Ukrajina: Videopřehled z 20. 9. 2014

Mark Bartalmai: Ukrajinské zákopy po bitvě

***

Výpověď Moskvana bojujícího na Donbase

Společně se separatisty bojují Rusové, to je absolutně přesné, absolutně jasné, bylo to jasné ještě před několika měsíci. Mluvili jsme s jedním Rusem a dokonce to byl Moskvan. Zajímalo nás, co dělá na území Ukrajiny, proč to dělá, jeho světonázor a názor na situaci se mi zdály velice zajímavé.

Přezdívka Janot z Ruska. Jsem tu podruhé. Předtím jsem byl v Doněcku a teď jsem zase v Doněcku. V Dmitrovce jsem byl. V Telmanově jsem byl. Co bych chtěl říci. V celém našem útvaru jsme tady dva. Žoldnéř jsem tak za pět bodů. Všechno si platím sám, za své peníze. Všechno tohle, kromě tohoto (zbraň). Tu mě dali tady, protože z Ruska bych se s ní sem nedostal.

Proč jste tady?

Jsem tu proto, že ubližují ruským lidem, kvůli ničemu jinému. Myslím si, že vyhánět lidi ze země, kde žijí, to je nacismus. Proto jsem taky přišel. Vzdělání mám vysokoškolské. Mně vysvětlovat, kdo tady má a nemá pravdu, nemá smysl. Já to všechno vidím. Já jsem se to všechno kdysi učil. Ve vítězství našich věřím. Žádný rozdíl mezi tím co se děje na Donbase a rokem 1943 nevidím. Rusové bojují s nacisty. Snažím se aktivně se do toho zapojit. Minule jsem odjel, abych nakoupil. Kluci nosili zbraně v podstatě na jakýchsi šňůrkách. Takže jsem za své peníze, za své úspory nakoupil řemeny, přivezl jsem je sem, rozdal je klukům a pro sebe jsem si nechal minimum, abych vůbec také něco měl. Takhle tady bojujeme.

Popište krátce situaci na letišti

Co tady na letišti. Přerušení střelby bylo vyhlášeno a situace se přímo teď rozvíjí. Bez střelby plnou rychlostí přijíždějí tanky a jedou přímo na letiště. To je celé to přerušení střelby. Sem tam trochu střílejí na město a letiště plní technikou. To je celé to příměří podle Porošenka. Technikou plní celé okolí, mění pozice, přeskupují svou techniku, aby dále mohli střílet po obyvatelstvu a po městu. Když jedou na letiště tanky, tak si nemyslím, že je to proto, aby tam pěstovali kytky. Jak pracují, jsem viděl v Dmitrovce i Telmanově. S lidmi jsem mluvil. Viděl jsem, čím zasypali jejich domy a jak jim zlikvidovali hospodářství. Viděl jsem pole hořet od horizontu do horizontu. V Teľmanově jsem potkal lidi, kteří týden nemohli vylézt ze sklepů kvůli tomu, jak jim stříleli po domech a zasypávali je granáty. A že se nikdo neozývá? Samozřejmě se neozývají, vždyť se bojí. To všechno jsme sami viděli, sami jsme se s nimi bavili. Ještě jednou opakuji, že tu není v porovnání s rokem 1943 žádný rozdíl. Ti samí nacisté se se pokoušejí buď vyhladit, nebo vyhnat ruské lidi.

Setkal jste se s ukrajinskými bojovníky? Viděl jste žoldnéře?

Žoldnéře jsem já osobně neviděl. Lhát nebudu. S vojáky jsem se setkal. Jsou to tak omezení lidé, že jsem prostě v šoku. Možná, že jim dávají něco speciálního do jídla. To nevím. Ale mám z nich dojem, že je to takový polotovar člověka. Rychlost myšlení nulová. Intelekt poloviční. Srozumitelně vysvětlit, co vlastně dělá a proč přišel, nedokáže. Zkoušeli jsme s nimi mluvit i o vojenské povinnosti bránit svůj národ. Absolutně to nemělo smysl. Oči jako u ryby.

Překlad: Irena

***

15. 9. 2014, Lvov. Společné cvičení Ukrajina-NATO

Více než 1000 vojáků z 15 členských i nečlenských zemí NATO se zúčastnilo vojenského cvičení „Rapid Trident“ na Urkajině. Cvičení se uskutečnilo u Lvova, blízko ukrajinsko-polských hranic. Podle plukovníka Ukrajinské armády Oleksandra Syvaka se cvičení soustředilo na částečné aspekty nevyhlášené neboli „hybridní“ války, která teď probíhá na východě Ukrajiny.

Překlad: Stan

***

19. 9. 2014. Na Ukrajinu jede 3. ruský humanitární konvoj

***

Psaki opět perlila

Řekněte, má vláda USA v úmyslu zlepšovat vztahy s Ruskem?

My bezesporu jdeme touto cestou, a proto všemi způsoby podporujeme a schvalujeme pochod míru, který 21. záři v centru Moskvy organizuje ruská opozice.

To myslíte vážně? Nezdá se vám, že podobné akce naopak vedou k rozkolu společnosti a následně k výbuchům násilí, jako třeba na kyjevském Majdanu nezávislosti?

Já si myslím, že pro celé demokratické společenství, je očividné, že USA dělají všechno pro to, aby na zemi uchovaly mír. Všechny naše akce mají výlučně mírumilovný charakter. A převrat, tedy revoluce na Ukrajině…

Vy jste řekla převrat!

Já jsem řekla revoluce.

Já jsem jasně slyšel, jak jste řekla převrat!

Promiňte, ale já již k dané otázce nemám co dodat.

Překlad: Irena

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
20. 9. 2014 10:58
Sugar Ray
Sugar Ray
20. 9. 2014 14:49

Žoldnéře jsem já osobně neviděl. Lhát nebudu. S vojáky jsem se setkal. Jsou to tak omezení lidé, že jsem prostě v šoku. Možná, že jim dávají něco speciálního do jídla. To nevím. Ale mám z nich dojem, že je to takový polotovar člověka. To jsem nebyl daleko od pravdy , já jsem v těch lidech viděl zombíky už od začátku Majdanu jsem je tam začínal identifikovat :D uhh . Psaki byla dobře rozhozená , těm ještěrum stačí málo a jsou v pr.. , to je jak emerickej cop , pak koukala jako kdyby po něm chtěla skočit a ukousnout mu… Číst vice »

aram
aram
20. 9. 2014 15:19

http://voenkor.info/colonel-cassad-minskij-memorandum-2-0/ V Minsku bylo podepsáno další memorandum o Ukrajině, s „neznámo koho představujícím“ Kučmou, který zřejmě funguje jako diplomatická vložka. 1. Ukončení používání zbraní, které jsou považovány za běžné. 2. Zastavení jednotek a vojenských formací jednotlivých stran na linii jejich styku podle stavu 19.září. 3. Zákaz použití všech druhů zbraní a vedení útočných akcí. 4. Během dní od momentu přijetí memoranda ostranění prostředků pro napadení kalibru vyššího 100 mm. od linie dotyku na vzdálenost nejméně 15 km z každé strany, včetně obydlených míst, což umožní vytvořit zónu pro ukončení používání zbraní minimálně 30 km – bezpečnostní zóny. Přitom odstranit na… Číst vice »

aram
aram
20. 9. 2014 15:24

7. Zákaz letů vojenských letadel a zahraničních létajících zařízení od momentu přijetí tohoto memoranda s vyjímkou zařízení OBSE nad zónou bezpečí. Na JV UKrajiny se vytvoří zóna bezpečí 30km. 8. V zóně ukončení použití zbraní rozmístění monitorovací mise OBSE ve složení skupiny pozorovatelů organizace během dnů od momentu přijetí tohoto memoranda. Výše uvedenou zónu účelově rozdělit na sektory, kde množství hranic bude odsouhlaseno během přípravy práce monitorovací skupiny pozorovatelů mise OBSE. 9. Stažení všech zahraničních ozbrojených formací, vojenské techniky a také bojovníků a žoldáků z území Ukrajiny za dohledu OBSE. http://ria.ru/world/20140920/1024864151.html P.S. Není těžké si všimnout pokračování vytrvalé politiky Ruska… Číst vice »

Irena
20. 9. 2014 18:10

Vojenské tajemství s Igorem Prokopenko – tak takové pořady by měli u nás dávat v televizi.
https://www.youtube.com/watch?v=zgRZK0fsDvw
Bohužel pouze rusky.

Sugar Ray
Sugar Ray
20. 9. 2014 20:14

Tak to je zlý jakýsi čech Petr Pavel , nebo obráceně teď si nesém jisté , je prý druhý nejvyšší muž v NATO , tak to by jsme měli oslavit ne ? USA jsou s ním spokojení tak asi to bude dobré borec .
Ať jsi Petr nebo Pavel na hrad musí Vašek Havel , SS NATO prapor Václava Havla pro Ukrajinu se začíná formovat , kam až zajde Petr Pavel ? Velit celému NATO to je terno . To je lepší než cihelňa .

Sugar Ray
Sugar Ray
20. 9. 2014 20:16

Někdo ty humantirání konvoje pro ruské teroristy už musí zarazit ku?va .

Béda
21. 9. 2014 9:04