Březen 16, 2013
Dokáže politik zodpovědně disponovat veřejnými prostředky anebo zneužije svého postavení k vlastnímu obohacování na úkor občanů? Zajímavou analýzu předkládá Roger Myerson (nositel Nobelovy ceny za ekonomii v roce 2009).
Myersonova nová studie vychází ze zkušenosti, že mnoho politiků se i v demokratických systémech zaměřuje hlavně na vlastní obohacování. Více než poskytování veřejných služeb a prosazování veřejného zájmu je zajímá rozdělování trafik a získávání vlastních výhod.
Mezinárodní zkušenosti potvrzují, že volby samy o sobě k dobrému politickému systému ani zdaleka nestačí. Navzdory pravidelným volbám trpí také demokratické systémy korupcí a podřízeností soukromým zájmům vlivných jednotlivců a skupin.
Politici mají tendenci ve svých funkcích selhávat. Nové tváře, které mohou ve volbách zvítězit jako výměna za předchozí zkorumpovanou garnituru, často selhávají také. Navíc se ve zkorumpovaném politickém systému objevuje jen málo nových osobností, jejichž hlavním cílem by byly veřejné služby a ne vlastní zbohatnutí. A pokud se tyto osobnosti objeví, volič je může jen těžko rozpoznat od těch ostatních.
Sledujte činy na místní úrovni
Podle Myersona může demokratický systém fungovat dobře pouze tehdy, když stojí na pevných základech místní politiky. Pozice v místních a regionálních vládách testují politiky a poskytují výběr kandidátů do voleb na celostátní úrovni.
Pokud politik dobře obstojí na místní a regionální úrovni, je pravděpodobné, že obstojí i na úrovni celostátní. Pozice v místních a regionálních vládách poskytují příležitosti k drobnému obohacování stejně tak jako k tomu, odvést dobrou práci.
Média a voliči by se tedy měli zabývat především reputací místních a regionálních politiků – a podle jejich reputace je pak zvažovat jako možné kandidáty do voleb na celostátní úrovni.
Očista politického systému tak může začít na místní a regionální úrovni. Zájem voličů a médií o místní a regionální politiku snad přiměje ke vstupu do politiky nové osobnosti a posléze jim poskytne příležitost ke zúročení dobré reputace v celostátních volbách.
Převzato z blogu autorky na Aktuálně