Ukrajina: Zápaďáci míří do Ruska

Pod tlakem ekonomických problémů obyvatelé západní Ukrajiny odjíždějí za výdělkem k nenáviděnému sousedovi, píše Eduard Birov.

Máme informace, že obyvatelé vesnic v západní Ukrajině (Zakarpatská, Lvovská, Volyňská oblast) v posledních měsících masově začali odjíždět za výdělkem do Ruska, nebo se tam prostě přestěhovali. A to z následujících důvodů: v Evropě práce není, doma ji nemají už dávno a navíc je mobilizují. V Rusku se práce najde a nikdo tam nemobilizuje. Do Ruska se dostanou volně, zatímco například Polsko velice zpřísnilo vjezd příhraničním obyvatelům. Takže svobodní Ukrajinci volí – prázdným břichem a nohami.

V poslední době se začali objevovat „zarobitčané“ s charakteristickým polsko-ukrajinským akcentem. Potkal jsem dva ošuntělé a zarostlé, kteří se očividně delší dobu do rodných míst nedostali, jak spolu debatují na cestě z obchodu o tom, že „treba rabotu“ a jak ji najít. Takže aniž měli zaručenou práci, přijeli naši bratři Evropané do nenáviděného totalitárního Ruska a s návratem domů, tam do demokracie a ke všudypřítomnému žluto-blankytnému praporu, nepospíchají.

A na jaře si pamatuji, jak na Kyjevském nádraží žena z těch samých míst na otázku kamarádky, proč táhne do Moskvy tolik věcí, odpověděla, že se tam stěhuje s celou rodinou natrvalo. To bylo ještě před začátkem války na Donbase a před prvními padlými Nacigardisty. Není divu, že teď začali přijíždět ještě aktivněji a především vesničané, kterým se tam daří nejhůře.

Nu což. Rusko je veliké a dobrosrdečné, místo se najde pro všechny a zle zahlížet na ně nebude.

Zdroj: http://ukraina.ru/opinions/20141019/1010877106.html

Překlad: Irena

Přejít do diskuze k článku 16 komentářů