To snad má Evropa – včetně našeho premiéra – z míru strach?

Představa, že by se nový prezident USA mohl s Putinem domluvit na ukončení rozvíjející se druhé studené války, vzbudila – jak se zdá – v Evropě hotovou paniku. Jeden za druhým vystupují evropští vedoucí politikové a rozechvělými hlasy vyslovují víru, že s nástupem Trumpa na prezidentský úřad se proti současnému stavu snad – a doufejme v to – nic nezmění, že Trump zůstane NATO věrný, a že NATO ani neoslabí ani neopustí. Vždyť co bychom si bez NATO my, evropští ubožáčci, počali?

Začala tímto starostlivým žalozpěvem hned po zvolení Trumpa prezidentem naše komisařka EU Jourová, následoval generální sekretář NATO Stoltenberg, téměř s výhrůžkou směrem k americké pevnině požádal Trumpa o pevné setrvání v NATO předseda evropské komise Juncker – a nejčerstvěji pak vyjádřil víru v pokračující americkou věrnost NATO i český premiér. Stalo se tak včera v poslanecké sněmovně.

Poslouchám všechny ty hlasy a ptám se, jestli sním, anebo bdím? Z čeho to, probohaživého, mají tihle evropští pánové a dáma takovou hrůzu?

Z toho, že Trump, jak prohlásil, považuje 25 let po zániku SSSR další existenci válečnické aliance NATO za nadbytečnou, protože co s válečnickou organizací ve světě, který chce společně s Putinem přeměnit v oblast míru a spolupráce? Nebo z toho, že je rozhodnut ustat s hlásáním americké nadvlády nad světem, a začít jak s Ruskem, tak s Čínou jednat jako rovný s rovným? Či z toho, že v konfliktu s Ruskem nevidí žádný smysl a chce se proto s Putinem domluvit na snížení zbrojení v obou zemích?

Že chce s Ruskem v Sýrii spolupracovat, a ne soupeřit, protože na rozdíl od amerických konzervatistů netouží Asadův režil v Damašku svrhnout? Že vůbec netouží po tom, aby se Rusko od Evropy hospodářsky oddělilo a proto též nemá zájem na dalším jednání o uzavření obchodní smlouvy (TTIP) o otevřeném bezcelním obchodu USA s Evropou? Že je rozhodnut omezit v USA moc a vliv vojensko-bezpečnostního komplexu, který už dlouhá desetiletí žene Ameriku do dalších a dalších výbojů, vytvářejících uprchlickou vlnu, která se dnes ze Středního východu a severní Afriky valí právě k nám do Evropy?

Že hodlá uznat ruský Krym a ve spolupráci s Ruskem přispět i ke skončení bojů na Ukrajině? Že hodlá z polsko-ruských a rumunsko-ruských hranic odvést zpět do USA americké rakety, mířící dnes na Moskvu, Leningrad, Sevastopol atd? A že se pro nás, Evropany, všemi těmito zamýšlenými kroky snižuje možnost, že se právě náš kontinent stane v možném konfliktu USA s Ruskem hlavním bitevním polem?

A z toho že se evropským politikům – včetně našeho premiéra – vraští čela a případ od případu i chvějí hlasy? Ale proč? Vždyť to, co Trump svým spoluobčanům i světu sděluje, je přece tím, o čem lidstvo vždy snilo. Jde o naději na mír, bez šíleného a stále se zvyšujícího zbrojení, které vysává zdroje kontinentů, otravuje mezinárodní i přírodní ovzduší Země i vzájemnou mezinárodní spolupráci, která by mohla lidstvu tolik prospěšného přinést.

Zvláštní! Lidé ve Světě i v Evropě se z takové perspektivy radují, ale evropští politici se mračí, tváří se ustaraně, a člověk se ptá – proč asi?

Nevíte to náhodou někdo?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
11. 11. 2016 20:13

Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová požiadala novozvoleného prezidenta USA D.Trumpa aby udržiaval zväzok USA s NATO a aby zaujímal vo vzťahoch k RF krajne tvrdé stanoviská.Podľa jej slov sa Trump musí zaujať jasné stanovisko k tomu,či bude stáť na strane poriadku a demokracie,alebo uprednostní „chlapské priatteľstvo“s prezidentom RF Putinom.Okrem toho mu pripomenula,že vojenský blok NATO,nie je žiadnym „biznis-projektom“. http://patriot-su-rf.ru/blog/43280386830/Germaniya-vsled-za-Ukrayinoy-zalizhet-Trampa-do-smerti Toto sú od tej dámy urážlivé,nediplomatické a drzé výroky adresované prezidentovi USA.Mala by si uvedomiť v akom postavení je Nemecko ku USA.To,že Spolková republika Nemecko je štátom ktorý do dnešného dňa ešte stále USA okupujú.Pre mňa je na týchto… Číst vice »

bergpora
bergpora
11. 11. 2016 23:45

„Mala by si uvedomiť v akom postavení je Nemecko ku USA.“ Vsak to vi naprosto presne, jako Merkelova. Zatimco Leydenova alespon pozadala, tak Merkelova je dokonce OCHOTNA s Americany spolupracovat, ovsem jen kdyz splni nemecke podminky :-) Vzdyt je to jednoduche: Anglicane jsou jednou nohou z EU venku, Francouzi to maji doma nahnute a tak Nemcum, chteji- li si vylepsit pozici, uz zbyva jen vyhodit USA z Evropy. Takze chytre delaji to jedine, co jim ted prospeje- v ramci spravedliveho rozhorceni nad xenofobem a sexistou oslabi vliv USA nad svoji zemi a to uplne jednoduse: budou delat fory a rozhadaji… Číst vice »

zedd
zedd
12. 11. 2016 5:34

Myslíli to upřímně, bude mít sakra těžkou práci. Děs a hrůza z Ruska je v USA dost hluboce zakořeněna. Člověk sem tam zaslechne argumentaci raženou už McCarthym. Obecná představa je taková, že Putin anektuje Baltské státy v okamžiku, kdy se NATO projeví jako slabé, načež bude zákonitě následovat zbytek Evropy, protože NATO svoji slabost potvrdilo. Pak se do toho jejich chlapci a dcery zase jednou pořádně obují a Rusa opět zaženou, případně rovnou dorazí. Jádro impéria je v podstatě bezpečné, protože populace je dobře vyzbrojena a v případě vpádu Rusa/Číněna do USA, zahájí zdrcující partyzánskou válku. Podotýkám, že tento pohled… Číst vice »

peter.
12. 11. 2016 9:31

Irena napsal

http://voicesevas.ru/news/27421-dnr-yasinovataya-nachalo-novoy-shvatki-video.html

http://antifashist.com/item/voennaya-svodka-intensivnye-nochnye-boi-po-vsej-linii-fronta-v-dnr-itogi-nedeli.html
Ukrovia sa možno rozhodli útočiť s úmyslom vyvolať na Donbase takú katastrofu,ktorá by donútila západ k nejakému činu ešte pred tým,ako sa vlády ujme Trump.Vlastne ani nemajú inú možnosť,len ešte pred svojim pádom rozbabrať to ho.no tak,aby poriadne zasmrdelo na celý svet.Aby donútili Putina k otvorenej akcii.

Bety
Bety
12. 11. 2016 17:31

Ovšemže mají z míru strach. Kde by pak vzali nějaké argumenty a vysvětlení, proč za nimi není vidět žádná práce, a proč jsou výsledky jejich vládnutí tak mizerné?
Kdežto v době ohrožení, to dá přece rozum, se o takové prkotiny jako je spokojenost občanů starat vůbec nemusí, vztek jejich voličstva hravě přesunou na vnějšího, případně i vnitřního nepřítele a je vymalováno.

peter.
13. 11. 2016 11:05

Študenti.
Túto ľahko ovplyvniteľnú masu nezrelých ľudských jedincov veľmi pravdepodobne uvidíme v hojnom počte aj v uliciach našich hlavných miest,17.11.
Vo veľkých mestách je ich veľa a sú svojou neznalosťou skutočného života,živelnosťou a ochotou prijímať akékoľvek názory, ktoré sú v opozícii k tým názorom ktoré v spoločnosti prevládajú ľahko zneužiteľní.Oni vedia veľké ho.no o živote a politike.Jediné čo ich zaujíma,je byť v opozícii.A sú úplne bezbranní proti manipulátorom.Vďačným materiálom pre uskutočnenie farebných revolúcií a „majdanov“.
https://cont.ws/post/428137