Uznáním Jeruzaléma za hlavní město Izraele odpálil Donald Trump geopolitickou „atomovou bombu“

Islámský svět vybuchne antiamerickými demonstracemi – a to bude ještě nejjemnější z následků rozhodnutí, které jak se zdá, Spojené státy definitivně učinily. Dává se na vědomost, že Donald Trump uznal Jeruzalém coby hlavní město Izraele a rozhodl přemístit tam americké velvyslanectví. Proč to prezident USA vyhlásil právě nyní?

V touze rozšířit vnitropolitický úspěch (senátem přijatou daňovou reformu), odvrátit pozornost od sledování „ruských stop“, a také od nemožnosti nalézt „patřičnou“ odpověď na zkoušku severokorejské mezikontinentální rakety, rozhodl se Bílý dům nasměrovat zaostření světových médií z dálnovýchodní krize na krizi blízkovýchodní. A to tak, aby to řádně zabralo. Donald Trump oznámil, že je připraven uznat Jeruzalém za izraelské hlavní město. V telefonickém rozhovoru s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem jej informoval o svém úmyslu přemístit americké velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Informuje o tom Reuters s odvoláním na oficiálního představitele palestinské administrativy, se sdělením, že v odpověď

ABBÁS TRUMPA VAROVAL, ŽE TENTO KROK BUDE MÍT NEBEZPEČNÉ NÁSLEDKY.

V úterý Trump promluvil ještě s izraelským premiérem a jordánským králem. Na maximálně negativní reakci Trumpa upozorňovali ještě předtím, než svůj úmysl vyhlásil.

USA musí chápat vážné následky v případě Trumpova uznání Jeruzaléma, prohlásila v úterý hlava evropské diplomacie Federica Mogheriniová. A turecký prezident Erdogan v úterý ráno řekl to, co musí říct člověk, který aspiruje na nového chalífu, čili lídra islámského světa:

Jeruzalém – je pro muslimy červenou linií. Podobné rozhodnutí bude těžkým úderem pro celé lidstvo. Nenecháme to být. Nemají snad v Americe lepší problém k řešení? Budeme se bít do posledního. Může to znamenat přerušení diplomatických vztahů s Izraelem.Varuji Ameriku ještě jednou, aby nedělala kroky, které ještě více prohloubí krizi v regionu.“

Přestože na dané prohlášení můžeme nahlížet i v kontextu stále se zostřujících vztahů Turecka a USA, Západem a NATO obecně, celé téma Jeruzaléma je natolik výbušné, že v případě dalšího vyhrocení je samo o sobě schopno zastínit jakoukoliv jinou krizi.

Jak známo, ani jedna země světa Jeruzalém za hlavní město Izraele neuznává. Jedná se o to, že východní část Jeruzaléma byla židovským státem zabrána v průběhu války roku 1967 a nezákonně připojena k části západní, která zemi připadla při jejím založení roku 1948. Otázka statutu Jeruzaléma je hlavní překážkou na cestě palestinsko-izraelského a arabsko-izraelského urovnání.

Vždyť právě tam se nachází hlavní svatyně tří naboženství – křesťanského, muslimského a judaistického. Chrámová hora s mešitou al-Aksá je pro muslimy celého světa třetí nejvýznamnější svatyní po Mekce a Medině. Pro judaisty je důležitá Zeď nářků, která je součástí jedné strany Chrámové hory, na které, podle jejich legendy, stál hebrejský Chrám. Izrael kategoricky odmítá jednání o svém zřeknutí se kontroly části za Zdí a Starým městem – a Palestinci, jakož i celý islámský svět, ba i rezoluce OSN, vyžaduje po Izraeli přestat okupovat Východní Jeruzalém.

Donald Trump ještě jako prezidentský kandidát sliboval přemístit americké velvyslanectví do Jeruzaléma – ale stejně jako v případě předsevzetí „dorozumět se s Putinem“, zatím své slovo nedodržel. Ale zatímco ve vytváření vztahů s Ruskem prezidentu USA ze všech sil brání sjednocená koalice Kongresu, politického establishmentu, „deep state“ a amerických médií, v případě Jeruzaléma žádný rozpor mezi Bílým domem a establishmentem nenastal.

Pro uznání Jeruzaléma a přemístění velvyslanectví hlasoval americký Kongres už v roce 1995, ale po všechny ty roky všichni američtí prezidenti toto rozhodnutí co půl roku odkládali. V létě totéž udělal i Trump s přáním smířit Palestince s Izraelci. 4. prosince nadešla nová lhůta dalšího odkladu, ale už 1. prosince se objevila prohlášení o možném Trumpově uznání.

A v pondělí tiskový mluvčí Bílého domu ohlásil, že se Trump chystá svůj předvolební slib splnit – „prezident dal jasně najevo, že v daném případě nejde o to, zda to proběhne, ale kdy to proběhne“.

Tehdy zdroje Reuters z administrativy USA sdělily, že Trump uzná Jeruzalém jako hlavní město Izraele, ale znovu odloží přemístění amerického velvyslanectví z Tel Avivu. Polovičaté řešení bude neméně výbušné – reakce islámského světa od Maroka až po Indonésii bude velmi hlasitá.

Neudivuje proto, že se proti přemístění diplomacie vyjádřil jak Rex Tillerson, tak i ministr obrany James Mattis, kteří předpokládají, že tento krok vystaví útokům americké diplomaty a vojáky na Blízkém východě i v zemích s převážně muslimským obyvatelstvem. A poradce prezidenta pro národní bezpečnost Robert McMaster řekl, že „nevěří, že (Trump) takové rozhodnutí přijme, protože jsme mu předložili řadu variant“:

„Jsou varianty, předpokládající přemístění velvyslanectví v určitých budoucích etapách, což, jak si myslím, může být využito ve formě impulsu na cestě mírových dohod a úmluv, které vyhoví nárokům jak Izraelců, tak i Palestinců.“

Přiznání statutu Jeruzaléma by bylo možno nazvat velkým vítězstvím izraelské lobby v USA, kdyby se tak nepodobalo Pyrrhovu vítězství. Protože nejenže zboří vztahy Izraele s jejich jediným partnerem mezi islámskými státy a jednou z klíčových zemí regionu – Tureckem, ale i citelně oslabí pozici už i beztoho slabých USA, jejichž stav se v současnosti dostal v regionu na historické minimum.

„Tento krok, pokud bude učiněn, se stane zásadním obratem, ničím neopodstatněným, v pozici USA jako neutrálního hráče jeho přechodem na jednu stranu“, jak se vyjádřili k Trumpovu rozhodnutí v saúdovském ministerstvu zahraničí:

Tento krok bude mít krajně vážné následky, zkomplikuje palestinsko-izraelský konflikt a zbrzdí efektivní opatření k oživení mírového procesu. Vyprovokuje emoce muslimů po celém světě vzhledem k ústřední pozici Jeruzaléma a jeho mimořádné důležitosti.“

Liga arabských států už prohlásila, že takové rozhodnutí Washingtonu se stane agresí proti všem arabským zemím, „porušením práv palestinského národa, výzvou pro muslimy i křesťany celého světa“.

Trumpova kalkulace s přínosem uznání Jeruzaléma je vratká – otevřením tohoto námětu se nedomůže ani odpoutání pozornosti od dálněvýchodní severokorejské slepé uličky ani stabilní podpory proizraelské lobby ve „washingtonském bahně“.

Jak ukazuje pokračování historie se sledováním „ruské stopy“ péče o zájmy Izraele už stála Trumpa příliš mnoho – vždyť námětem rozhovorů jeho bývalého asistenta Flynna s ruským velvyslancem Kisljakem byla také otázka o nevýhodnosti rezoluce OSN pro Tel Aviv. V prosinci minulého roku Trumpův zeť Jared Kushner žádal Flynna o posouzení možnosti nového hlasování o rezoluci. Generál jeho prosbu vyplnil, a pak, když se FBI doptávalo na obsah rozhovorů s velvyslancem, zapomněl se právě o tomto jediném námětu zmínit.

Výsledkem bylo Flynnovo obvinění, že při výslechu lhal a brzy mu za to bude vynesen rozsudek. Pozoruhodné je, že za všech těch devět měsíců, co se táhne skandál okolo rozhovorů Flynna s Kisljakem, neuniklo ani jednou, co že to vlastně generál před FBI zamlčel (anebo jim prostě zapomněl sdělit). Ani Izrael, ani izraelská lobby nezačali Flyna bránit či objasňovat, že se vlastně řeč o rusko-amerických vztazích jaksi nevedla.

Jenže kromě vnitroamerické historie o přiznání Jeruzaléma se jedná daleko více o zahraniční, mezinárodní dimenzi – reakce světa na tento v doslovném slova smyslu provokační krok USA bude více než příkrá. Islámský svět vybuchne antiamerickými demonstracemi – a to bude jen viditelná část laviny, jež přinese současné Trumpovo rozhodnutí.

Zdroj: Vzgljad.ru

Překlad: grasyk

Převzato z ostrova Janiky

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
8. 12. 2017 11:06

Donald mi svým projevem dost silně připomíná Topolánka – snad tohle divočení přežije … a kdyby ne, je mi to putna . ..)

Gatta
Gatta
8. 12. 2017 13:02

D. Trump je pro mě docela sympatický mediálně velmi schopný americký chlapík se selsky zdravým pragmatickým rozumem, dobrým vkusem pro ženy a mrakodrapy a úspěšným osobním i profesním životem. V těchto věcech je pro mne v podstatě čitelný a pochopitelný – „America First“.

V několika věcech ale vystupuje celou dobu (i před zvolením) velmi nepochopitelně – konfrontace s KLDR na hranici jaderné války, nenávist k Iránu a bezmezná podpora Izraele.

Všechny tyto postoje mají samozřejmě nějaký svůj skrytý důvod a plán – a ten je patrně velmi zásadní, ne-li prvořadý v politice sil jejíchž představitelem je D.Trump.

Vaska
Vaska
8. 12. 2017 17:39

„odpálil atomovou bombu“ a o to v podstatě šlo – po tom co v Syrii to konečně vypadá slibně – rozuměj že soudruzi z SS a jejich žoldáci z ISIL dostávaj jednu nakládačku za druhou a válka by tam mohla konečně brzo skončit (v podstatě porážkou SS) potřebujou jiné ohnisko napětí a války na blízkém východě a tak šáhli po osvědčené taktice – společně s chazarama z Israele začali provokovat musulmany přes palestince

Dana
Dana
8. 12. 2017 18:03

Tristni. Uz to doslo tak daleko, ze se zapad boji eskalace muslimske nenavisti k nevericim. Ta ale prece vzdy bubla pod povrchem, to neni nic noveho. Mirove dialogy a mirovy proces nevedly desetileti nikam, protoze v jadru Arabove nechteji Zidy v jejich regionu. .Jednou dojde na primy boj mezi dvema civilizacnimi kulturami na cele planete a Israel je klicovy kamen. Mam dojem, ze Trump prohlasenim o Jerusalemu zacina testovat, ktere staty jsou na strane Israele a ktere proti. Zajimava jsou prohlaseni presidenta Erdogana, (ktery sni o evropskem chalifatu), – z rozhorceni je jasne, ze turecka politika je svetove muslimska.. Snad… Číst vice »

peter.
8. 12. 2017 19:05
leoš
leoš
8. 12. 2017 21:58

Kdepak,Trump hraje celkově jinou,vyšší hru.Už jen to,jak pomohl urychlit válku v Sýrii,když shromáždil a vystavil hadrníky z ISIL úderům ruského letectva.To těžko byly náhody.

orinoko
8. 12. 2017 22:25

Kristova noho!! … To je přehlídka blabolu. Rusové nic deklarativne neuznali. Ale můžou to kdykoli udělat. Tomu se říká diplomacie.
A ten skrhola s betonovou patkou je jen obyčejný světový BURAN.
Amerika není nic jiného než banda buranu. Pořádně kriminálne pruhovanych.

orinoko
8. 12. 2017 22:27

Soudruh tRUMp jen urychlil sesup Emeriky do naprostého prdelakova.

peter.
9. 12. 2017 7:08

S odstupom pár hodín treba asi niektoré názory korigovať v tom smere,že žiadna kaša sa neje taká horúca aká sa navarí.Včera som sa pozeral na TV diskusiu k téme a tentokrát musím súhlasiť s M.Žantovským.Hovoril,že veľvyslanectvo USA v Tel Avive je jedna nedobytná železobetónová pevnosť,chránená aj od mora.Kým niečo podobné postavia v Jeruzaleme,tak to rozhodne potrvá dlhšie ako pol roka.(V Bratislave sa veľvyslanectvo USA sťahuje do nových priestorov už 10 rokov).S ČR je to tiež trochu inak ako písali v Židovskom informačnom servise.Babiš veľmi racionálne(na rozdiel od Zemana)vyhodnotil situáciu tak,že kým sa neurovnajú vzťahy medzi židmi a Palestíncami,tak ČR sa… Číst vice »

Bety
Bety
9. 12. 2017 12:19

Renomé USA je v tom regionu stejně na nule, tak proč se nepokusit ten uhasínající oheň konfliktů nějak přiživit? Kde je válka, tam jsou kšefty a židovští banksteři by byli spokojení, ať by to dopadlo jak chtělo.