V okamžiku před pádem Boeingu pod Doněckem

První kanál má k dispozici senzační snímek, pravděpodobně vytvořený zahraničním sputnikem-špionem v posledních sekundách letu malajsijského Boeingu nad Ukrajinou. V předvečer nejdůležitějšího setkání světových leaderů – na summitě Velké dvacítky v Austrálii – je téma vyšetřování smrti pasažérů tohoto letu více než aktuální. Snímek hovoří ve prospěch verze, která na Západě ještě téměř nezazněla. Více náš reportér Michail Leonťjev:

„Odnako (název programu, pozn. překl.), buďte zdrávi! Je známo, že australský premiér Abbot pohrozil našemu prezidentovi, že mu zadá na summitu tvrdou otázku ohledně malajsijského Boeingu. Pokusíme se ulehčit mu úlohu. Ještě v srpnu Ruský svaz inženýrů publikoval svou zprávu o možných příčinách katastrofy, která se potom dostatečně rozšířila v médiích i po internetu. Expertní skupiny provedly detailní analýzu všech dostupných informací, provedly technické výpočty a vypracovaly verzi příčin zničení Boeingu. Dospěli k závěru, že jedinou technicky možnou verzí je zásah malajsijského letounu pomocí rakety a palubního kanónu druhého letadla. Obracíme pozornost na jeden moment ve zprávě – absenci jakýchkoli hodnověrných svědectví o startu raket „země-vzduch“. Vypuštění „buku“ je doprovázeno ohnivým oblakem, ohlušujícím rachotem slyšitelným v okruhu 10 km a intenzivní stopou, která je na nebi jasně vidět 10 minut. Krátce řečeno – nebyl tam žádný „buk“, žádné vypuštění rakety ze země. Nikdo z desítek profesionálních pozorovatelů ze všech zemí a tisíce laiků, kteří byli přítomni při katastrofě, ho neviděl a nezaznamenal. Ale letadla viděli a zaznamenali. A nebyla to ruská letadla. Argumenty expertů byly brány v potaz, jejich zpráva byla na internetu přeložena do angličtiny a němčiny.“

„Potom jsme začali dostávat obrovské množství informací, mezi nimi byly různé materiály, inženýrské výpočty a nakonec jsme 12. listopadu dostali toto,“ říká první viceprezident Ruského svazu inženýrů Ivan Andrijevskij.

„Plně souhlasím s výsledky vaší analýzy,“ píše člověk, který se představil jako absolvent MIT (Massachusettský technologický institut, pozn. překl.), letecký expert s dvacetiletou zkušeností – George Bilt. Boeing byl sestřelen stíhačkou, která ho pronásledovala. Nejprve posádku ostřelovali z děla, potom byla kabina zasažena raketou „vzduch-vzduch“, potom byly pravý motor a pravé křídlo zasaženy raketou s tepelně samonaváděcím systémem. Snímek, na kterém je jasně vidět vypuštění rakety zpod levého křídla stíhačky přesně do kabiny pilotů, byl přiložen k elektronickému dopisu. Popisem okolí, počasí, rozměrů letounů snímek přesně odpovídá okolnostem katastrofy.

„Viděli jsme před sebou kosmický snímek, vytvořený z nepříliš vysoké orbity. Takové snímky se obvykle dělají pro rozvědku vzdušného a pozemního prostoru. V souhlase s koordináty, vyznačenými na snímku, můžeme předpokládat, že snímek byl vytvořen z amerického nebo anglického sputniku. Provedli jsme jeho detailní analýzu a nic nenasvědčuje tomu, že se jedná o podvrh,“ oznámil Ivan Andrijevskij.

Michail Leonťjev dále pokračuje: „Všechny verze musí být prozkoumány, včetně známého „buku“. Ať je člověk, který poslal snímek, na němž je vidět, jak Mig-29 ničí pasažérský Boeing, kdokoli, bez debat je profesionál. Pro to, aby někdo podvrhl něco takového, je zapotřebí dokonce vyššího profesionalismu než pro získání podobné informace. Pánové, vy máte ty snímky! Nebo jiné! Předložte je! Ruce na stůl! Protože v tomto momentě jsou všechny důvody předpokládat, že byl spáchán zločin státního významu těmi, kdo zničili letadlo úmyslně a cynicky. A těmi, kdo úmyslně a cynicky skrývají, ač mají vyčerpávající informace. Odnako, na shledanou.“

Překlad: Alena Mikulášková

Stanův komentář: Je třeba dodat, že existují jisté pochybnosti o pravosti snímku, o autenticitě atd. Nic to však nemění na tom, že žádné konkrétní oficiální výsledky vyšetřování nebyly zveřejněny, přestože americký president Obama ve svém oficiálním projevu z likvidace MH17 opět  opět obvinil „proruské separatisty“ a opakovaně označil Rusko za horší hrozbu než mezinárodní terorismus.

Přejít do diskuze k článku 25 komentářů