Ukrajina: Zápaďáci míří do Ruska

Pod tlakem ekonomických problémů obyvatelé západní Ukrajiny odjíždějí za výdělkem k nenáviděnému sousedovi, píše Eduard Birov.

Máme informace, že obyvatelé vesnic v západní Ukrajině (Zakarpatská, Lvovská, Volyňská oblast) v posledních měsících masově začali odjíždět za výdělkem do Ruska, nebo se tam prostě přestěhovali. A to z následujících důvodů: v Evropě práce není, doma ji nemají už dávno a navíc je mobilizují. V Rusku se práce najde a nikdo tam nemobilizuje. Do Ruska se dostanou volně, zatímco například Polsko velice zpřísnilo vjezd příhraničním obyvatelům. Takže svobodní Ukrajinci volí – prázdným břichem a nohami.

V poslední době se začali objevovat „zarobitčané“ s charakteristickým polsko-ukrajinským akcentem. Potkal jsem dva ošuntělé a zarostlé, kteří se očividně delší dobu do rodných míst nedostali, jak spolu debatují na cestě z obchodu o tom, že „treba rabotu“ a jak ji najít. Takže aniž měli zaručenou práci, přijeli naši bratři Evropané do nenáviděného totalitárního Ruska a s návratem domů, tam do demokracie a ke všudypřítomnému žluto-blankytnému praporu, nepospíchají.

A na jaře si pamatuji, jak na Kyjevském nádraží žena z těch samých míst na otázku kamarádky, proč táhne do Moskvy tolik věcí, odpověděla, že se tam stěhuje s celou rodinou natrvalo. To bylo ještě před začátkem války na Donbase a před prvními padlými Nacigardisty. Není divu, že teď začali přijíždět ještě aktivněji a především vesničané, kterým se tam daří nejhůře.

Nu což. Rusko je veliké a dobrosrdečné, místo se najde pro všechny a zle zahlížet na ně nebude.

Zdroj: http://ukraina.ru/opinions/20141019/1010877106.html

Překlad: Irena

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
20. 10. 2014 18:29

To je ale paradox. „Totalitní“ Rusko má hranici otevřenou a „demokratická“ Ukrajina ji „zadrátovává“ – staví na ni neprostupnou zeď.

Sio
Sio
20. 10. 2014 20:36

V podstatě se to dalo čekat. Pokud má prostý Ukrajinec alespoň trošku fištróna, spočítá si to sám. Možná jich EU ještě třeba milión absorbuje, nevím. Ale budou tu vždy druhořadými občany, kteří neznají kulturu a neumějí jazyk. Zatímco v Rusku mohou jednoduše zapadnout. To se jim v EU nepovede. Možná druhé nebo třetí generaci.

Admirál
Admirál
21. 10. 2014 10:35

Z Parlamentních listů: „V pondělí proběhnul debatní večer pořádaný konzervativní Akcí D.O.S.T., kde se řešilo, zda mohou být konzervativní pravice a klasická levice spojenci v odporu ke globálnímu vládnutí a jaký má být postoj české politiky k ukrajinské krizi a Rusku.“

Z leva se účastnil Bašta, David ad.

Považuji vzhledem ke konkrétním a akutním hrozbám, jimž čelíme, za nutné najít a definovat průnik a na jeho platformě se spojit.

Morybundus
Morybundus
21. 10. 2014 11:30

Admirál napsal Z Parlamentních listů: „V pondělí proběhnul debatní večer pořádaný konzervativní Akcí D.O.S.T., kde se řešilo, zda mohou být konzervativní pravice a klasická levice spojenci v odporu ke globálnímu vládnutí a jaký má být postoj české politiky k ukrajinské krizi a Rusku.“ Z leva se účastnil Bašta, David ad. Považuji vzhledem ke konkrétním a akutním hrozbám, jimž čelíme, za nutné najít a definovat průnik a na jeho platformě se spojit. Vy si myslíte, že konzervativní pravice je do budoucna vhodným partnerem levice? Jako chápu, že se nenabízí (nyní?) nikdo jiný, ale ruku na srdce-věříte jim? Vždyť to přece byla… Číst vice »

petr
petr
21. 10. 2014 11:51

Jde to v Rusku, Číně a Jižní Americe, musí to jít i u nás! http://www.novarepublika.cz/2014/10/jde-to-v-rusku-cine-jizni-americe-musi.html

Sio
Sio
21. 10. 2014 12:36

Morybundus napsal Vy si myslíte, že konzervativní pravice je do budoucna vhodným partnerem levice? Jako chápu, že se nenabízí (nyní?) nikdo jiný, ale ruku na srdce-věříte jim? Vždyť to přece byla pravice, právě ta pravice, která je původcem globálního chaosu! Vždyť pravice má diametrálně odlišná východiska pro řešení problémů! Jsou-li viditelné nějaké průniky, pak to většinou končí na podobném pojmenování problémů (např. ekonomická krize=zlo), ale už prvotní náměty na řešení se zcela rozchází (ještě volnější trh vs. státní regulace). V neposlední řadě je tady též rozdílný pohled na morálku, která je v případě konz. pravice „podmíněna“ náboženskou vírou. A taky,… Číst vice »

Admirál
Admirál
21. 10. 2014 12:37

Morybundus – „Vy si myslíte, že konzervativní pravice je do budoucna vhodným partnerem levice? Jako chápu, že se nenabízí (nyní?) nikdo jiný, ale ruku na srdce-věříte jim?“ Považuji se za konzervativního levičáka, jak už jsem psal, spolupracujme na průniku názorů – zde věřím, že se najde toho najde dost, stejně jako protichůdných názorů, kde neexistuje kompromis. „Věříte jim?“ Asi jak komu, ale zkusit by se to mělo. Když o tom uvažují David a Bašta… Když věci necháme být, tak jak jsou rozběhlé, vypaříme se v atomovém létě nebo se v lepším případě ocitneme v Orwelově 1984. Tam už jednou nohou… Číst vice »

mirror
mirror
21. 10. 2014 13:37

Při proklikávání odkazů jsem našel Štrougala
http://www.youtube.com/watch?v=p8J7BWQigi8

peter.
22. 10. 2014 13:19

Vidno,že jej anjel strážny robotu nefláka
http://www.youtube.com/watch?v=-crhMhVLbWM&feature=youtu.be

lomikel
lomikel
22. 10. 2014 13:38

levice – pravice, samozdrejme je treba se spojit s kazdym kdo ma podobny pohled na klicove tenata soucasnoti. to neznamen za se si casem neni mozno zase jit po krku. na ukrajine se lame chleba, v NWO neni misto ani pro autentickou levici ani pro autentickou pravici ( tj. neimportovbanou, tu ktera chce delat politiku na zaklade regionalnich podminek a potreb.) pokud to usa na ukrajien projde a rusku pujde do defenzivy tak se nejen zvysi moznost jaderne valky ale dojde i utuzeni NWO v ramci euro-atlanticke spoluprace. je to obdoba toho kdyz se rozpadl vychodni blok a zacal byt… Číst vice »

peter.
22. 10. 2014 14:37

“ Člověk v tísni“ začal poskytovať humanitárnu pomoc v Novorosii.Len na území oslobodenou hrdinskou Ukr.armádou od teroristov:
http://112.ua/obshchestvo/v-doneckoy-obl-na-osvobozhdennyh-territoriyah-nachali-vydachu-prodovolstvennyh-talonov-donoga-133778.html

petr
petr
22. 10. 2014 14:46
petr
petr
22. 10. 2014 14:51

Člověk v tísni – Politický aktivismus v humanitárním pláštíku za státní peníze
http://www.zvedavec.org/pohledy/2009/03/3072-clovek-v-tisni.htm

Béda
22. 10. 2014 14:56

Člověk v tísni je sorosovská „nezištná“ politická charita.

peter.
22. 10. 2014 19:03

Na twitteri vľavo dole:RT @SurkovRussia:
Všetci majú plán,až kým im nedá niekto do huby
Mike Tyson
veľký ruský spisovateľ
Páči sa mi tá myšlienka“ veľkého ruského spisovateľa“