Tiskové prohlášení První mezinárodní konference proti zahraničním vojenským základnám USA a NATO

První mezinárodní konference proti vojenským základnám USA a NATO proběhla 16.-18. listopadu (2018) v Liberty Hall v irském Dublinu. Na konferenci bylo přítomno téměř 300 účastníků z více než 35 zemí z celého světa. Na konferenci promluvili řečníci zastupující země ze všech kontinentů, včetně Kuby, Argentiny, Brazílie, Kolumbie, Spojených států, Itálie, Německa, Portugalska, Řecka, Kypru, Turecka, Polska, Spojeného království (V. Británie a Irska), Irské republiky, České republiky, Izraele, Palestiny, Keni, Demokratické republiky Kongo, Japonska a Austrálie.

Tato konference byla prvním organizovaným úsilím nově zahájené Globální kampaně proti vojenským základnám USA a NATO více než třiceti pěti mírových, právních a ekologických organizací a podporované více než sedmi sty dalších organizací a aktivistů z celého světa. Na tuto mezinárodní konferenci nás společně přivedl souhlas se zásadami načrtnutými ve společném prohlášení Globální kampaně, jež účastníci konference odsouhlasili.

Účastníci konference vyslechli – a sdíleli se zástupci organizací a hnutí bojujících po celém světě za zrušení zahraničních vojenských základen – fakta o agresích, intervencích, úmrtích, ničení a poškozování zdraví a životního prostředí, jež způsobily vojenské základny celému lidstvu vedle hrozeb a porušování svrchovanosti „hostitelských“ zemí. 

Účastníci a organizátoři konference zásadně souhlasili, že nejen odmítají všechny vojenské základny, ale považují téměř tisícovku vojenských základen USA a NATO, zřízených po celém světě a představujících hlavní pilíře globální imperialistické nadvlády USA, států NATO a Evropské unie, za největší ohrožení míru a lidstva, ale také že musí být všechny zavřeny. Vojenské základny států NATO jsou vojenským vyjádřením imperialistického zasahování do života svrchovaných zemí ve jménu dominantních, finančních, politických a vojenských zájmů kvůli kontrole nad energetickými zdroji, dopravními trasami, trhy a sférami vlivu, s jasným porušováním mezinárodního práva a Charty OSN.

Účastníci konference vyzývají organizace a hnutí, jež souhlasí s výše uvedeným, aby úzce a koordinovaně spolupracovaly v rámci Globální kampaně na organizování a mobilizování veřejnosti celého světa proti vojenským základnám USA a NATO. 

Spolu výzvou k uzavření vojenských základen USA a NATO jsme přesvědčeni, že uzavření základen a vojenských zařízení v určitých zemích a oblastech vyžaduje zvláštní pozornost mezinárodního hnutí. Patří sem například americká základna Guantánamo na Kubě, základny USA na Okinawě a v Jižní Koreji, v německém Rammsteinu, v Srbsku a staré i nové základny USA a NATO v Řecku a na Kypru, zřízení nového Afrického velitelství USA (US African Command; AFRICOM) s přidruženými vojenskými základnami v Africe, četné základny NATO v Itálii a Skandinávii, letiště Shannon v Irsku, používané jako vojenská základna USA a NATO, a nově zřízené základny Spojených států, Francie a jejich spojenců na syrském území a kolem něj.

K pokračování naší společné globální kampaně v solidaritě se spravedlivou věcí národů v boji proti zahraničním vojenským agresím, okupacím a zasahování do jejich vnitřních záležitostí a proti ničivým dopadům činnosti těchto základen na životní prostředí a zdraví, účastníci souhlasili s doporučením a podporou koordinovaných akcí a iniciativ v příštím roce (2019), jež posílí Globální hnutí a rozšíří činnost a spolupráci a posunou je kupředu.

Konference podporuje globální masové mobilizace proti Summitu k 70. výročí NATO pořádanému 4. dubna 2019 ve Washingtonu DC a související protesty v členských zemích NATO i jinde ve světě jako další krok k tomuto cíli.

Deklarujeme solidaritu s desítky let trvajícími snahami kubánského lidu o navrácení území Guantánama, nezákonně okupovaného Spojenými státy, a vyhlašujeme podporu 6. mezinárodnímu semináři za mír a zrušení zahraničních vojenských základen, organizovanému sdružením MOPAZ 4.-6. května 2019 v Guantánamu na Kubě.

Účastníci vyjadřují nejsrdečnější díky a vděk Irské alianci za mír a neutralitu (PANA) za velkorysou pohostinnost a podporu při uspořádání této historické konference.

Přijato účastníky První mezinárodní konference proti vojenským základnám USA a NATO

18. listopadu 2018, Dublin, Irsko

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
24. 11. 2018 19:31

Zruseni NATO a i americke zakladny v Evropske Unii naprosto schvaluji. Nektere pidistaty se na americke technologii a vybave prizivuji, ale nechteji platit ani ty dve procenta, ke kterym se zavazaly. Zakladny v Nemecku a nejen tam prispivaji k narodni ekonomice a tak by dle meho mineni bylo nejlepsi reseni, aby se NATO koncentrovalo v Pobalti a stredni Evropa by pak byla pod vedenim Francie a Nemecka – tam jsou zdatni vojaci a hrdinove, co jiste ubrani svetovy mir .:-) Amerika ma spojence v Polsku . Neni mesice, aby sem neprijela nejaka polska delegace, kupuji nove vojenske vybaveni a jeste… Číst vice »

orinoko
orinoko
24. 11. 2018 19:37

Ty kravo, jdi do perdeale.
Nejvyšší cas, aby Rus atomovou trefil to vridlo v Yelowstonu. Anebo vyvolal tsunami směrem k východním pobřeží Emeriky.
To teprve bude cvrkot.

orinoko
orinoko
24. 11. 2018 19:47

Oh, my God… Jak jsem zase zpozdily…
Jak se, soudrzko, vede émerickým soudruhum v kalifornském Malibu. Generální tajeMNIK vašeho hnojniku Trumpifajxl měl prohlasit, že vy emici byste neměli tolik pálit listi, protože ničite podlozi.
Ale gdo se v tom má vyznat, ze?
Pověz , soudrzko, kolik už ten váš White sitting Bull převedl cmrdliku na konto pomoci Malibu?
A jak jinak?
Vypadá to, že ses přezrana monsanto krocanem.

orinoko
orinoko
24. 11. 2018 20:15

Parada, možná lepší než turbo Spencer. Musí to stát spoustu casu, různého overovani, hnidopiseni /v dobrém slova smyslu/ ….

http://news.e-republika.cz/article4094-Vitězna-diplomaticka-ofenziva-Lavrova-trapne-mlčeni-Zapadu

Teď si nejsem jist, jestli vkládám správný odkaz. Snad ano.

orinoko
orinoko
24. 11. 2018 20:28
orinoko
orinoko
24. 11. 2018 20:32

Česká stopa v Syrii.
http://www.rebuildsyria.cz