Tichý boj o „Ruské oči“

Překladový seriál OM s názvem "Svět ruskýma očima" informuje. Informuje o tom, co se v ruských mediích píše. Samozřejmě informuje výběrově a tématicky. Rovněž také ale, něco i ignoruje. Ignoruje jak ruský bulvární balast senzací, hloupých celebrit a tlachavých pitomostí, tak i tendenčně manipulativní články, kde jen zbožná přání autorů jsou otcem jejich myšlenek. Nu a – jak to vypadá – asi právě pro to všechno, včetně vysoké kvality výběru a překladu – v poslední době začínají "Ruské oči" outsiderů – zřetelně vadit.


Co proti tomu kontrapropaganda tedy vymyslela a jakou odpověď na "Ruské oči" zvolila? Především se v diskusním prostoru Ruských očí narodili (formálně zatím jen dva) noví diskutéři nezvyklého střihu. A nutno uznat, jsou to diskutéři vycvičení ve strategii písemného vyjadřování zajímavě složitého a docela i promyšleného.


Jejich školící ideologové nepochybně správně usoudili, že primitivní "faktografická" lež o stavu života v Rusku by byla pro vnímavější čtenáře OM příliš průhledná, protože je tu řádově mnohem více autorů a diskutérů myslících, než těch od přírody vybavených pouhým IQ tykve – a to je problém, který vyžadoval akci.


Byla proto zvolena diskusní taktika tzv. informačního podlamování důvěry a očekávání. Konkrétně například .. podlamování očekávání českého resp. slovenského čtenáře, že dejme tomu ruští, čínští, syrští nebo íránští politikové, generálové a vůbec státní manažéři, většinou myslí rozumně a že nemají inteligenci jen houpacích koňů.


Také podlamování čtenářského očekávání, že vojenský potenciál například těchto států, které propaganda Západu a Izraele zjevně nijak nemiluje, není jen potenciál skladišť dřevěných dětských mečíků, papírových letadélek, lodiček a praků na skobičky a že administrativa, bankéři a ekonomové těchto států neprovádí své strategické výpočty jen posunováním kuliček na počítadlových sčotech.


Allen Dulles kdysi vymyslel a vytýčil strategii informační propagandy, která je uplatňována dodnes. Nemá záležet na tom, co politikové a generálové našich údajných "nepřátel" dělají, důležitým má být, abychom věřili, co si prý oni právě ve svých hlavách myslí a to ještě jen a přesně tak, aby napětí a beznaděj na mírové soužití národů neustále vzrůstaly.


Nebude proto asi vůbec na závadu, když dáme přednost informacím z výběru o skutečných událostech, konsekvencích a souvislostech v politice, nad zákeřně fabulující kontra-propagandou, která si dnes říká "diskusní webová publicistika", pravidelně naskakující pod články seriálu "Svět ruskýma očima".


Nebude také na škodu, když si přitom vzpomeneme, jak kdysi nacistická propaganda označovala bezhlavý utěk německého wehrmachtu od Stalingradu za "plánovaný ústup do předem připravených pozic" a jak potupnou sebevraždu Hitlera v berlínském bunkru na konci války dokonce i někteří naši protektorátní novináři stále ještě vydávali za hrdinskou smrt Vůdce na bojišti za vítězný svět čisté rasy árijských nadlidí.


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments