Ukrajina: Možné scénáře vývoje

V tomto článku bych se chtěl podívat na možnosti dalšího vývoje na Ukrajině z hlediska hlavních aktérů konfliktu: USA, kyjevské vlády, obyvatelstva jihovýchodu Ukrajiny, Ruska, EU .

V zásadě existují 3 varianty dalšího vývoje:

1) Mírová, kterou bych charakterizoval jako nepravděpodobnou

2) Permanentního konfliktu, ta je nejpravděpodobnější

3) Horké války s Ruskem, jež je  nepravděpodobná, ale nejnebezpečnější

Mírová varianta

Považuji ji za krajně nepravděpodobnou z toho důvodu, že by její realizací nezískal nic ten, co konflikt připravil a režíruje, tedy USA. A nezískala by tím nic ani jeho loutková junta, kterou pomohl dosadit v Kyjevě. Při pomyslném uzavření míru by byl další vývoj pravděpodobně následovný. Ukrajina by se časem rozpadla a ztratila jihovýchod, který po tom, co tam provedla junta prakticky již nemůže koexistovat ve společném ukrajinském státě. USA i kyjevská junta by přišly o svého strašáka – „rozpínavé, agresivní“ Rusko, na kterého mohou házet své vnitřní neúspěchy ekonomik mířících ke krachu, vůči kterému se mohou vymezovat a štvát proti němu své obyvatelstvo jako proti zástupnému zdroji všech obtíží. USA by tím taky přišly nadobro o jihovýchod Ukrajiny a možnost drancovat jeho přírodní bohatství. Po ztrátě  umělého strašáka by si jejich obyvatelstvo začalo klást otázky, kdo skutečně může za jeho prohlubující se bídu a mohlo by obrátit svou nevůli jiným než „elitami“ předurčeným směrem. EU by v případě mírové varianty normalizovala své, zejména ekonomické, vztahy s Ruskem a lépe by odolávala pokusům o prohloubení amerického protektorátu nad Bruselem. Proto lze ze strany hlavních aktérů, kteří mohou konflikt prakticky kdykoliv ukončit usednutím k mírovému stolu, očekávat pouze kosmetické divadelní mírové tanečky jdoucí do ztracena a permanentní válečný chaos typu Gazy na území jihovýchodu Ukrajiny.

Tato varianta by samozřejmě byla nejvýhodnější pro Rusko, EU i obyvatelstvo jihovýchodu Ukrajiny vystavené nyní genocidě.

Varianta permanentního konfliktu

Tato varianta mi připadá nejpravděpodobnější z toho důvodu, že je poměrně výhodná pro strůjce a předplatitele Majdanu a kyjevského převratu. Umožňuje USA těžit z ostrakizace Ruska a postupovat dál v budování svého evropského zcela podřízeného protektorátu, mají uměle vytvořený důvod posilovat vojenskou přítomnost na hranicích Ruska, mohou ekonomicky těžit z dodávek zbraní do Evropy z důvodu „nutnosti“ posilovat vojenskou sílu NATO, potenciálně dodávat nepřímo zbraně   na Ukrajinu, V Rusku mají nového hlavního nepřítele, který brání šíření „míru, demokracie, svobody, humanity“ (viz můj předešlý článek) a NWO. Samozřejmě takováto varianta je výhodná z výše uvedeného důvodu taky pro kyjevskou juntu a vládu oligarchů nad Ukrajinou. Oddaluje se tím pro ni čas účtování s vlastním nespokojeným obyvatelstvem. Tato varianta je ekonomicky velice nevýhodná pro EU, která je jí pasována do role hlavního plátce ukrajinského režimu a dění v ukrajinské Gaze a taky pro Rusko, vůči kterému je konflikt primárně zaměřen. Destabilizuje jeho transportní obchodní trasy, izoluje je od klíčového evropského odběratele a nutí hledat alternativy, hrozí potenciálním konfliktem na jeho hranicích. Je nevýhodná také pro obyvatelstvo jihovýchodu Ukrajiny, které bylo zanikající supervelmocí pasováno do role permanentního otloukánka, podobně jako tomu bylo v Afghánistánu, Iráku, Libyi, Sýrii…

Varianta přímé horké války s Ruskem

Je málo pravděpodobná, vzhledem k dosavadnímu vývoji, kdy se Rusko všemožně snaží vyhnout přímé vojenské konfrontaci kvůli vývoji na Ukrajině. Tato varianta by byla velice výhodná, dá se říct nejvýhodnější z hlediska strůjce a režiséra dění na Ukrajině – USA v případě, že by konflikt zůstal regionálně omezen. Umožnilo by jim to podobně jako v předešlých dvou světových válkách nastartovat ekonomický boom prodejem a vývozem zbraní, potravin,léků, podílet se na poválečné rekonstrukci, zadlužit konkurenty, upevnit dominantní postavení atd.. Byla by velice nevýhodná a nebezpečná pro EU a přímo smrtelná pro východoevropské slovanské národy v roli užitečného kanonenfutru. Stejně smrtelná by se stala pro obyvatelstvo jihovýchodu a veškeré Ukrajiny. Hlavní problém pro USA z takovéto varianty plyne z nebezpečí, že doposud taktizující Rusko by nechtělo válčit se zástupným evropským nepřítelem ale upřelo by své vojenské úsilí proti dirigentovi válečných akcí, tj. proti samotným USA. Tato podvarianta by pak byla existenční hrozbou pro celý současný svět a život.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
28 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alena
Alena
25. 8. 2014 13:27

a čtvrtá varianta- odpor Ukrajinců na územích, kde se nebojuje – to je těch západních- proti vlastní vládě se též jeví jako nejméně pravděpodobná, i když pro trpící obyvatele jihovýchodu nejvýhodnější. Ta mediální masáž dělá svoje nejen na Ukrajině

milda1963
milda1963
25. 8. 2014 13:34

Alena napsal

a čtvrtávarianta- odpor Ukrajinců na územích, kde se nebojuje – to je těch západních- proti vlastní vládě se též jeví jako nejméně pravděpodobná, i když pro trpící obyvatele jihovýchodu nejvýhodnější. Ta mediální masáž dělá svoje nejen na Ukrajině

Alena to říká správně. Pokud se se podíváme na dění v zatím nepostižených oblastech operací ATO, tak tento tlak ze strany UA ofi- orgánů, obyvatelstvo neustojí. Zákonitě po nějaké době si začne klást „zákeřné otázky“, zvláště za současně existující téměř absolutní cenzury.

fajt
fajt
25. 8. 2014 13:36

obyvatelstvo si již dávno neklade otázky, obyvatelstvo pouze pod panstvem přežívá. ..

fajt
fajt
25. 8. 2014 13:53

jak asi dlouho potrvá dnešní kruciáta proti Rusku ? bude mít horký průběh ? bude obama či další říšský vůdce křižáků tak hloupý a potáhne přímo proti Rusku? kolik evropanů asi zařve za americký hakenkreuz ? přežije vůbec Evropa tohle tažení černého muže slepě oddaného bílé korporátní sektě ? …atd. atd. ..)

peter.
25. 8. 2014 14:40

K 20.6.2014 bolo na Ruskom území cca 400 tisíc utečencov.
http://hn.hnonline.sk/svet-120/rusi-registruju-priblizne-400-tisic-utecencov-z-ukrajiny-621538
Dnes ich tam už bude určite okolo pol milióna.Nejde mi do hlavy,že sa medzi nimi nedalo do hromady 5 – 10 tisíc chlapov,ktorý by zobrali do ruky zbraň a išli chrániť svoje domovy a pomstiť svojich mŕtvych.Výrazne by to ovplyvnilo situáciu na fronte a tí chlapi by sa mohli aspoň pozrieť na seba do zrkadla,až to všetko skončí a oni by prežili.Ja by som takto paraziticky žiť nemohol,najmä ak by som vedel,že za mňa bojujú aj ľudia z iných štátov Európy.

peter.
25. 8. 2014 15:12

Teraz mi je jasné,že naši susedia na Podkarpatskej Ukrajine zmýšľajú ta isto ako väčšina Rusínov na Východe Slovenska.Z Podkarpatskej Ukrajiny prišie na pomoc povstalcom batalión vojakov.
http://novorus.info/news/events/27064-zapad-ukrainy-prishel-na-pomosch-donbassu.html

Mirek
Mirek
25. 8. 2014 15:23

Na matičce zemi je 7 miliard lidí. A jak určitě mnozí z Vás vědí, Bildeberg už prohlásil, že je nutné počet obyvatel zredukovat. Že by už to spustili???

Béda
25. 8. 2014 16:02

Z vystoupení premiéra Sobotky: „…Plně se hlásíme k hodnotám, na nichž je založena EU, zejména pak vytvářet a rozvíjet prostor svobody, bezpečnosti a práva a podporovat hospodářský a sociální pokrok a vysokou zaměstnanost…“ O těch hodnotách byl můj předcházrjící článek. Kuriosní je „sociálnědemokratická“ představa zaměstnanosti v prostředí podpory sankcí proti klíčovému dodavateli strategických surovin a odběratele produkce zdejších korporací..“ Dovolte mi nyní, abych zmínil některé charakteristiky přístupu české vlády k současné ukrajinské krizi. Za prvé – platí, že Ukrajina je suverénní stát a má právo obnovit suverenitu na svém území. Za druhé – zvládnutí krize vyžaduje evropskou jednotu a mimořádně… Číst vice »

Béda
25. 8. 2014 16:06

nemá zájem na další eskalaci ekonomických sankcí mezi EU a Ruskem, ale pokud jsme už se stávající úrovní sankcí jednou jako ČR vyjádřili souhlas, měli bychom držet společnou pozici EU a neměli bychom ji oslabovat. Vláda musí aktivně hledat náhradní teritoria pro náš export, který by mohl být směrem do Ruska ohrožen. A v tomto je přirozeně také naše klíčová a jednoznačná úloha našich zastupitelských úřadů. Za čtvrté, po období horké fáze války, která, pevně věřím, skončí, bude následovat velmi dlouhé období rekonstrukce, kdy bude zájmem Evropy i České republiky pomoci co nejrychleji Ukrajinu stabilizovat a rozvinout férovou hospodářskou i… Číst vice »

Irena
25. 8. 2014 16:16

Béda napsal
Tak to jsem zvědav na USA: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Merkelova-se-chysta-strasne-ublizit-Ukrajine-zoufa-si-Putinuv-a-Klausuv-velky-nepritel-Desi-se-nejblizsich-dni-332022

No nevím, jestli ty peníze od Němců dostane do rukou Porošenko, tak si o nich na Donbasu budou moci nechat zdát. Taky nevím, jestli se s federalizací ještě jihovýchod smíří. DLR deklarovala, že ne. Putin na ně může zatlačit, ale není jisté, že se mu to povede stejně jako když je prosil, aby nedělali to referendum. Nevím. Pokud konečně dojde i západní a střední Ukrajině, jaké z nich USA a EU udělali blbce, tak se můžou začít dít zajímavé věci.

Béda
25. 8. 2014 16:17

pokračování – ani vraždění, velice rád by rekonstruoval občanskou válkou zničenou infrastrukturu (třeba i s pomocí českých zbraní) a působí jako naivka, když si myslí, že to všechno včetně avizovaných zvýšených výdajů na zbrojení bude financovat junta, která rozztřískala jsvého jihovýchodního „oslíčka otřes se“ a obchodní vztahx s Ruskem. Není ten člověk „sociálnědemokratický“ mimoň?

Béda
25. 8. 2014 16:22

Irena,

hlavním „hráčem“ v této špinavé hře není bába Merklová ale „Fuck the EU!“ Na ty peníze mám stejný názor jako vy. Bude to „pomoc“ (velká domů) OLIGARCHŮM, kteří si rozparcelovali Ukrajinu, nikoliv pomoc jihovýchodu. I kdyby s federalizací nakrásně souhlasili, dalším krokem by byl rozpad té země. Po tom, co tam fašisti provedli, je to čirá utopie.

Béda
25. 8. 2014 17:36

O tom, že klíčovým hráčem dění na ukrajině jsou USA, o kterých kupodivu mainstream v této souvislosti vůbec nemluví nemůže být vůbec žádných pochyb. Nejenom, že donutily Evropu zavřít oči a uznat fašistický převrat na Ukrajině jako demokratickou revoluci, dinutily se zavřenýma očima sledovat střelbu na 2 strany, upalování policistů, upalování civilistů v Oděse i vraždění civislistů a humanitární katastrofu. Navíc prosadily své lidi (včetně Porošenka a Jaceňuka od Goldmana) do vedení v Kyjevě a donutily EU k přijetí sebevražedných sankcí. Nějaká Merklová (bůhví co na agenti americk=é „STASI“ na ni mají) je jakkoliv to vypadá nepravděpodobně jenom americká loutka.… Číst vice »

Irena
25. 8. 2014 18:07

No nevím s tou Merkelovou. Už se vzbouřilo Rusko, Čína a asi země BRICS. Vypadá to, že se k nim pomalu přidal i Egypt, Irán už snad v té skupině je, tak proč by i Němci nemohli přehodnotit situaci? Nebo si alespoň zahrát na trojského koně?

fajt
fajt
25. 8. 2014 18:13

docela radosti na českém dvorečku, ale nemyslím si, že Rusko udělá tu samou chybu nadvakrát, pro tenhle národ to rozhodně za jakéhokoliv mocenského výsledku nebude vůbec snadná cesta ze sraček, a protože potenciál pro obnovu je hodně v červeném poli a státní útvar i národ drží setrvačnosti rozpadající se mocnosti, tak to vidím spíše na endes ( on to byl vždy umělý útvar, který vlastní lid i jeho mocní vůbec nectili a ani ho moc nechránili, spíše ho dost sami likvidovali). ..

peter.
25. 8. 2014 19:20
Irena
25. 8. 2014 19:49

Tak jsem doposlouchala toho Lavrova. Je opravdu výborný. Škoda, že se lidé u nás o ní ani nedoví a že přítomní novináři jeho slova zase dezinterpretují. Už jenom ty jejich otázky byly většinou absolutně nechutné. Že na to ty svině mají žaludek.

Béda
25. 8. 2014 23:39

http://www.novarepublika.cz/2014/08/spojene-staty-formuluji-zakon-k.html
Text návrhu zákona v plném znění je přiložen.

Béda
25. 8. 2014 23:42
Béda
25. 8. 2014 23:51

Co píše o Ukrajině BRITSKÝ MAINSTREAM (tedy papeženci, kteří jsou papežštější nežli papež) – tedy ti, co melou to samé co korporátní média. „Mír na Ukrajině? Karel Dolejší“ http://www.blisty.cz/art/74447.html Análblitik Kadel se opět snaží zapřahat koně před vůz. Jeho problémy s logikou, zejména chronologií a kauzalitou se evidentně stupňují. Proč nikdy nepopíše chronologii (jazykový zákon, parlamentní pogrom na zastupitele z jihovýchodu, útisk ruskojazyčního obyvatelstva, Oděsa…? Proč nikdy nezačne násilný obsazováním správních budov a protiústavním podvodným převratem na Majdanu?, proč nezačne 4 miliardami dolarů věnovaných přípravě Majdanu a obsazení části kyjevského MV americkou CIA?), která vedla k tomu, že se východ… Číst vice »