V polském pohraničí začaly potyčky s ukrajinskými nacionalisty

Noviny Rzeczpospolita uvádějí, že aktivita ukrajinských nacionalistů na jihovýchodních okrajích Polska v poslední době značně vzrostla.

Polské vydání informuje, že radikální ukrajinští nacionalisté hodlají připojit okraje polského území k ukrajinskému území. Jedná se o několik příhraničních oblastí Polska sousedících s Ukrajinou. Zástupci nacionalistických ukrajinských organizací velmi často přijíždějí na setkání do polského Podkarpatí, v důsledku čehož se již několikrát situace vyhrotila až do potyček s místním obyvatelstvem. Zatím utrpěla pouze symbolika ukrajinských nacionalistů.

„Především se jedná o přívržence pravicových ukrajinských uskupení „Svoboda“ a  „Pravý sektor“, což jsou radikální fašistické organizace. Obě tyto politické skupiny vyznávají ideály Ukrajinské povstalecké armády (UPA) a Organizace ukrajinských nacionalistů, jejichž členové v době 2. světové války masově vyvražďovali Poláky ve Volyni“, uvádí deník Wiadomosci.onet.pl

Podle mínění polských sdělovacích prostředků se v tomto kontextu jeví jako krajně nebezpečné poslední rozhodnutí ukrajinského prezidenta Petra Porošenka o ustanovení nového ukrajinského svátku. Jak je známo, tak nový svátek se bude slavit dne 14. října a tento den je datem, kdy byla založena UPA.

„Mezitím na polském ministerstvu obrany prohlásili, že bude zesílena obrana hranic s Ukrajinou a početně navýšen stav armády na východě země. Takto informoval Associated Press polský ministr obrany Tomasz Simoniak. Vysvětlit, že důvodem tohoto rozhodnutí je neuhasínající konflikt na východě Ukrajiny a „hrozba“, proti které by přítomnost vojáků na východě Polska byla efektivnější“.

Zdroj: http://ukraina.ru/news/20141028/1010992829.html

Překlad: Irena

Přejít do diskuze k článku 54 komentářů