Tragédie Řecka

Bouřlivý vývoj v Řecku se v posledních dnech dostal do středu zájmu médií. Slyšíme přitom jak jsou ti Řekové líní, jak si všechno prožrali, jak si za všechno mohou sami, že Řecko nemělo vstupovat kvůli své nepřipravenosti a kvůli účetním podvodům při svém vstupu do EU a podobně.

Nejsem odborníkem na ekonomiku Řecka, ale všechny tyto řeči považuji za hrubě zavádějící. Proč? Vedou mě k tomu tyto důvody:

  • Tzv. „řecká cesta“ není zdaleka jenom řecká. Řecko není ani první ani poslední ze „západních“ zemí, které se stala tato cesta osudem.
  • V jakési srovnávací statistice jsem četl, že průměrná ekonomická produktivita Řeka je na (tuším) 98% evropského průměru.
  • Podle výsledků státního zadlužení si jiné západní (včetně evropských)  země stojí takto:

1. USA………………………………. 18,5 bil. USD
2. Velká Británie………………….… 9,5 bil.USD
3. Francie…………………..………… 5,7 bil USD
4. Německo…………………..………5,5 bil. USD
5. Lucembursko……………….…….3,4 bil. USD
6. Čína……………………..………….  3,0 bil USD
7. Japonsko………………….……….2,8 bil. USD
8. Itálie………………………………… 2,6 bil. USD
9. Irsko…………………….…………. .2,6 bil. USD
10. Nizozemsko………………..…… 2,5 bil. USD
27. Řecko…………………….………360 mld USD
41. Česká republika………………115 mld. USD

Znamenají snad tyto údaje, že i občané USA,VB, Francie, Německa, Lucemburska, Itálie, Nizozemí … jejichž dluh se blíží anebo překračuje 100% ve srovnání s HDP „jsou líní, prožrali svoji budoucnost a že nikdy neměli vstupovat do EU“?

V minulých dnech jsme měli možnost v médiích sledovat urputnou bitvu o další osud Řecka, která se nakonec ukázala být „bouří ve sklenici vody“. Řecký premiér v ní nejdřív  otestoval a nechal si potvrdit vysokou legitimitu své vlády, kterou postavil na odporu vůči opakujícím se a stoupajícím restrikcím ze strany Bruselu, MMF a věřitelů Řecka. Po referendu očekávání respondentů referenda zradil, když sám předložil Bruselu a věřitelům Řecka plán ještě tužších restrikcí pro řecké obyvatele. Dá se říci, že v Řecku, ve kterém se zrodila tzv. západní demokracie, mýtus demokracie jako vlády lidu v kapitalistickém systému vyššího stadia definitivně zemřel. Ukázalo se, že upínání se k přímé (participativní) demokracii jako způsobu měnit klíčové věci v systému za pomoci systémových stran, které ve svém jádru neusilují o žádné zásadní změny ani nastavení není možné. Zde bych jenom podotknul, že z hlediska logiky některých předních politiků, kteří své názory dali najevo při pádu ukrajinské Janukovičovy vlády) by nyní měl být legitimním řecký majdan kvůli tomu, že řecký premiér přijetím ještě tužších restrikcí zklamal očekávání řeckého lidu a podvedl jej.

Nyní bych se pokusil zodpovědět hypotetickou otázku, jaké možnosti měla řecká vláda v případě řešení „řecké“ krize.

  1. Přijetí restriktivní politiky požadované Bruselem, MMF a věřiteli, jako podmínka pro udělení další půjčky (v bankovním žargonu pomoci). Toto je varianta, která téměř s jistotou bude přijata a akceptována. Ve skutečnosti po zkušenostech z prvních dvou finančních injekcí které přispěly k dalšímu prudkému zadlužení, ze kterých více než 90 % skončilo v kapsách věřitelů a nikoliv u „přežraných“ Řeků (u kterých stoupá sebevražednost v důsledku horšících se životních podmínek), ani v řecké ekonomice, která potřebuje „nastartovat“, se dá očekávat, že bankovní „pomoc“ perspektivně přispěje k ještě většímu zadlužení země,  že zvýšené restrikce dál zmrazí řeckou ekonomiku, zhorší životní podmínky a řešení narůstajícího problému pouze odsune v čase s hrozbou rozmachu sociálního napětí. Tímto „řešením“ nejvíc získají věřitelé Řecka (včetně důchodových fondů cizozemců) a nejvíc biti budou Řekové, které zadlužili řečtí politikové při uzavírání půjček s bankéři a cizími vládami. Podobný trend je vysoce pravděpodobné postupně očekávat také v ostatních předlužených západních zemích.
  2. Odmítnutí restriktivní politiky a splácení dluhu by nejspíš mělo za přímý následek zablokování finančního systému, se kterým je Řecko propojeno zvnějšku. Řecko by okamžitě muselo změnit měnu, jinak by se ekonomika země zcela zastavila. (Je předpoklad, že s touto variantou a praktickými kroky, které by při ni musely být uskutečněny, populistická Tsiprasova vláda v praxi vůbec nepočítala a žádné kroky v tomto směru nepodnikala). V tomto případě by Řecko ze Západu nedostalo žádné další půjčky, v každém případě by velice trpělo obyvatelstvo Řecka a nejspíš by se západní země chránící své věřitele a jejich pohledávky jakýmkoliv způsobem pokusily svrhnout řeckou vládu a změnit politický kurz země. Očekávat by se daly tradiční způsoby – ekonomické a politické vydírání s „vařením žáby“, využitím pátých kolon, v krajním případě by mohlo dojít k vojenskému převratu anebo pod nějakou záminkou a „humanistickými“ hesly k vojenské intervenci. Jinou variantu si osobně nedokážu vůbec představit. „Špatný příklad“ ve vztahu k věřitelům, který by mohl sloužit jako precedent pro jiné státy  by západním „demokratickým“ společenstvím rozhodně nebyl tolerován. Podporu zemí BRICS usilujících o nekonfrontační evoluční proměny, vyjma podpory diplomaticko-politické (slovní)  si lze jenom  těžko představit. Ekonomická případně vojenská podpora a pokus o integraci by zákonitě musely vést ke konfliktu světových center.
  3. Hypoteticky si lze ještě představit třetí nesystémovou variantu, usilující o zásadní změnu dlužního systému v alternativní ekonomický projekt. Při ní by pravděpodobně muselo dojít k okamžité měnové reformě, odepsání dluhů, vyvlastnění a zestátnění soukromého kapitálu, především finančního systému. Pro tuto variantu neexistují v současné době žádné objektivní podmínky a předpoklady. Měla by téměř s jistotou stejné následky jako předešlá varianta, akorát mnohem drastičtější. Navíc zde nelze očekávat (s výjimkou několika latinskoamerických zemí) žádnou podporu klíčových kapitalistických hráčů na světové scéně.

Závěrem

Vývoj v Řecku je pouze předobrazem dalšího celkového vývoje v „západní“ části kapitalistického systému. Řecko v tomto případě posloužilo pouze jako testovací lakmusový papírek a ukázalo, jak je to ve skutečnosti s demokracií v systému, který dluhová past nakonec přivede ke kolapsu a zbídačení stovek milionů lidí.
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
34 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
12. 7. 2015 8:51

http://www.zvedavec.org/vezkratce/10773/

Německý návrh pro Řecko se podobá okupačnímu režimu….

hank
hank
12. 7. 2015 9:18

Stejně už spadla klec. Toto jsem napsal u Tribuna: Geopolitické zájmy impéria opět vyhrály, imperátor zavelel, povolal na koberec místodržící Merkelovou i odbojného náčelníka Tsiprase, všichni dostali nabídky, které se neodmítají, a život půjde dál ve starých kolejích… http://literarky.cz/komentare/ostatni/20209-warren-buffet-je-to-tidni-valka-a-moje-tida-tuto-valku-vyhraje http://www.literarky.cz/komentare/ostatni/20215-ecko-v-eurozon-zstava Merkelovou světoví banksteři zřejmě drží zkrátka pod pohrůžkou, že nechají rupnout německé penzijní fondy, jejichž aktiva se z větší části vypařila po roce 2008, zatímco Tsiprasovi nejspíš připomněli osud bratří Kennedyů, a bylo vymalováno. Warren Buffet (ale klidně to mohl být kdokoli jiný z jemu rovných) se údajně nechal slyšet, že toto je třídní válka a že jeho třída ji… Číst vice »

Alena
Alena
12. 7. 2015 18:13

velmi dobrý článek, pane Bédo, od pana Krejčího. Ta poslední část, že obchodování zemí Brics je postaveno na společných výhodách, na spolupráci, tomuto společenství dává velkou šanci uspět a i zvítězit.

fajt
12. 7. 2015 18:27

tak to vypadá, že řecká vláda před evro lichváři totálně kapitulovala, Tsipras pokorně položil Řecko Merkelové jako trs banánů hladové opici – fraška z referendem ( kterou budou muset řeci bruselským skopčákům draze zaplatit ) je asi největší demo propadák od druhé světové. ..

Béda
12. 7. 2015 18:29

http://www.isstras.eu/cs/2015/07/11/konzervativci-v-eu-se-chteji-zbavit-levicove-vlady-recka/

Akorát nemohu přijít na to, proč se Syriza deklaruje jako levicová strana.

Béda
12. 7. 2015 18:36

fajt napsal tak to vypadá, že řecká vláda před evro lichváři totálně kapitulovala, Tsipras pokorně položilŘecko Merkelové jako trs banánů hladové opici – fraška z referendem ( kterou budou muset řecibruselským skopčákům draze zaplatit ) je asi největší demo propadák od druhé světové. .. Řekové na to doplatí další „Velkou“ privatizací, vyzobáním ekonomických rozinek, ztrátou přístavů a letišť, možná ostrovů, peníze z veřejných služeb půjdou lichvářům, stejně jako gro půjčky půjde hlavně na platby úroků z půjček. Přitom z dluhů stejně nevyjdou, ekonomika ještě víc přimrzne a obyvatelé budou „žrát kůru z olivovníků“. To není žádná „pomoc“ – to je… Číst vice »

fajt
12. 7. 2015 18:37

Béda napsal

OSKAR KREJČÍ http://www.noveslovo.sk/c/Geopoliticka_slepota_Zapadu

http://cz.sputniknews.com/byznys/20150710/686323.html

čínsky akciový trh je pod silným americkým vlivem ( a dlouho bude), Čína má problém s masívní korupcí svých strategických kádrů, čínská pátá kolona ( rovnou triády ) má podstatný vliv na čínskou ekonomiku, která není v souladu s čínským komunistickým vedením…těch problémů je v říši draka více, ale tyhle zásadní mohou velmi úspěšně eliminovat čínský v klad v projektu BRICS. ..

Béda
12. 7. 2015 18:41

http://www.wertyzreport.com/clanek/goldman-sachs-recko-zaloba

Tak to bych chtěl vidět, jak by z těch šejdířů vyrazili dolar.

fajt
12. 7. 2015 18:49

Béda napsal Řekové na to doplatí další „Velkou“ privatizací, vyzobáním ekonomických rozinek, ztrátou přístavů a letišť, možná ostrovů, peníze z veřejných služeb půjdou lichvářům, stejně jako gro půjčky půjde hlavně na platby úroků z půjček. Přitom z dluhů stejně nevyjdou, ekonomika ještě víc přimrzne a obyvatelé budou „žrát kůru z olivovníků“. To není žádná „pomoc“ – to je pouze další dějství stejného dramatu. Nakonec nebudou mít nic, mládež bude na generace odkecána a světlo na konci tunelu nikde. Ti co to mají na triku si zatím budou máčet „nohy v kaviáru“. ano, Tsipras je takovou řeckou obdobou Kalouska, ten se… Číst vice »

Irena
12. 7. 2015 19:26

Ten zasranec Tusk řekl Tsiprasovi v europarlamentu, aby hledal pomoc u přátel a ne nepřátel. Co si to ti hajzlové už dovolují, to nemá obdoby. Prostě země BRICS a konkrétně Rusko jsou nepřátelé a basta. https://www.youtube.com/watch?v=QRr1S7-3YEM 0:26:35 Zatímco Putin jako vždy na setkání zemí BRICS a ŠOS opakoval, že u nich se společná rozhodnutí přijímají na základě dohody, společného rozhodnutí všech, i když někdy jednání nejsou lehká, ale že potom taková rozhodnutí mají o to větší sílu. Také že jsou ochotni spolupracovat se všemi, kdo o to stojí. Také řekl, že Eurasijský prostor není žádná šachová deska, žádné pole pro… Číst vice »

Alena
Alena
12. 7. 2015 19:33

on ten celý EU projekt je postaven špatně, a to z ekonomického hlediska. Nahrává pouze Německu a korporacím, slabé státy jsou zcela v područí a musí poslouchat jako hodinky. Jinak dostanou za uši.
Ještě jedna věc je zarážející, Nejvíc trpí země, které kladly Němcům za druhé světové největší odpor. Tedy Srbové a Řekové.
Myslím, že nacismus v EU je stále živý

fajt
12. 7. 2015 19:49

fatální chybou je jednotná měna v eurozoně při naprosto nerovnoměrné úrovni hospodářství zemí EU – euro se stalo zbraní hromadného ničení ekonomicky silnějších států nad těmi slabšími. ..

Sio
Sio
12. 7. 2015 19:52

Někteří zdejší levičáci viděli v Tziprasovi řeckého Che Guevaru a teď tu fňukají, že zradil. Jak říká jakákoli teorie řízení, špatná znalost reality vede k chybným očekáváním a chybným krokům. Celé to pak končí zklamáním jejich aktérů. V rozhovoru s Oskarem Krejčím (viz odkaz výše) je předveden mnohem střízlivější přístup.

kchodl
kchodl
12. 7. 2015 20:19

Sio: To je přece poměrně jasné od začátku. Syriza je svrchu založený konstrukt, určený ke kanalizaci a ovládnutí odporu, falešná levice. Stačí se podívat na minulost jejich vůdců, ministrů, … Podobně je na tom ve Španělsku Podemos („Můžeme“, tj. přesně v Opičákově „yes, we can“ stylu, protože na Amíky to fungovalo dobře). To zase založili a vedou politologové, do jednoho Sorošovi stipendisté. Prostě jen nová marketingová a sociologická finta. Obávám se, že konečným výsledkem EU (USA loutek) „vyjednávání s Řeckem“ bude řecká občanská válka, je to možná i tajným cílem. Následovat bude vojenské obsazení a základny USA – zatím tam… Číst vice »

Béda
12. 7. 2015 20:42

Zatím mi to jednání vítěze řeckého referenda s Merglí připomíná císaře, který musel do poníženě Canossy. Zdá se, že „reformní“ přitvrzení zrádce referenda ještě nebylo dost velké, proto musí ještě potupně přijmout dalších 12 podmínek. Německý „papež“ tím dává vazalovi jasně najevo, kdo je v téhle taškařici bohatého s chudým pánem a kdo kmánem.

Sio
Sio
12. 7. 2015 21:20

kchodl napsal Sio: To je přece poměrně jasné od začátku. Syriza je svrchu založený konstrukt, určený ke kanalizaci a ovládnutí odporu, falešná levice. Stačí se podívat na minulost jejich vůdců, ministrů, … Podobně je na tom ve Španělsku Podemos („Můžeme“, tj. přesně v Opičákově „yes, we can“ stylu, protože na Amíky to fungovalo dobře). To zase založili a vedou politologové, do jednoho Sorošovi stipendisté. Prostě jen nová marketingová a sociologická finta. Obávám se, že konečným výsledkem EU (USA loutek) „vyjednávání s Řeckem“ bude řecká občanská válka, je to možná i tajným cílem. Následovat bude vojenské obsazení a základny USA –… Číst vice »

kchodl
kchodl
12. 7. 2015 21:32

Sio:
Pravda bude asi někde mezi. 12 přidaných podmínek mi připomíná „vyjednávání“ se sudeťáky a Hitlerem nebo „vyjednávání“ Balkánské řeznice se Srby – prostě nesplnitelné podmínky pro vyvolání chaosu až války.
Aby nakonec celá taškařice nebyla pouze náhradou námořních a vojenských instalací, které se nepovedly umístit na Krym a Ukrajinu – vypadá to, že ani Oděsa nebude ten pravý US přístav. Takže k blokování Ruska a Číny ve Středomoří musí posloužit Řecko, jelikož dosavadní poslušné Turecko se stává poněkud vrtošivým. O ekonomiku může jít až v poslední řadě.

idiotronic
12. 7. 2015 22:44

Béda napsal Akorát nemohu přijít na to, proč se Syriza deklaruje jako levicová strana. Asi to umožňuje v dobovém kontextu vyhrát volby. Rozpor s realitou si veřejnost uvědomí až kdovíkdy. I Hitler měl na vývěsním štítě národní socialismus. V poslední době jsme měli možnost listovat v Peroutkově Přítomnosti a v diskusích českých přispěvatelů se tam slovo socialismus vážně používá.. Nevyskytuje se tam – v již obsazeném Protektorátě – slovo válka- ta přišla až za patnáct týdnů. Nikdo to nemohl tušit, řekne někdo. Ale Beneš to tušil ještě před Protektorátem a nebyl sám. Asi se Tsipras chtěl pokusit uhrát pro Řecko… Číst vice »

Béda
13. 7. 2015 2:20

Tsipras dostal ultimátum: Prosadit škrty tento týden, nebo opustit eurozónu – See more at: http://www.blisty.cz/art/78128.html#sthash.xqTJisgm.dpuf

Sio
Sio
13. 7. 2015 6:57

kchodl napsal Sio: Pravda bude asi někde mezi. 12 přidaných podmínek mi připomíná „vyjednávání“ se sudeťáky a Hitlerem nebo „vyjednávání“ Balkánské řeznice se Srby – prostě nesplnitelné podmínky pro vyvolání chaosu až války. Aby nakonec celá taškařice nebyla pouze náhradou námořních a vojenských instalací, které se nepovedly umístit na Krym a Ukrajinu – vypadá to, že ani Oděsa nebude ten pravý US přístav. Takže k blokování Ruska a Číny ve Středomoří musí posloužit Řecko, jelikož dosavadní poslušné Turecko se stává poněkud vrtošivým. O ekonomiku může jít až v poslední řadě. Souhlasím, ty řecké dluhy nejsou zase tak ohromné v rámci… Číst vice »

fajt
13. 7. 2015 7:07

po včerejším bruselském jednání o řeckého problému si u Německa ( teď se jasně ukazuje, že EU je světovými elitáři svěřena do péče téhle dojče obludě) maluji zpět jejich oblíbený a všemi skopčáky milovaný hakenkreuz. ..)

Magnus Maximus
Magnus Maximus
13. 7. 2015 11:20

fajt napsal
http://cz.sputniknews.com/byznys/20150710/686323.html

čínsky akciový trh je pod silným americkým vlivem ( a dlouho bude), Čína má problém s masívní korupcí svých strategických kádrů, čínská pátá kolona ( rovnou triády )má podstatný vliv na čínskou ekonomiku, která není v souladu s čínským komunistickým vedením…těch problémů je v říši draka více, ale tyhle zásadní mohou velmi úspěšně eliminovat čínský v klad v projektu BRICS. ..

No jenže v Číně stále platí, že za hospodářskou kriminalitu je kulka do hlavy na fotbalovém stadionu. Takže když problém přeroste přes určitou mez, nepochybuji o tom že soudruzi se s tím dokáží vypořádat.

Béda
13. 7. 2015 16:39

Neználek,

Přestaňte se laskavě do mně navážet (začal jste „generálem po bitvě“) a pochlubte se konečně vy něčím. Já žádný váš článek natožpak jakoukoliv prognózu, jakýkoliv přínos, který posunul nazírání jakéhokoliv politického problému neznám.