Včera vyfárala poslední hornická směna z Dolu Paskov

Do Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku nastoupila poslední hornická směna ve čtvrtek před 23. hodinou. V pátečních ranních hodinách muži vyfárali na povrch. Do tamních šachet se už zřejmě nikdy nevrátí. Společnost OKD, která je v úpadku, musela v Paskově ukončit těžbu uhlí zejména z ekonomických důvodů. Firmu k 31. březnu opustí i se zaměstnanci tohoto dolu více než tisíc lidí. Tématu se bude věnovat páteční Devadesátka ČT24. Hostem pořadu bude Jaroslav Zavadil (nestraník za ČSSD), předseda výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny.

V dole bude dále pracovat na jeho útlumu přes 300 lidí a 183 horníků přejde do šachet na Karvinsko, sdělil mluvčí společnosti OKD Ivo Čelechovský.

Do dolu již v odpoledních hodinách sfárají specialisté, kteří budou připravovat jeho likvidaci, stěhovat budou například výztuže, hlídat úniky olejů a dalších nežádoucích látek. Podle Iva Čelechovského se budou tito lidé podílet na takzvaném konzervačním režimu. „Musíme dodržovat bezpečnost, musíme těžit důlní vodu, kontrolovat výskyt metanu, budou se rozebírat stroje,“ dodal mluvčí OKD.
Režim potrvá asi tři měsíce. „Pak budeme vyřizovat povolení k fyzické likvidaci dolu. Ta začne za čtvrt roku,“ doplnil Čelechovský.

Pod Důl Paskov spadá například také úpravna uhlí v Paskově. Mezi zaměstnanci, kteří OKD k poslednímu březnu opustí, tak bude 903 horníků, 74 lidí z úpraven, 40 zaměstnanců, kteří pracují v servisních službách, a 13 lidí z vedení podniku. „Dosud nevyřešených zůstává 26 zaměstnanců, kteří jsou na dlouhodobé nemocenské,“ řekl Čelechovský.

Nejvíce zaměstnanců, kteří OKD opouštějí, je z Frýdku-Místku, je jich zhruba 330. Přes 200 pracovníků pochází z Ostravy, 60 z Havířova, 31 ze Staříče, 26 z Příboru na Novojičínsku, 23 z Kopřivnice rovněž na Novojičínsku.

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
1. 4. 2017 6:41

V této souvislosti je pozoruhodných několik skutečností: 1/ Co po celou dobu dělal uhlobaron, který tolik vydělal na koupi OKD (i s byty jako bonusem) a různými čachry (akcie, dividendy…) vytuneloval OKD (a pak že díru do dolu nelze udělat) pro tyto lidi? Kdy bude tento vládní „megakšeft“ do kapes daňových poplatníků důkladně prošetřen a po zásluze odměněn? 2/ uhlí NEMÁ BUDOUCNOST. Ekologická lobby tlačí na likvidaci kotlů na pevná paliva a na likvidaci uhelných elektráren. Tito lidi by patrně při tomto trendu stejně dřív anebo později museli přijít o práci. 3/ co s lidmi kteří v OKD přišli o… Číst vice »

Béda
1. 4. 2017 6:44

V souvislosti s energiemi je zde ještě jedna zajímavá skutečnost. Tento týden zbankrotovala japonsko-americká divize společnosti Westinghouse, která podnikala v oblasti jaderné energetiky. (ekonomicky ji zlomila vaz havárie jaderné elektrárny Fukušima)

Béda
1. 4. 2017 8:56

Prý se předním českým Cimrmanologům po 30 letech usilovné výzkumné práce podařilo nalézt fragmenty z druhého dílu z širšího velikánova divadelního cyklu Vizionář. V něm se jakýsi haviř táže vizionáře na budoucnost OKD a vizionář hledě do trouby povídá: „Kdosi vyhloubí tunel v dolu.“ Haviř na to: „Ale copak to jde mistře, vyhloubit tunel do díry? Vždyť důl to je díra v zemi.“ A vizionář odpovídá: „Mluvím pouze o tom, co vidím. Český uhlobaron to dokáže.“

idiotronic
2. 4. 2017 2:47

Cimrpoznámka má špičkovou úroveň.
Podrobněji též na vlkovobloguje včetně odkazů(ale už bez humoru)

fajt
2. 4. 2017 9:38

jenom za Bakalu by mělo Slezsko náležet Polsku. ..

idiotronic
2. 4. 2017 23:22

fajt napsal
jenom za Bakalu by mělo Slezsko náležet Polsku. ..

  
Citovat

Tak většina Slezska už v Polsku je. Bakala kšeftoval s hornickými byty i na kladensku.
Že uhlí je nesmysl spalovat říkal už nějaký Mendělejev (poslední z 15 dětí).
Na uhlí navazuje výroba koksu (nemyslím kokainu) a na něj hutnictví železa. Podívejte se na Kovohutě Rokycany (vevnitř je k pronajmutí spousta skladišť, při návštěvě máte dojem, že je den prac. klidu)
http://www.koro.cz

fajt
3. 4. 2017 6:04

idiotronic napsal Takvětšina Slezska užv Polsku je. Bakala kšeftoval shornickýmibyty i na kladensku. Že uhlí je nesmysl spalovat říkal už nějaký Mendělejev (poslední z 15 dětí). Na uhlí navazuje výroba koksu (nemyslím kokainu) a na něj hutnictví železa. Podívejte se na Kovohutě Rokycany (vevnitř je k pronajmutí spousta skladišť, při návštěvě máte dojem, že je den prac. klidu) http://www.koro.cz máte asi na mysli województwo śląskie, a nám nejbližší powiat cieszyński ( ale i województwo dolnośląskie a opolskie tam taky můžeme zahrnout ), švejky už několik desítek let živí lichva lichvy lichvářů, tedy dojí sami sebe , aby mohli být papežštější… Číst vice »

idiotronic
4. 4. 2017 21:33

fajt napsal
prázdných halách

http://www.vesmir.cz
klik na AKTUÁLNÍ ČÍSLO obsahuje snímky opuštěných průmyslových objektů, o kterých referuje romantizujícím způsobem, ale já mám takový divný pocit že to romantické není , v těch objektech byla voda,elektřina, doprava (výhradně městské objekty) a zaměstnanost.

fajt
5. 4. 2017 7:13

idiotronic napsal
http://www.vesmir.cz
klik naAKTUÁLNÍ ČÍSLOobsahuje snímky opuštěných průmyslových objektů, o kterých referuje romantizujícím způsobem, ale já mám takový divný pocit že to romantické není , v těch objektechbyla voda,elektřina, doprava (výhradně městské objekty) a zaměstnanost.

žili tam hlavně lidé – jenže dnes lidský život nemá žádnou cenu a psychopati u kormidla titaniku jsou strašně nenažraní cocoti, hotoví lidojedi. ..)