Tři otázky k Sametu (13. díl)

Vzhledem k blížícímu se výročí sametové revoluce jsme se rozhodli položit si v redakci, v okruhu přispěvatelů a čtenářů E-republiky tři otázky.


Dnes odpovídá Václav Umlauf

1) Jak jste viděl události roku 1989 v tehdejší době?

Dne 17. listopadu jsem byl v Praze, zrovna běžel pravidelný víkendový kurz neoficiálního studia filosofie a teologie. Kurz byl zrušen až druhý den, kdy disident Petr Uhl nechal odvysílat na Hlasu Ameriky a na Svobodné Evropě zprávu o „padlém“ agentu Zifčákovi. Druhý den jsme šli už na Václavák s tím, že je třeba usilovat o změnu režimu. Jenže někteří z nás jsme podepsali manifest Demokracie pro všechny a vytvořili hnutí HOS už rok předtím. To byla první disidentská proklamace, která žádala zrušení vedoucí úlohy strany. Tak daleko Charta 77 nešla, a ani nemohla. V té době, tj. rok před sametem, dnešní lídři znormalizované revoluce pilně budovali socialismus. Takže pád režimu byl příjemným a nečekaným překvapením, ale o to jsme v disentu usilovali asi 20 let předtím. A disidenti všech úrovní stáli okamžitě po změně ve vedení Občanského fóra a vyjednávali s komunisty o pokojném převzetí moci. A tehdejší kolaboranti na tyto hrdiny plivou jako na „zrádce vlasti“. Žijeme holt v pomatené době. Padouch nebo hrdina, jsme přece jedna znormalizovaná neoliberální rodina.

2) Jak tyto události a vše, co bylo jejich důsledkem, hodnotíte dnes?

Stačí se podívat na vývoj textů, které píši na e-republice. Samet byl o primárně demokracii a místo toho jsme dostali mafiánský neoliberální kapitalismus, který nikdo původně nechtěl. A nejspíš si ani v nejdivočejších snech nikdo z původních aktérů OF nedovedl představit, že by došlo k takovému tunelu demokracie. Ukradená revoluce nebylo to nejhorší, protože pak přišel korporátní fašismus. A po něm dostal dajli-medajli hlavní lhář a zloděj kupónové privatizace, který je celoživotním kremelským pomahačem. Tato politická angažovanost vhodně doplnila jeho neolibelární líbánky s bankstery v EU a v USA. Zkrátka, ideální Otec vlasti v postmoderně a ve znormalizovaném režimu vzniklém po prezidentské amnestii privatizačních mafiánů. Oposmlouva Klause a Zemana (1998-2002) vytvořila základ nové normalizace a lidi se toho ochotně chytli. Dnes vesele tvrdí, stejně jako za komunisty Husáka, že se přece máme lépe než předtím. Protože normalizace je stále stejná, tj, výměna chleba za svobodu, tehdy i dnes mají apolitičtí ovčané naprostou pravdu.

3) Co byste přál České republice a Čechům do dalších 30 let?

Po normalizaci a po nastolení korporátního fašismu musí přijít další převrat, to je snad pochopitelné. Nová generace má za své peníze pochodovat znovu ke Stalingradu a přitom bude mít všechno vykradené: Sociální stát, školství, důchody… Stát funguje jako vývařovna a montovna pro jedno procento našich mafiánů a pro zástupce mezinárodního kapitálu. V tomto hnojníku se nebude dát lidsky a demokraticky žít. Zvláště, pokud k tomu připočteme klimatickou krizi, nevyhnutelné zhroucení dolaru a neoliberalismu celkově. Takže čím dřív přijde další samet, tím lépe bude i pro můj důchod. Ale nová generace nesmí být tak hloupá jako naše, aby si jejich budoucí sociální stát nechala vykrást a vytunelovat pod líbivými hesly oligarchů a demagogů. A protože jsem věřící, tak se stydím za křesťanské církve, že v tomto sametovém cirkusu sehrály nedůstojnou a pochybně zaplacenou roli dvorního šaška.

Další díly ankety:

https://e-republika.cz/article4222-T%C5%99i-otazky-k-Sametu-10-dil
https://e-republika.cz/article4223-T%C5%99i-otazky-k-Sametu-11-dil
https://e-republika.cz/article4224-T%C5%99i-otazky-k-Sametu-12-dil
https://e-republika.cz/article4226-T%C5%99i-otazky-k-Sametu-14-dil
https://e-republika.cz/article4227-T%C5%99i-otazky-k-Sametu-15-dil

Zveme všechny čtenáře k účasti na této minianketě. Příspěvky prosím zasílejte na adresu letko@volny.cz


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články (1)

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
15. 11. 2019 19:18

Citace z vnitřního prediktoru SSSR: „Ještě jedna osobitost „hybridních válek“ spočívá v tom, že v nich není vymezena prostorově-zeměpisná lokalizace linie fronty, kterou by všichni vnímali jednoznačně. „Linie fronty“ prochází vnitřním světem lidí, takže jeden a ten samý jedinec může některými svými myšlenkami a činy bojovat v „hybridní válce“ na jedné straně a současně (nebo v jinou dobu) jinými svými myšlenkami a činy bojovat na druhé straně, tj. může bojovat sám proti sobě, nebo se stát „trávou na bojovém poli“.“
Jakpak je na tom asi pan Umlauf?

orinoko
orinoko
15. 11. 2019 19:41

Přijde mi to trochu sebemrskacske.
Třeba ja… Kdybych se býval neozenil, tak bych o jednom manželství nevěděl to, co vím dneska. Ale třeba bych věděl něco jiného o úplné jinem manzelstvi. Mnohé se řídí konkrétní dobovou situaci akteru.
Kdosi moudrý o manželství prohlásil : Kdo je uvnitr, chce ven. A kdo je venku sní o vstupu.
Nikdo na světě nemůže vedet, jak skončí dejiny, když se pise historie.
Kazdy den dáváme dohromady nějaké Rolling Stones.
A stejně si nakonec připadáme jako Sysifos, pricemz prožíváme Tantalova muka.

orinoko
orinoko
15. 11. 2019 19:42

Ireno, ty jsi ďábel…

orinoko
orinoko
15. 11. 2019 19:56

Tak například tady:
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Dienstbier-byl-pro-porevolucni-diplomacii-zasadni-rekli-pametnici-603543
To se to sametove sturmuje. Ale už žádné sametove normalizační hovado nenapise, že Dienstbier se v koncovce velmi rozešel s naším slavným VESkrnou. A duvod? Bombardování Srbska kravim chlapcem a jeho hulibrky, k čemuž vyzýval tehdejší český hradní pomatenec pod praporem humanity.
Vztah těch dvou vůbec nebyl tak hollywoodský, jak si to sametová wiki maluje. „Oslavy“ podle toho také budou vypadat.

orinoko
orinoko
15. 11. 2019 20:00
orinoko
orinoko
15. 11. 2019 20:09

Trochu odlehceni…
Kdesi jsem si prohlédl dámské erotické spodní prádlo /moje uchylka/ a od té chvíle mě tanga, body a punčochy pronásledují i sem na OM. To bych sametu pricetl k dobru.

orinoko
orinoko
15. 11. 2019 21:46

http://www.prvnizpravy.cz/language=cs/zpravy/politika/cermak-kdo-a-jak-tehdy-ridil-listopad-havel-to-urcite-nebyl/preview=true/ Tak trochu si vzpominam na svůj podíl na DEMONstracích po našem slavném normalizačním sedmnactem listopadu osmdesatdevet. Jako přespolní jsem v Praze o víkendu nebyl, ale měl jsem nějaké echo, že bude nějaký pruser, o jehož genezi jsem neměl poneti. Lednové DEMONstrace už byly minuLOSTi a nové měly oponu německých trabantu. V neděli v kraksne vystoupil soudruh Pitra a já volal na bejvalku: On je úplně posranej. Pak jsem TAM v týdnu každý den chodil, ale NIKDY jsem necinkal klici. A vždycky , když jsem ten dav kolem sebe viděl s klíči k vlastním pruserum, tak jsem se stydel. /Nikdy… Číst vice »

orinoko
orinoko
15. 11. 2019 22:02

Ještě jednu vjec: Vlastně vítám toto kulaté výročí tzv. české svobody.
KOnecne vycházi najevo ona utajena část pravdy, která ovšem milionovym onanum nemůže sloužit ani nahodou. Čížek vykazuje mimořádnou dávku rezistence vůči novým a novym verozvestum te právě aktualni „pravdy“.
Českému národu hodlá vykládat principy pravdy a lasky banda juvenilnich pornosracek, která v době sametu seděla na nočníku a do huby si strkala vlhké z nosu.
Ať chcipa Milion chvilek pro nikým nevolene hajzly.