2. října 2008 byl na celostátním rádiu Fresh Air odvysílán rozhovor s bývalým operativcem CIA Robertem Baerem – autorem knihy, na jejímž základě vznikl film Syriana. Ke konci rozhovoru mimochodem vyjádřil názor, že Usáma bin Ládin je mrtvý. Když se ho na to pak moderátor Terry Gross zeptal, Baer řekl: „Samozřejmě, že je mrtvý.“ A vysvětlil: „Neukazuje se. Minulý měsíc jsem byl na schůzi představitelů CIA, kteří po něm jdou, a obrovsky mě udivilo, že si ani jeden nebyl jistý, jestli je živý nebo mrtvý. Jinými slovy, nemají o tom ani ponětí. Chci říct, ten muž zmizel z povrchu země. To se za mých let u CIA doposud nestalo.“
Národní centrum pro pohotovou reakci na terorismus 10. listopadu 2008 oznámilo, že Usáma bin Ládin údajně plánuje nový útok na Spojené státy, který „dalece předčí“ útoky z 11. září 2001. Celá výstraha stála na článku v jedněch londýnských arabských novinách, kde se psalo, že tato informace pochází od jistého jemenského státního úředníka, který byl sice „nejmenovaný“, ale měl mít „velmi blízko k Al-Kajdě“. Ve výstraze bylo rovněž převzato tvrzení, že „bin Ládin poslal před pouhými šesti měsíci zprávu všem buňkám džihádu v arabském světě“. Celá výstraha, jakož i článek, tedy byly napsány, jako by o životě Usámy bin Ládina vůbec nebylo pochyb. Druhý den, 11. listopadu 2008, psaly Washington Post: „Prezidentský kandidát Barack Obama … má v úmyslu obnovit americký závazek pátrat po Usámovi bin Ládinovi… ,Je to náš nepřítel‘, řekl jeden poradce o bin Ládinovi, ,a měl by být naším hlavním cílem‘. [Obamovy] týmy pro změnu národní bezpečnosti ještě nenaplánovaly svůj diplomatický přístup k Pákistánu, kde se podle názoru amerických zpravodajských důstojníků bin Ládin ukrývá.“ Článek v Post ale nezmínil, že někteří američtí zpravodajští důstojníci věří, že se bin Ládin neukrývá nikde – protože je mrtvý.
Tento názor navíc nezastává jen Robert Baer a pár jeho přátel v CIA. Angelo Codevilla, bývalý příslušník diplomatické služby, jenž nyní vyučuje mezinárodní vztahy na Bostonské univerzitě a působí jako redaktor časopisu American Spectator, napsal v březnu 2009 článek „Osama bin Elvis“. Název článku vysvětlil takto: „Sedm let po posledním prokazatelném objevení se Usámy bin Ládina mezi živými existuje víc důkazů pro Elvisovu přítomnost mezi námi než pro jeho.“ Samozřejmě, že pokud je bin Ládin mrtvý, hon na něj nutně musí být bezvýsledný. Aby tedy vedla racionální politiku, Obamova vláda bude muset nejdřív zjistit, zda je naživu, nebo ne. Existují důkazy obou variant. Hlavní důkaz jeho smrti vychází ze zpráv, že koncem roku 2001 zemřel v Tora Bora, spolu se skutečností, že do té doby byla pravidelně zachytávána jeho komunikace, a poté již nikoliv. Hlavní důkaz, že stále žije, vychází z – údajně jeho – poselství, obsažených na audio a video nahrávkách. Kdyby byl od konce roku 2001 po smrti, všechny tyto nahrávky by pochopitelně byly padělané. Ovšem kdyby alespoň část z nich byla autentická, pak by byly lživé zprávy o jeho smrti v roce 2001. Je tedy otázkou, zda existují natolik silné důvody považovat alespoň část těchto zpráv za autentické, aby svou vahou předčily důkazy, že je Usáma bin Ládin již dlouho mrtev.
V první kapitole se zabývám důkazy o jeho úmrtí. V dalších kapitolách se pak věnuji problému autentičnosti „videí Usámy bin Ládina“ a další jeho údajné komunikace.
Pokračování v knize Usáma bin Ládin – Mrtvý nebo živý od David R. Griffina, kterou lze objednat na:
http://disident.nabizi.cz/usama-bin-ladin-mrtvy-nebo-zivy-david-ray-griffin_p19131/