Uznáním Jeruzaléma za hlavní město Izraele odpálil Donald Trump geopolitickou „atomovou bombu“

Islámský svět vybuchne antiamerickými demonstracemi – a to bude ještě nejjemnější z následků rozhodnutí, které jak se zdá, Spojené státy definitivně učinily. Dává se na vědomost, že Donald Trump uznal Jeruzalém coby hlavní město Izraele a rozhodl přemístit tam americké velvyslanectví. Proč to prezident USA vyhlásil právě nyní?

V touze rozšířit vnitropolitický úspěch (senátem přijatou daňovou reformu), odvrátit pozornost od sledování „ruských stop“, a také od nemožnosti nalézt „patřičnou“ odpověď na zkoušku severokorejské mezikontinentální rakety, rozhodl se Bílý dům nasměrovat zaostření světových médií z dálnovýchodní krize na krizi blízkovýchodní. A to tak, aby to řádně zabralo. Donald Trump oznámil, že je připraven uznat Jeruzalém za izraelské hlavní město. V telefonickém rozhovoru s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem jej informoval o svém úmyslu přemístit americké velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Informuje o tom Reuters s odvoláním na oficiálního představitele palestinské administrativy, se sdělením, že v odpověď

ABBÁS TRUMPA VAROVAL, ŽE TENTO KROK BUDE MÍT NEBEZPEČNÉ NÁSLEDKY.

V úterý Trump promluvil ještě s izraelským premiérem a jordánským králem. Na maximálně negativní reakci Trumpa upozorňovali ještě předtím, než svůj úmysl vyhlásil.

USA musí chápat vážné následky v případě Trumpova uznání Jeruzaléma, prohlásila v úterý hlava evropské diplomacie Federica Mogheriniová. A turecký prezident Erdogan v úterý ráno řekl to, co musí říct člověk, který aspiruje na nového chalífu, čili lídra islámského světa:

Jeruzalém – je pro muslimy červenou linií. Podobné rozhodnutí bude těžkým úderem pro celé lidstvo. Nenecháme to být. Nemají snad v Americe lepší problém k řešení? Budeme se bít do posledního. Může to znamenat přerušení diplomatických vztahů s Izraelem.Varuji Ameriku ještě jednou, aby nedělala kroky, které ještě více prohloubí krizi v regionu.“

Přestože na dané prohlášení můžeme nahlížet i v kontextu stále se zostřujících vztahů Turecka a USA, Západem a NATO obecně, celé téma Jeruzaléma je natolik výbušné, že v případě dalšího vyhrocení je samo o sobě schopno zastínit jakoukoliv jinou krizi.

Jak známo, ani jedna země světa Jeruzalém za hlavní město Izraele neuznává. Jedná se o to, že východní část Jeruzaléma byla židovským státem zabrána v průběhu války roku 1967 a nezákonně připojena k části západní, která zemi připadla při jejím založení roku 1948. Otázka statutu Jeruzaléma je hlavní překážkou na cestě palestinsko-izraelského a arabsko-izraelského urovnání.

Vždyť právě tam se nachází hlavní svatyně tří naboženství – křesťanského, muslimského a judaistického. Chrámová hora s mešitou al-Aksá je pro muslimy celého světa třetí nejvýznamnější svatyní po Mekce a Medině. Pro judaisty je důležitá Zeď nářků, která je součástí jedné strany Chrámové hory, na které, podle jejich legendy, stál hebrejský Chrám. Izrael kategoricky odmítá jednání o svém zřeknutí se kontroly části za Zdí a Starým městem – a Palestinci, jakož i celý islámský svět, ba i rezoluce OSN, vyžaduje po Izraeli přestat okupovat Východní Jeruzalém.

Donald Trump ještě jako prezidentský kandidát sliboval přemístit americké velvyslanectví do Jeruzaléma – ale stejně jako v případě předsevzetí „dorozumět se s Putinem“, zatím své slovo nedodržel. Ale zatímco ve vytváření vztahů s Ruskem prezidentu USA ze všech sil brání sjednocená koalice Kongresu, politického establishmentu, „deep state“ a amerických médií, v případě Jeruzaléma žádný rozpor mezi Bílým domem a establishmentem nenastal.

Pro uznání Jeruzaléma a přemístění velvyslanectví hlasoval americký Kongres už v roce 1995, ale po všechny ty roky všichni američtí prezidenti toto rozhodnutí co půl roku odkládali. V létě totéž udělal i Trump s přáním smířit Palestince s Izraelci. 4. prosince nadešla nová lhůta dalšího odkladu, ale už 1. prosince se objevila prohlášení o možném Trumpově uznání.

A v pondělí tiskový mluvčí Bílého domu ohlásil, že se Trump chystá svůj předvolební slib splnit – „prezident dal jasně najevo, že v daném případě nejde o to, zda to proběhne, ale kdy to proběhne“.

Tehdy zdroje Reuters z administrativy USA sdělily, že Trump uzná Jeruzalém jako hlavní město Izraele, ale znovu odloží přemístění amerického velvyslanectví z Tel Avivu. Polovičaté řešení bude neméně výbušné – reakce islámského světa od Maroka až po Indonésii bude velmi hlasitá.

Neudivuje proto, že se proti přemístění diplomacie vyjádřil jak Rex Tillerson, tak i ministr obrany James Mattis, kteří předpokládají, že tento krok vystaví útokům americké diplomaty a vojáky na Blízkém východě i v zemích s převážně muslimským obyvatelstvem. A poradce prezidenta pro národní bezpečnost Robert McMaster řekl, že „nevěří, že (Trump) takové rozhodnutí přijme, protože jsme mu předložili řadu variant“:

„Jsou varianty, předpokládající přemístění velvyslanectví v určitých budoucích etapách, což, jak si myslím, může být využito ve formě impulsu na cestě mírových dohod a úmluv, které vyhoví nárokům jak Izraelců, tak i Palestinců.“

Přiznání statutu Jeruzaléma by bylo možno nazvat velkým vítězstvím izraelské lobby v USA, kdyby se tak nepodobalo Pyrrhovu vítězství. Protože nejenže zboří vztahy Izraele s jejich jediným partnerem mezi islámskými státy a jednou z klíčových zemí regionu – Tureckem, ale i citelně oslabí pozici už i beztoho slabých USA, jejichž stav se v současnosti dostal v regionu na historické minimum.

„Tento krok, pokud bude učiněn, se stane zásadním obratem, ničím neopodstatněným, v pozici USA jako neutrálního hráče jeho přechodem na jednu stranu“, jak se vyjádřili k Trumpovu rozhodnutí v saúdovském ministerstvu zahraničí:

Tento krok bude mít krajně vážné následky, zkomplikuje palestinsko-izraelský konflikt a zbrzdí efektivní opatření k oživení mírového procesu. Vyprovokuje emoce muslimů po celém světě vzhledem k ústřední pozici Jeruzaléma a jeho mimořádné důležitosti.“

Liga arabských států už prohlásila, že takové rozhodnutí Washingtonu se stane agresí proti všem arabským zemím, „porušením práv palestinského národa, výzvou pro muslimy i křesťany celého světa“.

Trumpova kalkulace s přínosem uznání Jeruzaléma je vratká – otevřením tohoto námětu se nedomůže ani odpoutání pozornosti od dálněvýchodní severokorejské slepé uličky ani stabilní podpory proizraelské lobby ve „washingtonském bahně“.

Jak ukazuje pokračování historie se sledováním „ruské stopy“ péče o zájmy Izraele už stála Trumpa příliš mnoho – vždyť námětem rozhovorů jeho bývalého asistenta Flynna s ruským velvyslancem Kisljakem byla také otázka o nevýhodnosti rezoluce OSN pro Tel Aviv. V prosinci minulého roku Trumpův zeť Jared Kushner žádal Flynna o posouzení možnosti nového hlasování o rezoluci. Generál jeho prosbu vyplnil, a pak, když se FBI doptávalo na obsah rozhovorů s velvyslancem, zapomněl se právě o tomto jediném námětu zmínit.

Výsledkem bylo Flynnovo obvinění, že při výslechu lhal a brzy mu za to bude vynesen rozsudek. Pozoruhodné je, že za všech těch devět měsíců, co se táhne skandál okolo rozhovorů Flynna s Kisljakem, neuniklo ani jednou, co že to vlastně generál před FBI zamlčel (anebo jim prostě zapomněl sdělit). Ani Izrael, ani izraelská lobby nezačali Flyna bránit či objasňovat, že se vlastně řeč o rusko-amerických vztazích jaksi nevedla.

Jenže kromě vnitroamerické historie o přiznání Jeruzaléma se jedná daleko více o zahraniční, mezinárodní dimenzi – reakce světa na tento v doslovném slova smyslu provokační krok USA bude více než příkrá. Islámský svět vybuchne antiamerickými demonstracemi – a to bude jen viditelná část laviny, jež přinese současné Trumpovo rozhodnutí.

Zdroj: Vzgljad.ru

Překlad: grasyk

Převzato z ostrova Janiky

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
fajt
8. 12. 2017 11:06

Donald mi svým projevem dost silně připomíná Topolánka – snad tohle divočení přežije … a kdyby ne, je mi to putna . ..)

Gatta
Gatta
8. 12. 2017 13:02

D. Trump je pro mě docela sympatický mediálně velmi schopný americký chlapík se selsky zdravým pragmatickým rozumem, dobrým vkusem pro ženy a mrakodrapy a úspěšným osobním i profesním životem. V těchto věcech je pro mne v podstatě čitelný a pochopitelný – „America First“.

V několika věcech ale vystupuje celou dobu (i před zvolením) velmi nepochopitelně – konfrontace s KLDR na hranici jaderné války, nenávist k Iránu a bezmezná podpora Izraele.

Všechny tyto postoje mají samozřejmě nějaký svůj skrytý důvod a plán – a ten je patrně velmi zásadní, ne-li prvořadý v politice sil jejíchž představitelem je D.Trump.

Vaska
Vaska
8. 12. 2017 17:39

„odpálil atomovou bombu“ a o to v podstatě šlo – po tom co v Syrii to konečně vypadá slibně – rozuměj že soudruzi z SS a jejich žoldáci z ISIL dostávaj jednu nakládačku za druhou a válka by tam mohla konečně brzo skončit (v podstatě porážkou SS) potřebujou jiné ohnisko napětí a války na blízkém východě a tak šáhli po osvědčené taktice – společně s chazarama z Israele začali provokovat musulmany přes palestince

Dana
Dana
8. 12. 2017 18:03

Tristni. Uz to doslo tak daleko, ze se zapad boji eskalace muslimske nenavisti k nevericim. Ta ale prece vzdy bubla pod povrchem, to neni nic noveho. Mirove dialogy a mirovy proces nevedly desetileti nikam, protoze v jadru Arabove nechteji Zidy v jejich regionu. .Jednou dojde na primy boj mezi dvema civilizacnimi kulturami na cele planete a Israel je klicovy kamen. Mam dojem, ze Trump prohlasenim o Jerusalemu zacina testovat, ktere staty jsou na strane Israele a ktere proti. Zajimava jsou prohlaseni presidenta Erdogana, (ktery sni o evropskem chalifatu), – z rozhorceni je jasne, ze turecka politika je svetove muslimska.. Snad… Číst vice »

peter.
8. 12. 2017 19:05
leoš
leoš
8. 12. 2017 21:58

Kdepak,Trump hraje celkově jinou,vyšší hru.Už jen to,jak pomohl urychlit válku v Sýrii,když shromáždil a vystavil hadrníky z ISIL úderům ruského letectva.To těžko byly náhody.

orinoko
orinoko
8. 12. 2017 22:25

Kristova noho!! … To je přehlídka blabolu. Rusové nic deklarativne neuznali. Ale můžou to kdykoli udělat. Tomu se říká diplomacie.
A ten skrhola s betonovou patkou je jen obyčejný světový BURAN.
Amerika není nic jiného než banda buranu. Pořádně kriminálne pruhovanych.

orinoko
orinoko
8. 12. 2017 22:27

Soudruh tRUMp jen urychlil sesup Emeriky do naprostého prdelakova.

peter.
9. 12. 2017 7:08

S odstupom pár hodín treba asi niektoré názory korigovať v tom smere,že žiadna kaša sa neje taká horúca aká sa navarí.Včera som sa pozeral na TV diskusiu k téme a tentokrát musím súhlasiť s M.Žantovským.Hovoril,že veľvyslanectvo USA v Tel Avive je jedna nedobytná železobetónová pevnosť,chránená aj od mora.Kým niečo podobné postavia v Jeruzaleme,tak to rozhodne potrvá dlhšie ako pol roka.(V Bratislave sa veľvyslanectvo USA sťahuje do nových priestorov už 10 rokov).S ČR je to tiež trochu inak ako písali v Židovskom informačnom servise.Babiš veľmi racionálne(na rozdiel od Zemana)vyhodnotil situáciu tak,že kým sa neurovnajú vzťahy medzi židmi a Palestíncami,tak ČR sa… Číst vice »

Bety
Bety
9. 12. 2017 12:19

Renomé USA je v tom regionu stejně na nule, tak proč se nepokusit ten uhasínající oheň konfliktů nějak přiživit? Kde je válka, tam jsou kšefty a židovští banksteři by byli spokojení, ať by to dopadlo jak chtělo.