Včera vyfárala poslední hornická směna z Dolu Paskov

Do Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku nastoupila poslední hornická směna ve čtvrtek před 23. hodinou. V pátečních ranních hodinách muži vyfárali na povrch. Do tamních šachet se už zřejmě nikdy nevrátí. Společnost OKD, která je v úpadku, musela v Paskově ukončit těžbu uhlí zejména z ekonomických důvodů. Firmu k 31. březnu opustí i se zaměstnanci tohoto dolu více než tisíc lidí. Tématu se bude věnovat páteční Devadesátka ČT24. Hostem pořadu bude Jaroslav Zavadil (nestraník za ČSSD), předseda výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny.

V dole bude dále pracovat na jeho útlumu přes 300 lidí a 183 horníků přejde do šachet na Karvinsko, sdělil mluvčí společnosti OKD Ivo Čelechovský.

Do dolu již v odpoledních hodinách sfárají specialisté, kteří budou připravovat jeho likvidaci, stěhovat budou například výztuže, hlídat úniky olejů a dalších nežádoucích látek. Podle Iva Čelechovského se budou tito lidé podílet na takzvaném konzervačním režimu. „Musíme dodržovat bezpečnost, musíme těžit důlní vodu, kontrolovat výskyt metanu, budou se rozebírat stroje,“ dodal mluvčí OKD.
Režim potrvá asi tři měsíce. „Pak budeme vyřizovat povolení k fyzické likvidaci dolu. Ta začne za čtvrt roku,“ doplnil Čelechovský.

Pod Důl Paskov spadá například také úpravna uhlí v Paskově. Mezi zaměstnanci, kteří OKD k poslednímu březnu opustí, tak bude 903 horníků, 74 lidí z úpraven, 40 zaměstnanců, kteří pracují v servisních službách, a 13 lidí z vedení podniku. „Dosud nevyřešených zůstává 26 zaměstnanců, kteří jsou na dlouhodobé nemocenské,“ řekl Čelechovský.

Nejvíce zaměstnanců, kteří OKD opouštějí, je z Frýdku-Místku, je jich zhruba 330. Přes 200 pracovníků pochází z Ostravy, 60 z Havířova, 31 ze Staříče, 26 z Příboru na Novojičínsku, 23 z Kopřivnice rovněž na Novojičínsku.

Zdroj: Esondy

Přejít do diskuze k článku 9 komentářů