Účtenkovka na tahu

„Že nám zavedli EET, to už, paní Müllerová, vím,“ povídá Švejk. „Ale že z toho udělali loterii, to mi teda vysvětlete.“

Až doteď byly loterie založené na tom, že si zájemce vsadil a byl smířený s tím, že vyhrát nemusí. Ovšem Účtenkovka žádný rizikový vklad nevyžaduje. Prostě nakupujete, vyžadujete účtenku a pak různě složitě odešlete její data a svůj kontakt kamsi našemu státu.

Stát má peněz dost (vlastně asi nemá, protože už řadu let, jak píšou v novinách, hospodaří s deficitem). Přesto sáhne do erární pokladny (tedy do pokladny nás všech) a vylosovaným šťastlivcům, co poslali tam někam tu kopii účtenky, pošle finanční či hmotnou výhru.

Zasnil jsem se – jak by bylo hezké, kdyby stát každý měsíc vylosoval pár občanů (podle evidence OP – protože děti přece loterii hrát nesmí) a takovou výhru jim poslal. Vždyť nakupují všichni. To by bylo radosti u těch šťastných!

Jenže, holenku, o to tady nejde. Jak povídal pan vrchní účetní, cílem účtenkové loterie je přimět občany, aby při placení účtenku vyžadovali a tím zajistili, že to obchodníčci, hospodští či řemeslníčci účtovali doložitelně a nešidili stát (stát nyní dokážou šidit jen ti mocní a šikovní, co podnikají třeba s využitím grantů a dotací – tam se účtenky nevyžadují). A jestli se někde ty účtenky, zaslané do slosování, porovnávají s údaji o podnikatelích, co je vydali, to ví jen Pánbůh a svatý Václav.

Mohlo by tak dojít k tomu, že se statisticky zjistí, že od nějakého podnikatele nikdo do „loterie“ nepřihlásil žádnou účtenku – no a na takového podnikatele by si stát mohl posvítit. To jistě nebylo účelem, a proto je docela ošklivé, když někteří v této souvislosti označují účastníky této „loterie“ za bonzáky. A to ještě nějaký zlomyslník navrhl, aby se Účtenkovka přejmenovala na Morozovku (podle slavného bonzáka Pavlíka Morozova, co udal vlastního tátu).

No a první poučení je – zúčastněte se téhle loterie všichni, jinak jsou ti, co se do ní přihlašují a vyhrají, odměňováni z peněz, co vybral stát od nás všech (na DPH, daních z příjmu, prostě ze všeho, co do státní pokladny platíme). Ano, je to konečně pro takové výherce loterie bez rizika.

Kromě Účtenkovky ovšem vzniká povyk i kolem nastavení celé akce EET. Teď nás varují lékaři, že ti staří šedovlasí a šedovousí doktoři, než aby si kvůli několika platbám za měsíc (když vydávají třeba potvrzení pro řidičáky) pořizovali počítač s připojením na internet, tak raději odejdou do důchodu. Taky si moc neumím přestavit kominíka, co sleze ze střechy a umouněnýma rukama mi bude vyklepávat údaje na přenosném terminálu a nadávat přitom, že napojení na internet nějak nefunguje.

Ale jak říkal pan výpravčí Hubička „doba to žádá“ – a nejen doba, ale i ti občané, co masivně volili pana vrchního účetního, co EET zavedl. Jen tam vidím nepoměr – do „loterie“ se přihlásilo půl milionu zákazníků, ale voličů ANO bylo přes jeden a půl milionu. Že by ten přebývající milion byli ti, co to posílání účtenek přes internet nedovedou? To by na té své volbě prodělali.

Přejít do diskuze k článku 9 komentářů