U blbečků na dvorečku

Vesmír je veselý, jenom my jsme blbí. Protože jsme blbí, předěláváme Vesmír, aby byl veselý, a doufáme, že my pak budeme také veselí. Bohužel se tím bohulibým úsilím stáváme ještě mnohem blbějšími než předtím. Pak zase znovu předěláváme Vesmír ještě více a více, a zároveň s tím blbneme ještě více a více. Jak z toho kola ven, babo raď!

Přihlásil jsem svého třináctiletého syna na náboženství. Nechtěl jsem, aby z něj byl komunista, fašista, terorista, demokrat či jiný lump. Přihlásil jsem jej na náboženství – na to naše náboženství, které je pochopitelně to nejlepší náboženství na světě. Je nejlepší, protože je naše. Sám jsem se moc nepovedl, a tak jsem měl dobrou vůli, abych alespoň ze svého syna vychoval lepšího člověka.

Náboženství prý zbavuje egoismu, jak individuálního tak kolektivního, a činí z hříšníků lidí svaté. Alespoň se to tak tvrdí, ačkoliv to tak nevypadá. Ale pokud to není pravda, nijak to nevadí. Syn se bude mít v životě alespoň lépe než jeho otec.

Přihlásil jsem tedy syna na náboženství. Pochopitelně na to nejlepší náboženství, protože je to náboženství naše. Ostatně znáte nějakého věřícího, který by tvrdil, že jeho náboženství je mizerné, falešné a špatné, zatímco jiné náboženství je mnohem lepší? Takový člověk by přece nebyl věřící, neboť by nevěřil tomu, čemu věří. Muslim by přece nebyl muslimem, kdyby nevěřil, že islám je to nejlepší náboženství na světě. Křesťan by přece nebyl křesťanem, kdyby nevěřil, že křesťanství je nejlepší náboženství na světě. Komunista by nebyl komunista, kdyby nevěřil, že komunismus je ta nejlepší filosofie na světě. A tak bychom mohli pokračovat.

Po půl roce syn odmítl náboženství dále navštěvovat. Syn podle svého mínění seznal, že náboženství a víra jsou naprostá blbost. Těžko se mi tomu nehodnému potomkovi vysvětlovalo, že to není určitě pravda, zvláště když sám jsa neznaboh v boha nevěřím. Jistě nejsem nejchytřejší, a tak se stále obracím o radu k odborníkům, aby vyvrátili mému synovi teze, které si vzal zarputile do hlavy.

Syn stvořený ze mne, tedy syn člověka, neboť jsem člověk, pravil, že podle náboženské věrouky máme milovat boha a všechny bytosti. Pak se mne zeptal, zda máme milovat také Hitlera?

Synovi se nelze divit, že má takové nejapné otázky. Hitlera nám totiž stále všude otloukají o hlavu i hubu. Všude v novinách, v televizi, v knihkupectvích i na internetu, se to ve všech barvách hemží samými fašisty, fašismem, nacisty a Hitlerem. Chudáci média již vůbec neví, jak nás prosté občany přesvědčit o tom, že jsme všichni Hitlerové. A my blbečkové to stále ne a ne pochopit.

Syn se posléze zeptal, že když máme milovat boha, který je jen Jeden jediný, a který je vším myslitelným i nemyslitelným? A když máme rovněž milovat všechny bytosti, které stvořil, a které jsou tudíž také dokonalé, zda máme také milovat Hitlera?

Synovi v mladické nerozvážnosti totiž vrtá hlavou, že pakliže bychom neměli milovat Hitlera, nemilovali bychom totiž všechny bytosti, a tím ani boha (celého). Neboť neúplný a nedokonalý bůh, kterého bychom milovali, by nebyl všechno a vším, nebyl by tedy dokonalý.

Dokonalý, Vševědoucí, Všemocný, Nejvyšší a Nejmoudřejší bůh, nebo alespoň Nejmodřejší (indický Kršna), přece stvořil i Hitlera. Dílo boží je přece dokonalé, neboť dokonalým je tvůrce. Všemocný přece nemohl udělat chybu, jinak by nebyl dokonalým, jinak by nebyl bohem.

Sám si nevím rady, jak vysvětlit synovi, že se mýlí. Jak říkám, je jistě mnoho lidí chytřejších a vzdělanějších, kteří mu to snad správně vysvětlí.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alena
Alena
28. 6. 2014 4:58

zajímalo by mě, kolik lidí se hlásí k odkazu Jana Husa. Ctít pravdu a žít v pravdě. Proč? Zdejší náboženství neučí, jak se prolínají světy, jak myšlenky vytváří budoucnost, jak je člověk znovu inkarnován na zem, a prožívá si příběhy, kdy musí něco odčinit či dokončit. Ne- to vše v očích současných elit není možné, když je zapotřebí mít pod jhem své otroky, podobně jako ve starém Egyptě. Nevědomé a proto poslušné . Strachující se a proto neschopné

J. Hruška
J. Hruška
28. 6. 2014 7:17

Samozřejmě, že máme milovat Hitlera. Kdybychom ho opravdu milovali správným biblickým způsobem „kdo šetří metlu svou, nenávidí syna svého, ale kdo jej miluje, včas jej tresce“, dostal včas přes p*del a válka nemusela být. (I když… ona by se nějaká záminka našla.)

bbb
bbb
28. 6. 2014 7:43

Ohledně Hitlera je to silné. Ale snáze k pochopení nabídl Gándhí. V rozhořčených 40. letech si stěžoval muž hinduista, že mu muslimové zabili syna. Gándhí: „Najdi si, vezmi si chlapce, cizího sirotka. Ale – muslimského původu.“ (Možná ještě dostal pokyn, kterým směrem ho má vychovávat)

XWS
XWS
28. 6. 2014 7:54

V Bibli je možné se dočíst, že Lucifer- šéf asi 33% andělů v nebi, začal Pánu Bohu tzv. mydlit schody a chtěl P. Boha jaxi vystřídat ve vedení. To se mu nepovedlo a Lucifer byl svržen na tuto planetu Zemi-např.Iz14.12nebo Zj12.dnes je moderní říkat, že jsme byli navštíveni mimozemšťany :-) viz Discovery chanal, NGC -určitě jste něco takového viděli. Satan se prohlásil za PÁNA TOHOTO SVĚTA!! Kdo chce všimne si, že v Bibli je to často na přetřes – třeba při pokoušení J.Krista na poušti (Mat.4.8,9), kdy Satan říká, Ježíšovi „Pokloň se mi, a já ti dám všechna království tohoto… Číst vice »

Mudrc
Mudrc
28. 6. 2014 14:12

Sám si nevím rady, jak vysvětlit synovi, že se mýlí. Jak říkám, je jistě mnoho lidí chytřejších a vzdělanějších, kteří mu to snad správně vysvětlí.
Tolik citace z článku.
Velká chyby byla hlásit syna na náboženství. Je mnoho jiných způsobů, jak synka „polidštit“, jenomže je to pracnější. Náboženství není úplně dobrá metoda, i když je nutné ho znát, protože je nedílnou součástí naší kultury.
Dobrý a poctivý „křesťan“ nemusí být vůbec nábožensky vzdělán, ve smyslu modloslužebného přístupu k životu!

Sio
Sio
28. 6. 2014 21:55

Autor si jako obvykle dělá prdel z obou stran konfliktu, který se tu snaží založit mezi diskutujícími. Odpověď jeho synovi přesto dám. Chlapče, logiku nám Všemohoucí nedal k tomu, abychom jí posuzovali jeho skutky, jasné? Jak to tam je? Co je dovoleno Bohovi není dovoleno Jovovi? Možná jsem to citoval nepřesně, ale přesto – není to velmi, ale opravdu velmi, velmi poučné?

hudryper
hudryper
29. 6. 2014 5:30

Sio napsal
Co je dovoleno Bohovi není dovoleno Jovovi?

Poučení je správné,pouze nepřesné. CO JE DOVOLENO BOHU,NENÍ DOVOLENO VOLU
jak praví staří latiníci.

merlin
merlin
29. 6. 2014 7:28

Sio napsal Autor si jako obvykle dělá prdel z obou stran konfliktu, který se tu snaží založit mezi diskutujícími. Odpověď jeho synovi přesto dám. Chlapče, logiku nám Všemohoucí nedal k tomu, abychom jí posuzovali jeho skutky, jasné? Jak to tam je? Co je dovoleno Bohovi není dovoleno Jovovi? Možná jsem to citoval nepřesně, ale přesto – není to velmi, ale opravdu velmi, velmi poučné? quod licet Iovi, non licet bovi. ta latina Vám nejde.Iuppiter, 2 p. Iova m. /dies piter – otec bohů/ Ale když se zamyslím nad tím Vaším volným českým překladem – s tou logikou tak příště nešermujte.… Číst vice »

merlin
merlin
29. 6. 2014 7:49

xws V Bibli je možné se dočíst, že Lucifer- šéf asi 33% andělů v nebi, ..
Kam chodíte v bibli na tyhle informace?

ray
ray
30. 6. 2014 0:31

Hitler byl od jistého věku členem okultních spolků, byl zasvěcen zlu, účastnil se rituálních obřadů, byl tím koho katolíci nazývají satanista. Teologie o tomto pojednává, výuka náboženství je předstupněm ke studiu teologie, bez pochopení základních náboženských otázek je však obtížné pochopit složitější problémy (mechanismy služby zlu, apod.).

Sio
Sio
30. 6. 2014 8:59

hudryper napsal
Poučení je správné,pouze nepřesné. CO JE DOVOLENO BOHU,NENÍ DOVOLENO VOLU
jak praví staří latiníci.

No jo, to beru. Popletl jsem to dokonale. Nicméně, smysl příspěvku je snad i tak jasný, jak jsem pochopil.

Sio
Sio
30. 6. 2014 9:05

merlin napsal quod licet Iovi, non licet bovi. ta latina Vám nejde.Iuppiter, 2 p. Iova m. /dies piter – otec bohů/ Ale když se zamyslím nad tím Vaším volným českým překladem – s tou logikou tak příště nešermujte. Není to evidentně Vaše silná stránka No ano, paní učitelko. Latinsky vůbec neumím. Snad by nebylo velkou troufalostí připomenout, že jsem se proto o latinskou verzi ani nepokoušel. Ač se to dalo snadno najít na netu a vypadal bych skoro tak chytře, jako vy. :-) Přestože má logika za tou vaší silně pokulhává, Vaše Přemoudrosti, musím přiznat – váš rozklad slova Iupiter,… Číst vice »