Vánoční zamyšlení

Zdravím všechny a přeji klidné svátky vánoční.

Svět prožil poslední stovku let dosud největším politicko-historickým poučením. A prošel nejen logikou zkušenosti vědeckotechnického rozvoje ve fázi jeho dosud nejničivějších důsledků – dvou Velkých světových válek. Té První Velké války chemické a biologické a pak zejména té Druhé, kdy byla objevena energie jádra. Svět už však také zažil i nejméně dva vážné civilizační pokusy o konečně mírový a sociálně spravedlivý způsob řízení života v jeho planetárně rozsáhlých oblastech.

A to už stojí za připomínku. Byl to zrod úspěšných pokusů o dlouhodobou prevenci apokalyptických existenčních krizí takových civilizačních samožerů, jakými dosud jsou všechny imperialistické společenské řády majetkově vlastnických mocenských elit od dob pyramid faraonských otrokářů a od časů ornátů středověkých kněží a nafintěných paruk feudálů až po fialová saka novodobých bankéřů kapitalistických korporací dneška. A smysl jejich životů? Jen kořist, bezpracná renta a odvádění pozornosti od sociální otázky.

A co svět nyní prožívá? Byla vymyšlena ideologie trubadúrů falešných svobod lidstva, paradoxně však jakoby složeného jen z chamtivých, zlodějských a bezdětných vztahových alfasamců a alfasamic, věčně a bezohledně „soutěžících“ o jakési kariérně existenční vítězství. Jenže, to všechno dnes tvrdě ničí sama věda a její základy i důsledky – logika, matematika, digitální technologie a robotika. Žádná „umělá inteligence“ strojů totiž neexistuje, protože tu nelze ani vydírat ani vykořistit. Jsou tu pořád jen ty lidské představy, pudy a emoce. A co nám tedy zbývá, abychom zde vůbec přežili?

Do budoucna nám zůstává už jen návrat k poctivosti práva a pak ještě ty dávno známé fyzikální zákony o nezničitelnosti hmoty a energie coby zdroje života. A proto také tu ještě pořád je i ten základní a nutně pokorný pud sebezáchovy (nejen) člověka. Pud, který nelze do nekonečna jen balamutit manipulativními bájemi podvodníků o mystice nadpřirozena a jalovými výmysly „ekonomického“ vytváření peněz blahobytu ze vzduchu úroků, kursů a kryptoměn. Nelze také, a to ani nějakými dalšími a věčně opakovanými neo-ideologiemi, lživě připisovanými politické levici, křečovitě odvádět pozornost od nutnosti řešit sociální otázku.

Pouze mír a práce poctivých lidí má totiž budoucnost, která přežije. Nicméně se zdá, že lidskou civilizaci planety zatím sice ještě jenom pozvolna, ale už čím dál tím pevněji a nesmiřitelněji bere do rukou zodpovědná elita vlasteneckých a zároveň mírumilovně suverénních a moudrých vůdců velkých národů. Politiků a skutečných státníků pro pokojný občanský život všech v poctivosti, slušnosti a sociální spravedlnosti.

Globalizaci si sice vymyslely mozky novoimperiálního planetárního byznysu, ale zapomněly, že tím jsou otevřeny dveře i autentické vzdělanosti, celoplanetární komunikaci a všesměrovým síťovým sociálním informacím. A v tom je pro nás a pro naše děti naděje. A proto i parazitům na druhé straně sociální barikády zbyla už jen ta žlučovitá nenávist.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petrpavel
Petrpavel
23. 12. 2018 21:25

Zbyla žlučovitá nenávist ……. a peníze, moc a vliv. To není vůbec málo. Náprava nebude ani jednoduchá ani krátká, bude-li kdy možná. My starší se jí určitě nedožijeme.

racek
racek
24. 12. 2018 0:28

Obávám se, že svět jde spíš opačným směrem, než před cca 30 lety. A já si nedělám iluze. Bohužel, ve velké míře se začínají naplňovat vize některých konspiračních teorií, které se nám zdály ještě nedávno šílené či směšné. Howg.

jan123
jan123
24. 12. 2018 3:16

… bere do rukou zodpovědná elita vlasteneckých a zároveň mírumilovně suverénních a moudrých vůdců velkých národů………..Pokud je podprůměrná,parlamentní demokracie neodstraní od moci…….Kde jsou ty doby kdy jsem si myslel,že pouze parlamentní demokracie je jedinným řešením stávajících problémů světa …….

Sofie
Sofie
24. 12. 2018 8:20

Ano, pouze mír a práce poctivých lidí má budoucnost…. Pojmy tak často znevažované a vysmívané hlupáky, přesto jsou základem kvalitního života. O míru snad není třeba vést diskuzi a práce – ta dává smysl naší existenci. Přináší radost z díla i z toho, že jsme prospěšní. Kdo toto nikdy nepocítil, žije zbytečně. A poctivost? Poctivost v profesi, poctivost v jednání, poctivost v hodnocení….krátce – poctivost v každém našem počínání – nám přináší důvěru ostatních. Autor mi mluví z duše a já mu děkuji.

Aleš
Aleš
24. 12. 2018 12:10

racek napsal Obávám se, že svět jde spíš opačným směrem, než před cca 30 lety. A já si nedělám iluze. Bohužel, ve velké míře se začínají naplňovat vize některých konspiračních teorií, které se nám zdály ještě nedávno šílené či směšné. Howg. Pěkné vánoce všem. Nicméně se situace, kdy se názory lidí např. propírané na outsidermedia hladce inorovali, již dávno mění. Už je pryč i doba, kdy se nám začali smát. Dnes proti nám musí bojovat přes obskurní útvary ministerstev, korporacemi placenými vlastizrádci na rozhodujících či mediálních pozicích. Řekl bych že se jazýček pomyslných vah mírně začíná dostávat na stranu občanů,… Číst vice »

Bety
Bety
25. 12. 2018 12:32

Přeji pokoj všem lidem dobré vůle, a také aby jich bylo co nejvíc a neustále
přibývali.

Gatta
Gatta
25. 12. 2018 22:58

Re PPK – Přeji Vám spokojenost a hlavně pevné zdraví. K článku Velkého učitele těžko co dodat – snad jen nějakou tu poznámku: – Globalizace není dána vůlí, nebo nějakým rozhodnutím, ale technickými možnostmi lidstva. Nakonec není první – už svět doby antického Říma byl na svou dobu globální a druhou vlnou byla doba pokolumbovská – doba zámořských plaveb a jejich objevů a obchodu. – Kryptoměny – zde aktuální Bitcoin: https://charts.bitcoin.com/bch/chart/price – „… moudrých vůdců …“ – mám pocit, že „moudrost a poznání pravdy u mocných“ je často jen z nouze ctnost – když už na dané situaci nejde opravdu… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
26. 12. 2018 8:39

Štastný nejen Nový rok 2019 všem.
Úctu a respekt ke všem životům.
Další střípky poznání o našem místě v řádu světa a přírody.
Nejen Slunce, ale i dost vody pro všechny.
https://www.youtube.com/watch?v=vs-F6Ut4eEQ

Bety
Bety
26. 12. 2018 18:10

Co říkáte projevu pana prezidenta?

Petrpavel
Petrpavel
26. 12. 2018 19:32

Bety • 26. prosince 2018
Co říkáte projevu pana prezidenta?
Nikdo není dokonalý. Úžasný rétor, pozorovatel politického života, komentátor, politik. Jen ty nešťastné mise a podpora EU a NATO. Jako vždy. Nejlepší z nabízeného.

orinoko
orinoko
27. 12. 2018 12:11

Něco velmi zábavného… Ale zároveň i moudrého a poučného.

http://www.zvedavec.org/humor/2018/12/7792-dracek.htm