USA: Miliony seniorů nemají na základní životní náklady

Březen 02, 2012

Více než 9 milionů amerických důchodců nemá dost peněz na zaplacení svých účtů.

Náklady na základní živobytí – tedy na potraviny, bydlení, zdravotní péči a dopravu – jsou pro miliony lidí ve věku 65 a více let příliš vysoké, uvádí ve čtvrtek zveřejněná studie, která zkoumala propast mezi příjmy a výdaji mnoha amerických seniorů. Zpráva od neziskové skupiny Wider Opportunities for Women je první z plánované řady, která bude zkoumat finanční tlaky, jež působí na důchodce.

Chabá ekonomika posledních několika let má za následek, že se všemi ostatními trpí i důchodci. Pád realitního trhu vymazal miliony dolarů z ceny nemovitostí po celé zemi a udělal velký průvan v úsporách a majetku mnoha seniorů, takže statisíce penzionovaných Američanů byly přinuceny nastoupit zpět na trh práce, aby se s tím vyrovnaly.

Ve stejné době rostou náklady na zdravotní péči, a více než každý pátý z věkové skupiny nad 50 let přiznal, že vynechal návštěvy u lékaře, přešel na levnější léky, nebo zcela jednoduše některé léky úplně vynechal, protože výdaje jsou příliš vysoké. Rostoucí náklady na zdravotní péči pravděpodobně také vyváží mírné navýšení sociálního zabezpečení, které začalo platit v lednu.

Pro mnoho starších Američanů je situace zoufalá. Podle údajů ze sčítání obyvatel žije více než 3,5 milionu důchodců v chudobě, pokud však započteme i náklady na zdravotní péči, tak se tento počet navýší na přibližně 6,2 milionů. National Alliance to End Homelessness v roce 2010 předpověděla, že podíl bezdomovců vzroste o 33 procent – neboli asi o 14 000 lidí – za jediné desetiletí.

Vzhledem ke slabému trhu práce a stagnaci reálných mezd pro většinu zaměstnanců nejsou senioři sami, kteří čelí tísnivým finančním starostem. Rostoucí počet Američanů ve všech věkových kategoriích oznámil, že si v loňském roce nemohl dovolit jídlo, a téměř polovina ze všech domácností v zemi je v nouzovém stavu, na hranici chudoby.

Převzato z Huffington Post

Překlad: Clair

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments