USA: Vaše drahá soukromá škola nebyla dobrá investice

Srpen 11, 2011

Smart Money ve svém zářijovém čísle zveřejnily výroční, velmi praktický žebříček vysokých škol. Udělaly ho podle návratnosti investice do školného. Zatímco univerzity z Ivy League (Pozn. překl.: Osm nejstarších a nejváženějších amerických univerzit z východního pobřeží) si vedly podle očekávání dobře, umístění také potvrdila nejhorší stereotypy o soukromých vysokých školách, které nejsou v Ivy League (non-Ivy League): jsou odporně drahé a řečeno jemně, není to zrovna ta nejúžasnější investice: U středně příjmových profesí je průměrný výdělek absolventů škol 94 000 dolarů za rok – to je určitě slušné, ale je to o 16 procent méně, než vydělali absolventi Ivy League a jen o 6 procent více, než vydělali absolventi mnohem levnějších veřejných vysokých škol. Co se týče indexu návratnosti SmartMoney, tato skupina jej měla 79, nejméně z těchto našich tří kategorií (Ivy League, Non-Ivy League a veřejné školy).

Takže non-Ivy soukromé školy nejsou dostatečně levné, aby to byla dobrá finanční investice, ale nejsou dostatečně prestižní, aby to sklízelo plody, které stále ještě může poskytnout titul z Ivy League. A další nelichotivé seznamy je zasáhly v tomto roce.

V dubnu, poté co Forbes určil vysokou školu Sarah Lawrence jako "nejdražší" vysokou školu v zemi, prezidentka školy Karen Lawrencová napsala redakční článek, v němž říká, že školné 58 716 dolarů „se vyplatilo do posledního centu.“ Napsala: „Proměňující je slovo často používané našimi absolventy popisujícími své vzdělání,“ když zeširoka poukazovala na důraz na způsobilost a přizpůsobivost vzdělávání, které škola nabízí. Podobně, když ministerstvo školství vyprodukovalo své nové bezva webové stránky pro sledování skokového zvyšování školného a označilo jako nejdražší školu Bates College (51 300 dolarů ročně), reagovali představitelé Bates College tak, že zpochybnili  metodiku internetových nástrojů.

Představitelé Bates College i Sarah Lawrence mohou argumentovat, že vždy existuje světlá stránka vzdělání. Možná jste strávili čtyři roky v ústavu s vynikajícím poměrem učitelé:studenti, s hezčími pokoji na kolejích a pevně stmeleným osazenstvem univerzitního kampusu. Přesto však, pokud jste nedávno absolvovali na non-Ivy soukromé škole, pravděpodobně to neodstraní osten z toho, že nejste platem příliš vzdáleni od svých vrstevníků z veřejné školy, kteří přitom nemají tolik dluhů.

Převzato z The Atlantic Wire

Překlad: Aram

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments