Tři poznámky k aktuální situaci

Poznámka 1. policejní

Vláda chce, by policie mohla na místě pokutovat lidi, kteří nemají roušky, nebo se shlukují. Opozice v tom vidí problém. Já vidím problém v tom, že policie de facto nemůže vymáhat ochranná opatření, protože projednání až bůh ví kdy ve správním řízení až na úřadě, který je kvůli tomu navíc notně přetížen, nic neřeší. Potřebujeme, aby ti lidé nosili roušky teď, ne aby za nenošení dostávali pokuty až někdy. Policie, která nesmí vymáhat ani tak základní a zásadní opatření, je k ničemu, Pojďme se bavit o výši té pokuty, jestli to nutně musí být 10 000 Kč a nestačilo by třeba 5000 nebo 1000, ale rozhodně musí mít policie možnost jednat. Odmítat policii tuto možnost je totéž jako odmítat řešit epidemii jako takovou.

Poznámka 2. obchodní

Od včerejška se po sociálních sítích, a tím myslím i chatovací skupiny, šíří odkaz na článek Vojtěchovi dodali respirátory za 1,2 miliardy. Připravená schránka, říká o firmě expert s komentáři jako „Překvapuje to někoho?“ nebo „Vláda zlodějů a podvodníků“ a „Bylo to dávno připravené“. Ponechme teď stranou, že titulek je zformulován tak, že alespoň u mě budí dojem, že jde o nějaké Vojtěchovi, příbuzní ministra Vojtěcha, a celé je to malá nepotická domů. Není. Dokonce tam není nic ani o tom, že by ty respirátory nedodali, nebo že by byly nějak masivně nekvalitní. Ne, jediný problém je v tom, že je dodala firma, které ještě loni nevykazovala žádnou činnost. A pak tedy cena, ale o tom se mluvilo už dřív, že zdravotnictví obecně nakupuje dráž, než vnitro, navíc při současné situaci na trhu nelze pohledu ekonomické teorie dost dobře někomu zároveň vyčítat, že nakupuje málo, i že nakupuje draho. Takže zbývá jen ta „připravená schránka“, za kterou, jak se ukázalo, ani nestojí žádný bílý kůň. Znáte mě, tak víte, že já jsem asi ten poslední, kdo by se zastával podnikatelů, ale sakra, co je divného na tom, že máte připravenou firmu pro případ, že se náhle objeví obchodní příležitost, kterou nechcete řešit přes firmu na svůj „core business“, zejména když všichni víme, jak dlouho trvá v ČR založit novou firmu? Jasně, že vláda má být pod co nejbedlivější kontrolou, ale hledat za vším hned kriminální úmysl a vyrábět za každou cenu skandál ze všeho, co lze jen trochu použít, s tím nesouhlasím.

Poznámka 3. ekonomická

Státní rozpočet bude teď hodně ve schodku. Opozice v parlamentu to sice nechce dovolit, ale myslím, že realita jí ptát nebude, takže buď schodek, nebo státní bankrot. Jde mi ale o něco jiného: Jak bude ten schodek financován? Standardní způsob – a řeší se to na celoevropské úrovni pro eurozónu – je vydání dluhopisů. Jenže kdo ty dluhopisy koupí a za co? Pokud se prodají, znamená to jediné – žádná zásadní krize se nekoná a zdroje jsou. A je třeba jen vyřešit otázku jejich alokace a distribuce. Jestli konfiskací, znárodněním nebo vydáním dluhopisů je otázka nejméně z poloviny politická, až pak ekonomická. A naopak, pokud skutečně přijde ekonomická krize,pak zdroje nebudou a dluhopisy nikdo nekoupí. Ovšem lidé tu budou pořád a podniky také – epidemie není pád meteoritu a materiální základna zůstane nedotčená, takže půjde jen o to ekonomickou mašinu znova rozjet. Třeba kvantitativním uvolňováním, alias tištěním peněz. No a pak je otázka, jestli by se ty peníze nedaly „natisknout“ rovnou a vynechat tak z financování státního dluhu banky a spekulanty? Já vím, že teoreticky to nejde, jen si říkám, jestli není čas na novou teorii?

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
17. 4. 2020 13:10

Tady jste se dopracovali ke skutečné paralyze. Vůbec netusite, která bije, akademické kokotiny doplňujete reakcemi Hopiu z jeskyni Puebla, a o věcech kolem sebe si nenatocite ani selficko.
Je dobre, že jsem vypadl. Tady už je to “ o nicem“.
Hlavne, že to má jít v budoucnu po perské ztezce.
Ale to pujde velmi tezce.

Patrik
Patrik
17. 4. 2020 18:34

Aktuální informace jsou v současnosti dvě:
1)“ Čína začala testovat digitální jüan“
https://cz.sputniknews.com/byznys/2020041611808969-cina-zacala-testovat-digitalni-jan-/
A jistě si mnozí vzpomenou, jak kvůli koronaviru Čína začala pálit papírové peníze….
2) „Putin kvůli koronaviru zrušil vojenskou přehlídku 9. května v Moskvě
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/moskva-rusko-putin-koronavirus-odlozeni-vojenske-prehlidky_2004161836_cen
tady video Putina
https://www.youtube.com/watch?v=p1eNMWm9sC8
Putin je prostě šachista. A kdo naslouchá Pjakinovi, ten nepotřebuje další vysvětlování.

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
17. 4. 2020 19:58

Komu to snad uniklo, tak to byl PUTIN, kdo přehlídku 9. května ZRUŠIL! Tzn. nikoliv, že musel, ale udělal to proto, že CHTĚL. A Putin -šachista moc dobře ví, PROČ to udělal. Jenže to musíme začít u data 22.4., které mělo být o referendu o změnách ruské ústavy a protože to je na delší psaní o tom jak, bohužel, nikdo nepochopil, o čem to datum bylo a co tím vším chce Putin sdělit, tak to dopovím jindy. Samozřejmě pouze a jen jako svůj pohled, který v žádném případě nikomu nebudu vnucovat.

racek
racek
17. 4. 2020 21:46

Pěkný článek. Stručné a jasné. K tomu schodku rozpočtu. Opozice je samozřejmě úplně jedno, jaký je schodek. Je to jen nástroj nátlaku na vládu. Připomínám, že pomalu na každý návrh vlády v záležitostech podpor navrhuje opozice dvojnásobek, A navíc rozšíření podpor pomalu na veškeré obyvatelstvo, tedy všude kde může najít voliče. No a pak o volbách hýkat, že o tom viru věděla ještě před číňany a vždy navrhovala to nejlepší pro všechny a tak. No a pouze na závěr, když jí tedy nevyjdou štědré vrtulníkové programy, tak bude vykřikovat, že takový rozpočet neschválí, neb má odpovědnost atd. Nic nového. Totéž… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  racek
18. 4. 2020 1:45

Re – Dokud jsou dobré časy a hlavně je „hromada peněz“, tak fungují všechny finanční modely.
Jak ve státě, tak i v domácnosti.

orinoko
orinoko
18. 4. 2020 4:06

Tak je to přesne … vlastne jeste horsi. Cesky krtek si vi rady s celym svetem, ale nedej boze, aby musel v Cesku na operaci vlastniho slepyho streva. To by se nestacil divit. Nemci vzdycky zasli, jaky mame globalni cich na veci, kterym ve skutecnosti nevime hlavu ani patu, ale nejsme pritom schopni dohlednout ani za nejblizsi roh, co se prave deje v ceskem state. NATO se divame jako v bijaku, jakoby se nas to netykalo. Tady se nachazi dukladny doklad, za verci se maji prave takto. Cina zavadi digitalni menu? Tak to musi globalni prediktor chrochtat blahem. O to… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  orinoko
18. 4. 2020 7:04

V lednu 1933 se Německo stalo nacistickým státem, nacistická strana postupně ovládla soudy, místní vlády a všechny občanské organizace, veřejné mínění řídil Goebbels a Hitler byl utvořen jako vůdce a do rukou dostával veškerou moc, v zahraniční politice vedl politiku strachu a vydírání, vznášel požadavky na sousední země a jejich území. O dva roky později, když už svět musel vidět, že něco je špatně, tak v květnu 1935, ve volbách v Československu zvítězila Sudetoněmecká strana s Henleinem v čele! https://cs.wikipedia.org/wiki/Volby_do_parlamentu_%C4%8Ceskoslovensk%C3%A9_republiky_1935 Jó, „Nemci vzdycky zasli, jaky mame globalni cich na veci…..“ – V roce 1935 se naopak ukázalo, jak nebezpečné je… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
Reply to  Patrik
18. 4. 2020 7:32

Tak, tak. Nic se neděje náhodou. Ani Adolf se nedostal k moci náhodou a i kdyby se dostal k moci náhodou, tak by náhodou nikdy neudělal z Německa to, co z něho udělal. Někdo ho pěkně prokrmoval a forzíroval. BTW, na radnici v Praze 6 asi už dělají slavnostní výzdobu, rozvěšují svastiky a dubové ratolesti. Bude se slavit a vzpomínat na „zlaté“ časy, neboť Adolfovo výročí je za dveřmi.

Patrik
Patrik
Reply to  Dolmen
18. 4. 2020 10:06

Za dveřmi je Adolfovo výročí i výročí 9. května a to je důležité – viz Česko, resp. Praha(!) a socha Koněva, to je totiž zářná ukázka jak to vypadá, když se na globální dění nebere ohled. A ještě doplním k článku, konkrétně k části „Poznámka 3. ekonomická“, ze které cituji: „A naopak, pokud skutečně PŘIJDE ekonomická krize, pak zdroje nebudou a dluhopisy nikdo nekoupí. OVŠEM lidé tu BUDOU POŘÁD A PODNIKY TAKÉ – epidemie není pád meteoritu a MATERIÁLNÍ ZÁKLADNA ZŮSTANE NEDOTČENÁ, takže půjde jen o to ekonomickou mašinu znova rozjet. Třeba kvantitativním uvolňováním, alias tištěním peněz. No a pak… Číst vice »

racek
racek
Reply to  Patrik
18. 4. 2020 13:18

Adolfovo výročí? To bude snad zítra, pokud si dobře pamatuji.

Gatta
Gatta
18. 4. 2020 7:50

K článku 3 poznámky, ale každá jedna v sobě obsahuje hned několik samostatných témat k diskuzi. Těžko pak reagovat.

Tedy jaké je dnes nebezpečnější použití roušky? „Nasadit roušku a držet hubu“.