Výstražná stávka v Kopřivnici přiměla zaměstnavatele k novým návrhům

Hodinová výstražná stávka zaměstnanců společností Tafonco a.s a Taforge a.s. se z podnětu Základní organizace KOVO Metalurgie TATRA uskutečnila 23. října 2014 v době od 13 hodin v areálu těchto podniků v Kopřivnici. Důvodem stávky je, že zaměstnavatelé v obou společnostech již víc než deset měsíců odmítali odboráři navrhované dodatky ke kolektivní smlouvě. Týkají se navršení tarifní složky mzdy o 500 korun měsíčně od ledna 2014 a opětovné zavedení týdenního rehabilitačního pobytu s poskytnutím pracovního volna pro oprávněné zaměstnance na rizikových pracovištích podle podmínek z roku 2012.

Zaměstnavateli nepohnulo ani vyhlášení stávkové pohotovosti z května 2014 a ani to, že požadavky zaměstnanců týkající se navýšení mezd uznal i nezávislý zprostředkovatel, doporučený ministerstvem práce a sociálních věcí. Se stávkou souhlasilo 114 zaměstnanců Taforge a.s. a 236 zaměstnanců Tafonco a.s.  Někteří z nich oznámili, že na ně byl před stávkou vyvíjen nátlak, který je měl odradit od účasti.

Stávka se přesto konala a podle pamětníků byla největší podobnou akcí v Kopřivnici od listopadu 1989. Zúčastnilo se jí několik set zaměstnanců. Předseda ZO OS KOVO Jaroslav Nováčik na ní za mohutného troubení a pískání píšťalek znovu zopakoval požadavky zaměstnanců.

Mohutnou zvukovou odezvu mělo i vystoupení místopředsedy Odborového svazu KOVO Jaromíra Endlichera, který stávkujícím tlumočil zprávu, že jejich akce má podporu všech členských svazů ČMKOS. Jak dále uvedl, vedení OS KOVO je připraveno v případě vyhlášení neomezené stávky její účastníky podpořit nejen morálně, ale poskytne jim i finanční podporu. I tato slova se setkala s bouřlivým souhlasným ohlasem. Po té bylo jednomyslně přijato společné prohlášení účastníků stávky, shrnující její základní důvody a vyjadřující odhodlání, vybojovat si případně potřeby spravedlivé mzdy i stávkou.

Následně se předseda Nováčik a další zástupci odborářů před branou areálu podniku setkali se zástupci médií a informovali je o průběhu akce. Sdělovacím prostředkům nebyl totiž na pokyn zaměstnavatelů umožněn na akci přístup.

Již několik desítek minut po stávce zástupci zaměstnavatele vyzvali představitele ZO OS KOVO Metalurgie Tatra, aby se dostavili na další kolo jednání. Toho se vedle obou ředitelů a zástupců personálních oddělení zúčastnil i majitel podniku. Na jednání byly ze strany zaměstnavatele předloženy nové návrhy řešení situace. Oproti minulosti obsahují vstřícnější momenty. O těch jednají odboráři a seznamují s nimi zaměstnance obou společností a na základě většinového mínění odpoví ještě dnes zaměstnavateli.

Stávka

Předseda základní organizace Jaroslav Nováčik (vpravo) zopakoval požadavky zaměstnanců. Místopředseda OS KOVO Jaromír Endlicher stávkujícím řekl, že mají plnou morální a v případě potřeby i finanční podporu odborového svazu. Stávkující poporuje i odborová centrála ČMKOS.

Stávka 7

Hodinové stávky se zúčastnily na dvě stovky zaměstnanců. To pohnulo majiteli firem k předložení nových návrhů.

(Text a foto František Vonderka)

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
28. 10. 2014 13:43

Z britského mainstreamu: http://www.blisty.cz/art/75259.html Rozhlas BBC o revoluci „… Russell Brand: Ano, je fascinující sledovat tu kritiku. Protože ve své knize hodně píšu o úspěšných metodách a o úspěšných alternativách, jako je přímá demokracie v Porto Allegre, o různých mechanismech jak zkrotit korporátní moc, o různých daňových systémech, o různých způsobech organizace dělnických družstev, a o různých opatřeních pro zkrocení firem. Nelze udržovat dominantní představu, že věci musejí rigidně zůstat takové, jaké jsou, pokud uznáte, že tato kniha je plná množství významných příkladů od jiných lidí, použitelných alternativ. Jedním ze způsobů jak udržet status quo je vyloučit, že cokoliv jiného… Číst vice »

Béda
28. 10. 2014 13:47

pokračování: … Russell Brand: Když mě lidi kritizují za to, že doporučuju, aby nechodili k volbám, zapomínají, že není koho volit. Důvodem, proč nechodím k volbám, je spousta lidí v této zemi, naposledy 64 procent, já prostě nevidím, koho volit. Milibanda, Clegga, toho rasistu [Farage ze strany UKIP], Camerona, který je trochu méně rasistický? Všichni chodili do stejných škol, pocházejí ze stejného zázemí. Pokud má parlamentní demokracie zaujmout nás, obyčejné lidi, musí nás zastupovat…Tom Sutcliffe: Myslím, že by vás lidé kritizovali takto: Ano, samozřejmě, nedostanete všechno, co chcete. Ale to je součástí procesu demokracie. Že někdy musíte na věci čekat…Tom… Číst vice »

Béda
28. 10. 2014 13:48

pokračování 3: …Russell Brand: Kde jsou lidé, kteří budou zastupovat ty lidi z toho sídliště? Tom Sutcliffe: Musíte hlasovat pro tu nejméně nejhorší možnost. Russell Brand: Nejméně nejhorší??? „Dobrý den, jmenuji se Russell Brand. Hlasujte pro tu nejméně nejhorší stranu.“ Tome, to prostě nestačí. Nestačí to! Tom Sutcliffe: To je zralý přístup k tomu problému. Russell Brand: „Buďte zralý. Blahopřejeme vám k vaší demokracii. Toto je ta nejméně nejhorší strana. Vaše chudoba je nejméně nejhorší chudoba.“.. Tom Sutcliffe: Russelle Brande, vy ve své knize píšete o tom, že nám, nespokojeným voličům, nabízejí placeba. Je 38 Degrees placebo? Russell Brand: Bylo… Číst vice »