Ukrajina: Videopřehled z 10. 7. 2014

23. 6. 2014, Kyjev. I na západě Ukrajiny se občas narodí odvážný chlap

Novinář Ruslan Kocaba, původem ze západukrajinského Ivano-Frankivska, který si získal na Ukrajině nemalou popularitu svými reportážemi z Majdanu, se právě vrátil z Luhanska.

Reakce společnosti na fakt, že tam vůbec odjel, byla nejednoznačná. V sociálních sítích se lidé ptali, proč tam vůbec jel, jestli je podplacený nebo ne, a pokud ano, tak za kolik… V Luhansku se podle něj všichni připravují na ukončení příměří. Všichni se připravují na opravdovou válku. Jsou již lépe vyzbrojení, mají více bojovníků a jsou motivovaní. Ruslan tam jel proto, že měl psát článek podle zadání a jako novinář chtěl poznat situaci i z té druhé strany. Dostal akreditaci přímo od Luhanské lidové republiky. Podle něj se ti takzvaní separatisté nechtějí oddělit od Ukrajiny, ale od Kyjeva.

V Luhansku zůstali většinou lidé, kteří nemají možnost odjet a město je liduprázdné. Nemyslel si, že po tolika letech nezávislosti na Ukrajině uvidí takový obrázek, jaký dosud mohl vidět pouze ve filmu. Když se připravoval na rozhovor s jedním z hlavních představitelů republiky, začali všichni někam utíkat. Potom pochopil, že to byl protiletecký poplach. Tak utíkal se všemi ostatními do sklepa. Měl tedy možnost pozorovat ty lidi v poněkud napjaté situaci a podle něho jsou absolutně při smyslech, rozumní a normální.

Nebyli tam žádní Čečenci, lidé jsou motivovaní a podle něho zbraně nesloží a budou bojovat do konce. Všechno podle něho začalo Majdanem. Na začátku se chtěli na východě prostě distancovat od Kyjeva. Lidé tam tvrdí, že nejsou proti Ukrajině, ale jsou pro Luhansk. Ač to asi politici v Kyjevě neradi uslyší, je celá situace jenom jejich vina. Nelíbí se mu, že posílají z ukrajinské strany do boje nováčky a rekruty, kteří nejsou pro boj připraveni. Proti nim z východu stojí lidé, kteří na rozdíl od nich vypadají připravenější a zkušenější, je vidět, že jsou mezi nimi i důstojníci.

Moderátor se ptá, proč si myslí, že jsou připravenější než ti od nás. Myslí si, že je to prostě specifikou regionu. Kde se lidé dostali zřejmě častěji ke zbraním, ať už jako lovci nebo např. při ochraně průmyslových objektů, ovšem většina jich jsou Ukrajinci. Mluvil s lidmi, kteří nechtěli hovořit do kamery, a říkali, že je Ukrajina zradila. Že tam umírají děti. Ptal se jich, proč neodešli. Prý když to chce Kyjev hnát na ostří nože, tak ať žene, oni že neodejdou.

První natočený rozhovor: Já jsem běženec z Abcházie. Utekl jsem před válkou a ocitl se v další. Aby prezident bojoval se svým vlastním národem je ta největší chyba. Vyzývám vládu v Kyjevě, ať okamžitě stáhne všechna vojska z Doněcka i Luhanska, přestane s tou bratrovražednou válkou a sedne si k jednacímu stolu.

Druhý natočený rozhovor: Přiletělo letadlo a prostě svrhlo bomby do parku, kde jsou normální lidé. Podívejte se, kam to dopadlo. Lidé, kteří stáli tam, prakticky všichni zahynuli. Celé město to letadlo vidělo.

Komentují, že ty náboje byli tříštivé. Zahynulo 12 lidí z toho 8 žen. Potom se bavili o Pravém sektoru, že pro nacionalistu je čest zahynout se zbraní v ruce, a že se do boje hlásí jako dobrovolníci. Dále kritizují jednostrannost sdělovacích prostředků. Za celou dobu byl asi jediným akreditovaným Ukrajincem – novináři z ostatních zemí se s ním chtěli fotit, jako s exotickým exemplářem.

Jemu se tam ti lidé velice zalíbili. Jsou opravdoví, přesvědčení. Doufá, že jich co nejvíce přežije, protože z takových lidí by se měla sestavovat příští ukrajinská vláda a dokonce i silové orgány. Myslí si, že takoví lidé by mohli mít sílu donutit politiky jednat adekvátně. Jejich Majdan se prostě povedl lépe, protože jsou tam lepší lidé. Asi jich většina zahyne, ale jsou to skvělí lidé, pamatuje si jejich obličeje a žádný z nich nikdy nebyl opilý. Prostě nechápe, jak může někdo postupovat jako ukrajinská vláda a dávat příkazy k zabíjení lidí. Křesťan by měl mít rozum a srdce. A v první řadě je třeba se domluvit a ne zabíjet. V noci nemohl spát, nejenom kvůli střelbě, ale kvůli tomu, že si musel dokola promítat obličeje lidí a toho, co za celý den natočil.

Těžko si představit, do jakého rizika Ruslan (a možná i moderátor pořadu) jde. Představu si můžete udělat na základě následující „oslavy“.

Ukrajinské noviny Věsti oslavily výročí Ukrajinské ústavy. Na oslavu se dostavili čtenáři všech věkových kategorií. Došli také mladí čtenáři, kteří zazpívali novou lidovou Ukrajinskou píseň „La La La“ s refrénem „sláva Ukrajině“.

To nebylo vše, někteří čtenáři se rozhodli v redakci novin demokraticky prodiskutovat téma „směřování nové demokracie na Ukrajině po Euromajdanu“.

Televizní stanice 112 přinesla rozhovor mezi „sotníky“ Maidanu a „sotníky“ Maidanu. Debata se vedla zda na Maidanu má být bordel nebo estetický bordel. Možná by jim mohl poradit kníže Karel.

7. 7. 2014, Kyjev. Na Majdanu v noci proběhla diskuze na téma čistit nebo nečistit Majdan. Debaty se účastnili: Sotňa 2, sotňa 9 a pan Kalašnikov.

27. 6. 2014, Volyň. Ve Volyňské oblasti nebyl Pravý sektor spokojený s vedením UMVD. Tak vzal, v demokratických tradicích Majdanu, úřad útokem. Velitelé místního oddělení museli „demokraticky“ odstoupit.

3. 7. 2014, Chmelnickyj. Porošenkem dosazený gubernátor Leonid Prus šel jmenovat nového ředitele oblastního zdravotnictví. Jmenování skončilo v tradicích nové demokracie.

Pátého července se měl konat v Kyjevě průvod, takový barevný. Průvod byl odvolán, že prý v Kyjevě není svoboda a bezpečno. Starosta Kyjeva Kličko by měl na tuto pomluvu reagovat.

29. 6. 2014, Kyjev. Na Majdanu se sešli takoví vysportovaní pánové v černých hábitech. Po úvodním rozjímání začali přivolávat hromy a blesky na Putina sahající až do 13. století.

29. 6. 2014, Kyjev. Na Majdanu vystoupil člen SS Donbas. Mimo jiné zdělil, že na východě se slezla všechna spodina od komunistů a Strany regionů. Věřte nebo nevěřte, ale též řekl, že na východě je to samý Rus a Čečenec. Donbas má nějaký problém s Avakovem, prý moc neposlouchá a Avakov by je rád odzbrojil. Donbas dorazil do Kyjeva, aby podpořil „správná“ rozhodnutí parlamentu.

1. 7. 2014, Kyjev. Prostý ukrajinský lid diskutuje s poslancem parlamentu Sergejem Pašinským o demokracii po revolučním Euromajdanu.

1. 7. 2014, Kyjev. Rvačka mezi domobranou a domobranou před Věrchovnou radou Ukrajiny.

3. 7. 2014, Ivano-Frankivsk. Občané opravili a natřeli obrněný transportér. Po požehnání místního farářeho poslali zabíjet své spoluobčany na východě. Oprava, má tam být Čečence. Sláva Ukrajině! (Taková pěkná krajina, jak někde v Beskydách)

Kyjevská EU mládež, za doprovodu Euromajdanovských ohňostrojů a písničky „La La La“, požaduje okamžité obnovení bojů.

3. 7. 2014, Kyjev. Aby bylo zabezpečeno správné a demokratické rozhodnutí poslanců, při změnách ústavy a změn navržených prezidentem Porošenkem, obklíčily pučistické jednotky MVD a SS Donbas Ukrajinský parlament.

30. 6. 2014. Zabili mě pod Slavjanském

Tento týden Ukrajina přiznala skutečnost, že při trestné akci na jihovýchodě zahynuly i děti. Přiznala však pouze smrt čtyř dětí, i když je potvrzena informace, že ukrajinské silové struktury působily smrt minimálně 40 dětí v Doněcké a Luhanské oblasti. Tento týden v důsledku ostřelování zahynulo desetiměsíční dítě. Zastavit to prostí lidé nemohou, ale mlčet již také nemohou a na internetu se objevují verše:

Zabili mě u Slavjansku / nebylo mi ještě sem let / zabili mámu s tátou, zabili babičku i dědu. / Moc mě to bolelo / moc to bolelo / to se dětem nestává / řekni vojáku / ty, který jsi na mě vystřelil / co řekneš své dceři? // Zdalipak jí dáš mé hračky / můj album s obrázky / koťátko skropené mou krví. / Jak se jí jen do očí podíváš? // Řekni vojáku /který jsi mě zabil / jakého vzýváš boha / komu jsi přinesl dítě jako oběť / co položíš v chrámu na oltář? // Zemřela jsem / ale nepláču / slza uschla na mé tváři / zapamatuj si ty nepříteli, vrahu / oči té zabité dcerky.

Překlady: Irena

Přejít do diskuze k článku 15 komentářů