V úřadech pracuje přes 70 000 lidí, státní kasu to stojí 24 miliard

Poprvé po deseti letech se vládě podařilo shromáždit ucelený přehled o počtu míst a platech ve státní správě. Podle podkladů, které dodaly Úřadu vlády jednotlivé orgány, zaměstnává nyní státní správa na úrovni centrálních orgánů a podřízených organizací 72 281 lidí. Posílá jim na platy zhruba 24 miliard korun ročně. Ukázala to zpráva, kterou vládě předložil ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD). V této statistice jsou zahrnuti v největším počtu finanční úřady či pracovníci resortu sociálních věcí a zemědělství. Nejsou v ní zaměstnanci veřejné sféry, jako například učitelé, hasiči, policisté nebo vojáci.

Zákon o státní službě, který se chystá, by se měl vztahovat na 64 673 zaměstnanců, na které připadne odhadem 21,7 miliardy korun. Zbývajících 7608 pracovníků bude dál podléhat zákoníku práce a stát na ně vydá 2,3 miliardy. V této druhé skupině nebudou jen pracovníci, kteří na úřadech dělají pomocné, servisní nebo manuální práce, ale spadnou sem i lidé pracující pro ministry či jejich náměstky, tedy například poradci či asistenti a mluvčí.

Podle zprávy lze data brát jen jako odhad. Skutečnost po prvním lednu 2015 se zřejmě bude shodovat z 90 %, neboť zatím ještě není jasné, v jaké podobě bude zákon schválen. „Přesto se však jedná o první ucelenou analýzu dopadu zákona o státní službě na státní správu ČR,“ uvádí zpráva.

Zdroj: Esondy

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
bmw525i
bmw525i
29. 8. 2014 0:10

Ani se tomu číslu nijak nedivím. Mně stačí vidět situaci na Magistrátu hl.m. Prahy. V roce 1981 jsem pracoval na tehdejším NVP, dnešní Magistrát a početní stav všech zaměstnanců byl 980 úředníků. A to NVP přímo řídil 160 podniků a organizací působících na území Prahy. Dnes Magistrát neřídí nic, jenom je majitelem Dopravního podniku a.s., ale počet úředníků převyšuje číslo 2300.

lubajs
lubajs
29. 8. 2014 0:32

Někde jsem četl, že v naší zemi máme počet úředníků odpovídající velké zemi jako je Francie a jejich počet neustále roste.

Dolmen
Dolmen
29. 8. 2014 11:15

Dodnes mi zní v uších slova taťky Perolese big Tunela, která pronesl v jakémsi TV vystoupení v době jeho premiérování: Úředníků není nikdy dost. A touhle jeho poučkou se dodnes řídí všechny vlády, které po něm následovaly. Pocházím z malého, cca 8 tisícového, města. Zhruba před deseti lety jsem potřeboval v rámci dědického řízení cosi vyřídit na tamním MěstÚ. I vstoupil jsem do budovy, kterou jsem pamatoval ještě jako sídlo MěNV a nestačil se divit. K budově byla v zadním traktu přistavěna ještě další dvě rozsáhlá křídla plná kanceláří. Jak jsem ten labyrint procházel a pročítal jmenovky na dveřích, tak… Číst vice »

Občan
Občan
29. 8. 2014 18:33

bmw525i napsal Ani se tomu číslu nijak nedivím. Mně stačí vidět situaci na Magistrátu hl.m. Prahy. V roce 1981 jsem pracoval na tehdejším NVP, dnešní Magistrát a početní stav všech zaměstnanců byl 980 úředníků. A to NVP přímo řídil 160 podniků a organizací působících na území Prahy. Dnes Magistrát neřídí nic, jenom je majitelem Dopravního podniku a.s., ale počet úředníků převyšuje číslo 2300. Magistrát NENÍ ústřední orgán státní správy. Obecně – to není nijak mnoho. Měsíční náklady na jeden kus ve státní správě jsou 28 000.- Kč v SUPERHRUBÉ mzdě (tedy vč. veškerých odvodů za zaměstnance i zaměstnavatele a daně… Číst vice »

idiotronic
29. 8. 2014 18:40

Úředníci si navzájem přidělávají práci (C.N.Parkinson, Zákony profesora Parkinsona).
Z Dolmenova postřehu lze soudit,že se konečně podařilo vysedět úřednické místo s definitivou i pro rodinné příslušníky a zákon o státní službě bude konečně přijat.
Mimochodem,kolik že bylo v padesátých létech převedeno těch úředníků do výroby?
(dnes máme naproti tomu výkonné manželky premiérů,zasedající v několika správních radách)

brankoslav
brankoslav
31. 8. 2014 9:04

Ale hovno. Počet úředníků je daný „kvalitní“ legislativou produkovanou ústavem choromyslných na Malé straně. Spíš si myslím, že počet úředníků je, hlavně na těch nejnižších (výkonných) úrovních, NÍZKÝ !
Mmch. zkusil někdy někdo z vás něco pořídit dle zákona 137/2006 Sb. ? Doporučuji, opravdu vydařená taškařice.