Ukrajina: Videopřehled z 21. 3. 2015

Na cestě: Krym

Víte, že na žije 125 národností? A že mezi nimi jsou od roku 1862 i Češi?

***

4. 3. 2015, Brno. Ivo Stejskal šel do boje z přesvědčení a zažil strašné věci

Sestra Ivo Stejskala poskytla rozhovor ruskému kanálu RT.com, v němž líčí, co jí brněnský středoškolský učitel, který odjel bojovat v řadách novoruských povstalců, psal před svou smrtí.

Více na Parlamentních listech

***

6. 3. 2015, Berlín. Generál Kujat: Neviděl jsem důkazy zapojení Ruska na Ukrajině

***

14. 3. 2015, Rumunsko. Přesun konvoje NATO

***

15. 3. 2015, Washington. Rusko na prahu NATO

John Kirby, tiskový mluvčí Pentagonu, v úzkých.

***

16. 3. 2015, Mariupol. Další nehoda za účasti ukrajinské armády, všimněte si láhve s mazivem

***

11. 3. 2015, Silnice Charkov-Simferopol. OT najel do osobního auta, 1 mrtvý

***

16. 3. 2015, Konstantinovka. Nepokoje a noční zatýkání

Nepokoje vypukly poté, co obrněný transportér řízený opilým ukrajinským vojákem zabil sedmiletou holčičku a těžce zranil její sestru a matku.

***

16. 3. 2015, Riga. Oslava památného dne

Oslava legionářského dne v hlavním městě Lotyšska. Organizace „Daugava vanagi“ (Daugavští jestřábi) uspořádala průvod na počest lotyšských legionářů, kteří za 2. světové války bojovali v divizi SS. Takto o tom informovaly The Baltic Times.

***

17. 3. 2015, Kyjev. Porošenko a Johannes se domluvili na „rozmražení“ konfliktu v Podněstří

Ukrajinský prezident Petr Porošenko na společné tiskové konferenci s rumunským prezidentem Wernerem Johannisem podpořil „reintegraci“ Podněstří do Moldávie.

Ukrajina a Rumunsko se dohodly na koordinaci takových akcí ohledně Podněstří, které by „rozmrazily konflikt a pomohly suverénní a nezávislé Moldávii obnovit svoji teritoriální celistvost a reintegrovat Podněsterskou oblast“. Podle ruských novinářů to v diplomatickém jazyce znamená jediné – obě země se rozhodly zahájit novou válku v Podněstří.

Podněstří, jehož 60 % obyvatel jsou Rusové a Ukrajinci, se pokoušelo osamostatnit od Moldávie ještě před rozpadem SSSR, protože se obávalo, že se Moldávie na vlně nacionalismu sjednotí s Rumunskem. V roce 1992, po neúspěšném pokusu moldavských úřadů vyřešit problém silou a příchodu ruských „mírotvůrců“, se Podněstří stalo oblastí, která ja na Kišiněvu fakticky nezávislá.

***

18. 3. 2015, Kyjev. Porošenko diskutuje s lidem

Porošenko se setkal s propuštěnými zaměstnanci Boryspilského letiště, protestujícími v blízkosti bývalého pracoviště. Ukrajinský prezident se snažil vysvětlit příčiny propouštění, ale normální dialog se nezdařil. Je válka, musíme šetřit, a komu se to nelíbí, ať se obrátí na nezávislé ukrajinské soudy. Všimněte si jednostranné komunikace, gestikulace a práce ochranky.

***

18. 3. 2015, Moskva. Na mítinku k výročí připojení Krymu do RF vystoupil prezident Putin

Mítinku se podle odhadů policie zúčastnilo 110 tisíc lidí.

***

18. 3. 2015, Praha. Generál Pavel: Rusku odpovíme manévry s desetitisíci vojáky

Rozhovor Aktuálně.cz s generálem Petrem Pavlem, který končí v čele českého generálního štábu a přesouvá se do Bruselu – na post druhého nejvyššího představitele NATO najdete zde.

Stanův komentář: Je to opravdu zážitek, slyšet slovník totalitních zelených bezmozků a bubnování do války od současného armádního generála velícího dvěma brigádám. A tenhle člověk, kterému z americké řiti čouhají jen špičky vojenských holínek, má být podle představ českých „liberálů“ příštím českým prezidentem.

***

Čistá pravda od účastníka ATO

Přejít do diskuze k článku 14 komentářů