Vitamín D je klíčový pro prevenci a léčbu COVID-19!

Jak to tak vypadá, již jsme překročili COVIDový rubikon. Prognózy molekulární genetičky a viroložky Soni Pekové o brzkém odeznění pandemie COVID-19 se zatím nenaplňují (byť jsou podložené zajímavými argumenty).

Naopak to vypadá, že dřív nebo později bude s nemocí COVID-19 konfrontovaný každý z nás bez ohledu na to, jak zodpovědně se doposud vůči šíření této choroby choval. Podle oficiálních údajů bylo u nás k dnešnímu dni evidováno již na 335 tis. nakažených lidí s nemocí COVID-19. Přičemž i sami epidemiologové předpokládají, že se jedná jen o špičku ledovce a v reálu bylo a je nakažených bacilem SARS-CoV-2 několikanásobně více našich spoluobčanů. Někteří odhadují „jen“ dvojnásobek, jiní trojnásobek, někteří dokonce pětinásobek tj. cca již každý sedmý občan naší země.

Někteří nakažení jsou bezpříznakoví, jiní mají lehký průběh, další mají těžký průběh nemoci a někteří dokonce umírají. I já jsem byl nedávno na pohřbu kamaráda, který této nemoci podlehl, přitom to byl aktivní sportovec ve věku 66 let, bohužel však ještě s karcinomem plic.

S narůstajícím časem je o této nemoci více informací a lze tak lépe cílit vhodná protiopatření. Předně se ukazuje, že údajně zázračné (a velmi drahé) léky na COVID-19 moc nezabírají. Viz studie Světové zdravotnické organizace (WHO), ze které vyplývá, že „podávání látky remdesivir nemá žádný či jen malý vliv na délku hospitalizace a na šanci na přežití pacientů s nemocí covid-19. K obdobným závěrům studie WHO došla i u látek hydroxychlorochin, lopinavir a interferon beta.“ (více ZDE)

Nicméně jedna podstatná pozitivní informace tu je, a to, že pro prevenci proti propuknutí nemoci COVID-19 a pro úspěšnou léčbu je klíčová hladina vitamínu D v našem těle a s tím už se dá něco dělat! Vitamín D má totiž nezastupitelnou roli v imunitě našeho organismu.

Přirozené způsoby, jak lze do těla vstřebat vitamín D, jsou v zásadě dva. Buďto sluněním, anebo potravou jako jsou například rybí tuk, játra, vaječný žloutek a mléko. Sluníčku se vesměs všichni vyhýbáme z obavy před rakovinou kůže, mořské ryby a játra jíme poskrovnu, žloutku se bráníme kvůli cholesterolu a mléko pijeme odtučněné, tzn. bez vitamínu D. Proto má většina populace nízkou hladinu vitamínu D, aniž by to tušila. (více ZDE)

Z tohoto důvodu bych si dovolil upozornit na video slovenského lékaře MUDr. Igora Bukovského, PhD. z AKV, který doporučuje užívat vitamín D v tabletkách společně s (tučnou) stravou v následujícím dávkování: Prvních pět dnů nasadit masivní dávku 10 tis. jednotek tj. 5 (slovy pět) dvou tis. tabletek (tj. těch silnějších) denně (to abyste rychle dorovnali deficit vitamínu D v těle) a po té snížit dávkování na dva tisíce jednotek (jedna silnější tabletka) denně, a to teď hned preventivně ještě před případným kontaktem s infekcí nemoci COVID-19.

V případě propuknutí nemoci bych však já osobně asi požádal svého lékaře o odběr krve a zjištění krevního obrazu se zaměřením na hladinu vitamínu D. Dávkování bych pak již samozřejmě nechal na něm.
Pro ty, co umějí anglicky, mám zde ještě jedno názorné video doktora Campbella čerpající z rozsáhlé izraelské studie, která měla prokázat významný vliv hladiny vitamínu D na průběh nemoci COVID 19.

Důležité upozornění! Vitamín D z potravy se do těla vstřebává v tenkém střevu a váže se na tuk! Je proto třeba jej užívat způsobem, který zajistí, že doputuje až do tenkého střeva společně s nějakým tukem, na který je schopen se vázat. To znamená užívat jej společně s tučným jídlem. Pojídat vitamín D v tabletách společně s lehkým zeleninovým salátem je poněkud zbytečné. Stejně tak užívat vitamín D v kapkách na lžičce je nic neřešící plýtváni. Neboť v ústech, v jícnu a dokonce ani v žaludku se vitamín D do těla nevstřebá a budete-li jej užívat přímo ze lžičky, tak do tenkého střeva nikdy nedoputuje! Proto MUDr Igor Bukovský, PhD. doporučuje užívat vitamín D v kapkách pouze rozpuštěný v mléce (nejlépe plnotučném), jogurtu, polévce, omáčce, pomazánce či nějakém dresingu. Rozhodně ne na lžičce či přímo nakapaný do úst! (více ZDE

Závěrem se patří dodat, že nejsem lékař a většinu informací čerpám převážně z otevřených zdrojů, kromě osobních rozhovorů s lidmi, kteří prodělali COVID-19 na vlastní kůži a nebo se to „poštěstilo“ jejich blízkým. Příkladně u nás ve firmě máme dva kolegy, kteří se s COVID-19 léčili (kromě řady jiných kolegů, kteří s COVID-19 už měli tu „čest“). Oba dva zmínění kolegové středního věku bez jiných nemocí, jeden je dokonce velmi aktivní sportovec, přesto se oba dva s touto nemocí hodně potrápili (sportovec pravda kratší dobu) a oba tito kolegové mají manželky s roztroušenou sklerózou, což je poměrně závažné onemocnění, přičemž obě manželky měly jen velmi lehký průběh! Obě dámy díky své nemoci jsou totiž pod stálým lékařským dohledem a vitamín D, na rozdíl od svých manželů, užívají průběžně na posílení imunity organsmu…

Pevné zdraví vám všem přeje

Jiří Babača

PS: Původní zdroj, který mě inspiroval se o souvislosti vitamínu D s léčbou COVID 19 více zajímat, je ZDE.

4.7 3 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
2. 11. 2020 17:15

Tak to je v poho. Déčko miluju. V létě na kole ve slunečném dnu zásadně bez trička a kdyby to nebylo kách, tak klidně nahý. Prvních letošních 57 km v jednom zápřahu dopoledne směrem na jih jsem ovšem docela odskákal. Na dojezdu jsem připomínal českou vlajku bez klínu. Chvíli jsem se musel dávat dohromady. Levá strana rudá, pravá bílá. A cesta se neklikatila. Tady od nás pořád za nosem, zalesněná obora Jemčina je jen chvilkový slunečník, a Metel byl na druhé straně hodně špatně sjízdný z důvodu dešťů. Tak jsem to vzal přes Hamr. – Docela novinka. Cestou jsem doplnil… Číst vice »

JiB
JiB
Reply to  orinoko
2. 11. 2020 18:17

Vážený Orinoko,
to se buďto pozná až při ostrém střetu s COVIDem a nebo po vyšetření z odběru vaší krve.
Z toho vašeho popisu bych tipoval, že hladina vašeho B-vitamínu by se mohla pohybovat někde kolem 15-20 mg/l. Tj někde v polovině pod minimální hladinou, kterou by měl člověk udržovat. Přičemž optimum je někde v rozmezí 60-80 mg/l…
Ale samozřejmě je jen na vás co s tím. V dnešní CIVIDové době bych bez odběru a změření hladiny nebyl tak bohorovný jako vy.
PS: Jinak pozor na jednotky, D-vitamín v těle se uvádí buďto mg/l a nebo nmol/l!
Zdr.
JiB

orinoko
Reply to  JiB
2. 11. 2020 19:03

Po mnoha letech můžu říci, že ke stavu lékařskému, k němuž jsem léta vzhlížel s úctou, už zdaleka nemám takovou bezmeznou úctu. Snad lze konstatovat, že především věřím těm „svým“. A jeden takový před lety sám na sobě vyzkoušel meducínu, kterou měl v době prasečí chřipky předepisovat svým klientům – olala , wow. Léta mu prý tak šíleně nebylo. A přes to nejelo Pendolino. A právě ten mě pravidelně podrobuje různým chuťovkám, jako je např. kolonoskopie a podobné procedury. Ty opravdu miluju. Nechá mi vybírat, ale radí , kde si myslí, že to má lepší vypovídací hodnotu. A nic tam… Číst vice »

PPK
PPK
2. 11. 2020 17:43

Ad „Prognózy molekulární genetičky a viroložky Soni Pekové“ – možná, že ta paní ve svém optimismu neuvážila, že jakoukoliv pandemii lze klidně a zcela nevědecky – ale čistě technicky – libovolně přiživovat.

JanDrda
JanDrda
Reply to  PPK
3. 11. 2020 9:14

„… neuvážila, že jakoukoliv pandemii lze klidně a zcela nevědecky – ale čistě technicky – libovolně přiživovat.“ já bych si to dovolil trošku upravit: uvážila, že na jakékoliv pandemii se lze klidně a zcela nevědecky … libovolně přiživovat a budovat si publicitu (=veřejně se nechat zviditelňovat). Stejně jako pánové Pirk, Šmucler a řada dalších, bohužel včetně pana Žaloudíka, který už ale zařadil, díky Bohu, zpátečku.

Lena
Lena
2. 11. 2020 19:26

Vitamín A nebo B,C, D ať vezme čert. Chodím bez trička do sprchy, tam je vitamínu také hodně. Vzpomínám tam na tým české vlajky, muž je rozsévač, žena má úrodný klín. Zato v televizi se ohledně Covidu dozvíte samé zajímavé věci. Například to, že umírající lékaři nejsou zase tak moc důležití, ale mnohem důležitější jsou profesionální sportovci, protože profesionální sport je to jejich zaměstnáním. Proto vláda vyslyšela jejich žádosti. Nyní již můžeme být bez obav o naše fotbalisty a v klidu natáhnout fotbalová trička a bačkory. A je to stále lepší. Vláda určitě vyslyší i nájemné vrahy. Vraždit je přece také jejich… Číst vice »

JiB
JiB
2. 11. 2020 21:12

Ještě jedna podstatná věc, kterou jsem opomněl v článku uvést.

Vitamín D lze do těla vstřebat jen a pouze v článku uvedenými způsoby. Tzn. že to co do sebe nedostanete pokožkou ze slunce (v našich zeměpisných šířkách od poloviny května do začátku září) a nebo zažívacím traktem přes tenké střevo, to už pak při ataku infekce nedoženete!

Ona totiž neexistuje ani žádná možnost, vpravit vitamín D do těla nitrožilně !!!

Tzn., že až je člověk s COVIDem na JIPce, je už pak pozdě bycha honiti…

Ale samozřejmě, že nikomu nic nenutím, jen upozorňuji.

Béda
3. 11. 2020 6:48

https://aeronet.cz/news/exkluzivne-unikly-dokument-z-nejmenovane-olomoucke-nemocnice-s-pokyny-pro-kodovani-vykonu-zdravotni-pece-v-souvislosti-s-covid-19-odhaluje-jak-se-v-ceske-republice-vyrabi-ta-obrovska-cisla/

A wwwwo ttom to je! Jak se řika u nas na vesničce střediskove: Za všim v tržnim prostředi hledej předevšim penize. I za tim strašnym Kovidem.

Bety
Bety
Reply to  Béda
3. 11. 2020 10:32

Když zdravotnictví pevně sevře ruka trhu, dá se čekat, že tam, kde by stačil acylpyrin a horký čaj vám naordinují to, zač dostanou nejvíc peněz. Kdo trpí etikou, ten trpí finančně. Pojišťovny nelituji, jsou to vydřidušské organizace, ale od doktorů se budu držet dál.

JiB
JiB
Reply to  Béda
3. 11. 2020 16:01

Nepochybuji o tom, že si vedení nemocnic velmi pečlivě hlídá, aby nebyli tratní. O tom žádná, ale myslím že dnes už s těží najdete člověka, který by neznal nikoho, kdo by s COVIDEM neměl nějakou osobní zkušenost. Každý si může sám ve svém okolí udělat svou vlastní statistiku. Já když si udělám inventuru svých kolegů v práci a známých, tak mi ty čísla +- korelují s oficiálními statistikami. Takže za mě ten článek z AE jaksi nesedí. Mimochodem možná byste měl vědět, že někteří lidé jako Petr Hájek, Ivan David a další se domnívají, že tento portál provozují čučkaři… Soudě… Číst vice »

Hox
Hox
3. 11. 2020 10:43

Z toho co mám nastudováno, velké dávky vitamínu D je třeba ZÁSADNĚ VŽDY brát s odpovídajícím množstvím vitamínu K, jinak při dlouhodobém užívání samostatné velké dávky vitamínu D můžou způsobovat osteoporózu. Jakási lékařka, tuším americká, o tom napsala knihu, název knihy i lékařky mi bohužel už vypadl.

Bety
Bety
4. 11. 2020 8:55

Nic proti vitamínům. Ale povšimli jste si vůbec – autor píše, že někteří umírají, jako jeho kamarád, který měl rakovinu plic a covid ho zabil? Tedy chudák jeho kamarád, ale tvrzení, že umřel na covid mi připadá mírně řečeno velmi pochybné.

JiB
JiB
Reply to  Bety
4. 11. 2020 11:19

Přiznám se, že tento Váš přístup mi přijde poněkud, řekněme, nevhodný. Nicméně uznávám, že jsem svého kamaráda v článku zmínil sám, tak mi nezbývá, než to strpět. Nicméně pro Vaši informaci, to byl člověk, který měl všechny předpoklady se se svou rakovinou úspěšně poprat. Neměl nijak zvlášť vysoký věk, byl ve velmi dobré fyzické kondici – aktivní sportovec, tzn bez nadváhy, nekuřák(!), ani alkoholu neholdoval a ani po duševní stránce nestrádal. Naopak, byl životní optimista a to i ve chvíli, kdy mu diagnostikovali ten karcinom to bral statečně. Jediné co jej oslabovalo byla ta chemoterapie v důsledku rakoviny plic, ke… Číst vice »