Ukrajinská armáda mlčí o ztrátách

Na Ukrajině jsou v provozu speciální stránky pro ty, kteří ztratili spojení s blízkými. Většinou jsou to ženy a matky povolanců odvelených na jihovýchod. V celé zemi se účastní protestních akcí a od Kyjeva žádají ukončit krveprolití. V tomto duchu vystoupila i zpěvačka Ruslana, dříve pevně podporující majdan. Navštívila Donbas a přesvědčila se, že ukrajinská armáda bojuje proti svým lidem.

Lidí zmizelých neznámo kam je už přes stovku. A to jsou jen údaje zveřejněné Výborem matek vojáků (dále jen VMV). Na Ukrajině začaly fungovat speciální stránky pro ty, kteří ztratili spojení s blízkými odvelenými do míst bojových akcí na jihovýchodě.

Masové akce proti povolávání do války pokračují v celé zemi. Na svých stránkách VMV publikuje videa z různých oblastí Ukrajiny. V Chersonské oblasti ženy žádají vojenského komisaře, aby vrátil jejich syny a zkoušejí se dovolat u prezidenta. Někdo dokonce čte báseň: „Není možno postavit štěstí na krvi, ať vás stihne kletba matek a pláč dětí“.

Stránky se podle všeho budou plnit novými videi a fotografiemi vojáků, kteří se nevrátili z bojů. Hlavní náplní je hledání příbuzných. Jsou tam, už desítky jmen. Pod nimi jsou místními lidmi v zóně bojů nalezené dokumenty vojáků. Jsou mezi nimi povolanci i dospělí důstojníci v záloze. Pasy a vojenské průkazy jsou popálené, zřejmě jejich majitelé padli do samotného pekla. Mnohé z matek a žen nemohou o svých příbuzných nic zjistit.

Telefonovala jim, řekněte něco o Volkovu. Odpovídají, že není mezi živými. Jeďte na bitevní pole. Všichni odpovídají.

Do válečného území není přístup. Aby zjistily podrobnosti shromáždily se a dokonce se snažily vzít je útokem. Vojenské velení pak nešetřilo sil ani proti ženám. Následně byl mítink v centru Kyjeva pod okny prezidenta a ministra obrany. Ani tato akce nedošla odpovědi.

Na stránkách VMV byl zveřejněn tajný dokument „Pro vnitřní potřebu ministerstva obrany“. V něm stojí černé na bílém zahájení další vlny povolávání na Ukrajině. Do seznamu patří i studenti. Dokument zveřejnila jedna z manželek vojenských komisařů.

Rodiče, pomozte svým dětem, dokud není pozdě. Mám dva syny, oba studenty,  jeden medicíny, druhý programování. Do armády je nepustím za nic na světě. Kolik mladičkých už zahynulo, u vás na stránkách je tolik fotografií. Nechci mezi nimi vidět svoje milované.

Aby ty smutné zprávy nebyly v TV, zůstávají těla padlých na místech bojů. Tak ten hrůzný obraz do TV nepřijde. Pokud se příbuzní aktivně zajímají o osudy svých synů či mužů, je snaha vydávat jim cizí těla.

Jeli jsme do Mariupolu. Řekli berte tělo. A při pohledu na něj se ukázalo, že to není můj muž.

Bojovat nechtějí nejen obyčejní Ukrajinci, ale ani ti, kteří vládnou. V Dněpropetrovské oblasti doručil vojenský komisař místním zastupitelům obsílky přímo na řádném zasedání. Místní media takovou reakci nečekala: zákonodárci se začali rozutíkávat do všech stran. Vojenský komisař Sergej Hes situaci komentoval: „Ejhle, vidíme vlastenectví našich lidí“.

Bojovat nechtějí ani děti předních osobností země. Asi vědí, jak to může skončit. Jak dlouho budou fungovat nové stránky proti povolávání – toť otázka. Ale jiné možnosti matek a žen spojit své snahy v zemi nejsou. Ženám zůstává spalovat obsílky do bojových akcí. Jenže prokuratura už vyhrožuje trestáním a vězněním až na dobu tří let.

Zdroj: http://news-info.su/?p=2574

Překlad: zajoch

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
65 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
5. 9. 2014 16:10

Z článku T.Spencerové: „…V takto nastavených mantinelech se ve Walesu sešel summit NATO. V silném protiruském halasu se na něm Kyjev dozvěděl, co už beztak dávno věděl, tedy že Severoatlantická aliance sice stojí na jeho straně, ale přijímat za člena ho nechce a bojovat kvůli Ukrajině s Ruskem už nebude vůbec. USA na summitu podpořily dohodu o míru a vzápětí odsoudily Rusko, šéf NATO Anders Fogh Rasmussen také odsoudil Rusko a Ukrajině slíbil alespoň pomoc s „reformou“ armády na „úroveň NATO“, což bude – při nutnosti začínat prakticky od nuly – „práce pro rasa“, nebo lépe, pro několik generací rasů.… Číst vice »

Béda
5. 9. 2014 16:12

A jinde: „…Únava z války Ukrajinská armáda sice podle všeho stále ještě drží Mariupol, jehož dobytí by Rusko s Krymem propojilo i po zemi, ale jinak je všechno špatně a kyjevské ozbrojené síly se dostaly do bodu zlomu. Ustupují takřka na všech frontách a armádní struktura kolabuje s tím, jak stále více velitelů bez ohledu na rozkazy ze štábů vyvádí své jednotky z oblastí bojů, zatímco další se ocitají v obklíčení nebo je na frontě prchající velitelé prostě nechávají jejich osudu. Představitelé silových resortů na uzavřeném jednání parlamentu nebyli ve čtvrtek s to nabídnout skutečný obraz situace na východě Ukrajiny… Číst vice »

Béda
5. 9. 2014 16:17

„z dalších událostí: — Ukrajina vyjádřila naději, že západní země vezmou na léčení a rehabilitaci těžce zraněné účastníky „protiteroristické operace“. Němečtí lékaři si prý vybírají, koho převezou na léčbu do Německa, a nejtěžší případy nechávají na místě. — Nová ruská vojenská doktrína má do budoucna vnímat USA jako hlavního nepřítele a přesně vymezit pravidla pro použití „preventivního úderu“. Moskva přitom argumentuje neustálým přibližováním jednotek NATO k ruským hranicím… — Samozvaná „Doněcká lidová republika“ vyjednává s Ruskem o dodávkách plynu na Donbas a už dokonce odhlasovala výši penzí a dávek pro obyvatele regionu. Jeden z předáků DLR pak „vysvětlil“, že jako… Číst vice »

Vaska
Vaska
5. 9. 2014 17:25

pozor nenechte se zmást příměřím – náckové si vybírají „time out“ na některých vebech píšou že přisunujou posily – židonacisti z ssa nikdy žádnou smlouvu nedodrželi – a u těchhle loutek na UA to nebude jinak

aram
aram
5. 9. 2014 17:42

Семенченко: Героическое ранение в дупу
Do zadnice, aby nebylo mýlky. Když utíkal, říká ten člověk na videu. Jelikož slovník nevyhodil český ekvivalent, tak předpokládám, že se jedná o českou jadrnou pr…
Ve světle jeho hrdinských sdělení z nemocničního lůžka na facebook se to jeví jako obzvláště výživné.
http://voenkor.info/page/2/

aram
aram
5. 9. 2014 17:44

Z jiného soudku a sice z domácí kuchyně, ale to nelze pominout.http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ods-slibuje-snizeni-dani-a-opet-jednotnou-dph-15-procent/1119544
No nedali byste jim pusu?

aram
aram
5. 9. 2014 17:53

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/346966-obama-primeri-je-dukazem-ze-sankce-proti-rusku-zabraly.html
Na tom článku je nejzajímavější diskuze. Ta mi tentokrát udělala opravdu velkou radost, protože i já jsem toho názoru, že ten chlap je úplně mimo.

zajoch
5. 9. 2014 17:57

aram napsal

Семенченко: Героическое ранение в дупу
Do zadnice, aby nebylo mýlky. Když utíkal, říká ten člověk na videu. Jelikož slovník nevyhodil český ekvivalent, tak předpokládám, že se jedná o českou jadrnou pr…
Ve světle jeho hrdinských sdělení z nemocničního lůžka na facebook se to jeví jako obzvláště výživné.
http://voenkor.info/page/2/

Aram, odhadla jsi to dobře. To slovo se v Ostravě běžně používá ve smyslu, který jsi napsala. Používá se to zdrobněle většinou směrem k malým dětem

peter.
5. 9. 2014 19:11

Doporučujem toto video.Je dabované v slovenčine:
http://www.mordechajkapusta.com/2014/09/o-co-ide-na-ukrajine.html

Tribun
Admin
5. 9. 2014 20:22

Tohle je možná poslední příležitost, jak to pitomou válku skončit stylem no lost- not lost, když už to nejde win-win. Jestli to nějaký debil zase protáhne, tak už nebude cesty zpět. Ale bude to těžké, když Porošenko možná (!) kontroluje jakž takž armádu, ale nacigardy podle mě nemá pod kontrolou vůbec, stejně jako Putin separatisty (využívat a ovládat není totéž).

Sio
Sio
5. 9. 2014 22:18

aram napsal

Семенченко: Героическое ранение в дупу
Do zadnice, aby nebylo mýlky. Když utíkal, říká ten člověk na videu. Jelikož slovník nevyhodil český ekvivalent, tak předpokládám, že se jedná o českou jadrnou pr…
Ve světle jeho hrdinských sdělení z nemocničního lůžka na facebook se to jeví jako obzvláště výživné.
http://voenkor.info/page/2/

Nevíte, co je dupa? :-) Už moje babička mi zpívala:
Tancovalo prasátko
u rybníka
vystrkovalo dupku
na kominíka.
Myslím, že minimálně na severu Moravy to slovo znají všichni.

mirror
mirror
5. 9. 2014 23:06

Sio napsal
Nevíte, co je dupa?

Sio, nedělejte Moravskoslezskému kraji ostudu.

fajt
fajt
6. 9. 2014 5:12

http://www.zemavek.sk/articles/view/zastavme-putina – českoslovenští hnědí kováci, co jméno to hnědý vořech – nechápu, proč si neutvoří nějaký internacionální nazi batalion a nejdou bojovat s ostatními žoldáky za svoji vytouženou třetí světovou na východ, milelád bych pak jejich jménem předal jejich bojové koordinátory DRN dělostřelectvu. ..

fajt
fajt
6. 9. 2014 5:17

http://aeronet.cz/news/neslychane-prezident-zeman-si-dovolil-poprit-oficialni-propagandu-bruselu-o-ruskych-vojacich-na-ukrajine/ – Švédský ministr zahraničí Carl Bildt si přitom z prezidenta Zemana během zasedání NATO v Cardiffu ve Walesu utahoval, jak je možné, že Zeman potřebuje o ruské invazní armádě na východě Ukrajiny důkaz, když to říkají západní rozvědky, a jestli prý Česko vůbec nějakou rozvědku má [2]. Miloš Zeman na to odvětil velmi štiplavou poznámkou, že od chvíle, kdy jisté americké a britské tajné služby prohlašovaly s naprostou jistotou, že Saddám Hussein má zbraně hromadného ničení a pojízdné laboratoře na výrobu Sarinu a posléze se ukázalo, že nic z toho nebyla pravda a ty pojízdné laboratoře byly ve skutečnosti… Číst vice »

peter.
6. 9. 2014 6:02

mirror napsal
Sio, nedělejte Moravskoslezskému kraji ostudu.

Dupa-detský zadoček, aj na východe Slovenska

Béda
6. 9. 2014 6:07

Kája Bildt – nepatří tento severský „mírový“ veleduch mezi signatáře Projektu pro nové americké století, tedy mezi hlavní válečné jestřáby?

Béda
6. 9. 2014 6:14

Britský mainstream http://www.blisty.cz/art/74596.html: „Tisíce lidí se účastnily v Mariupolu mírové demonstrace proti invazi proruských vzbouřenců. Asi 5000 osob se ve čtvrtek účastnilo proukrajinské demonstrace v přístavu Mariupol, zatímco se k městu blížili proruští separatisté, podporovaní ruskými jednotkami. Demonstranti zpívali ukrajinskou hymnu a skandovali „Sláva Ukrajině!“

Jenomže chyba lávky – Mariupol má téměř 500.000 obyvatel, takže oslavy kyjevského režimu se zůčastnilo něco přes 1%.

peter.
6. 9. 2014 6:47

fajt napsal

http://www.zemavek.sk/articles/view/zastavme-putina– českoslovenští hnědí kováci, co jméno to hnědý vořech – nechápu, proč si neutvoří nějaký internacionální nazi batalion a nejdou bojovat s ostatními žoldáky za svoji vytouženou třetí světovou na východ, milelád bych pak jejich jménem předal jejich bojové koordinátory DRN dělostřelectvu. ..

Z tých troch „Slovákov“,je jeden imigrant z Ruska neslovanského pôvodu,podobne ako prezidentský poradca Bútora.No a ten tretí M.Kusý,je bývalý šéf ideológ ÚV KSS,vykopnutý po r.1968 zo strany,dnes rusof´b podobného kalibru ako Šebej a Štetina.

petr
petr
6. 9. 2014 7:20
fajt
fajt
6. 9. 2014 8:22

http://ukraina.ru/news/20140906/1010399723.html – Dmitro Jaroš ( jeden z vůdců pravého sektoru ) měl být smrtelně zraněn. ..

ray
ray
6. 9. 2014 8:27

fajt napsal

http://ukraina.ru/news/20140906/1010399723.html – Dmitro Jaroš ( jeden z vůdců pravého sektoru ) měl být smrtelně zraněn. ..

Bude to znít blbě, ale vcelku bych si přál aby to byla pravda.

zajoch
6. 9. 2014 8:46

Závěr článku http://www.fondsk.ru/news/2014/09/06/sammit-nato-v-njuporte-i-minskij-protokol-29334.html
Novinář Forbesu Fingleton 4.září napsal, že bez ohledu na to, jak se rozhodne konfrontace kvůli Ukrajině, reputace Vladimira Putina značně stoupne. Říká: „V podstatě je Putin nový Napoleon a ukrajinská krize je jeho diplomatický Slavkov: ubrání Krym a výrazně posílí schopnost ruskojazyčných menšin ve východních oblastech Ukrajiny postavit se Kyjevu na odpor.“ Nyní po summitu v Newportu a po zasedání v Minsku je s tím možno souhlasit.

peter.
6. 9. 2014 9:32

Nehľadiac na dvojstrannú dohodu o prerušení bojových akcií,trestné batalióny sa nechystajú prestať v bojových činnostiach.Novinárka a blogerka Elena Belozerskaja napísala:
On(Porošenko)nás do dnes nelegalizoval…Keď chcú aby sme plnili ich rozkazy,nech nás najskôr legalizujú.A kým nemáme oficiálny status,sme de iure NVF/nezákonná vojenská formácia),obyčajná banda a môžeme si robiť čo chceme.Z viacerých miest prichádzajú správy,že trestné bataliony sa príkazu Porošenka odmietejú podriadiť.Celý článok:
http://ukraina.ru/news/20140906/1010397712.html

Jezinka
Jezinka
6. 9. 2014 9:42

Vaska napsal

pozor nenechte se zmást příměřím – náckové si vybírají „time out“ na některých vebech píšou že přisunujou posily – židonacisti z ssa nikdy žádnou smlouvu nedodrželi – a u těchhle loutek na UA to nebude jinak

„Pravý sektor“ se k příměří vyjádřil tak, že oni nejsou armáda, ale vlastně „bandy“ a tak si mohou střílet kdy, jak a na koho chtějí.

peter.
6. 9. 2014 10:44

Ten hnusák si vybavil v Minsku time-out.Keby ho nedostal,tak sa opolčenci zastavia až na Dnepri.Dúfam,že mu na to nenaletel ani Putin,ani predstavitelia Novoruska.

aram
aram
6. 9. 2014 11:05

sio, peter
Neznám. Já jsem rodilý středočech. Ale tady vidíme jak blízcí si slované jsou. Tedy alespoň přes tu zadnici.

orinoko
orinoko
6. 9. 2014 11:41

Ja osobne to znam od Polaku takto: Ty v dupe nedojebany frajerzu.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
6. 9. 2014 11:42

http://voicesevas.ru/news/yugo-vostok/4477-voyna-na-yugo-vostoke-onlayn-06092014-hronika-sobytiy.html 15-01, Сообщение от лидера организации „Оплот“ Евгения Жилина. „Я не могу утверждать, что Ярош мертв. Наша разведгруппа вышла в район, где предположительно находился лидер „Правого сектора“. Мы задержали человека, который дал нам такую информацию. С нашей организацией косвенно сотрудничает МВД. Глава ведомства Арсен Аваков, опасаясь карательных батальонов, ведет активную прослушку среди их командования. Некоторые переговоры нам сообщаются. Власть настолько боится этих батальонов, поэтому посылает их на смерть, сообщая нам, где они находятся. Разведка выследила Яроша вплоть до дома. Артиллерия „Оплота“ нанесла удар. После чего, по сообщениям разведгруппы, он получил ранение в шею. Пока Ярош нигде не появлялся, о его… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
6. 9. 2014 11:50

http://cassad.net/tv/videos/1060/batalon-aydar-zaminiroval-luganskuyu-tes-05-09-14/
„Mírumilovný a lidskoprávní“ „Západ“ PODPORUJE TERORISTY. „Naše“ vláda a „naše“ merdia podporují teroristy.
To jsou ta fakta která mnozí „demokati“ nechtějí vidět…

orinoko
orinoko
6. 9. 2014 12:02

Mezi lidmi, kteri o deni moc nezajimaji, boduji s licenim, kterak povstalci zalili polsky zoldnersky dobytek v kanalizaci betonem.

peter.
6. 9. 2014 12:58

aram napsal

sio, peter
Neznám. Já jsem rodilý středočech. Ale tady vidíme jak blízcí si slované jsou. Tedy alespoň přes tu zadnici.

aram
Tak ma napadlo.Od čoho Česi odvodili slovo – doupě ?

aram
aram
6. 9. 2014 14:45

peter. napsal
aram
Tak ma napadlo.Od čoho Česi odvodili slovo – doupě ?

Těžko říct. Původ je možná ve staroslověnštině? Ukazovalo by na to „ou“ a „ě“. Takový brloh, což má stejný význam, se vyskytuje ve více slovanských jazycích, ale doupě je snad jen v češtině.
Jak je to slovensky?

peter.
6. 9. 2014 14:48

Lysenko vyhlásil,že Ukrajina využije prímerie pre svoje ciele.
Toto prímerie potrebujeme na to,aby sme previedli prieskumnú operáciu na zistenie rozloženia síl protivníka a tiež na to,aby sme preskupili svoje sily.Povedal novinárom.
http://ukraina.ru/news/20140906/1010403853.html

peter.
6. 9. 2014 16:52

Čo bolo vlastne podpísané v Minsku?Neviem to nikde nájť.Medzitým Porošenko odmietol stiahnuť vojská do 50 km od Donecka a presúva 500 tankov a OT od Slavjanska na miesta bojov.Nejako to celé smrdí.

peter.
6. 9. 2014 16:56

A pred chvíľou som na TA3 zachytil správu o smrti 3 českých dobrovoľnikov.Vraj manželka jedného z nich túto správu zverejnila.Ak je to pravda,tak česť ich pamiatke a RIP.

peter.
6. 9. 2014 18:10

Tak bola to sestra pdlého a vraj boli len dvdja.

ray
ray
6. 9. 2014 18:31

A nedá se zjistit o koho se jedná? Nedaly by se jim poslat třeba nějaké peníze? Já vím, že život jim to už nevrátí, ale rodině by to možná aspoň trochu pomohlo.

Sio
Sio
6. 9. 2014 18:50

peter. napsal
Dupa-detský zadoček, aj na východe Slovenska

Mirrore, lituji, ale netuším, co tím chcete říct. Nikterak jsem nenaznačoval, že dupa nebo dupka se používá jen u nás na severní Moravě, nebo že byvchom to snad vynalezli. Jen je tu ten pojem prostě dobře znám. Chcete to snad popřít?

Sio
Sio
6. 9. 2014 18:53

Béda napsal

Britský mainstream http://www.blisty.cz/art/74596.html: „Tisíce lidí se účastnily v Mariupolu mírové demonstrace proti invazi proruských vzbouřenců. Asi 5000 osob se ve čtvrtek účastnilo proukrajinské demonstrace v přístavu Mariupol, zatímco se k městu blížili proruští separatisté, podporovaní ruskými jednotkami. Demonstranti zpívali ukrajinskou hymnu a skandovali „Sláva Ukrajině!“

Jenomže chyba lávky – Mariupol má téměř 500.000 obyvatel, takže oslavy kyjevského režimu se zůčastnilo něco přes 1%.

Sláva Ukrajině! Ještě že neměli pochodně. Těch ostatních 99% raději zůstalo doma, šlo jim o kejhák.

Sio
Sio
6. 9. 2014 19:03

aram napsal

sio, peter
Neznám. Já jsem rodilý středočech. Ale tady vidíme jak blízcí si slované jsou. Tedy alespoň přes tu zadnici.

Nechtěl jsem, aby to vyznělo nějak mentorsky. Sám jsem byl před časem překvapen, že Ukrajinci to slovo používají, koloval tu takový obrazek – „Spasitě náši dupy“! Jsou na něm Jaseňuk, Turčinov a ještě jeden kokot. Je to parafráze na Vysockého píseň Spasítě naši duši! (SOS) Skvělá písnička, kdo nezná:
https://www.youtube.com/watch?v=oXl5ixBtjpY

peter.
6. 9. 2014 19:05

Sio napsal
Mirrore, lituji, ale netuším, co tím chcete říct. Nikterak jsem nenaznačoval, že dupa nebo dupka se používá jen u nás na severní Moravě, nebo že byvchom to snad vynalezli. Jen je tu ten pojem prostě dobře znám. Chcete to snad popřít?

Sio
Keď som vojenčil u vás,tak sme chodili cvičiť na Doupov a ten VVP,to bola najväčšia dupa na svete.Užil som si tam,ako opolčenec v Kramatorsku.

Sio
Sio
6. 9. 2014 19:08

ray napsal

A nedá se zjistit o koho se jedná? Nedaly by se jim poslat třeba nějaké peníze? Já vím, že život jim to už nevrátí, ale rodině by to možná aspoň trochu pomohlo.

Taky bych něco poslal.

peter.
6. 9. 2014 19:12

ray napsal

A nedá se zjistit o koho se jedná? Nedaly by se jim poslat třeba nějaké peníze? Já vím, že život jim to už nevrátí, ale rodině by to možná aspoň trochu pomohlo.

Videl som to už aj na vašej tv,hovorila sestra jedného z nich,že ho chcú pochovať doma a že sú s tým problémy.Hovorila,že ich oboch rozstrielali uk.vojaci pri akcii.Naštvala ma komentátorka,ktorá povedala,že dotyčný bol 47 ročný,mal údajne zlú povesť a že bol gambler.Onedlho sa dočítame,že bol aj pedofil,zločinec a komunista.Hyena novinárska.

Sio
Sio
6. 9. 2014 19:15
Sio
Sio
6. 9. 2014 19:26

Pokud si někdo nevšiml šipek, je tam těch fórků více …
http://fotki.yandex.ru/next/users/sovtys/album/151436/view/660507