi i lidé v Itálii, ve Francii – v Řecku byla dokonce občanská válka. Ale v těchto případech si kapitalisté poradili. Nakonec to pro ty lidi skončilo alespoň v západní Evropě dobře. Kapitalismus, kterému dýchal na záda socialismus, zařídil pro své občany vysokou životní úroveň. Bohužel s pádem socialismu selanka skončila a kapitalisté ukázali zuby. Životní úroveň na Západě klesá. Víte, že polovina obyvatel USA má dneska horší životní úroveň než my v České republice? Přes 50 milionů lidí tam žije z potravinových poukázek – u nás jsme jim za první republiky říkali žebračenky.

Horší to bylo v ostatních částech světa. Ani tam lidé nechtěli kapitalismus, jenže jim to nebylo nic platné. Strýček Sam nestrpěl podobné pokusy. Spojené státy vedly více než 60 válek v Asii, Africe a Jižní Americe, aby zabránily nástupu socialismu ve své sféře vlivu. A byly to kruté a nemilosrdné války, ve kterých zahynulo asi sto milionů lidí. To je pravá tvář kapitalismu.

Celou tu dobu se Západ snažil zlikvidovat socialistický tábor a používal k tomu všechny prostředky. Tady nešlo poslat US Marine, aby udělala pořádek. Proto se té válce říkalo studená – jednalo se o záškodnickou válku. Kromě obchodních omezení to bylo vysílání špionů, kteří u nás škodili a vraždili představitele samosprávy. Zapalování stohů a stájí poškozovalo náš hospodářský postup. Tito škůdci byli často naši utečenci, kteří utekli na západ za lepším životem, ale byli vycvičeni a posláni zpátky. Tady byli chyceni a posláni do kriminálu.

U nás postupem času začala narůstat nespokojenost. Lidé také chtěli stejnou životní úroveň, jaká byla na Západě. Chtěli plné obchody zboží. Chtěli mzdy jako v Německu. Bohužel lidé nevěděli, že se začínají bouřit v době, kdy už životní úroveň na Západě šla dolů. Stalo se tak na začátku sedmdesátých let s nástupem neoliberalismu. Ten způsobil to, co dnes vidíme kolem sebe.

Nespokojenci se sdružovali  a jedním z uskupení byla i Charta 77. To bylo tisíc šest set lidí, většinou bývalých komunistů, jejichž základnou byl zahraniční rozhlas. Vydávali různá prohlášení, která vysílali ochotně na Hlasu Ameriky  a Svobodné Evropě. Komunisté opozici, reprezentované Chartou 77, nepřikládali velký význam. Věděli, že Petice – možná. Protesty – možná, oboje dobře. Ale bohužel nic to neřeší. Co něco řeší, je změna systému. O tom ovšem staré struktury v KSČ nechtěly ani slyšet.

Názor komunistů na rebely byl jasný. Podle nich to  byli takoví žvanilové, kteří se nechali živit ze západních peněz, scházeli se a dělali šum za pomoci cizího rozhlasu. Například Havel dostával měsíčně 200 dolarů. Podle svědků prý většinu peněz propil  chlastem z Tuzexu. „U nás žádná reálná opozice nebyla,“ řekl nedávno Jakeš.

Jakeš odmítá přikládat význam i skupině ekonomů z Prognostického ústavu. Tady se ovšem velmi mýlí. Lidé z Prognosťáku vyjížděli na stáže na Západ, kde si je kupovali západní špionážní služby. Postupem doby se z Prognostického ústavu stala expositura CIA. Od začátku tady západní špionážní služby začaly vytvářet pátou kolonu. A páteří této kolony byl Prognostický ústav. Ten představoval kádrový nomenklaturní rezervoár starého režimu a kádrovou rezervu pro nový režim. Klaus se svými kámoši Třískou, Ježkem, Dlouhým, Salzmanem a mnoha dalšími byli dokonale připraveni a vyškoleni experty z BND, CIA nebo MI5. Od začátku věděli, co mají dělat.

K převratům došlo ve všech komunistických státech Evropy synchronizovaně v průběhu 7 měsíců. Z hlediska sociologického a psychologického je vyloučeno, aby tento převrat byl uskutečněn spontánně, neorganizovaným, dezorientovaným a víceméně loajálním obyvatelstvem proti téměř neomezené moci komunistické vlády této země. To musel někdo iniciovat a řídit.

Politický převrat v Československu ani politika vlády Václava Havla nebyly v žádném případě autonomní záležitostí Československa, nýbrž součástí kontextuální politiky SSSR – USA pro Evropu.

Frašky na Letné nebo na Václaváku byly jen divadlem pro masy. Byly jen spouštěčem výbuchu lidové nespokojenosti. Kdyby tenkrát těm lidem řekli, že za dvacet pět let budou mít stále pětinové mzdy oproti Němcům a že tady bude nezaměstnanost, tak by lidé utekli a bylo po revoluci. Oni totiž ti lidé nechtěli návrat kapitalismu, ale pokračování našeho „Pražského jara“ z roku 1968. Sám Klaus přiznal, že kapitalismus si přálo tak 3 % z manifestujících.  Na to ovšem noví vládci nebrali zřetel. Měli svoje instrukce, kterými se museli řídit. A miliony nespokojených lidí, kteří chtěli změnu, byli jen zneužiti. Dobré je připomenout, že žádný normální člověk si nepřál loupežný kapitalismus, jak ho nastartovala devadesátá léta.

Mnoho lidí si myslí, že Listopad zinscenovala StB. Žádní disidenti – Havlové, Vondrové – na tom nemají zásluhu, ti jen převzali moc. A stejně se museli opírat o komunisty. To, že na převratu pracovali agenti StB, je více než pravděpodobné. Bez řádné organizace by se to rozpadlo. Generál Lorenc – šéf STb – by mohl za 17. listopad dostat dneska metál. Při diletantizmu alkoholika Havla, Vondry a těch kolem nich musel v pozadí stát nějaký „řídící orgán“. Listopad 1989 byl podle Jakeše také spíše souhrou náhod, kdy se skupině komunistů zvrtl puč proti vedení strany. „Jmenovitě to byli generál Alojz Lorenc a Rudolf Hegenbart. Jenže se jim to vymklo. Chamtivost po moci otevřela cestu ke státnímu převratu.“

Mnoho občanů má dodnes pochybnosti o tom, jaké pozadí listopadových událostí roku 1989 ve skutečnosti vlastně bylo, ale v podstatě je to dnes jedno. Někde se stala chyba. Milion a půl občanů naší vlasti dnes žije na hranici chudoby… Tisíce bezdomovců, milion lidí je v exekuci, to je výsledek, za nějž nesou plnou odpovědnost ti, co tady v první polovině devadesátých let vládli a nastavili pravidla, dobrá jen pro zločince. Volání po svobodě bylo zneužito. Na co je nám, že můžeme říkat, že president je vůl, když nemalá část občanů žije v bídě. To je krutá skutečnost. Drtivá většina občanů měla o polistopadovém vývoji u nás naprosto jiné představy, než jakou realitu zažíváme. Skoro všichni se cítíme podvedeni. Nechtěli jsme jen svobodu, ale i novou, spravedlivou společnost. Teď už všichni vědí, že kapitalismus takovou není. A je-li tohle demokracie, tak nechceme ani tu demokracii. Realita je taková, jaká je..

Po skončení manifestací začala práce na vytvoření nového systému. Vedení se ujali vyškolení agenti západních centrál v čele s Klausem. Charta 77 byla plná komunistů a proto byla rychle vyšachována (až na Havla) ze hry. A noví pánové začali hospodařit. To oni po listopadu nastolovali kapitalismus se všemi jeho krásami. Dokonale si prostudovali kapitalismus – bohužel jen tu divokou verzi.

Že jsou lidé zklamáni vývojem, o tom není pochyb. Bohužel tady není nikdo, kdo by měl recept na nápravu neúnosných poměrů. Nakonec jsem na internetu našel řešení, jenže sám autor věděl, že nemáme nikoho, kdo by řekl: „Chci socialismus, lidově demokratické zřízení, pojdme na něm pracovat. Máme čtyřicet let praxe, známe chyby i dobré věci, pojďme o tom diskutovat a hlavně jednat.“  Bohužel  nikoho nemáme. Zvlášť v rozmazlené Praze ne. „Evergreeny“ o sociálních jistotách jsou obehrané, vyčichlé a neřeší zásadu. Ten kdo se k nim modlí, nic nevymodlí.

Ale jak se u nás říká – nic netrvá věčně, ani láska k jedné slečně. A dnešní věrchušku už nemiluje nikdo. To musí jednoho krásného dne prasknout. A až se tak stane, tak to určitě nebude sametová revoluce. Rád bych se toho dožil.

ZEMĚ  NEVZKVÉTÁ,  LŽI  A NENÁVISTI  SE  DAŘÍ  NEBÝVALE  DOBŘE. PRAVDA  A  LÁSKA  NIKDY  NEZVÍTĚZÍ.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
fajt
15. 11. 2014 20:29

revoluce vždy dělá panstvo , lid maximálně v rebelii dojde do prvního krámu a k prvnímu keťasovi a tam se zkratkovitě zrealizuje k plnému nácku. ..) http://www.novinky.cz/domaci/353590-schwarzenberg-obdobi-miru-v-evrope-je-u-konce.html – no a to jsou hutné závěry, vod hohenlohe pankhart je pro válku a pak je to síla – Oživení vyvolal šéf odborů Josef Středula kritikou ČNB za její změny kurzu koruny. „Jsme proti kurzu 28 korun za euro, který by znamenal důchody kolem 360 eur a mzdy ve výši několika stovek. S tím se nedá žít,“ sdělil. Podle něj se mluví už o hrozbě třetí recese, na niž nejsme připraveni, o kurzarbeitu,… Číst vice »

Vlad
Vlad
15. 11. 2014 21:41

Vítku: nekonspiruj přeci:-) Lid chtěl našeho čistého božského Havla. Znal jeho hry a dramata, žádal si je. Jen ty hnusný cenzoři je odmítali. Lid chtěl vidět jak to chodí v pivovááře. A taky si přál pravdu a lásku. Fakt. No pravda je, že na letňáku říkal „budou vás strašit nezaměstnaností“, stalo se, ale to víš, něco musel přeci utrousit aby lid této země prohlédl. A pochopil, že navracení majetku (Lucerny) je jen navrácení spravedlnosti. Lide Tvůj…..pravda se návrátí. Sakra proč si stěžujem? Dyk se navrátila!!! Pro některé. Pro jiné né? Asi měli smůlu bo neměli co restituovat. Jsou to holt… Číst vice »

idiotronic
idiotronic
15. 11. 2014 22:03

Vlad napsal
Lid chtěl našeho čistého božského Havla. Znal jeho hry a dramata, žádal si je.

Ano, jako ironická narážka dobrý. Kvůli tomu totiž museli Havla volit komunističtí
poslanci, protože všelidovou volbou (typu Miloš Zeman) by neprošel,to bylo spočítáno včas. Jak se ukázalo v dalších letech, strach z všelidové volby měli i následníci. Oprávněně.
Mezi deseti miliony se kupují hlasy nějak špatně…

Vlad
Vlad
15. 11. 2014 22:06

idiotronic: byť nerad, ale souhlasím. I komunističtí poslanci byli zaprodanci

idiotronic
idiotronic
15. 11. 2014 22:17

Vývoj k vítězství komunistů v Řecku zvrátil až pravicový generálský převrat .
Po něm přišla i do Českosovenska emigrační vlna, z větší části usazená na severu Moravy. Mezi migranty byly i sestry Martha a Tena Elefteriadu , jejich
otec, matka, babička.

joevit
joevit
16. 11. 2014 8:23

V Řecku byla legální válka a komunisty musela porazit britská armáda poslaaná k zajištění demokracie. Během Hitlerovy okupace v Řecku probíhaly partizánské boje, které nakonec vedly k osvobození země. Jenomže hned po vyhnání nacistů v zemi propukly spory, které vyvrcholily občanskou válkou. Proti vládě nastoupili bývalí partizáni vedení komunisty. Na straně vlády stála konzervativní část řecké společnosti a silové složky řecké vlády, nejdřív podporované Británií a poté USA. Díky zahraniční intervenci (Britské) byli partizáni poraženi. Po válce – jak bývá zvykem – začaly čistky a začal exodus Řeků do Evropy. Tehdy Československo přijalo asi 300 tisíc řeckých uprchlíků, z nich… Číst vice »

fajt
fajt
16. 11. 2014 8:34

je zajímavý, jak Němci Řeky nenávidí, to jde přes generace a za hrob. ..)

Béda
16. 11. 2014 8:55

Jak to tak sleduji, vůbec bych se nedivil, kdyby se jednou začaly v českých zemích slavit taky porážka husitů, porážka na Bílé hoře a podepsání Mnichovského diktátu.

17. listopad byl začátkem rozpadu československého státu, vykradení a předlužení státu, začátek nezaměstnanosti, totálního cizího diktátu, vnucené účasti českého státu na válkách a vítězství lživé reklamy.

Irena
16. 11. 2014 9:30

„To musí jednoho krásného dne prasknout. A až se tak stane, tak to určitě nebude sametová revoluce.“

Sepsané je to moc dobře. Ten konec se nám asi ale bohužel nevyvede, dokud nepadne velký bratr za velkou louží, protože jinak ho máme za zadkem jako hlídacího psa naší skvělé demokracie. Pokud bychom se ji pokusili polidštit, tak by nám to rychle spočítal. Je naděje, že pokud se Putinovi a jeho skupině (BRICS, Šanghaj…) boj povede, tak se to pak složí všude jako domeček z karet.

idiotronic
idiotronic
16. 11. 2014 12:06

Béda napsal
začátkem rozpadu československého státu

… byl podle Františka Nevařila (U tří premiérů, T+Ť volně ke stažení) už rok
1986, kdy docházelo mezi českou a slovenskou stranou ke sporům o únosné velikosti transferu mezi republikami. Dnes vyřešeno transferem na Panenské ostrovy.

orinoko
orinoko
16. 11. 2014 12:12

Včera byla v České TV kraksně nějaká selanka kolem právě nabíhajícího výročí Zmetku 89. Byl tam Zeman a Klaus a v sále seděla množina sametových dýňových hlav. Celkem by to nestálo za řeč nebýt Zemana, který se účastnil onoho děje na Albertově a později na Národní. Říkal, že na Národní se vůbec nemířilo, ale z Albertova se šlo po nábřeží a byl záměr projít přes Palackého náměstí a Karlák na Václavák. Jenže Moráň byla přehražena příslušníky VB. Tak se lidský had stočil a šel po nábřeží dál. /Přitom mohl na Václavák zahnout u Jiráskova mostu, ale dokonce ještě i za… Číst vice »

Sio
Sio
16. 11. 2014 12:25

Béda napsal

Jak to tak sleduji, vůbec bych se nedivil, kdyby se jednou začaly v českých zemích slavit taky porážka husitů, porážka na Bílé hoře a podepsání Mnichovského diktátu.

17. listopad byl začátkem rozpadu československého státu, vykradenía předlužení státu, začátek nezaměstnanosti, totálního cizího diktátu, vnucené účasti českého státu na válkách a vítězství lživé reklamy.

A v tom vám oponovat nebudu.

Sio
Sio
16. 11. 2014 12:28

Vlad napsal

idiotronic: byť nerad, ale souhlasím. I komunističtí poslanci byli zaprodanci

Komunisti věrchušky si tak jen říkali. Jako i dnes.

Sio
Sio
16. 11. 2014 12:29

Irena napsal

„To musí jednoho krásného dne prasknout. A až se tak stane, tak to určitě nebude sametová revoluce.“

Sepsané je to moc dobře. Ten konec se nám asi ale bohužel nevyvede, dokud nepadne velký bratr za velkou louží, protože jinak ho máme za zadkem jako hlídacího psa naší skvělé demokracie. Pokud bychom se ji pokusili polidštit, tak by nám to rychle spočítal. Je naděje, že pokud se Putinovi a jeho skupině (BRICS, Šanghaj…) boj povede, tak se to pak složí všude jako domeček z karet.

Složil se Sojuz, složí se i US. Ale brzy to nebude.

orinoko
orinoko
16. 11. 2014 12:43
Béda
16. 11. 2014 15:19