Poprvé po deseti letech se vládě podařilo shromáždit ucelený přehled o počtu míst a platech ve státní správě. Podle podkladů, které dodaly Úřadu vlády jednotlivé orgány, zaměstnává nyní státní správa na úrovni centrálních orgánů a podřízených organizací 72 281 lidí. Posílá jim na platy zhruba 24 miliard korun ročně. Ukázala to zpráva, kterou vládě předložil ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD). V této statistice jsou zahrnuti v největším počtu finanční úřady či pracovníci resortu sociálních věcí a zemědělství. Nejsou v ní zaměstnanci veřejné sféry, jako například učitelé, hasiči, policisté nebo vojáci.
Zákon o státní službě, který se chystá, by se měl vztahovat na 64 673 zaměstnanců, na které připadne odhadem 21,7 miliardy korun. Zbývajících 7608 pracovníků bude dál podléhat zákoníku práce a stát na ně vydá 2,3 miliardy. V této druhé skupině nebudou jen pracovníci, kteří na úřadech dělají pomocné, servisní nebo manuální práce, ale spadnou sem i lidé pracující pro ministry či jejich náměstky, tedy například poradci či asistenti a mluvčí.
Podle zprávy lze data brát jen jako odhad. Skutečnost po prvním lednu 2015 se zřejmě bude shodovat z 90 %, neboť zatím ještě není jasné, v jaké podobě bude zákon schválen. „Přesto se však jedná o první ucelenou analýzu dopadu zákona o státní službě na státní správu ČR,“ uvádí zpráva.
Zdroj: Esondy
Ani se tomu číslu nijak nedivím. Mně stačí vidět situaci na Magistrátu hl.m. Prahy. V roce 1981 jsem pracoval na tehdejším NVP, dnešní Magistrát a početní stav všech zaměstnanců byl 980 úředníků. A to NVP přímo řídil 160 podniků a organizací působících na území Prahy. Dnes Magistrát neřídí nic, jenom je majitelem Dopravního podniku a.s., ale počet úředníků převyšuje číslo 2300.
Někde jsem četl, že v naší zemi máme počet úředníků odpovídající velké zemi jako je Francie a jejich počet neustále roste.
Dodnes mi zní v uších slova taťky Perolese big Tunela, která pronesl v jakémsi TV vystoupení v době jeho premiérování: Úředníků není nikdy dost. A touhle jeho poučkou se dodnes řídí všechny vlády, které po něm následovaly. Pocházím z malého, cca 8 tisícového, města. Zhruba před deseti lety jsem potřeboval v rámci dědického řízení cosi vyřídit na tamním MěstÚ. I vstoupil jsem do budovy, kterou jsem pamatoval ještě jako sídlo MěNV a nestačil se divit. K budově byla v zadním traktu přistavěna ještě další dvě rozsáhlá křídla plná kanceláří. Jak jsem ten labyrint procházel a pročítal jmenovky na dveřích, tak… Číst vice »
bmw525i napsal Ani se tomu číslu nijak nedivím. Mně stačí vidět situaci na Magistrátu hl.m. Prahy. V roce 1981 jsem pracoval na tehdejším NVP, dnešní Magistrát a početní stav všech zaměstnanců byl 980 úředníků. A to NVP přímo řídil 160 podniků a organizací působících na území Prahy. Dnes Magistrát neřídí nic, jenom je majitelem Dopravního podniku a.s., ale počet úředníků převyšuje číslo 2300. Magistrát NENÍ ústřední orgán státní správy. Obecně – to není nijak mnoho. Měsíční náklady na jeden kus ve státní správě jsou 28 000.- Kč v SUPERHRUBÉ mzdě (tedy vč. veškerých odvodů za zaměstnance i zaměstnavatele a daně… Číst vice »
Úředníci si navzájem přidělávají práci (C.N.Parkinson, Zákony profesora Parkinsona).
Z Dolmenova postřehu lze soudit,že se konečně podařilo vysedět úřednické místo s definitivou i pro rodinné příslušníky a zákon o státní službě bude konečně přijat.
Mimochodem,kolik že bylo v padesátých létech převedeno těch úředníků do výroby?
(dnes máme naproti tomu výkonné manželky premiérů,zasedající v několika správních radách)
Ale hovno. Počet úředníků je daný „kvalitní“ legislativou produkovanou ústavem choromyslných na Malé straně. Spíš si myslím, že počet úředníků je, hlavně na těch nejnižších (výkonných) úrovních, NÍZKÝ !
Mmch. zkusil někdy někdo z vás něco pořídit dle zákona 137/2006 Sb. ? Doporučuji, opravdu vydařená taškařice.