Ukrajina: Videopřehled z 9. 3. 2015

Reklama


Zbraně pro Majdan

***

Jsem ruský okupant!

Dobrý den!

Jsem ruský okupant. To je taková moje profese. Vzniklo to historicky.

Okupoval jsem Sibiř. Teď tam těží ropu, plyn, hliník a spoustu dalších užitečných věcí. Vyrostla tam města s mateřskými školami a nemocnicemi. Už se tam nesmí prodávat ženy za svazek sobolích kůží, jak tomu bylo předtím, než přišli Rusové.

Okupoval jsem Pobaltí. Postavil jsem tam závody a elektrárny. Pobaltí vyrábělo hi-fi radiotechniku, automobily a kosmetiku. Požádali mě, abych odtud odešel. Teď tam loví šproty a většina práceschopného obyvatelstva čistí evropské záchodky.

Okupoval jsem Střední Asii. V pustých stepích jsem postavil kanály, závody, kosmodromy, nemocnice i stadiony. Vyráběli tam kosmické rakety a letadla, rozvíjeli průmysl, pěstovali pšenici a bavlnu pro všechny ostatní země. I oni mě požádali, abych odtamtud odešel. Teď tam vyrábějí americké půjčky a pěstují marihuanu. Část obyvatelstva odjela pracovat na stavby k bývalým okupantům.

Okupoval jsem Ukrajinu. Společně s Ukrajinci jsme vyráběli letecké motory, lodě, tanky a automobily. Požádali mě, abych odtud odešel. Teď tam ničí všechno, co tam zůstalo po okupantech. A nevyrábějí nic nového, kromě nekonečných majdanů a diktatury.

Ano, jsem okupant. A víte co? Už mám plné zuby omlouvání se za to, že jsem okupant.

Ano, jsem okupant. Dědičným právem. Jsem agresor a krvežíznivý netvor.

To já jsem trpěl zvěrstvy polských interventů v dobách Smuty. A jak dopadla tahle intervence?

To já jsem zapálil Moskvu před tím, než jsem ji předal Napoleonovi – a jak skončil, Bonaparte?

To já jsem seděl v zákopech u Volokolamska a dobře věděl, že se nacisty zadržet nepodaří – a kde jsou teď nacisti a kde je jejich prokletý Hitler?

Přišli ke mně všichni, kterým se nelenilo. Turci, Angličané, Poláci, Němci, Francouzi. Země zde bylo dost pro všechny – 2,5 metru pro každého.

Pamatujte. Nepotřebuji vaši licoměrnou svobodu, nepotřebuji vaši shnilou demokracii, nepotřebuji nic, co nazýváte západními hodnotami. Mám jiné zájmy.

Zdvořile vás varuji naposledy. Nezahrávejte si se mnou! Buduji mír, miluji mír, ale bojovat umím nejlépe ze všech!

S pozdravem

Ruský okupant

Překlad: Stan

***

24. 2. 2015, Kyjev. Lévy: Genocída je dovolená, ak je demokratická!

Ak si kladiete otázku, prečo jednu krajinu (Kosovo) možno rozdeliť a inú (Ukrajina) nie, rozdiel vysvetlil francúzsky miliardársky dedič a vojnový štváč, filozof a občiansky aktivista Bernard-Henry Lévy. V interview pre ukrajinské noviny „Kraina“ všetkým, ktorí to ešte nepochopili, tento bezvýhradný podporovateľ nového kyjevského režimu vysvetlil rozdiely medzi krajinami takouto nepriestrelnou logikou:

„Národ má absolútne právo odčleniť sa od totalitného štátu, keď tento štát obyvateľstvo ohrozuje a vraždí, ako to bolo v Kosove“, – hovorí dramaturg-filozof. „Srbsko bolo diktatúrou, ktorá vraždila Kosovčanov. Ukrajina – to je demokracia. Ani jeden obyvateľ Donecka, Kramatorska alebo Luhanska sa nemôže stažovať na to, že ho utlačovali. Donbas nie je Kosovo a Ukrajina nie je Srbsko.“

Stanův komentář: „Následky“ aplikace Lévyho tvrzení a odkaz na celý rozhovor najdete zde.

***

25. 2. 2015, Washington. Hovoří generál Breedlove

Generál Philip Breedlove je vrchní velitel spojeneckých sil NATO a velitel amerických sil v Evropě. V projevu říká, že základním kamenem je fyzická a trvalá přítomnost amerických ozbrojených sil v Evropě. Ta aktuálně čelí třem hrozbám:

  • Ruské agresi na východě
  • Návratu bojovníků IS do evropských zemí
  • Přílivu uprchlíků ze severu Afriky

Nejviditelnějším ohrožením je chování Rusů, které se nejvýrazněji projevilo anexí Krymu a spojenecké země v bezprostřední blízkosti z nich mají oprávněné obavy. Je to globální a trvalá, nikoli regionální a dočasná výzva. Napětí ve východní Evropě představuje přímou hrozbu pro národní bezpčenost USA, takže Spojené státy přijmou všechna opatření, aby mohlo bilaterálně s jednotlivými evropskými zeměmi či v rámci NATO reagovat na hrozby.

Medzičas.sk projev komentuje takto:

Schválne ako ďaleko je vlastne USA od Ukrajiny? 1km, 10km, 100km, 1000 km, 10 tisíc km? A ako ďaleko je od Ukrajiny Rusko? Asi mám iný glóbus ako všetci ostatní. A práve preto, že mám „iný glóbus“ tvrdím, že pokiaľ bude Amerika brať Ukrajinu ako hrozbu pre vlastnú národnú bezpečnosť, rovnako to budú chápať aj Rusi. A pokiaľ odtiaľ Američania neodídu, dovtedy budú umierať ľudia bez ohľadu na stupeň eskalácie konfliktu. Rusi neustúpia ani o milimeter – rovnako ako neboli ochotní ustúpiť ani o milimeter Američania, keď im na Kubu chceli Sovieti umiestniť rakety. A rovnako ako svojho času na Kube sme považovali tamojší režim za bábku Kremľa, dnes mám podobný pocit z vyjadrenia generála Breedlove. V podstate hovorí, že si USA na Ukrajine urobí čo chce, bez ohľadu na mienku ostatnej Európy.

Ak myslia Američania svoje slová vážne, potom je v skutočnosti len jedno riešenie, ak nemá vzniknúť vojna – Európa sa musí vzbúriť proti USA, čo by ale znamenalo koniec NATO. Takže hoci je postoj USA voči Európe známy vo vyjadrení V.Nuland „F… the EU“ myslím, že USA tvárou v tvár rozpadu Aliancie cúvne. A Rusko dosiahne svoje.

Ak ste to dočítali až sem, zapamätajte si tieto slová a o rok sa k nim vráťte. Moje predpovede situácie vychádzajúce z podobných úvah väčšinou vyšli, ale mnohé nie. Sám som zvedavý ako to dopadne. Voči Rusku nemám žiadny sentiment, ako sa mnohí diskutujúci pokúšajú podsunúť, len vyhodnocujem realitu inak. Miesto Slovenska je na západe, s východnou mystikou a príklonom k autokracii nemáme nič spoločné. Rovnako ako je naše miesto v systémoch západoeurópskych štruktúr. To neznamená, že nebudem kritizovať chyby a javy, ktoré sa tu podľa mojej mienky dejú a rovnako budem kritizovať samotné európske štruktúry, keďže ich odtrhnutosť od života začína ohrozovať nás všetkých.

A obávam sa jedného, nakoniec nám Ukrajina zlomí krk. Katastrofický scenár rozpadu NATO nie je až taký nereálny ako sa zdá a to by ale znamenalo aj rozpad Únie. sprevádzaný chaosom, ktorého dosah si nechcem ani predstavovať. Dnes na Ukrajine dychtivo popierame všetky hodnoty, ktoré sme hlásali desiatky rokov, už nám nevadí nacizmus, genocída, explicitné popieranie demokracie a ak by skutočne začal rozpad, hnedý a červený mor by dostal zelenú. Čím hlbšie sa do konfliktu ponoríme, tým horšie budú následky neskôr.

Námět: Rado Miko

***

28. 2. 2015, Praha. Jak se vaří propaganda

Vojáci i tajné služby už hlasitě varovaly, že jsme ve válce s Ruskem. Zatím nelétají kulky ani nepadají bomby, ale válka jede přesto na plné obrátky. Kde? Na „českém“ internetu. Jak? Slovy. Stejná situace je i na Slovensku, a tak si tamní učitel a aktivista dal práci a sestavil seznam českých a slovenských webů, které tu šíří čistou ruskou propagandu.

Celý článek se seznamem „závadných“ webů a odkazem najdete zde.

Stanův komentář: Juraj Smatana, slovenský středoškolský učitel, napíše své dojmy, TV Nova (a další masmediální prestitutky) je přepíšou (samozřejmě bez odkazu na zdroj), udělají z jednoho aktivisty „skupinu aktivistů“ a opatří bombastickým titulkem. Negativní reklama je taky reklama, až mě mrzí, že nás na ten svůj z prstu vycucaný seznam dosud nezařadil, přestože už nás na jeho facebooku některý z našich trollů napráskal.

***

5. 3. 2015, Doněck. Givi o Minských dohodách, příměří a práci OBSE

My Minské dohody plníme, já jsem stáhnul své dělostřelecké i raketové baterie, houfnice… Chápete? Všechno jsem to stáhnul. Zůstali jenom kluci na pozicích, nic jiného tam není. Ale jak nás ostřelovali… Včera to bylo přímo velkolepé – dvě bojové potyčky, další ostřelování. Jak ty Minské dohody neplnili, tak je dál neplní, ukrajinská strana.

Jaké ještě potřebujete důkazy? Řekněte! Jaké? Pokaždé, když ohlašujeme, že nás ostřelují, tak Ukrajina začíná obviňovat naší stranu, že to střílíme my. Co si o tom máme myslet? Vždyť střílí po nás! Včera se naši kluci dostali do minometné palby. Tři zranění. Sláva bohu lehce zranění, byly to střepiny. Věřte mi, že vyndávat střepiny není žádná radost. Kluci jsou živí a zdraví, ale střepiny jsou střepiny. Jak mám dokazovat…? Proč mám já dokazovat?

Včera se bojovalo, dnes ráno se zase bojovalo. Tak kde je ta komise OBSE? Kde jsou všichni ostatní? Je tu to skvělé memorandum, podle kterého se to má všechno kontrolovat. Proč já musím volat svému ministrovi obrany, aby uklidnil ukrajinskou stranu? My nesmíme střílet v odpověď. Máme takový rozkaz! Který musíme splnit, v první řadě. Já ho plním a nezbývám mi než zvednout telefon a volat ministrovi obrany: „Pane generále, uklidněte tu ukrajinskou stranu.“ On jim volá, a až po 15 minutách ta střelba ustává. Tomu říkáte Minské dohody? Proč musí Minské dohody plnit polní velitelé přes ministra obrany? Pokud chtějí bojovat, tak budeme bojovat dál. Mě to je jedno. Naši lidé půjdou dál, budou bojovat. Zaútočíme na Avdějevku nebo jinde, nám je to jedno, kde zaútočíme, důležité je, že vše vybojujeme, ať nás to stojí, co chce.

Tady se pod palbu dostala dokonce i komise OBSE, která se mnou byla na novém terminálu, když začala minometná palba. A to byli tak ohromně sladkohubí, prý mi přijedeme, všechny povytahujeme (na letišti), všechno uděláme. Ani ty mrtvé kluky z ukrajinské armády, které jsme už vytáhli pomocí záchranářů, svými silami, s kluky ze „Somali“, nikdo nechce! Ani ten skvělý Červený kříž, který neustále vykládá, jak je skvělý, jak všude pomáhá. Další pakáž, co si dělá jenom reklamu, ale ne kvůli nám, kvůli sobě. Jak prý plní mírotvorné mise! A přitom na našem území nedělají nic. To když přijedou na druhou stranu k ukrajinské armádě, tak to probíhá úplně jinak. S Pravým sektorem se líbají na tvářičky, s nájemnými batalióny.

Je potřeba si z toho udělat závěry. Na co sem vůbec pouštět tu OBSE, co jsou vůbec zač? My máme svou hlavu státu, máme komisi a můžeme se obrátit k ruské straně. Ať sem vyšle komisi ruská strana. Rádi je přivítáme a oni tady alespoň odvedou kus práce na rozdíl od OBSE a Červeného kříže. Ukrajina tohle všechno potřebuje. Přeskupit se, nabrat nové síly, vyžebrat nějaké super výkonné zbraně. Vyžebrat další financování a znovu začít tlačit. My jsme na to připravení, sami s tím můžeme kdykoliv začít. Sami jste velmi dobře viděli, jak jsme dobyli letiště, Debalcevský kotel, ten největší… Za ten rok války jsme se mnohému naučili a jsme připraveni na jakákoliv „nečekaná překvapení“, jak se říká.

A co se týká toho odvodu těch zbraní. Co mám pořád komu dokazovat? Ministr obrany dal rozkaz a my ho přesně plníme. Kdo tomu nevěří, ať jen přijede na naše bojová postavení, já ho provedu a všechno mu ukážu. Tady stálo moje dělostřelectvo. Zůstaly tam stopy, je to jasně vidět, stálo tam dlouho. Náš ministr obrany je příliš loajální člověk, který se drží zákonů, a já musím ty zákony také plnit, ale věřte mým slovům. Já si vážím ministra obrany, vážím si hlavy státu, a jejich příkazy plním, ale někdy bych s chutí vzal tank a celou tu slavnou OBSE s ním převálcoval.

(Překlad: Irena)

***

7. 3. 2015, Alčevsk. Atentát na Mozgového

Atentát na velitele brigády Přízrak Alexeje Mozgového. Nedaleko Alčevska vybuchly při průjezdu jeho vozidla tři nálože. Jeden z úlomků zranil Alexeje do hlavy. Veliteli byla poskytnuta první pomoc a cítí se dobře. Podle předběžné verze byla použita dálkově ovládaná nálož MON-50. Naštěstí pro Mozgového nebyl výbuch úplně přesně načasován. Mozgovoj odmítl spekulovat o tom, kdo atentát spáchal a vyjádřil optimismus ve věci formování sociálně spravedlivého Novoruska.

***

7. 3. 2015, Kyjev. Dívky z ocele brání Ukrajinu v ATO

Ukrajinská vojenská technika pojmenovaná dívčími jmény ochraňuje bojovníky ATO. Klip ukrajinského ministerstva obrany, natočený patrně k oslavě MDŽ. Poslední titulek: Zvítězíme!

***

7B: Ně geroj

***

Smyk

Video zde.

Přejít do diskuze k článku 35 komentářů